Prontotour | 4449192

LÜTFEN BEKLEYİNİZ

İnka Kültürünün İzinde Peru & Bolivya
(Prontoplus)

Kontenjan Dolu
05/06/2019 - 15/06/2019
10 Gece - 11 Gün
5,149 EUR
35,374 TL
Taksit tablosu için tıklayın

FİYAT VE TUR DETAYLARI

Güney Amerika - Maya ve İnka Kültürünün İzinde Peru & Bolivya Lima ( 4 gece ) - Kutsal Vadi (1gece )-Cusco (2 gece ) -La Paz (1 gece ) -Uyuni (1 gece) Puno (1 gece ) 4*Oteller ve Tuz Otelde Konaklama Tüm geziler , öğle ve akşam yemekleri AİRFRANCE Havayolları ile Tur kontenjanı 15 kişi ile sınırlıdır.
İki Kişilik Odada:
 
Kişi Başı
5,149 EUR
İlave Yatak
5,149 EUR
Tek Kişi
5,799 EUR
Çocuk
(2 - 12 Yaş) 5,149 EUR

OTELLER

4* HOTEL
Estelar Miraflores Hotel - Lima /

4* HOTEL
Europa Hotel - La Paz /

4* HOTEL
Palacio de Sal - Uyuni /

4* HOTEL
Sonesta Cusco Hotel -Cusco /

4* HOTEL
Sonesta Posadas del Inca -Puno /

4* HOTEL
Sonesta Posadas del İnca -Kutsal Vadi /

Otellerimiz, belirtilen veya aynı kategorideki benzer otellerdir.

ULAŞIM BİLGİLERİ

AİR FRANCE HAVAYOLLARI İLE

05HAZİRAN2019İSTANBUL -PARİSAF 1391 04:15 / 06:55

05HAZİRAN 2019PARİS -LİMA AF 480 10:35 /16:00

15HAZİRAN 2019LİMA -PARİS AF 483 18:10 /13:35 (16 HAZİRAN)

16 HAZİRAN2019PARİS -İSTANBUL AF5088 15:25 /19:55

And Dağları’nın doruklarına kurulmuş eşi benzeri olmayan bir medeniyet ; hala gizemi çözülememiş İnka ve Maya uygarlıkları . Muhteşem doğanın içerisinde yaşayan Kızılderililer, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nin nadide yapıları ile tarih , doğa ,Dünyanın en enteresan oluşumu Salar Uyuni ile muhteşem bir keşif sizleri bekliyor…

 • Evinizden  Havalimanı ‘na gidiş – dönüş özel transfer. ( İstanbul , Ankara , İzmir , Adana , Antalya’da geçerlidir)
 •  Air France Havayolları ile İstanbul / Amsterdam /Lima , Lima /Paris / İstanbul uçak bileti
 • Yerel Havayolları ile Lima / Cusco uçak bileti
 • Yerel Havayolları ile Cusco / La Paz uçak bileti
 • Yerel Havayolları ile  La Paz – Uyuni – La Paz  uçak bileti
 • Yerel Havayolları ile Puno – Lima uçak bileti
 • Tüm havalimanı transferleri
 • Lima’da 4* Otelde 4 gece konaklama
 • Kutsal Vadi’de 4* Otelde 1 gece konaklama
 • Cusco’da 4* Otelde 2 gece konaklama
 • La Paz’da 4* Otelde 2 gece konaklama
 • Puno’da 4* Otelde 1 gece oda – kahvaltı konaklama
 • Programda belirtilen tüm öğle ve akşam yemekleri (  9 Öğle , 10 Akşam yemeği)
 • Uyuni Tuz Gölü ziyareti
 • Nazca & Palpa çizgileri üzerinde uçaklı tur
 • Machu Picchu Turu ve tren bileti
 • Programda belirtilen tüm geziler ve ören yeri giriş ücretleri
 • Lokal rehberlik hizmetleri
 • Profesyonel  ProntoPlus Türkçe rehberlik hizmeti.
 • Zorunlu Seyahat sigortası
 • KDV
 • **** ÖNEMLİ NOT : BOLİVYA GİRİŞLERDE SARIHUMMA AŞISI KARNESİ İBRAZ EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR...

*ÜCRETSİZ TRANSFER DETAYLARI ;

 • İstanbul Atatürk havalimanı için (Pendik - Beylikdüzü Tüyap arası)
 • Sabiha Gökçen havalimanı için ise (Atatürk havalimanı - Gebze arası)
 • İzmir Adnan Menderes havalimanı (Çiğli’ye kadar)
 • Ankara Esenboğa (Ankara şehir merkezi)
 • Antalya havalimanı (Antalya şehir merkezi)
 • Adana Şakir Paşa Havalimanı (Adana şehir merkezi).
 • Transfer için Vito – Caravelle cinsi araçlar kullanılmakta olup , aynı güzergahta diğer katılımcılar ile maksimum 4 kişi paylaşımlı olarak transferler gerçekleştirilmektedir.

 • Yurt dışı çıkış harcı ( ilgili bankalara ve ya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
 • Yemeklerde  alınan içecekler
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Lokal rehber ve şoför bahşişleri
 • Fazla bagaj ücreti
 • SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ (Vize reddi ile karşılaşan misafirlerin veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır.( Seyahat iptali nedeniyle tazminat başvurularında uygulanacak sigortalı katılım payı(muafiyet) %20 oranındadır.Teminat detayları sigorta şartnamesinde yer almaktadır.. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına,ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.)

