Prontotour | 4449192

LÜTFEN BEKLEYİNİZ

Büyülü Sahra Çölü Turu (Fas Turları)

Son 4 Kişi
16/03/2019 - 23/03/2019
7 Gece - 8 Gün
4* HOTEL
Kişi Başı  %13 İndirimli
999 EUR
869 EUR
5,292 TL
Şimdi alın, kişi başı 792 TL kazançlı çıkın
Taksit tablosu için tıklayın

FİYAT VE TUR DETAYLARI

Marakeş (2 gece 4*Atlas Asni Hotel veya benzeri), Ouarzazate (1 gece 4*Karam Hotel veya benzeri), Erfoud (1 gece 4*Xaluca Maadid Hotel veya benzeri), Fez (2 gece 4*Volubilis Hotel veya benzeri), Kazablanka (1 gece 4*Suisse Hotel veya benzeri), 7 gece (7 kahvaltı, 6 akşam yemeği), Royal Air Maroc Havayolları, Atatürk Havalimanı, Kazablanka gidiş/Kazablanka dönüş, Panoramik Todra Kanyonu Merzouga, Ifrane, Rabat turları dahil (VİZESİZ!)
İki Kişilik Odada:
 
Kişi Başı
869 EUR
İlave Yatak
869 EUR
Tek Kişi
1,049 EUR
Çocuk
(2 - 12 Yaş) 859 EUR

OTELLER


ATLAS ASNI HOTEL - MARAKEŞ /


KARAM HOTEL - OUARZAZATE /


SUISSE HOTEL - KAZABLANKA /


VOLUBILIS HOTEL - FEZ /


XALUCA MAADID HOTEL - ERFOUD /

Otellerimiz, belirtilen veya aynı kategorideki benzer otellerdir.

ULAŞIM BİLGİLERİ

ISTANBUL - KAZABLANKA ROYAL AIR MAROC AT91117:45 20:40
KAZABLANKA - ISTANBUL ROYAL AIR MAROC AT910 09:40 16:15

 • Royal Air Maroc Havayolları ile İstanbul-Kazablanka ve Kazablanka-İstanbul hattında  ekonomi sınıf uçuş
 • Havalimanı vergileri
 • Fas'ta toplam 7 gece seçeceğiniz kategorideki otelde konaklama
 • Otellerde alınacak 7 kahvaltı ve 6 akşam yemeği
 • Alan/Otel/Alan transferleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)
 • Panoramik Marakeş, Ouarzazate, Erfoud,Kazablanka, Fez, Rabat turları
 • Profesyonel Türkçe rehberlik

 • Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Öğle yemekleri ve ilk gün akşam yemeği
 • Ekstra turlar
 • Akşam yemeklerinde alınacak içecekler
 • Dahil olduğu açıkca belirtilmemiş her türlü hizmet
 • Yurt dışı çıkış harcı (İlgili bankalara veya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
 • SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ (Vize reddi ile karşılaşan misafirlerin veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır.( Seyahat iptali nedeniyle tazminat başvurularında uygulanacak sigortalı katılım payı(muafiyet) %15 oranındadır.Teminat detayları sigorta şartnamesinde yer almaktadır.. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına,ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.)
 • Seyahat güvence paketi ücreti tur bedeliniz ile orantılı olarak değişmektedir.

GENEL UYARILAR & NOTLAR
 

 • Ekstra turlar minimum 10 kişinin katılımı ile gerçekleşmektedir. 20 Kişinin altında katılım durumunda tur fiyatlarında değişiklik söz konusu olabilir. Yeterli katılımcı olmadığı takdirde oluşabilecek fiyat farkları sayılar elde edildikten sonra, tur öncesi rehberimiz tarafından bilgilendirilir.
 • Rehberimiz, turlarımızın içeriğine bağlı kalarak, katılımcı sayısına, müze ve ören yerinin kapalı olma durumuna göre şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir. Bu durum uçuş saatlerinde oluşabilecek değişiklikler karşısında da geçerlidir.
 • Panoramik şehir turları müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup, şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.
 • Triple odalarda (3 kişilik oda: dbl yatak + ekstra yatak) 3. yatak ek yatak veya sofa bed olup, standart yataklardan daha küçüktür.
 • Triple odalar (3 kişilik) müsaitliğe bağlı olarak verilmektedir. Müsaitlik olduğu takdirde 3 kişilik oda rezervasyonu yapılır. Triple odalar ek yatak sebebi ile daha küçüktür.
 • Çocuk indirimi 2 yetişkin ile aynı odada konaklama yapıldığı takdirde geçerlidir.
 • Otellerde genellikle check-in saati 14:00 (bazı ülkelerde 15:00’dır), check-out saati 10:00’dur. (bazı ülkelerde 09:00’dur)
 • Programlarımız için otellerden grup rezervasyonları yapılmaktadır. Grup kahvaltılarının içeriği münferit kahvaltıların içeriğinden farklı olabilir.  Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak olan kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısı değildir. Grup kahvaltıları genelde continental kahvaltı olarak ayrı salonda verilmektedir.  Continental kahvaltı temel olarak çay ya da kahve, marmelat ve kruvasandan oluşup, ülkeye göre değişiklikler göstermektedir.
 • Uçaksız olarak tura dahil olan misafirlerimizin, grup ile aynı uçuşları kullanmadıkları takdirde havalimanı-otel-havalimanı transferlerini kullanamayacakları gibi şehir turuna katılamama durumu da söz konusu olabilir. Farklı uçuş kullandıkları takdirde grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır. Bu durum önceden Prontotour’a bildirilmelidir.
 • Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20 Kg.’dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilecek ülkede iç hat uçuşları bulunuyorsa, bu iç hat uçuşlarda valiz ağırlığı 15 Kg’a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık / fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Prontotour’un sorumluluğunda değildir.
 • Kayıt esnasında pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin ceza bedeli misafirlere yansıtılır.
 • Prontotour, misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi veya red vermesi Prontotour’un sorumluluğunda değildir.
 • Programlarımızdaki vize durumları Türkiye Cumhuriyeti pasaportları bazında verilmektedir. Başka ülke pasaportuna sahip misafirlerimiz vize durumlarını bağlı bulundukları ülkelerin konsolosluklardan kontrol edebilir.
 • Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden misafirlerimiz, ülke pasaport polisleri tarafından ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk pasaport sahibine aittir.
 • Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını gsm operatörünüzden kontrol etmeniz tavsiye edilir.
 • Fuar, kongre, konser gibi özel ve yoğun zamanlarda merkeze uzak oteller kullanılabilir.
 • Bazı programlarımız birkaç alternatifli oteller bazında sunulmaktadır. Birden fazla otel seçeneği olan programlarımızın rehber ve transfer aracı aynı olabilir.
 • Promosyon ibaresi bulunan turlarımızda otellerimizin konumu ve verilen hizmetin içeriği standart paketlerimize göre farklılık gösterebilir. Promosyon turlarımızda misafir tarafından iptal ve değişiklik yapılamaz. Lütfen satın aldığınız turun satış sözleşmesini dikkatle okuyunuz.
 • Uçak biletlerini milleri ile upgrade etmek isteyen misafirlerimiz, biletleri kesildikten sonra havayolunun(üyeliğinizin bulunduğu havayolunu kontrol ediniz) müsaitliğine bağlı olarak upgrade işlemlerini gerçekleştirebilir. Programın grup biletlerinin upgrade edilebilir sınıftan olup olmadığını kontrol ediniz. Programlarımızdaki her uçuş için mil garantisi verilmez.
 • Programlarda belirtilen uçuş saatleri havayolları tarafından bildirilen saatlerdir. Özel seferlerle düzenlenen turlarımızda uçak saatleri 48 saat öncesine kadar değişiklik gösterebilir. Prontotour havayolu ile misafir arasında aracı konumundadır. Havayolundan kaynaklı gecikme, iptal, havaalanı ve havayolu değişikliği, kapasite üzerinde satış yapılması, hizmet aksamaları vb. gibi durumlardan Prontotour hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Programlarda verilen yol mesafeleri harita bazlıdır. Trafik, hava şartları, gidilen ülkenin coğrafi konumu, yol çalışmaları ve şartları gibi durumlarda yolculuk süreleri uzayabilir.
 • Bazı havayollarında yeme-içme ve online check-in hizmetleri ekstra ücrete tabi olabilir.
Alternatifler yükleniyor

