Prontotour | 4449192

LÜTFEN BEKLEYİNİZ

Kadın Eli İle Osmanlının Sakin Şehirleri Turu 1 Gece
Kadın Eli İle Anadolu Turları

Son 6 Kişi
28/09/2019 - 29/09/2019
1 Gece - 2 Gün
450 TL
Taksit tablosu için tıklayın

FİYAT VE TUR DETAYLARI

NALLIHAN - İĞNE OYASI - KADIN KOOPERATİFİ - GÖYNÜK KONAKLAMA - MEKİK DOKUMA - UHUT TATLI YAPIMI - ÇUBUK GÖLÜ - MUDURNU - KABAKLI GÖZLEME
İki Kişilik Odada:
 
Kişi Başı
450 TL
Tek Kişi
550 TL
Çocuk
(7 - 12 Yaş) 400 TL

ULAŞIM BİLGİLERİ

OTOBÜS İLE ULAŞIM

*  Otelde 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

*  Turizm Belgeli Araçlar  İle Ulaşım

*  Prontotour Güvencesi    

*  Profesyonel Rehber İle Çevre Gezileri

*  Prontotour Otobüs İçi İkramları

*  1 Sabah Yöresel Kahvaltı

*  Otelde Set Menü 1 Akşam Yemeği

*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

*  Tüm Özel Harcamalar

*  Öğle Yemekleri ve Yemeklerde Alınan İçeçekler

*  Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

Alternatifler yükleniyor

 

NALLIHAN İPEK OYASI: İpek Yolu'nun etkisiyle ilçede ipek kullanımı yaygınlaşmış ve ilk zamanlarda ipek iplikler kullanılarak yapılan iğne oyacılığı zaman içinde gelişmiştir. Ortaya çıkan özel iğne oyası teknikleri korunarak, zamanla farklı tür iplikler de kullanılarak günümüze kadar Nallıhan İğne Oyası şeklinde devam etmiştir. Nallıhan ilçesindeki ipek ipliğin üretiminin de etkisiyle başta kadınlar olmak üzere iğne oyacılığında ustalaşırmış ve bölgeye özgü teknikler geliştirilmiştir. Nallıhan İğne Oyası'nın en önemli özelliği ipin bükülmesi tekniğinin kullanılması ve kökün hiçbir zaman tülbent ya da kumaş üzerine yapılmamasıdır. Nallıhan İğne Oyası'nda kullanılan “ip bükme” olarak adlandırılan yöntem, iğne oyası ister örtme üzerine ayrı bir kök şeklinde monte edilecek olsun istenirse ayrı motiflerle aksesuar olarak kullanılsın, sadece Nallıhan İğne Oyalarında kullanılan bir yöntemdir. Bu teknik İğne Oyası'na sert bir duruş vermektedir ve bu teknikle yapıldığı için Nallıhan İğne Oyaları yıkamaya oldukça dayanıklıdır. Nallıhan İğne Oyalarında herhangi bir sertleştirici kimyasal madde kullanılmadan doğal halinin muhafazası zorunludur.

NAL ETİK KOOPERATİFİ:  Kooperatifin kuruluş amacı, Nallıhan ilçesinde iğne oyası yapan kadınları bir araya getirerek, üretilen ürünlere pazar oluşturmaktır. Bu sayede kadınların ürettiği ürünlerin hak ettiği değeri kazanması ve ekonomik anlamda bağımsızlıklarını elde etmeleri de amaçlanmıştır. Kooperatif, ortaklarına verdiği hizmetin yanı sıra 700 kadının ürettiği ürünlerin satışı için de bir kanal haline gelmiştir. Kooperatif çatısı altında toplanan ev hanımları evlerinde yaptıkları ipek iğne oyası takıları yurt dışına da satmaya başladı. Artık 21 ülke Nallıhan ipek iğne oyalarını tanıyor. Bunlardan en çok Japonya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri alıyor.