           Seyahat güvence paketi ücreti tur bedeliniz ile orantılı olarak değişmektedir

Alternatifler yükleniyor

1.GÜN (05.06.2019 ) İSTANBUL – PARİS - LİMA

Evinizden sizi alacak özel araç ile havalimanına transfer. İstanbul Yeni  Havalimanı Dış Hatlar Terminali PRONTOPLUS kontuarı önünde saat 02:00’'da buluşma. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Air France  Havayolları AF1391 sefer sayılı uçuşu ile saat 04:15’de Paris’e  hareket ve yerel saat ile 06:50’de Paris'e  varış. Uçak değiştirmenin ardından Air France Havayolları’nın AF480 Sefer sayılı uçuşu ile saat 10:35’de Lima’ya hareket. 16:00’da Peru’nun başkenti Lima’ya varış. Alanda bizi bekleyen aracımız ile otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2.GÜN (06.06.2019) LİMA

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Peru şehir turumuz için otelden hareket. Şehir turumuz esnasında ; Plaza Mayor Plaza San Martin , Katedral , Hükümet Binası ve Belediye Binasını görüyor ve İspanyol Koloni döneminden kalma San Francisco ve Santo Domingo Manastırları’nı ziyaret ediyoruz. Gezimizi Larco Herrera Müzesi , Arkeoloji ve Altın Müzesi ziyaretleri ile bitiriyoruz. Öğle yemeğimizi şehir turumuz sırasında lokal bir restoranda alacağız. Turumuzun ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜN (07.06. 2019) LİMA – CUSCO – KUTSAL VADİ

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından odalarımızı boşaltıyor ve havalimanına transfer oluyoruz. Yerel havayolları ile Güney Amerika’nın arkeolojik başkenti sayılan Cusco’ya hareket ediyoruz. Varışımıza istinaden bizi bekleyen özel aracımız ile önce yerel bir Pazar olan Pisac Pazarı’nı ziyaret edeceğiz. Urubamba Vadisi’nde bulunan Pisac , Cusco’nun 30km kuzeyinde bulunmaktadır. Ardından 2800 metre yükseklikte bulunan taş bloklarla teraslama örneklerinin görülebileceği İnka kentlerinden biri olan Ollantaytambo’ya geçiyoruz. Burada Ollantaytambo Kalesi ve Güneş Tapınağı’nı göreceğiz. Öğle yemeğimizin ardından Kutsal Vadi’de bulunan otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN (08.06.2019) KUTSAL VADİ – MACHU PICCHU – CUSCO

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , odalarımızı boşaltıyor ve Ollianta Tren İstasyonuna hareket ediyoruz. And Dağları’nın “ Durgun Sular “ anlamına gelen Aguas Calientes durağında trenden inip , bundan sonra yolumuza otobüsümüz ile devam ediyoruz. Efsanelere konu olan İnka’ların kayıp şehri Macha Pichu’ya varıyoruz. İnka’lar tarafından  15.yüzyılda deniz seviyesinden yaklaşık 2450m yükseklikte kurulan ve Peru’nun en önemli harabelerinin bulunduğu Machu Picchu Antik şehirde , Urubamba Vadisi’nin yaklaşık 670 m üzerinde bulunan benzersiz teraslardaki şehir kalıntılarında dolaştığınızda , 500 yıl önce şehri inşa eden yerlilerin yaratıcılığına ve gelişmiş zekalarına hayran kalacaksınız. İnka İmparatoru Pachacutec’in böyle zor bir yer seçmesinin sebeplerinden biri İmparatoru tanrılara yaklaştırmak amaçlı olabilir. Ayrıca İnkalar tüm  İmparatorlarının Güneşin oğlu olduklarına inanırlardı , bu sebeple de imparatorlarını Güneşe yaklaştırmak için bu konumu düşünmüş olabilirler. İmparator Pachacutec’nin 1438 -1472 yılları arasında burada yaşadığı sanılmaktadır. Ünlü İnka İmparatoru , Büyük İnka İmparatorluğu’nu kurduktan yaklaşık 55 yıl sonra ünlü kaşif Cristof Colomb , Yeni Dünya’yı keşfetmek için gemileriyle yola çıkar ve Yeni Dünya’nın keşfi ile bu bölgeler istilacılara açılır. İnka İmparatorluğu’nun ateşli silahlar , savaş ve hiçbir bağışıklıklarının bulunmadığı çiçek hastalığı sebebi ile soyları tükenir. İnkalar şehri korumak ve saklamak için Machu Picchu’ya giden yolları ortadan kaldırmışlar. Bölge saklı kalmış ve uzun yıllar kimse tarafından bilinmemiş. 1911 yılında Amerikalı bilim adamı Hiram Bringham tarafından keşfedilmiş ve Dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri olmuştur. İnkalar’ın kayıp şehri , Yaşlı Dağ “ Machu Picchu” , Genç Dağ “Huayna Picchu “ ve İnkaların koruyucu olduğuna inandığı Yananti Dağı’nın ortasında bulunur. Bu eşsiz ve unutulmaz gezimizin ardından öğle yemeğimizi lokal bir restoranda alıyoruz. Ardından Cusco’daki otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.GÜN (09.06.2019) CUSCO

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , Cusco şehir turumuz için hareket ediyoruz. Cusco , 12 dağın ortasında kurulmuş ve “Göbek Deliği” anlamına gelmektedir. Deniz seviyesinden yaklaşık 3500 metre yüksekte bulunan bölge ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konulardan biri , oldukça yüksek irtifada bulunmasıdır. İnkalar’a uzun yıllar başkentlik yapmış şehrin tarihi dokusu mümkün olduğunca korunmuştur. Cusco’yu önemli kılan diğer konular Machu Picchu ve Kutsal Vadi için geçiş noktası olmasıdır. İnka mitolojisine göre Güneş’in kutsal kentidir.Şehrin tarihi merkezi , en güzel meydanı Plaza de Armas ve barok tarzı ile etkileyici mimariye sahip Cusco Katedrali göreceğimiz yerler arasındadır.Daha sonra İnkalar’ın Güneş Tanrısı’na adanmış Güneş Tapınağı’nı görüyoruz. İnkalar İmparatorlarını Güneş’in oğlu olarak görürler ve onlara adanmış tapınaklar yaparlardı. Buradaki gezimizin ardından İnka döneminden kalma bir dini kompleks olan Kenko Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. İçinde bulunan yarım daire şeklindeki tribünleri nedeni ile aynı zamanda mahkeme olarak ta kullanıldığı düşünülen Kenko Tapınağı gezisinin ardından yine bir İnka kalıntısı olan Sacsayhuaman Kalesi’ni ziyaret edeceğiz. İnkalar Cusco’yu onlara kentin yerini gösteren şahin başlı pumanın vücudu şeklinde inşa etmişler ve Sacsahuyaman kentini pumanın başı yani şahin olarak tasarlamışlar. Sacsayhuaman Kalesi 1460 yılında Kral Pachacute tarafından inşa edilmiş . Bir sonraki durağımız İnka Banyoları olarak da adlandırılan Tambomachay Kalıntıları olacak. Lokal bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından alışveriş ve kişisel keşifler için serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.GÜN (10.06.2019) CUSCO – LA PAZ ( BOLİVYA) – UYUNİ