1.Gün İstanbul-Kazablanka-Marakeş

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Prontotour kontuarı önünde 15:15'de buluşma. Check-in ve bagaj işlemlerinin ardından Royal Air Maroc Havayolları'na ait AT911 sayılı sefer ile saat 17:45'te Kazablanka'ya uçuş. Saat 20:40'taki varışımızı ve pasaport işlemlerimizi takiben yerel kurallar gereği terminal dışında yetkililerle buluşma ve Marakeş'e hareket. Varışımızın ardından otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

2.Gün Marakeş

Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından Marakeş şehir turumuza başlıyoruz. Anıtsal Koutoubia Camii, ve Saadian Türbeleri görülecek yerlerin başlıcalarıdır. Serbest alınacak öğle yemeği için verilecek molanın ardından yöresel el sanatlarının tüm örneklerini bulabileceğimiz Marakeş Çarşısı’nın dar sokaklarında, renkli görüntülere tanık olacağız. Geleneksel aktarlarda yöreye özgü bitkilerden yapılan binbir çeşit esans ve çaylar ilgi çekerken, günümüz UNESCO Milli Miraslar Listesi’nde bulunan Afrika’nın en hareketli şehir meydanı Jma El Fna’da bitecek. Gezimizin ardından, dilerseniz özel aracımızla otelimize dönebilirsiniz. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Urika vadisi ve Marakeş Bahçeleri turuna katılabilirler. Bu turumuzda ilk olarak Fransız modacı Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem evi olarak kullandığı, 20. yy başında ressam Majorel tarafından oluşturulan botanik bahçesini gezeceğiz. Daha sonra berberi köyleri ile bizlere farklı fotoğraflar sunacak Atlas Dağları arasına sıkışmış Urika Vadisi'ne gideceğiz. Burada berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktara yapacağımız ziyaret sizi eğlendirecek duraklardan biri olacak. Turumuzun bitiminde döneceğimiz Marakeş şehrinde alışveriş için tekrar yüzyıllık çarşıları keşfetmek üzere serbest vaktinizi kullanabilirsiniz. Tur sonrası otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek ve akşam yemeğini dünyaca ünlü CHEZ ALI geleneksel gösterisini izleyerek yiyebileceğiniz Chez Ali Turuna katılabilirler. Geceleme otelimizde.

3.Gün Marakeş-Ourzazate

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Ourzazate'a doğru yola çıkıyoruz. Atlas Dağları'nı tırmanarak gerçekleştireceğimiz bu yolculukta 2260 metrede bulunan Tichka Tepesi'nde mola vererek, insanı büyüleyen manzarayı seyredeceğiz. Yolumuzun üzerinde tüm misafirlerin katılımı şartıyla rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek dünyaca meşhur Aid Ben Haddou ve Film stüdyoları turumuza  katılabilirsiniz. Bu turumuzda ilk olarak Unesco’nun Dünya Koruma Mirası Listesi’nde bulunan Aid Ben Haddu köyünü keşfedeceğiz. Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlere mekan olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın etkileyici yerleşimlerinden birisi olan bu köy ziyaretimizin ardından Atlas Corporation Film stüdyolarına gireceğiz. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak. Turumuzun bitiminde Ourzazate'a ve otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

4.Gün Ourzazate-Todra-Erfoud

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Erfoud'a doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz sırasında muhteşem yapısı ile insanları büyüleyen Todra Kanyonu'nun göreceğiz. Atlas Dağları'nın eteğinden yapacağımız yolculuk nefes kesici manzaraya sahip ve palmiye ormanları ile süslü Ziz Vadisi üzerinden devam edecek.Yolculuğun sonunda Erfoud'a varış. Dileyen misafirlerimiz Sahra Çölü'nün Kapısı adıyla bilinen Erfoud'da ekstra olarak düzenlenecek 4x4 araçlar ile yapacağımız Sahra Kum tepeleri turumuza katılabilirler. Prince of Persia ve Mumya gibi gişe rekortmeni filmlerden tanıdığımız dünyanın en büyük çölünü keşfedeceksiniz. İnanılmaz bir coğrafyada yapacağımız 4x4 yolculuğu 1 saat kadar sürecek. Ardından dünyanın en etkileyici manzaralarından biri olan kum tepelerinde bizleri karşılayacak. Yüzyıllardır kervanları karşılayan kamp alanından alacağımız develer ile yolumuza devam edeceğiz. Günün sonunda dünyanın bu uzak köşesinde, gün batımını izleyeceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.Gün Erfoud-Ifrane-Fez

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Fez'e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Ifrane'de mola veriyoruz. Deniz seviyesinden 1600 metre yüksekte kurulmuş çam, sedir ve meşe ormanları ile çevrili olan kent, Fransız Alp mimarisi ile dikkat çekmektedir. Buradaki molamızdan sonra Fez'e doğru devam ediyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

6.Gün Fez (Meknez)

Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından panoramik Fez şehir turumuza başlıyoruz. Borj tepesinde başlayacak şehir turu Mellah Musevi Mahallesi ve Andalous semti, Karouine Camisi ve Neccarine Çeşmesi, Attarine Medresesi ile devam edecektir. Daha sonra Fez çarşı ve medinası keşfedilecek. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Meknez turuna katılabilirler. Bu turumuzda Fas tarihinin efsane sultanlarından Mulay Ismail’in başkent olarak inşa ettirdiği Meknez kentine gidilecektir. Kentte dünyanın en güzel şehir kapısı olarak farklı zamanlarda kopyaları Avrupa başkentlerinde kültür mirası olarak sergilenen Mansur Kapısı, Fas tarihinin efsane kralı Mulay Ismail türbesi ve eski şehir surları gezilecek yerler arasındadır.Ardından Hz. Muhammed’in 3. Kuşak torunlarından Mulay Idris El Akbar’ın Abbasilerden ayrılarak yerleştiği ve Fas Krallığı'nı kurduğu ve bugün de türbesinin bulunduğu Mulay Idris köyünü ziyaret ederek otelimize döneceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.Gün Fez-Rabat-Kazablanka