GÖYNÜK TOKALI ÖRTME (BAŞÖRTÜ): Tokalı Örtme” de Göynük’e has, özel el dokuması bir örtme. Baş üstüne gelen kısmı desenli, iki parça, ince pamuklu bez dokumanın birleşmesinden meydana gelen Tokalı Örtme’nin kısa kenarlarında kırmızı püsküller bulunuyor. Kısa kenar saçaklarına bağlanan kırmızı püsküllere yörede toka denildiği için bu örtüler Tokalı Örtme olarak adlandırılıyor. Tokalı örtmeler “düzen” adı verilen özel dokuma tezgâhında dokunuyor.

 

1.GÜN: NALLIHAN KÖY SOFRASI – KOCAHAN – İĞNE OYASI – İPEĞİN YOLCULUĞU – GÖYNÜK

Turumuz, sizleri 07.00 Yenibosna Airport Avm Otoparkı - 07.30 Şişli Prontotour Merkez Ofis Önü - 08.00 Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı) - 08.15 Kartal Yemek Center - 08.30 Gebze Center Avm Önünden - 09.00 İzmit Halk Evi Durağı (İzmit - Adapazarı yönünden) - 09.10 İzmit Otogar Önü Otobüs Durakları (ROMATEM Karşısı) – önünden alarak Akyazı – Mudurnu üzerinden 2005 yılında kurulan bir dernek ile ilçenin kaderi değişip, kadın hâkim bir ilçe haline gelen Nallıhan’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Nallıhan’a ulaşıyoruz. İlk olarak Akdere Köy Sofrasında kadınların kurduğu, Naletik Kooperatifinin çalıştırdığı köy sofrasında Nallıhan’ın yöresel yemeği olan kapama pilavı, yaprak sarması ve baklavadan oluşan öğle yemeğini alıyoruz. Yemek sonrası Naciye Abla, Şükran Abla’nın bahçelerinde endüstriyel katkı kullanmadan ürettikleri mevsim sebzelerini ve meyvelerini, bahçe işlerinden artan zamanda yaptıkları erişte, tarhana gibi ürünleri alabileceğiniz stantlarla kısa bir mola veriyoruz. Sonrasında şehir merkezine hareket ediyoruz. Şehir merkezinde Ayhan Sümer Kültür Merkezi (Eski Halkevi binası olup, hiçbir destek almadan halkın kendi imkânı ve elleri ile yapılmıştır) ile Nallıhan gezimize başlıyoruz. Sonrasında Nallıhan’ın adını aldığı Kocahan çarşısında Nallıhan’a özgü el sanatları ve yöresel yemekleri yapan kadınların açmış oldukları iş yerlerini, dokuma ile İğne Oyasının dansı denilen dokuma tezgâhlarından çıkan eşsiz örnekleri görebileceğimiz çarşıda mola veriyoruz. Burada kadınlarımız bizlere ipek böceği kozasından ipeğe dönüşünü, elde edilen ipeğin doğal boyalarla boyanmasını, ipeğin bükülmesini ve iğne oya yapımını gösterip deneyimlendirecekler. Buradaki molamızın ardından Sakin şehirlerimizden biri olarak seçilen Göynük’e hareket ediyoruz.  Burada kadın bir işletmecinin sahibi olduğu otelimize yerleşiyoruz.

 

Sabah Kahvaltısı: Otobüste Dağıtılacak Kahvaltı Paketi

Öğle Yemeği: Ekstra Olarak Alınacaktır.

Akşam Yemeği: Otelde Set Menü Şeklinde Alınacak Olup Tur Ücretine Dâhildir.

Konaklama: Hanedan Butik Otel, Müderrisler Evi Vb.