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve havalimanına hareket ediyoruz. Yerel havayolları ile aktarmalı olarak La Paz’a ( Bolivya) uçuş. Bolivyalılar daha çok Aymara , yani bir çeşit Kızılderili ırkından gelmektedir. Devlet başkanları Evo Morales’de bir Aymara’dır. Bir çiftçinin oğlu olan Evo Morales halen koko üreticileri sendikasındadır. La Paz ,1500’lü yıllarda Aymara yerlilerinin yaşadığı Choquiapo Köyü’nün üstüne Nuestra Senhora De La Paz adıyla kurulmuştur. Derin bir kanyonun içine kurulan kent bilindiği gibi Bolivya’nın başkenti değildir. Ülkenin başkenti , 1825 yılında resmen bağımsızlığın ilan edildiği Sucre kentidir. La Paz sadece yönetimsel başkenttir. Tepe ve vadilerden oluşan şehrin deniz seviyesinden yüksekliği 3800 ila 4200 metre arasında değişmektedir.Varışımızın ardından doğanın bir mucizesi olan muhteşem Ay Vadisi(Valle De La Luna ) ‘yı keşfedeceğiz. Tektonik hareketler ile yukarıya çıkan bölge zaman içerisinde erozyona uğramıştır. Sert kayaların üzerindeki killi yapı yağmur ve rüzgar gibi doğal olaylar ile aşınmış ve burada göreceğiniz tepeler ortaya çıkmıştır.Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda aldıktan sonra , şehir merkezine dönüyor ve büyüleyici Killi Killi manzarasını ve şehir merkezindeki önemli binaları görüyoruz. , San Fransisco Kilisesi , Murillo Meydanı ve Tiahuanaco Tapınağı göreceğimiz yerler arasındadır. Burada bulunan Hint va Cadı Pazarından hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Gezimizin ardından havalimanına hareket ediyor ve yerel havayolları ile yaklaşık 50 dk sürecek uçuşumuz ile Uyuni’ye hareket ediyoruz. Varışımızı takiben burada bulunan Dünyanın ilk 10 ilginç otelinden biri olan Tuz otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7.GÜN (11.06.2019) UYUNİ TUZ GÖLÜ – LA PAZ

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve dünyanın en enteresan yerlerinden biri olan Uyuni Tuz gölü ve tepelerini keşfetmek üzere hareket ediyoruz. İlk olarak buradaki yerel yaşamı görmek için Colchani Köyü’nü ziyaret edeceğiz. Ardından muhteşem manzarayı izlemek için İncahuasi Adası’nı göreceğiz. Lokal bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından Tunupa Yanardağı’nın gayzerlerini ve Uyuni’ye çok yakın bir mesafede bulunan ilgin tren mezarlığını göreceğiz.Buradaki antika trenler ile muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Turumuzun ardından havalimanına transfer oluyoruz. Yerel hava yolları ile La Paz’a uçuyoruz. 50 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından La Paz’a varıyor ve buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8.GÜN (12.06.2019)LA PAZ - COBACABANA –TİTİCA GÖLÜ - PUNO

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve Titica Gölü kıyısında bulunan ve milyonlarca tursitin uğrak yeri olan   Copacabana kasabasının  güzel katedralini ve merkezini keşfe çıkıyoruz. Sonrasında buradan tekneler ile Titica Gölü’nde keyifli bir tekne turuna çıkıyoruz. Turumuz sırasında ; Bakireler Tapınağı , Güneş Adası , Pilkokaina Sarayı ,İnka Bahçeleri göreceğimiz önemli yerler. Öğle yemeğimizi göl manzarası eşliğinde lokal bir restoranda aldıktan sonra   ve Puno’ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

9.GÜN (13.06.2019) PUNO ( UROS ADALARI ) - LİMA

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve Uros Adaları turumuz için otelimizden hareket ediyoruz. Titicaca Gölü üzerinde yer alan yaklaşık 50 den fazla yüzen adadan oluşan Uros Adaları bölgenin en önemli turistik yerlerindendir. Gezimiz sırasında bu adacıklardan birine yanaşacak ve ada yaşamı , inşası hakkında bilgiler alacağız. Uros adı verilen bu adalarda yaşayan kişiler , savaşçı İnkalardan korunmak için bu bölgeye gelmişlerdir. Adacıklar yöreye özgü Totora adlı bir bitkiden inşa etmişlerdir. Zamanında Uros yerlilerinin yaşadığı tamamen sazdan yapılmış yüzen adalar topluluğudur, ancak günümüzde tamamen turistik amaçlı ziyaret edilen bir bölgedir. Öğle yemeğinin ardından Juliaca Havalimanına hareket ediyor ve yerel havayolları ile tekrar Peru’nun başkenti Lima’ya hareket ediyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

10.GÜN (14.06.2019) LİMA – PARACAS (NAZCA ÇİZGİLERİ ) - LİMA

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve hala sırrı çözülememiş olan Nazca –Palpa Çizgileri üzerinde küçük bir uçak ile gezintiye çıkacağız. Gezimizin bitiminde öğle yemeğimizi alıyor ve Lima’ya dönüyoruz. Akşam yemeğine kadar şehri keşfetmek ve alış veriş için serbest zamanımız olacak. Akşam yemeğimizi lokal bir restoranda alacağız. Konaklama otelimizde..