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından başkent Rabat'a doğru yola çıkıyoruz. Buregreg Nehri'nin okyanusa dökülen geniş deltasında kurulmuş tarihi şehir, başkent olma özelliğinin yanı sıra koloniyal mimarisi ve Udaya Kalesi ile Fas Sultanlığı'nı ziyaret edenlerin önemli duraklarından birisi. Kraliyet sarayının yer aldığı büyük tören alanı ile başlayacağımız turumuza bakanlıklar gibi önemli art deko binalarla süslü Muhammed V caddesi ile devam edeceğiz. Muhammed V'in anıt mezarı ve Hassan Kulesi ile cami kalıntıları sonraki durağımız olacak. Günün en keyifli anlarından biri şüphesiz Udaya kalesinin daracık sokaklarından geçerek ulaşacağımız Moresk Kahve'de vereceğimiz nane çayı molası olacak. Turumuzun bitimiyle birlikte Kazablanka'ya hareket. Varışın ardından panoramik turumuza başlıyoruz. Avangart ruhlu, beyaz şehir Kazablanka’yı gezmeye Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile başlıyoruz. Tarihi Habus Meydanı ve Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz. 1980-1993 yılları arasında yaptırılan Hassan II Camii, dünyanın en büyük camisidir. (Camiye giriş tura dahil değildir, isteyen misafirler girebilir.) İç mekanda 25.000 kişinin ayni anda namaz kılabildiği caminin avlusunda 80.000 kişi toplanabilir ayrıca 200 metrelik minaresinde bulunan lazer lambası 35 km uzaklığa kadar namaz vaktini bildirir. 20 bin metrekare alana kurulu yapı günün en etkileyici gezisi olacaktır. Atlas okyanusu kıyılarındaki Corniche semti günün ilginç duraklarındandır. Turumuzun bitiminde otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

8.Gün Kazablanka-İstanbul

Sabah erken saatte uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Kazablanka Havalimanı'na transfer. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından Royal Air Maroc Havayolları'na ait AT910 sefer sayılı uçuşla 09:40'da İstanbul'a hareket. 16:15'de varış ve turumuzun sonu.

*** Ekstra tur ödemelerini seyahat sırasında kredi kartınız ile de yapabilirsiniz.Tıklayınız***


AID BEN HADDOU VE FİLM STÜDYOLARI TURU 45 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)

Bu turumuzda ilk olarak Unesco’nun Dünya Koruma Mirası Listesi’nde bulunan Aid Ben Haddu köyünü keşfedeceğiz. Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlere mekan olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın et etkileyici yerleşimlerinden birisi olan bu köy ziyaretimizin ardından Atlas Corporation Film stüdyolarına gireceğiz. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik

 

 

*** Ekstra tur ödemelerini seyahat sırasında kredi kartınız ile de yapabilirsiniz.Tıklayınız***


MEKNEZ TURU 45 EURO (02-12 YAŞ 35 EURO)

Turumuzda Fas tarihinin efsane sultanlarından Mulay Ismail’in başkent olarak inşa ettirdiği Meknez kentine gidilecektir. Kentte dünyanın en güzel şehir kapısı olarak farklı zamanlarda kopyaları Avrupa başkentlerinde kültür mirası olarak sergilenen Mansur Kapısı, Fas tarihinin efsane kralı Mulay Ismail Türbesi ve eski şehir surları gezilecek yerler arasındadır.


Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik

*** Ekstra tur ödemelerini seyahat sırasında kredi kartınız ile de yapabilirsiniz.Tıklayınız***


SAHRA ÇÖLÜ 4x4 TURU 70 EURO (02-12 YAŞ 45 EURO)

Prince of Persia ve Mumya gibi gişe rekortmeni filmlerden tanıdığımız dünyanın en büyük çölünü keşfedeceksiniz. İnanılmaz bir coğrafyada yapacağımız 4x4 yolculuğu 1 saat kadar sürecek. Ardından dünyanın en etkileyici manzaralarından biri olan kum tepelerinde bizleri karşılayacak. Yüzyıllardır kervanları karşılayan kamp alanından alacağımız develer ile yolumuza devam edeceğiz. Günün sonunda dünyanın bu uzak köşesinde, gün batımını izleyeceğiz.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik

 

*** Ekstra tur ödemelerini seyahat sırasında kredi kartınız ile de yapabilirsiniz.Tıklayınız***


URİKA VADİSİ VE MAJOREL BAHÇESİ TURU 40 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)

Fransız modacı Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem evi olarak kullandığı, 20. yy başında ressam Majorel tarafından oluşturulan botanik bahçesini gezeceğiz. Daha sonra berberi köyleri ile bizlere farklı fotoğraflar sunacak Atlas dağları arasına sıkışmış Urika vadisine gideceğiz. Buradab berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktara yapacağımız ziyaret sizi eğlendirecek duraklardan biri olacak.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik+Majorel Bahçesi Giriş Ücreti

*** Ekstra tur ödemelerini seyahat sırasında kredi kartınız ile de yapabilirsiniz.Tıklayınız***


CHEZ ALİ SHOW 60 EURO

Bu turumuzda folklor ve berberi atlarıyla yapılan gösterileriyle dünyaca bir ün kazanmış Chez Ali gece kulübüne yapacağımız tura katılıp aksam yemeğini orada alabilirsiniz. Binbir gece masallarını andıran dekorasyonu ile Ali’nin Sarayı şehre her gelen yabancının uğrak yeridir. Duvarlarla çevrili bu arenada, müzisyenler, şarkıcılar, akrobat ve süvariler tipik Fas çadırları altında, masalsı bir yemek eşliğinde, ziyaretçilere nefis bir şov sunmaktadırlar.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Yemek

**Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılımı ile gerçekleşmektedir. 20 Kişinin altında katılım durumunda tur fiyatlarında değişiklik söz konusu olabilir. Yeterli katılımcı olmadığı takdirde oluşabilecek fiyat farkları sayılar elde edildikten sonra, tur öncesi rehberimiz tarafından bilgilendirilir.

**Rehberimiz, turlarımızın içeriğine bağlı kalarak, katılımcı sayısına, müze ve ören yerinin kapalı olma durumuna göre şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir. Bu durum uçuş saatlerinde oluşabilecek değişiklikler karşısında da geçerlidir.

**Panoramik şehir turları müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup, şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.

**Triple odalarda (3 kişilik oda: Çift kişilik yatak + ekstra yatak) 3. yatak ek yatak veya sofa bed (çekyat) olup, standart yataklardan daha küçüktür.

**Triple odalar (3 kişilik) müsaitliğe bağlı olarak verilmektedir. Müsaitlik olduğu takdirde 3 kişilik oda rezervasyonu yapılır. Triple odalar ek yatak sebebi ile daha küçüktür.

**Tek kişilik odalarda (single oda) yatak tek kişilik olup, iki kişilik yatak içermemektedir.

**Çocuk indirimi 2 yetişkin ile aynı odada konaklama yapıldığı takdirde geçerlidir.

** Otellerde genellikle check in saati 14:00 (bazı ülkelerde 15:00'dır), check out saati 10:00'dur. (bazı ülkelerde 09:00'dur) 

**Programlarımız için otellerden grup rezervasyonları yapılmaktadır. Grup kahvaltılarının içeriği münferit kahvaltıların içeriğinden farklı olabilir. Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak olan kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısı değildir. Grup kahvaltıları genelde continental kahvaltı olarak ayrı salonda verilmektedir. Continental kahvaltı temel olarak çay ya da kahve, marmelat ve kruvasandan oluşup, ülkeye göre değişiklikler göstermektedir.

**Uçaksız olarak tura dahil olan misafirlerimizin, grup ile aynı uçuşları kullanmadıkları takdirde havalimanı-otel-havalimanı transferlerini kullanamayacakları gibi şehir turuna katılamama durumu da söz konusu olabilir. Farklı uçuş kullandıkları takdirde grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır. Bu durum önceden Prontotour’a bildirilmelidir.

**Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20 Kg'dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilecek ülkede iç hat uçuşları bulunuyorsa, bu iç hat uçuşlarda valiz ağırlığı 15 Kg'a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık / fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Prontotour'un sorumluluğunda değildir.

***Kayıt esnasında pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin ceza bedeli misafirlere yansıtılır.

 

**Prontotour, misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi veya red vermesi Prontotour'un sorumluluğunda değildir.