11.GÜN (15.06.2018) LİMA – PARİS

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor , akşam transfer saatine kadar serbest zaman geçiriyoruz. Akşam havalimanına transfer ve Air France  Havayolları ‘nın AF483 sefer sayılı uçuşu ile  saat 18:10’da Paris’e  hareket. Gece uçak yolculuğu.

12.GÜN (16.06.2019) PARİS - İSTANBUL

Yerel saat ile  13:35’’da Paris’e varış ve uçak değiştirme. Air France Havayolları’nın AF5088  sefer sayılı uçuşu  ile saat 15:25 ‘de İstanbul’a hareket. 19:55’te İstanbul’a varış ve sizi bekleyen aracınız ile evinize transfer. Turumuzun sonu.

 

**Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılımı ile gerçekleşmektedir. 20 Kişinin altında katılım durumunda tur fiyatlarında değişiklik söz konusu olabilir. Yeterli katılımcı olmadığı takdirde oluşabilecek fiyat farkları sayılar elde edildikten sonra, tur öncesi rehberimiz tarafından bilgilendirilir.

**Rehberimiz, turlarımızın içeriğine bağlı kalarak, katılımcı sayısına, müze ve ören yerinin kapalı olma durumuna göre şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir. Bu durum uçuş saatlerinde oluşabilecek değişiklikler karşısında da geçerlidir.

**Panoramik şehir turları müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup, şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.

**Triple odalarda (3 kişilik oda: Çift kişilik yatak + ekstra yatak) 3. yatak ek yatak veya sofa bed (çekyat) olup, standart yataklardan daha küçüktür.

**Triple odalar (3 kişilik) müsaitliğe bağlı olarak verilmektedir. Müsaitlik olduğu takdirde 3 kişilik oda rezervasyonu yapılır. Triple odalar ek yatak sebebi ile daha küçüktür.

**Tek kişilik odalarda (single oda) yatak tek kişilik olup, iki kişilik yatak içermemektedir.

**Çocuk indirimi 2 yetişkin ile aynı odada konaklama yapıldığı takdirde geçerlidir.

** Otellerde genellikle check in saati 14:00 (bazı ülkelerde 15:00'dır), check out saati 10:00'dur. (bazı ülkelerde 09:00'dur) 

**Programlarımız için otellerden grup rezervasyonları yapılmaktadır. Grup kahvaltılarının içeriği münferit kahvaltıların içeriğinden farklı olabilir. Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak olan kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısı değildir. Grup kahvaltıları genelde continental kahvaltı olarak ayrı salonda verilmektedir. Continental kahvaltı temel olarak çay ya da kahve, marmelat ve kruvasandan oluşup, ülkeye göre değişiklikler göstermektedir.

**Uçaksız olarak tura dahil olan misafirlerimizin, grup ile aynı uçuşları kullanmadıkları takdirde havalimanı-otel-havalimanı transferlerini kullanamayacakları gibi şehir turuna katılamama durumu da söz konusu olabilir. Farklı uçuş kullandıkları takdirde grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır. Bu durum önceden Prontotour’a bildirilmelidir.

**Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20 Kg'dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilecek ülkede iç hat uçuşları bulunuyorsa, bu iç hat uçuşlarda valiz ağırlığı 15 Kg'a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık / fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Prontotour'un sorumluluğunda değildir.

***Kayıt esnasında pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin ceza bedeli misafirlere yansıtılır.

 

**Prontotour, misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi veya red vermesi Prontotour'un sorumluluğunda değildir.

**Programlarımızdaki vize durumları Türkiye Cumhuriyeti pasaportları bazında verilmektedir. Başka ülke pasaportuna sahip misafirlerimiz vize durumlarını bağlı bulundukları ülkelerin konsolosluklardan kontrol edebilir.

**Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden misafirlerimiz, ülke pasaport polisleri tarafından ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk pasaport sahibine aittir.

** Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye'den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını hat firmanızdan kontrol ediniz.

**Bazı programlarımız birkaç alternatifli oteller bazında sunulmaktadır. Birden fazla otel seçeneği olan programlarımızın rehber ve transfer aracı aynı olabilir.

**Promosyon ibaresi bulunan turlarımızda otellerimizin konumu ve verilen hizmetin içeriği standart paketlerimize göre farklılık gösterebilir. Promosyon turlarımızda misafir tarafından iptal ve değişiklik yapılamaz. Lütfen satın aldığınız turun satış sözleşmesini dikkatle okuyunuz.

** Uçak biletlerini milleri ile upgrade etmek (business veya first class’a yükseltmek) isteyen misafirlerimiz, biletleri kesildikten sonra havayolunun (üyeliğinizin bulunduğu havayolunu kontrol ediniz) müsaitliğine bağlı olarak upgrade işlemlerini gerçekleştirebilir. Programın grup biletlerinin upgrade edilebilir sınıftan olup olmadığını kontrol ediniz. Programlarımızdaki her uçuş için mil garantisi verilmez.

**Programlarda belirtilen uçuş saatleri havayolları tarafından bildirilen saatlerdir. Özel seferlerle düzenlenen turlarımızda uçak saatleri 48 saat öncesine kadar değişiklik gösterebilir. Prontotour havayolu ile misafir arasında aracı konumundadır. Havayolundan kaynaklı gecikme, iptal, havaalanı ve havayolu değişikliği, kapasite üzerinde satış yapılması, hizmet aksamaları vb. gibi durumlardan Prontotour hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

**Programlarda verilen yol mesafeleri harita bazlıdır. Trafik, hava şartları, gidilen ülkenin coğrafi konumu, yol çalışmaları ve şartları gibi durumlarda yolculuk süreleri uzayabilir.