**Programlarımızdaki vize durumları Türkiye Cumhuriyeti pasaportları bazında verilmektedir. Başka ülke pasaportuna sahip misafirlerimiz vize durumlarını bağlı bulundukları ülkelerin konsolosluklardan kontrol edebilir.

**Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden misafirlerimiz, ülke pasaport polisleri tarafından ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk pasaport sahibine aittir.

** Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye'den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını hat firmanızdan kontrol ediniz.

**Bazı programlarımız birkaç alternatifli oteller bazında sunulmaktadır. Birden fazla otel seçeneği olan programlarımızın rehber ve transfer aracı aynı olabilir.

**Promosyon ibaresi bulunan turlarımızda otellerimizin konumu ve verilen hizmetin içeriği standart paketlerimize göre farklılık gösterebilir. Promosyon turlarımızda misafir tarafından iptal ve değişiklik yapılamaz. Lütfen satın aldığınız turun satış sözleşmesini dikkatle okuyunuz.

** Uçak biletlerini milleri ile upgrade etmek (business veya first class’a yükseltmek) isteyen misafirlerimiz, biletleri kesildikten sonra havayolunun (üyeliğinizin bulunduğu havayolunu kontrol ediniz) müsaitliğine bağlı olarak upgrade işlemlerini gerçekleştirebilir. Programın grup biletlerinin upgrade edilebilir sınıftan olup olmadığını kontrol ediniz. Programlarımızdaki her uçuş için mil garantisi verilmez.

**Programlarda belirtilen uçuş saatleri havayolları tarafından bildirilen saatlerdir. Özel seferlerle düzenlenen turlarımızda uçak saatleri 48 saat öncesine kadar değişiklik gösterebilir. Prontotour havayolu ile misafir arasında aracı konumundadır. Havayolundan kaynaklı gecikme, iptal, havaalanı ve havayolu değişikliği, kapasite üzerinde satış yapılması, hizmet aksamaları vb. gibi durumlardan Prontotour hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

**Programlarda verilen yol mesafeleri harita bazlıdır. Trafik, hava şartları, gidilen ülkenin coğrafi konumu, yol çalışmaları ve şartları gibi durumlarda yolculuk süreleri uzayabilir.

**Bazı havayollarında yeme-içme ve online check-in hizmetleri ekstra ücrete tabi olabilir.

** Prontotour force majeur veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

 

Semra Yasar 30/01/2019 11:28:20

Bu turumuzu güzel bir şekilde yaptık çok memnun kaldım teşekkür amaçlı yazıyorum.Rehber Rüstem bey güleryüzlü ve çok bilgiliydi aksayan bir durum yoktu herşey için teşekkürler PRONTO...1/1

Umut Ceyhun 29/01/2019 11:58:39

2019 Ocak ayında 19-26 haftasında düzenlenen Kraliyet kentleri turuna 2 yetişkin 3 çocuk olarak katıldık, daha önce birkaç kez Fas’a gitmeme rapmen görmediğim kentleri görmek çok ilginç oldu. Ancak geziyi güzelleştiren kesinlikle ve kesinlikle rehberimiz Eyüp Rüstem Yılmaz’ın entellektüel aktarımı, tatlı sohbeti, güleryüzü, pozitif tutumu ve gerek tur gerekse gezinin akışıyla ilgili an ve an verdiği bilgi ve yönlendirmeler oldu, Fas turuna katıldığımıza memnun olduk ancak bunun ötesinde rehberimiz Rüstem Bey’i tanımış olmaktan daha büyük memnuniyet duyduk. Uzun otobüs yolculukları, ortaya yakın konfor ve hijyendeki oteller ve bu otellerdeki ortaya yakın yemek çeşit ve tadı gibi zayıf halkalar Rüstem Bey’in tura kattıkları ile kompanse oldu. Bu arada gezilen kentlerin tümü büyğkeyici idi ve ekstra olarak alınan turlar kesinlikle buna değer, herkese tavsiye ederiz...1/1

KEMAL ANKARALI 12/01/2019 03:54:49

2018 Şubat ayında 3 arkadaş gittik. Çok güzeldi. Rehber Eyüp Rüstem Yılmaz'ın tatlı muhabbetin için bu sene tekrar gitmek istiyoruz....1/1

Berrin Kahraman 17/12/2018 22:18:33

12-16.12.2018 tarihli Casablanca-Marakeş turundaki rehberimiz Eyüp Rüstem Yılmaz Bey'in ilgi ve alakası sayesinde turumuz inanılmaz güzel geçti.Çok güzel anlatımlarda bulundu.Kendisine sonsuz teşekkürler ediyorum....1/1

burcu görgülü 05/11/2018 15:59:16

10 Ekim-14 Ekim tarihlerinde Eyüp Yılmaz'ın rehberliğinde Casablanca ve Marakeş turuna katıldık. Rehberimizin bilgisi ve ilgisi sayesinde çok güzel bir tatil geçirdik. Başta Eyüp Bey olmak üzere tüm Pronto tour ailesine teşekkür ederiz. Gitmeyi düşünen herkese hiç tereddütsüz tavsiye edebiliriz....1/1

Derya Akşahin 22/10/2018 13:04:54

Katıldığım 13 Ekim 2018 tarihli "Büyülü Sahra Çölü Turu" nun rehberi Eyüp Rüstem Yılmaz dı. Fas'a gitmek isteyen tüm katılımcılara kesinlikle onu tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü konusunda gerçekten bir entelektüel. Konusuna hakim olmasının yanı sıra bir de son derece güler yüzlü ve ilgili olması, programın akışını etkin bir şekilde yönetmesi turda oluşan tüm olumsuzlukları (havanın yağışlı olması, seçilen hava yolu şirketinin pek iyi olmaması vb. )unutturdu.Kendisine çok ama çok teşekkür ediyorum. Pronto benden bu tur için iyi bir puan aldı fakat seçilen hava yolları şirketi THY olsaydı gerçekten memnuniyetim daha da yüksek olacaktı.Çünkü Royal Air Maroc uçusunda, hijyen konusunda hiç memnun kalmadım....1/1

Dilek Kayahan 13/05/2018 21:36:58

Merhabalar, 28.04.2018 tarihli turumuz Eyüp Rüstem Yılmaz'ın rehberliğinde çok keyifli geçti. Eyüp Bey bölgeye çok hakim ve çok pozitif bir rehber. Fas hakkında herşeyi sıkılmadan dinlememizi sağladığı için teşekkür ederiz....1/1

Ayşe Şuşoğlu 08/05/2018 20:37:23

Merhaba bizlerde 4 arkadaş olarak Prontotour"un Fas Büyülü Sahra Çölü turuna katıldık.Eyüp Rüstem Yılmaz gibi mükemmel bir rehber ve güzel bir grupla çok keyifli bir hafta geçirdik.Eyüp bey ile başka turlar da tekrar buluşmak ümidiyle herşey için çok çok teşekkür ediyoruz........1/1

BİLSEN BEYAZ 08/05/2018 16:43:51

Merhabalar...28.04.2018/05.05.2018 tarihleri arasında dört kişilik bir arkadaş grubuyla Büyülü sahra çölü turuna katıldık.Turumuz katılımcılar ve Rehberimizin eşliğinde mükemmel geçti..Güzel ve samimi dostluklar edindik.Büyülü çöl yolculuğu ve cez -ali gecesi,ambiansını ,diğer güzel anılarla birlikte biriktirip şimdiden arşivledik. Gerçekten muhteşemdi....Gezimiz boyunca bizimle aynı duygu,heyecan ve bir okadarda sorumluluk sahibi rehberimiz EYÜP RÜSTEM YILMAZ beyin payı çok büyük.Sabrınız ,anlayışınız,mesleki tecrübeniz,insani dialoglarınız ve en önemlisi samimiyetiniz için teşekkürler eyüp bey ..Teşekkürler PRONTOTOUR.......1/1