**Bazı havayollarında yeme-içme ve online check-in hizmetleri ekstra ücrete tabi olabilir.

** Prontotour force majeur veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

 

canan ozan 04/05/2019 14:49:16

Merhaba, Pronto Plus'ın 20 Nisan -1 Mayıs 2019 tarihli İpek Yolu'nun İncileri turu,uzun süredir görmek istediğim bu topraklara gitmek için bir fırsattı. Rehberimiz Selim Kahvecioğlu'nun kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin sorularına cevap verecek şekilde anlatımı bazen de aklımızda yeni soru işaretleri oluşturarak bizi düşündürmesi, bilgi aktarmadaki çabası ve tur programında olmayan yerleri göstermesi takdire şayan. Kalınan oteller, yemek için seçilen lokal restoranlar güzeldi. Ufak tefek aksaklıklar turdan kaynaklı olmayıp bulunduğumuz ülkelerin hizmet sektörü anlayışından kaynaklanıyordu. Bu turu düzenlediğmiz için başta size ve çalışanlarınıza teşekkür ediyorum....1/1

TÜLİN KUTSAL 06/02/2019 11:14:39

26 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılan Büyük Göç Zamanında Tanzanya&Zanzibar turuna katıldım. Turumuz doğal ortamlarında yaşayan binlerce hayvanı bir arada görmeye olanak sağlayan safariler, değişik bir coğrafya ve sonunda Zanzibar da deniz olmak üzere düzenlenmişti. Yerel rehberler, kullanılan arazi araçları çok iyi organize edilmişti. Kalınan otel ve kamplar, özellikle benim gibi yalnız seyahat edenleri bile rahatsız etmeyecek şekilde seçilmişti. Öğle yemeklerinin doğal ortamlarda piknik şeklinde alınması da iyi düşünülmüştü. Ayrıca yol arkadaşlarımızın hepsi de son derece uyumluydu. Kendileriyle tanışmaktan çok mutlu oldum. Bu turun güzel geçmesinde en önemli pay rehberimiz Sayın Ayhan Kalyan'a aitti. Son derece işini seven, çok bilgili ve donanımlı, herkesle ayrı ayrı ilgilenen, profesyonelliği ve verdiği bilgilerle bizleri yönlendiren Ayhan'a, organizasyonda emeği geçen başta Sayın Neslihan Kılıç Gediz olmak üzere tüm Prontoplus çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Başka bir organizasyonda görüşmek dileğiyle....1/1

Çiğdem 19/11/2018 20:04:24

Norveç turuna katıldık rehberimiz ayhana çok teşekkür ediyoruz harika bir geziydi...1/1

SEMA ANAK 09/07/2018 17:52:42

Ben teşekkür etmek istiyorum... Şeker bayramında yaptığımız Bask lezzetleri turu çok güzeldi... Bunun da en önemli nedeni rehberimiz Ekin Tutluoğlu idi... Her zamanki turla özdeşleşti, renk kattı, bizi adeta kendi evinde ağırladı... Prontotur ‘a değer katan bu değerli insanlara gerçekten teşekkür etmek boynumuzun borcu... Ekin hanım varsa biz de varız......1/1

Başak Milli 22/05/2018 16:46:20

geçen sene aynı tur ile güzel Peru ve Bolivya'yı keşfettik. Gitmeyi düşünmeyi bırakıp bir an önce gidip bu güzel yerleri görmelisiniz. Ve şanslısınız ki bu turu yine götüren rehberin Ayhan Kalyan olması. Ayhan genel olarak tüm dünyaya hakim olsa bile güney amerikayı baştan aşagı keşfetmiş biri ve dolayısı ile bu destinasyonu Ayhan ile gezmek, paha biçilemez bir şans. Peru çok güzel, tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz. gidilen oteller, yemekler turlar hepsi birbirinden güzel. Salar de Uyuni'yi görmek ise paha biçilemez. Hiç bir turda bulamayacağınız bir destinasyon....1/1

Gönül Ceylan 20/05/2018 12:41:40

Kazablanka, Marakeş turuna katıldık ,rehperimiz Eyyüp Rüstem Yılmaz beydi bizi Kazablanka’da karşıladı girişte doldurulması gereken formları bile nasıl dolduracağımızın bilgisini telofonlarımıza göndermişti , bölgesine hakimdi her konuda bizleri detaylı bilgilendirdi , son gün sabaha karşı yola çıkacağımız için kumanya yerine hotele standart kahvaltıyı hazırlatacak kadar detaycıydı , her günümüz dolu dolu geçti zaten Pronto turu herzaman seçmemizin asıl nedenide seyahatimizi şansa bırakmamaktı her vaadini yerine getiren Pronto tur yetkililerine ve Eyyüp beye çok teşekkür ederiz ....1/1

Tülin KUTSAL 19/05/2018 11:36:14

02-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılan İnka Kültürünün izinde Peru-Bolivya turuna katıldım. Turumuz çok yorucu bir parkurdan oluşmaktaydı. Ayrıca yükseklik faktörü de diğer turlarda karşılaşmadığım şekilde beni ve katılan herkesi etkiledi. Fakat turumuz, hem kaldığımız oteller, hem yemekler, hem de gezi programı olarak çok güzel organize edilmişti. Bizi fazla yormadan tüm güzellikleri görebildik. Son derece renkli bir ortamda unutulmaz anılarımız oldu. Gezinin bu kadar güzel ve doyurucu geçmesinde en önemli pay rehberimiz Sayın Ekin Campanini Peres' e aitti. Son derece özverili, her katılımcı ile bire bir ilgilenen, bitmeyen enerjisi, profesyonelliği ve verdiği tavsiyelerle bizleri yönlendiren Ekin'e, organizasyonda emeği geçen Başta Sayın Neslihan Kılıç Gediz olmak üzere tüm Prontoplus çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Başka bir Prontoplus organizasyonunda görüşmek üzere....1/1