Erdag ailesi 08/05/2018 15:47:18

Erdag ailesi olarak bizi gercekten evimizdeymis gibi hissettiren, sanki yillardir tanidigimiz bir yakinimizi ziyaret ediyormusuz gibi muhtesem vakit gecirten, verdigi bilgilerle ufkumuzu acip, Fas'in lokal hayatini hayalimizin otesinde yasamamizi saglayan Eyup Rustem kardesimize cok tesekkurler. Hangi turda varsa bizde variz. Pronto'ya da duzenledigi bu tur icin tesekkurler. Tek tavsiyemiz belki tura 1-2 gun daha ilave ile Casablanca ve Marakesh gibi sehirlerin aksamlarinda lokal bir gece gecirmenin saglanabilmesi. bazi otellerde temizlik ve servisin de gelistirilmesi bu turu gercekten unutulmaz yapar. Grup harikaydi, Rehberimiz +10 yildiz. sevgiler...1/1

AYSEL BEYAZ 08/05/2018 15:33:11

Merhabalar 28 Nisan-5 Mayıs FAS Büyülü Sahra Çölü turuna 4 kişi olarak katıldık Farklı bir kültürü Eyüp Rüstem Beyin bakış açısından güzel anlatımlarıyla son derece keyifli zamanlar geçirdik Bana göre bu tur kapsamında en önemli olan Çöl aktivitesi tek kelimeyle büyülü bir atmosferdi .Fas tercih edecek olan tatilcilerin mutlaka Çöl deneyiminide yaşaması gerekir.Rehberimiz Rüstem Beyin keyifli anlatımlarıyla çok hoş ve güzel bir tatil geçirdik işini keyifle yapan ve bunu bizlerede hissettirdiği için öncelikle kendisine ve diğer tur arkadaşlarıma çok teşekkür ederim...1/1

NERİMAN ÖNGEL 07/05/2018 23:09:42

28 Nisan-05 Mayıs 2018 FAS “BÜYÜLÜ SAHRA ÇÖLÜ” turuna dört kişi katıldık. Diğer katılımcıların uyumu, Eyüp Rüstem Yılmaz‘ın şahane rehberliğiyle birlikte unutulmaz, keyifli, eğlenceli bir tatil geçirdik. Farklı bir kültür tanıdık. Eyüp Rüstem Bey bölgeye hakim, stres yönetimi mükemmel, misafirperver bir ev sahibi diyebilirim. Kendisine ve Prontotour ailesine çok teşekkür ederiz....1/1

Yasemin narin 30/04/2018 12:53:35

Merhaba Prontotour un mart ayında düzenlediği Kazablanka-Marakeş turuna katıldık.Bu turdaki en büyük şansımız değerli Rehberimiz Emrah Çetiner oldu.Gelmeden önce kafamızdaki Fas ülkesi hakkındaki tüm düşüncelerimizin değişmesine sebebiyet oldu.Bölgeyi yakından tanıması ,bilgisi ve hakimiyeti ile bize çok keyifli bir gezi yaşamamızı sağladı.İnanın Bu gezi bize az geldi şimdi tekrar fas programı yapmak için tarih bakmaya başladık bile umarım kendisinin rehberliğinde yeni bölgelerde görüşmek üzere iyi günler kolaylıklar hepinize çok teşekkür...1/1

Ebru Şen 17/04/2018 13:10:12

Merhaba;07-14 Nisan Fas turunda rehberimiz EYÜP RÜSTEM YILMAZ'a göstermiş olduğu mükemmel rehberlik hizmeti için çok teşekkürler. Anlatım içeriklerinin doluluğu, grupla olan iletişimi, her konuda tüm misafirlerine yardımcı olması ve Fas'ı en iyi şekilde bize gezdirdiği için teşekkürler. Fas turu kesinlikle Eyüp Bey ile yapılmalı....1/1

Zeynep ünalmış 16/04/2018 13:22:55

07_14/04/2018 tarihlerinde Fas kraliyet şehirleri turuna 4 kişi katıldık. Her zaman yanımızda olan, hiçbir soruyu cevapsız bırakmayan sohbeti ve bilgisiyle bizlere güzel bir gezi yaşatan Rehberimiz Eyüp Rüstem Yılmaza çok teşekkür ederiz....1/1

Celal Suat Özdemir 12/04/2018 14:59:39

04/08-04-2018 tarihli Kazablanka, Marakeş turuna katıldık. büyük keyif aldığımız bu turda rehberimiz Emrah Çetiner'in akıcı anlatımına ve verdiği bilgilere hayran kaldık. Fas için intenetde ve sosyal medyada yazılanları unutun, hepsi yanlış. Gülümsüyen, kültürlü ve ahlaklı insanların ülkesi. Görülmesi gereken güzel bir ülke. Prontotour ailesine teşekkürler....1/1

Gülsün Okutan 18/03/2018 19:31:23

08-15.03.2018 tarihlerinde Sn.Ayhan Kalyanla yaptığımız Fas turumuz olağanüstü güzel geçti .Fas ın tüm güzelliklerini ,tarihi geçmişini ve bu gününü bize güleryüzlü ,esprili ve neşeli anlatımı,yakın ilgisi ,deneyimi, candan kişiliğiyle gösterip rüya gibi bir hafta yaşatan Rehberimize çok teşekkür ederim .Prontotour la bir çok geziye katılmış bir gezgin olarak Prontotour un böyle donanımlı bir rehberle uzun yıllar yoluna devam etmesini diliyorum ve umut ediyorum. ----------------...1/1

Jale Bozer 06/02/2018 21:58:56

Dört kişilik grubumuza 27 Ocak-03 Şubat 2018 tarihlerinde Fas Kraliyet Başkentleri turuna katıldık.Bu gezide Fas'ın dününü bugününü hissetmemizi sağlayan, hiçbir soruyu yanıtsız, hiçbir sorunu çözümsüz bırakmayan; günün her saatinde, ihtiyaç duyulan her anda misafirlerinin yanında olan değerli rehberimiz Eyüp Rüstem Yılmaz 'a çok teşekkür ediyoruz. Onun rehberliğinde gezimiz keyifli bir tatile dönüştü. Bir başka gezide bir başka dünyayı onun rehberliğinde keşfetmek dileğiyle......1/1

DEMET KARAMAN 05/02/2018 14:11:12

27.01/03.02.2018 tatilde Fas'taydık.Çok güzel bir tatil geçirdik.Yorucuydu ama çok güzeldi.Şehirde hiçbir sorumuzu yanıtsız bırakmayan , bilgisiyle muhabbeti ile gezimizin keyfli geçmesi için elinden gelenin fazlasını yapan rehberimiz Eyüp Rüstem Bey'e çok teşekkür ederim. Prontotour olarak böyle bir rehberin ailenizde olması büyük şans.Tekrar teşekkürler Eyüp Bey......1/1

Hulya Baskan 28/01/2018 17:02:17

13-20 Ocak 2018 tarihleri arasinda Buyulu Sahra Turuna katildik. Tipki adi gibi buyulu bu gezimizde cok guzel dostlar edindik. Tum gezi boyunca kocaman bir aile gibi hissetmemizi saglayan, her turlu kaprisimizi ceken, isini profosyenelce yapan rehberimiz Eyup Rustem Bey'e ve Pronto ailesine cok tesekkur ederiz. Ayni dostlarla ve tabi ki Eyup Rustem Bey rehberliginde Dunyamizi kesfetmek dilegiyle.......1/1