ekin 04/05/2018 16:33:21

Prontoplus'un Nisan ayında düzenlediği Görkemli Loire Şatoları ve Normandiya turuna katıldım.Turun güzergahı çok güzeldi.Tur esnasında ziyaret ettiğimiz tüm yerler çok güzel ve görülmeye değerdi.Normandiya kıyılarındaki ve Bretagne bölgesindeki pek çok güzel kasaba ve şehri ziyaret ettik, Normandiya çıkarmasının yapıldığı yerleri gördük.Mont Saint michel çok güzeldi.Turun devamında ise şatoları ve Giverny'yi ziyaret ettik.Her yerin güzelliği önemi dousu farklıydı.Hiç sıkılmadan tekrara düşmeden gezdik.Rehberimiz Arzu Zeytun Hanım çok deneyimli, donanımlı, çok bilgili ve çok ilgili bir rehberdi.Bize her zaman her konuda sabırla ve güleryüzle yardımcı oldu ,heryerde bizimleydi ve bizi hiç sıkmadan gezdiğimiz her yer hakkında (kasabalar, şehirler, Normandiya çıkarması, şatolar, Monet, empresyonizm vb ) çok detaylı güzel bilgilerle donattı.Olanagım olduğunda tekrar katılmak isteyecek kadar güzel bir geziydi.Şimdi tüm arkadaşlarıma öneriyorum.Rehberimiz Arzu Hanım'a da çok teşekkür ediyorum....1/1

Halil AKTUTAY 01/05/2018 12:30:32

18-29 /Nisan /2018 tarihleri arasında Güney Afrika turuna eşim Serap hanımla beraber katıldık. Programın tamamen doluluğu , gezi rotalarının çok iyi seçilmiş olması , programa dahil olan yemeklerin ve lokantaların özenle seçimi , kalınan otellerin kalitesi bizlere çok rahat ve keyifli bir seyahat yaşattı. Bagaj tesliminden , yükleme ve oda teslimine kadar biz hiçbir şeye el sürmedik.Lodge'lar da çok keyifli günler geçirdik . Keşke Bostwana Cresta Mowana Lodge'de 1 gece daha kalsaydık. Tadı damağımızda kaldı. Özetle çok ama çok güzel bir seyahat idi. Burada en önemli olan husus yol arkadaşlarımızın hepsinin son derece iyi , kibar , uyumlu ve birbirine saygılı kişiler olmasıydı. kendileri ile tanışmaktan ve seyahat etmekten çok mutlu olduk. İnşallah yine beraber oluruz. Bu gezide bizlere rehberlik eden Funda ve Tanzer SARIALAN çiftinin , dost ve profosyenelce rehberliği , bir an olsun aksamayan progralamaları nedeniyle kendilerine çok teşekkür eder başarılarının artarak devamını dilerim. Tabi ki bu programı hazırlayan ve bizlere sunan , başarılı turizmci , Prontoplus Müdiresi Sn.Neslihan Kılıç Gediz'e teşekkür ederiz. Tüm gezginlere bu programı şiddetle tavsiye ederiz....1/1

Aylin Sayer 30/04/2018 09:31:44

21-28 Mart tarihinde Fransa ve Ispanya turumuzda bize tur liderligi yapan rehberimiz Selim Kahvecioglu sayesinde cok bilgilendik ve inanilmaz dolu bir tur yaşadik. Kendisi uzun zamandir karşilasmadigimiz türden, yaptiği işe saygisi elle tutulur derecede somut, liderlik yaptigi grubun %100 memnuniyeti icin her turlu ozveriyi gosteren, son derece donanimli bir rehber. Selim bey liderliginde düzenlenecek diğer turlardan haberdar olmak isterim. Teşekkurler...1/1

Aslı Çakan 24/04/2018 12:03:47

19-23 Nisan tarihleri arası Pronto Plus'ın Cote D'Azur turuna katıldım. Tek kelime ile dört dörtlük bir tur oldu. Gerek konakladığımız oteller gerekse gezilen yerler çok iyi idi. Ama gezinin en önemli kısmı rehberimiz Ayhan Kalyan idi. Gerek bilgisi ve gerekse ilgisi ile bize bu seyahati en iyi şekilde yaşattı. Bunun dışında diğer katılımcıların da uyumu turun kalitesini arttırdı. İlk kez denediğimiz Pronto Plus'tan çok memnun kalarak döndük. Katkılarınız için tekrar teşekkürler Ayhan Bey....1/1

Muzaffer Toklu 15/04/2018 14:38:59

06-15 Nisan tarihleri arasındaki Japonya turumuz çok iyi geçti.Japonya’nın en önemli görülmesi gereken yerlerini keyifli bir şekilde gezdik.Yorgun ama mutlu döndük.Grubumuz çok uyumlu idi.Rehberimiz Ayhan KALYAN ise anlatılamaz,kelimeler kifayetsiz kalır.:) Bir rehber ancak bu kadar “tam”olabilir..O’nu izleyen her gezgin fazlasıyla mutlu olacaktır.Kendisini ve Prontotour’u tebrik ediyorum.Teşekkürler Ayhan kardeş,teşekkürler Prontotour....1/1

H.F.Ece Sarı 06/02/2018 09:56:49

Tatilde kuş cıvıltıları ile uyanmak istemezmisiniz.Evet biz bunu yaşadık.Güler yüzü derin bilgisi ,herkesi kucaklaması ile mutluluğumuza mutluluk katan bizim minik serçemiz Ekin hanımdı.pronto plus nezdinde kendisine sonsuz teşekkürlerimi iletirim .İyiki böyle başarılı insanlar var....1/1

Tülin Kutsal 31/01/2018 13:07:24

19-29 Ocak 2018 tarihleri arasında Karayip İncileri -Panama, Kosta Rika, Nikaragua- turuna katıldım. Gezimiz beklediğimden çok daha güzel ve doyurucu oldu. Program dolu dolu, hiç sıkmadan devam etti. Grubumuz çok uyumluydu. Başta rehberimiz Bengi Işıl Göktürk olmak üzere, Sayın Neslihan Kılıç ve organizasyonda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Bir başka Pronto Plus turda görüşmek dileğiyle. Tülin KUTSAL...1/1

Merve Dede 28/01/2018 13:30:50

ProntoPlus ile 'Büyüleyici Kuzey Işıkları ile Laponya' turuna katıldık. Muhteşem, masalsı 6 gün geçirdik. Tur programı, oteller, restaurantlar her şey çok güzeldi. Tur öncesinde her aşamayla titizlikle ilgilenen ProntoPlus yetkilisi Sayın Neslihan Kılıç Gediz'e ve tur sırasında çok keyifli ve sorunsuz vakit geçirmemizi sağlayan rehberimiz Sayın Ayhan Kalyan'a sonsuz teşekkürler. Tekrar görüşmek dileğiyle... İyi çalışmalar....1/1

fatma duman yetim 25/12/2017 11:58:36

19.12.2017 de katıldığımız Alman köylerinde noel pazarları turu muhteşemdi, ilgisinden ve verdiği bilgilerden ötürü öncelikle tur rehberimiz Şafak beye ve uyumlu grup arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Rahatlıkla Prontotour u tercih edebilirsiniz. Fatma&Serdar Yetim...1/1

Beyhan Songür 12/09/2017 15:50:10

31.08.2017 Kurban Bayramında pronto plus Bask turuna eşimle katıldık. Tur programı, oteller, seyahati paylaştığımız gurup arkadaşlarımız tek kelime ile mükemmeldi.Bu geziden mutlu ve huzurlu dönmemizi sağlayan Grup Rehberimiz Şafak Beye ektra teşekkürlerimizi iletiyoruz.Bir başka Pronto Plus Turda görüşmek dileriz.Beyhan Songür...1/1

Nesrin Değirmencioğlu 11/09/2017 13:25:33

Güney Afrika, Zimb. ve Bots. turunda sizlerle tanıştığımıza çok memnun olduk ve çok keyifli bir tur geçirdik. Tüm organizasyon için size çok teşekkür ederiz. Yemek yediğimiz restaurantlardan kaldığımız otellere hersey özenle seçilmişti. Bizimkilerin evlilik yıldönümünde hazırlamış olduğunuz süprizler de onları çok mutlu etti. Herşey için çok teşekkür ederiz. Kıbrıs'a gelirseniz detaylarımız sizde var; mutlaka haber verin. :) Tekrardan görüşmek dileğiyle! Sevgi ve selamlar, Nesrin Değirmencioğlu & Ceyhun Dalkan...1/1

Ece sarı 11/09/2017 11:33:32

29.08.2017 tarihinde başlayıp 09/09/2017 biten Peru Bolivya turunda inanilmaz güzellikleri inanılmaz bir tarihi yaşatan sayın Ayhan Kalyan beye ve bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Profosyonelliği ve mükemmel kişiliği ile bizleri pronto tura düğümleyen Ayhan beye minnettarız ....1/1

Ayse Arzu 09/09/2017 17:34:30

Pronto Plus ile 31 Agustos cikisli Israil ve Filistin turuna katildim. Tek kelimeyle muhtesem bir 5 gun gecirdim. Bu turun bu kadar verimli gecmesinde buyuk emegi olan rehberimiz Emre Ersen'e cok tesekkur ederim. Ayrica, tur boyunca bizi yalniz birakmayan yerel acentanizdan Oktay Bey ve esi Zelda hanim'a da sonsuz tesekkurlerimi sunarim. Israil ve Filistin kanimca mutlaka gorulmesi gereken, insana degisik duygular yasatan ulkeler. Benim Pronto Plus'a onerim, bu tur suresinin 6 veya 7 gune cikarilmasidir. Soz konusu turun gerceklesmesinde emegi gecen herkese cok tesekkur ederim....1/1

Emre Ün 07/09/2017 09:25:31

Prontoplus 31 Ağustos Çıkışlı İsrail Turu teşekkür: Prontotur dahil defalarca çeşitli acentaların yurtdışı turlarına katılmış, gerek acenta ile gerekse münferit olarak dünya üzerinde 74 ülke görmüş biri olarak geçen hafta katıldığımız İsrail Turunun en çok keyif aldığım turlardan biri olduğunu bildirmek isterim. 5 günün son derece verimli ve dolu dolu planlandığı tur programının hazırlanmasında emeği geçenlere, tur boyunca bizimle bizzat ilgilenen yerel acenta sahibi Oktay Bey ve Zelda Hanım'a özellikle de tur programını tamamlamayı amaçlamaktan çok öte bir gayretle tur boyunca turu en iyi şekilde geçirmemiz ve hakkını vermemiz için elinden geleni yapan rehberimiz Emre Erşen'e teşekkürlerimi ve memnuniyetimi sunarım....1/1

Ahmet Recai Kutbay 05/09/2017 09:19:13

31.8 - 4.9.2017 tarihinde İsrail-Filistin turunuza katıldık . Mükemmel bir tur geçirmemizi sağlayan rehberimiz Sn. Emre Erşen'e sonsuz teşekkürler . Ayrıca turun organizasyonunda emeği geçen , bu programda payı olan herkese , bizi tur boyunca yalnız bırakmayan İsrail'deki acentanız Oktay Bey'e ve eşine , bu tura gitmeye bizi motive eden Suadiye bürosundan Sn. Hüseyin Pehlivan'a teşekkürü borç bilirim . Ahmet Recai Kutbay...1/1

Tarık Petan 20/08/2017 22:54:59

14-23 temmuz 2017 iskandinav fiyordlar turuna katıldık. Her yönden çok farklı ve güzel bir gezi oldu. Rehberimiz Ayhan Kalyan'a gösterdiği ilgi ve destek için teşekkürler....1/1