Nezihe Bozkurt 27/01/2018 21:41:31

13 -20 Ocak tarihlerinde Fas'taydık...Evet her yerde karşınıza bir güzellik çıkıyor,her adımda bir sürprizle karşılaşabiliyorsunuz...Eski çağlardan kalma hala yaşayan sokaklarda yürürken hangi değişikliği resme alayım diye telaşlanırken ...İşte tam burada devreye sevgili rehberimiz ''Eyüp Rüstem '' giriyor...İşini ne güzel yapıyor,ne güzel bizlerle diyalog kurabiliyor...Bizleri müşteri değil her birimizi kendi misafiri gibi memnun etmeye çabalıyor...Gerçekten ilgisine ,alakasına, sabrına ve işine saygısına benden de kocaman bir teşekkür......1/1

İlke Dalbayrak 25/01/2018 09:17:08

13-20 ocak katıldığım büyülü sahra turunda rehberimiz Eyüp Rüstem bey sayesinde kusursuz bir tatil geçirdim. Bu muhteşem tatil için pronto tur ve rehberimiz Rüstem beye çok teşekkürler....1/1

İDRİS SEVER 22/01/2018 16:41:52

Merhaba, 13-20 Ocak 2018 de Fas (büyülü sahra) turunuza aile olarak katıldık. Rehberimiz güzel insan Eyyüp Rüstem Beye, hiç düşmeyen pozitif enerjisi ve güler yüzü ve doğallığı için çok teşekkür ediyoruz. Bir rehberin, bir turu ne kadar güzel bir hale getirebileceğini bize gösterdi. Umarım başka turlarda da rehberimizle ve Pronto Tur ile tekrar birlikte oluruz. Selamlar, sevgiler....1/1

Ceren Yalçın 19/12/2017 19:56:16

13-17 Aralık tarihleri arasında katıldığım casablanca-marakeş turunda rehberımız Eyüp Rüstem Yılmaz Bey’ in ilgisi , güleryüzü , samimiyeti ve bilgi birikimiyle çok keyifli bir tatil geçirdik. Çok güzel dostluklar edindik. Teşekkürler Pronto ... İspanya destinasyonuna aynı rehberi istiyoruz :)...1/1

Serhat ÖRNEKSOY 19/12/2017 00:12:14

13 Aralık Tarihli FAS turumuzun başında sonuna kadar bizlere güler yüzü ve bilgisi ile aydınlatan Eyüp Rüstem YILMAZ'a ilgisi için çok teşekkür ederiz. Keyifli ve sorunsuz bir gezi olması bizleri çok mutlu etti. Teşekkürler Rüstem bey, teşekkürler Pronto Tur...1/1

Ramazan ALTINKURT 18/12/2017 13:34:23

13-17 Aralık Tarihleri arasında Fas gezimizde Rehberimiz olan Rüstem Beyin yakın ilgi ve alakası engin bilgisi ve güleryüzlü yardımsever kişiliği ile daha da güzel hale geldi..Kendisine ve Pronto yetkililerini teşekkür ederim.....1/1

Gizem Şamlıoğlu 13/11/2017 11:58:10

8-12/11/2107 tarihileri arasında katıldığım casablanca-marakeş turunda Rehberimiz olan Eyüp Rüstem Yılmaz'a ilgisi, bilgisi, güleryürüzü, yardımseverliği için çok teşekkür ediyorum. Edinilen güzel dostluklarla tekrar başka bir destinasyonda buluşmak üzere......1/1

ERCAN CANIMANA 07/11/2017 08:41:29

Pronto tur rehberimiz Emrah bey olmasaydı kesinlikle çekilmez bir tur olurdu. Tüm ücretli turlara da katıldım. son derece gereksiz bir zaman kaybı...1/1

Ayfer DAĞLI 31/10/2017 13:29:12

14.10.2017-21.10.2017 arası katıldığımız Büyülü Sahra Çölü Turunda rehberimiz Eyüp Rüstem YILMAZ'a güler yüzü ve ilgisi için çok teşekkürler. Çok keyifli ve sorunsuz bir gezi oldu.....1/1

Sevgi AKTÜRK 11/10/2017 13:49:00

30.09/07.10.2017 tarihleri arasında katıldığım Büyülü Sahra Çölü turunda rehberimiz Rüstem Eyüp Bey'e samimiyeti, ilgisi, güler yüzü, en ufak detaylarla bile ilgilenerek sorunsuz bir tatil geçirmemizi sağladığı için teşekkürler,...1/1

Bahar Aktaş 09/10/2017 17:36:13

Merhaba, 30/09-07/10/2017 tarihlerinde katıldığım "Büyülü Sahra Fas Turunda rehberimiz Eyüp Rüstem Yılmaz ' a 1 hafta boyunca bize Harika bir tatil yaşattığı için çok teşekkür ederim. Fas gerçekten çok farklı ve gizemli bir ülke. Pronto Tur la katıldığımız ikinci tur ve gerek otellerden gerek programdan son derece memnum kaldık. Program oldukça tempolu ve dolu bi programdı rehberimiz Eyüp Bey' in işine olan sevgisi ve yüksek enerjisi ile bu yoğun tempoyu oldukça eğlenceli bir hale getirdik. Grubumuzda son derece tatlı olduğundan inanılmaz bir tatil geçirdik bunun için pronto tura ve Eyüp bey e çok teşekkürler. Fas inanılmaz güzel bir ülke...1/1

Hürriyet Bal 08/10/2017 18:27:43

Bence , Fas turu çok güzel geçti öncelikle PRONTO tura tşkler ediyorum sonra rehberimiz EYÜP RÜSTEM beyfendiye çok tşkler ediyorum bilgisi, saygısı ve efendiliği ön plana çıkmış ender rehberlerden biri olarak düşünüyorum güler yüzü ve samimiyeti hepsi bir araya gelince örnek rehber görüyorum , zira çok turlara katıldım, çok yerler gezdim ama Rüstem bey den çok memnun kaldım bilgisi tartışılmaz herşey çok güzel di inş başka gezilerde buluşmak üzere PRONTO tura tekrar tşkler ve RÜSTEM beyede............1/1

Bahar Mutlu 04/10/2017 18:16:09

Rehberimiz Eyyüp Rüstem Bey ile çok keyifli bir seyahat deneyimi yaşadık. Kendisinden dakikalarca çok çeşitli konularda bilgi alabilmeniz mümkün. Bölgeye çok hakim. Bilgi birikiminin yanı sıra güleryüzü, samimiyeti hatta yemek siparişlerimizle bile tek tek ilgilenmesi bizleri çok mutlu etti. Hava alanında yanımızda olamayacağı için orada yaşayacaklarımızı bile adım adım bizlere aktarmıştır. Kendisine çok teşekkür ederiz. Yalnızca Royal Maroc Havayolları bizlere sıkıntı yaşattı keşke THY ile uçma şansımız olsa o zaman herşey dört dörtlük olacaktı....1/1

Nurcan P. 27/09/2017 14:00:04

Beyaz, mavi, sarı sokaklar arasında, çölde develerin gözlerinde, kerpiç yıkık dökük evlerde, her akşam kurulan meydanlarda, çarşılarda, kapılarda, toprak kaplarda, çinilerde ancak uzun zaman kalırsam doyabileceğim bir binbir gece masalları örneği yaşadım. Erol Nilgün hocam olmasa eminim hava sıcak yollar sıkıntılı olurdu. O kadar içime sindiki yolculuk öyle samimi ve duruydu ki sadece bizim için değil yerli halkı da koruyup gözetme haline hayranlık duydum. Dünyanın heryerine giderim kendisiyle. Tursuz gezen biriyim. Uzun uzadıye çok daha fazla şey yazmak isterim kendisi ve Fas hakkında ama acizlik bana ait. Rehber adı üzerinde mihmandar. Hiç poz vermeden bir tüccar gibi davranmadan Fas'ın büyüsünün önünü kapatmadan son derece ustalıkla yönetti yolculuğumuzu. Varsa ki olmadan olmaz tüm terslikleri manevra kabiliyeti ile yumuşatıp hissettirmedi. Hem mesafeli hem herkesle ayrı ayrı ilgiliydir. Teşekkürler Erol Nilgün. Teşekkürler Pronto....1/1