Muhterem Akata 18/08/2017 07:03:20

01.07.2017/18.08.2017 tarihleri arasında arkadaşımla Pekin'den başlayan Trans/Sibirya turuna katıldım.Rehberimiz Emre Bey idi.Sabırlı,ilgili,her soruna çözüm üreten kişiliği ile tüm tura kendisini sevdirdi.Bu tur değişik bir deneyim.Tur Pekin'den başladı.Pekin'de kaldığımız otel güzel fakat yemek yediğimizlokantalar çok kötü idi.Adeta esnaf lokantalarındaki gibi yemeği yiyip kalkalım diye bakılıyordu.Son derece özensiz ve kötü servisler yapıldı.İyi bir başlangıç yapmadık.Tren yolculuğu çok zevkli ama kompartmanlar eski.Trendeki yardımcılarımız Nikolay ve Eleni bize çok güzel hizmet ettiler.Gezilen şehirler farklı özellikle Sibirya bölgesinde.Baykal Gölü muhteşem.Çok güzel ve ilginç şehirler var.O şehirlerde aldığımız yerel rehberler de iyi idi.Moğolistan ve Tataristan mutlaka görülmeli.Kazan şehrine hayran olduk.Gittiğimiz tüm şehirlerde mutlaka bir öğün balık yemeği çıktı ve bu da yolcuların zaman zaman itirazlarına neden oldu.Son şehir Moskova idi.Orada bir gece kaldık ve yeterli bir gezi olmadı.Gidilmesi gereken yerler listesine mutlaka Moskova Metrosu eklenmeli.Başta da yazdığım gibi farklı bir deneyim.Yorucu,koşturmalı ama zevkli.Son olarak şunu yazabilirim Emre Bey gibi deneyimli bir rehberimiz olmasa idi sorun yaşayabilirdik.Yeni bir tren kompartmanı olmalı ve yemek menüleri mutlaka gözden geçirilmeli.Teşekkürler....1/1

Dr. Ertuğrul Aydın 10/08/2017 19:34:06

Vietnam Kamboçya türünü rehberimiz Ekin Hanım'la birlikte yaptık.Dünyanın pek çok yerini gezdim, pek çok rehberle tanıştık ama Ekin Hanım gibi işini seven,ilgili ,alakalı, çalışkan bir rehber tanımadım.Kendisine ve prontoplus'a çok teşekkürler.......1/1

Gülsün Okutan 09/08/2017 14:36:28

14-23.07. 2017 tarihindeki İskandinavya Fiyort lar turumuzu tarih ve bilgi yüklü eğlenceli,doğal güzelliklere doyarak ve mutlu bir şekilde tamamladık.Bunda rehberimiz Sn.Ayhan Kalyan ın emeği çoktu .Kendisine çok teşekkür ederiz.Ayrıca tur organizasyonunda emeği geçen herkese de teşekkürlerimi sunarım....1/1

Osman Tufan Alkış 09/07/2017 15:34:11

22-29 nisan tarihlerinde Özbekistan turunuza katıldım, çok memnun kaldım.Bu arada tarihsel coğrafyayı tamamlayacak Ulan Batur-Bişkek-Almatı-Astana turunuzuda ilgiyle bekliyorum.Teşekkürler.

Semra Kürkcü 20/06/2017 09:01:35

Pronto Tour’un 1-12 Haziran 2017 Fiyordlar ve Kuzey Isıkları Gezisi’ne İzmir’den arkadaşımla katıldım. İzmir’deki Pronto Tour çalışanları ve özellikle Vedat Yavuz ilgili, bilgili ve güleryüzü ile daha öncesinden tanıştığımız, sevdiğimiz kişilerdir. Ön kayıt ve ödemelerde hiç sorun yaşamadık. İstanbul bağlantılı uçak biletlerimizi de V.Yavuz önerisiyle aldık. Gemi çok büyük, temiz ve etkinliklerle dolu idi. Konserler, illüzyon gösterileri, yarışmalar gemideki zamanımızı eğlenceli geçirmememizi sağladı. Herşey aksaksız, şaşırtıcı ve büyüleyiciydi. Yemekler gerek lezzeti gerekse sunuluşu ile harikaydı. Servis düzenli ve aksaksızdı. Bizden sorumlu olan görevli Verma ile çok iyi anlaştık. Gemide çay, kahve saatlerini iple çeker olduk. Keyif aldık. Herşey dahil tam pansiyon konaklamaya içki dahil edilmeyişini hayretle karşıladık. Kabinin temizliğine diyecek sözüm yok. Her an temizlendiğine tanık olduk. Kirletmeye çekinir olduk. Geminin genel temizliği de havuzlar dahil dikkat çekiyordu. Çalışanlar güleryüzlü, ilgili ve çalışkandılar. Her soruya yanıt vererek, saygılarını ve iş disiplinini gösterdiler. Pronto Tour rehberi E. Sertaç Apanay geziden önce 29 Mayıs 2017’de cep telefonlarımıza ileti gönderdi. Hareket saatini ve buluşacağımız yeri belirtti. Sorular ve sorunlar için arayabileceğimizi yazdı. Bu nazik ve düşünceli bir davranıştı. Gezi başlamadan S.Apanay’a olumlu not verdim. Gezi süresince de bu nazik ve anlayışlı tavır ve sözleriyle yön gösterdi, yol gösterdi, gemi içi ve dışındaki dikkat etmemiz gereken hassas noktaları söyledi. Sorun varsa çözmek için çabaladı. Dil bilgisi ile aldığı not hep yüksek oldu. Teşekkür ediyorum. Gezinin olumlu ve dostlara önerilecek noktaları bitti. Gezi adından başlayarak yazımı sürdüreceğim. Gezi adının %50’si doğruydu. Kuzey Işıkları’nı görmek bir yana, güneş hiç batmadan iki gün geçirdik, Beyaz Geceler'i yaşadık. Ekstra turların fiyatları da yüksekti. Hepsine katılamadık. Yemekli gezide de çok zaman yitirdik. Sipari

ÖDEME SEÇENEKLERİ

MESAJBIRAKIN
NASILYARDIMCIOLABİLİRİZ?