Bahadır SEÇGEN 09/09/2017 02:36:30

Çok güzel bir turdu. Turun böyle güzel geçmesini sağlayan rehberimiz Eyüp Rüstem Bey'e teşekkürler. Hem bilgi hem de organizasyon yönünden çok başarılı bir rehberlik yaptı. Yine Rüstem Bey'in rehberliğinde başka bir tura katılmak ümidiyle......1/1

TUGBA AKYUZ 06/09/2017 15:21:28

Sevgili seyahat severler , Kurban Bayramı 2017 Fas turuna katıldık. En büyük şansımız şüphesiz rehberimizin Erol Nilgün olması idi.. Kendisinin rehberliği eşliğinde unutulmaz anıları biriktirip çok mutlu bir şekilde turumuzu tamamladık. Kendisi ile daha nice destinasyonlara gitmeyi arzu ederiz....1/1

DİLARA ÖZDEN 10/07/2017 17:43:48

Pek değerli seyyahkarlar, Fas'taydık. Gittik, gezdik, gördük, yetti mi yetmedi. Sanmayın bu yazıyı gönderirken size nispet yapıyorum, sadece bir daha ki sefere birikecek anılarımdan kurtulmaktır niyetim. Tabii ki sizlerde birçok yeni yerler görüyorsunuz, tabii ki bir dolu fotoğraf kareleriniz var ama gönlümüzde yer edinenler ne kadar? Doğu felsefesiyle, orada ki ruhlarla işbirliği yapan ben acayip beslendim. Beklentisizlik yine işe yaradı bizi zirveye taşıdı. Casablanca sadece film değilmiş meğer...Kaos Marakeş meydanlarında kobrayla göz göze geldik, dingin Atlas Dağları’na atmaca gibi konduk, Jimi Hendrix topraklarındaydık düşünsenize onun adımladığı sokaklarda, neredeyse üç kişiden birinin sanatçı olduğu dünya mirası Mogador da Atlantik kumlarına ayaklarımızı gömdük, kah bir devenin hörgücüne kah Fenike, Kartaca esintili berberi evine konuk olduk.Yüzlerindeki çöl çizgileri, tebessümleri bizi nasıl etkiledi hiç bilemeyecekler. Bir daha karşılaşmayacağımız insanlarla yargısız, kaygısız naneli çay içmek çok iyi geldi. Geceleri hiç o değil gibi ilkel anılardan, ortaçağ sokaklarından hem tropikal, hem oryantal barlara transfer olduk. Tüm dünyadan insanlar, her dilden şarkılar, deli şovlar deli coştuk. Yedik, içtik, güldük, dans ettik, şarkı söyledik. Kesmedi. Baharata doyduk bir tek. Anlatılmaktan çok görülmesi gereken yerlerden. Size mutlaka işleyecek bakışlardan birini yakalamak hiç zor değil. Onlara da kapitalist tuzaklar kurulmuş tabii, maymunlar maskara olmuş, keçiler dağlarda değil ağaç dallarına bir fotoğraf karesi için tutsak edilmiş, bizde bu işin bir parçasıyız ne yazık ki. İşin en nirengi noktası ise rehberimizin Emrah Çetiner olmasıydı. Ona teslim olduk. İyi ki olmuşuz. Bir kere çok hoş hikayeler anlatıyor, bir dolu yeni bilgi. (takdir edersiniz ki gönüllü anlatan varsa meraklı dinleyen birileri de olmalı)Keşfetmeye gerek kalmadı keşfedilmiş olanı onun elinde vardı. Yerel esnafın, sokak satıcılarının aklı ondan sorulur, çözmüş işi. Yeri geldi özgü...1/2

DİLARA ÖZDEN 10/07/2017 17:43:48

r bıraktı, yeri geldi dizginledi, tam kıvamında.Hem sempatik hem mesafeli. Anlattıklarının, uyarılarının izini sürdük yolumuzu şaşırmadık, az harcadık, çok öğrendik ama sınava tabi olmadık. Geçtik yani sayesinde Morocco dan. Allah için iyi de dans ediyor. Sazlıydı, sözlüydü, nazlıydı, kınalıydı, kızları hoş, erkekleri alımlıydı, kaktüsleri bol, duvarları çinili, hem sade hem debdebeliydi. Abarttığım düşünülürse de, bilinsin ki bunlar bana işleyenler......2/2

Hülya Karaduman 24/05/2017 10:29:17

20-23 Mayıs tarihinde Marakeş turu yaptık.Rehperimiz Eyyüp Rüstem Bey'e çok teşekkür ederiz.Sırf bayan olan bir gurubu bu kadar güzel idare ettiği ve tüm isteklerimizi kimseyi kırmadan büyük bir hoşgörüyle yerine getirdiği için çok teşekkürler.Şöförümüz Muhammed 'e de ayrıca teşekkür ederiz :)

Meryem YİĞİT 04/05/2017 19:55:06

22-29 nisan tarihleri arasında arkadaşlarımla kraliyet kentleri turuna katıldık. Değerli rehberimiz Eyyüp Rüstem Bey in bilgisi ve tecrübeleriyle dolu dolu mükemmel bir tur oldu. Kendisine sabrı ve ilgisi için teşekkür ederiz. Fas insanının iyiliği ve yardım severliğini Türklere olan sevgisini görmek bizi daha da mutlu etti. Biz çok eğlendik zamanı ve imkanı olan herkese Fas ı tavsiye ediyorum. Teşekkürler pronto :)

Yücel İnce 04/05/2017 14:47:45

22-29 Nisan tarihleri arasında Kraliyet Başkentleri gezisini eşimle birlikte katıldık.Beklentilerimizin üzerinde bir gezi gerçekleştirdik.Rehberimiz Eyyüp Rüstem beyin engin tarih,etnik,sosyolojik ve ekonomik birikiminden ziyadesiyle yararlandık.Kendisine bizzat teşekkür eder,böyle değerli bir rehberi bünyelerinde barındıran Pronto Turu kutluyorum.Ayrıca turun ahenk ve uyum içide geçmesini sağlıyan gezicilere teşekkür ediyorum.Başka turlarda görüşmek dileğiyle...

DİLARA ÖZDEN 03/05/2017 11:14:05

Pek değerli seyyahkarlar, Fas'taydık. Gittik, gezdik, gördük, yetti mi yetmedi. Sanmayın bu yazıyı gönderirken size nispet yapıyorum, sadece bir daha ki sefere birikecek anılarımdan kurtulmaktır niyetim. Tabii ki sizlerde birçok yeni yerler görüyorsunuz, tabii ki bir dolu fotoğraf kareleriniz var ama gönlümüzde yer edinenler ne kadar? Doğu felsefesiyle, orada ki ruhlarla işbirliği yapan ben acayip beslendim. Beklentisizlik yine işe yaradı bizi zirveye taşıdı. Casablanca sadece film değilmiş meğer...Kaos Marakeş meydanlarında kobrayla göz göze geldik, dingin Atlas dağlarına atmaca gibi konduk, Jimi Hendrix topraklarındaydık düşünsenize onun adımladığı sokaklarda, neredeyse üç kişiden birinin sanatçı olduğu dünya mirası Mogador da Atlantik kumlarına ayaklarımızı gömdük, kah bir devenin hörgücüne kah Fenike,Kartaca esintili berberi evine konuk olduk.Yüzlerindeki çöl çizgileri, tebessümleri bizi nasıl etkiledi hiç bilemeyecekler. Bir daha karşılaşmayacağımız insanlarla yargısız, kaygısız naneli çay içmek çok iyi geldi. Geceleri hiç o değil gibi ilkel anılardan, ortaçağ sokaklarından hem tropikal, hem oryantal barlara transfer olduk. Tüm dünyadan insanlar, her dilden şarkılar, deli şovlar deli coştuk. Yedik, içtik, güldük, dans ettik, şarkı söyledik. Kesmedi. Baharata doyduk bir tek. Anlatılmaktan çok görülmesi gereken yerlerden. Size mutlaka işleyecek bakışlardan birini yakalamak hiç zor değil. Onlara da kapitalist tuzaklar kurulmuş tabii, maymunlar maskara olmuş, keçiler dağlarda değil ağaç dallarına bir fotoğraf karesi için tutsak edilmiş, bizde bu işin bir parçasıyız ne yazık ki. İşin en nirengi noktası ise rehberimizin Emrah Çetiner olmasıydı. Ona teslim olduk. İyi ki olmuşuz. Bir kere çok hoş hikayeler anlatıyor, bir dolu yeni bilgi. (takdir edersiniz ki gönüllü anlatan varsa meraklı dinleyen birileri de olmalı)Keşfetmeye gerek kalmadı keşfedilmiş olanı onun elinde vardı. Yerel esnafın, sokak satıcılarının aklı ondan sorulur, çözmüş işi, hem özgür bırakıyor biz

Müjde kavaklı 01/05/2017 14:35:46

22-29 nisan kraliyet şehirleri turuna arkadaşlarım ile katıldık. Beklentilerimin üzerinde bir gezi oldu rehberimiz Rüstem Eyyüp Bey e sabrı bilgisi ve anlayışı ile Fas turumuza kattığı güzellikler için teşekkürleri bir borç bilirim eşsiz tarihi dokusu bize çok iyi davranan Fas vatandaşları ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri

Müjde kavaklı 30/04/2017 17:07:09

22-29 nisan kraliyet kentleri turuna katıldık. Beklediğim den çok daha güzel geçen turumuz için ilk olarak neşeli ve bize her şeye rağmen sabırlı davranan rehberimiz Eyyüp Bey e bilgisi ve sabrı için teşekkürederiz (şükran) Türk olmak Fas da bir ayrıcalık gibi bizden yardım ve hoşgörüsünü eksik etmeyen Fas halkını ve hala tüm eski gelenek ve tarihi yapısını koruyabilen Fas ı imkanı olan herkese tavsiye ederim.

Seher Barlas 19/04/2017 15:39:22

8nisan - 15 Nisan tarihleri arasında eşimle birlikte yaptığı mız Fas gezisindeki rehberimiz Rüstem Bey tüm guruba mükemmel hizmet verdi hepimiz le ilgilendi kendisine ve Prontoya teşekkür ederiz

MİNE SUCUKA 19/04/2017 10:58:56

11 nisan cıkışlı fas turunuz ile ilgili, tur gayet güzel geçti, rehberimiz Emrah bey son derece donanımlı ve ilgili idi yalnız turun kalkış ve iniş saatleri cok yorucu idi, bilgilerinize.

Elvira Taushkanova 12/04/2017 11:37:51

Arkadaşımla Pronto tur ile 22-26 Mart tarihleri arasında Kazablanka-Marakeş turuna katıldık. Fas seyahatini uzun zamandır hayal ediyordum, Pronto bu hayalimi gerçekleştirmeme yardımcı oldu. Satış sürecinden seyahatin son aşamasına kadar turumuz iyi organize edilmiş ve çok rahat geçmişti. Rehberimiz Emrah Çetiner’in bölge kültürünü yakından tanımış, çok bilgili ve profesyonel biri. Fas’ı tanımamıza ve sevmemize vesile oldu. Sayesinde unutulmaz bir tatil geçirdik. Güzel eğlendik, bir dakika bile sıkılmadık. Kesinlikle tavsiye ederim.

Ayla Baş 29/03/2017 23:46:06

22-26 Mart 2017 tarihleri arasında eşimle birlikte katıldığım Kazablanka/Marakeş turumuzdan son derece memnun kaldık. Bunun sebebi kesinlikle tecrübeli rehberimiz Emrah Çetiner olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çok dengeli bir yaklaşımla, bilgisi ve anlatımıyla bizlere harika bir tatil yaşattı ki Fas hakkındaki düşüncelerimi olumlu yönde değiştirmiş ve eksikliğimi tamamlamıştır. Beklediğimden güzel bir tur oldu. Sadece ekstra tur olarak katıldığımız Essouira turu için ayrılan zamanın yetersiz kaldığını belirtmek isterim çünkü çok etkileyici bir şehir olup, zaman azlığından tadı damağımızda kaldı diyebilirim. Emrah beye çok teşekkür ediyor ve Prontoturu bu rehberinden dolayı kutluyorum.

SEVGİ TUNCAY 21/03/2017 17:03:29

Katıldığım15-19 Mart Kazablanka Marakeş turunuzdan çok memnun kaldığımız belirtmek isterim. Dolu dolu geçen bir organizasyondu. Krala ait otellerde konaklayarak kendimizi krallar gibi hissettik. Ayrıca rehberimiz Emrah Çetiner sıcacık yorumlarıyla baktığımız her yere anlam kattı. Gitmeden önceki endişelerimin yersiz olduğunu görmekten çok mutlu oldum. Teşekkürler Pronto tur

Kemal oktem 21/03/2017 10:46:20

Fas ustadi Eyüp rustem rehberliğinde dolu dolu bir tur tavsiye ederim

Ayse Sukran Ozen 19/03/2017 15:00:32

08-12 Mart tarıhleri arasında 4 gunluk Fas turuna katıldım sn Emrah Cetiner rehberimizin sayesınde cok verimli ve guzel bir gezi oldu emegi geçen herkese tesekkur ederim

Osman ÇETİN 24/02/2017 11:50:02

29.01.2017-05.02.2017 tarihleri arasında Büyülü Sahra Çölü turuna katıldık. Tur boyunca hep yanımızda olan,farkındalığımızı artıran o güzel insan rehberimiz Eyüp Rüstem Yılmaz beye çok teşekkür ediyoruz. Çöl aslanı iyiki varsın.

Orhan Topraktepe 23/02/2017 14:47:51

Selamlar, 15/02/2017 Kazablanka Marakeş turunuzu satın aldım. 4 gecelik tur süresince Araştırdığım kaynaklar ile gidip gördüğüm yerler arasında çok fark olduğunu anladım. Fas hakkındaki düşüncelerim tamamen değişti. Bu düşüncelerimin olumlu anlamda değişmesinin en önemli nedeni tur rehberi Sn. Emrah ÇETİNER' dir. Rehberin verdiği bilgiler, anlatımı ve vizyonu mükemmeldi. Bu turu alırken 8 günlük turu da değerlendirmiştim ama uzun olduğunu ve sıkılacağımı düşünerek vazgeçmiştim, Emrah bey'i tanıdıktan sonra hata yaptığımı anladım. En kısa sürede uzun tura katılmayı da planlıyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

VİDEOLAR

BLOG YAZILARI

ÖDEME SEÇENEKLERİ

BBDK yönetmeliğine göre seyahat sektörü harcamalarında 6'dan fazla taksit yapılması yasa dışıdır.
MESAJBIRAKIN
NASILYARDIMCIOLABİLİRİZ?