Rota: İstanbul – Nallıhan (290 km) Nallıhan – Göynük (70 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 360 Km

Otele Varış Saati: 18.00

2.GÜN: GÖYNÜK – GÜRCÜLER KONAĞI MÜZESİ – MEKİKLİ DOKUMA – UHUT TATLI YAPIMI – MUDURNU – PERTEV NAİLİ BORATAV KÜLTÜR EVİ – KABAKLI GÖZLEME - ÇUBUK GÖLÜ

Turumuz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Göynük’ü kadınlarımızın gözüyle gezmeye başlıyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemseddin’in Türbesi, tamamen kadın işletmesi hâkimiyetinde olan ve bir dayanışma örneği ile hayata geçirilen Gürcüler Konağı Müzesi, Zafer Kulesi, Anıtsal Çınar Ağaçları gezeceğimiz yerler olacaktır. Sonrasında unutulmaya yüz tutmuş mekikli dokuma yapan kadınların atölyelerine uğrayarak bu zanaat dalı hakkında bilgi alıyoruz. Ardından yakın bir köye giderek buğday ve sudan yapılan uhut tatlısının yapılışını görerek tadıyoruz.  Tatlı yapımının ardından göl etrafında önceki yıllarda çekimleri yapılan bir film için inşa edilen yel değirmenleri ile bilinen Çubuk Gölü'ne hareket ediyoruz. Göl kenarında vereceğimiz molanın ardından sakin şehirlerimizden olan Mudurnu’ya hareket ediyoruz. Mudurnu’da eski Hükümet Konağı olan bina şuan Pertev Naili Boratav Kültür Evi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında tarihi bir konakta olan buranın yerel tatlarından biri olan kabaklı gözlemenin yapılışına ortak olup, tadına bakıyoruz. Ardından İstanbul dönüş yolculuğu için Mudurnu’dan ayrılıyoruz. Siz sayın misafirlerimizi bir sonraki Prontotour organizasyonunda görüşmek üzere aldığımız noktalara bırakarak, üzülerek sizlerle vedalaşıyoruz. Hoşçakalın.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.

Öğle Yemeği: Mudurnu’da Kabaklı Gözleme Ekstra Olarak Alınacaktır.

Konaklama: DİKKAT BU GECE OTEL KONAKLAMASI YOKTUR.

Rota: Göynük – Mudurnu (50 km) Mudurnu -  İstanbul (250 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 300 Km

TOPLAM TUR MESAFESİ: 660 Km

İstanbul’a Varış Saati: 22.00

 

NOT: TURUN AMACINA UYGUN OLMASI AÇISINDAN, TURDAKİ KATILIMCI SAYISI MAKSİMUM 25 KİŞİ İLE SINIRLANDIRILACAKTIR. BUNDAN KAYNAKLI KULLANACAĞIMIZ ARAÇLAR 27’LİK VEYA 16’ LIK KOLTUK SAYISINA SAHİP ARAÇLAR OLACAKTIR.

 

MIDIBUSLER

ISUZU TURKUAZ: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

 

NOVO LUX: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

 

TEMSA PRESTIGE: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

 

MINIBUSLER

MERCEDES SPRİNTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandırma, Özel Tasarlanmış Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabı, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

 

WOLKSWAGEN CRAFTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandırma, Özel Tasarlanmış Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabı, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

 

NOT: Turlarımızda kişi sayısına göre, yukarıda belirtilen araç tiplerinden herhangi birisi kullanılır.

 

TUR PROGRAMLARIMIZ 6502 NOLU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

** Tarih olarak daha erken rezervasyon yapan misafirlerimiz, kampanyalı fiyatlardan yararlanabilme imkanına sahiptir.

** Kişi sayısıyla orantılı olarak araçlarımız lüks son model; Minibüs(12-15), Midibüs (22-26) veya Otobüs(36-42) olabilir.

** Çocuk fiyatı, iki yetişkin ile aynı odada konaklama olduğunda geçerlidir.

** Otellerde alınan yemekler, otel konseptine ve doluluğuna göre set menü olabilir,bölge şartlarına bağlı olarak alkollü içecek bulunmayabilir.

** Üç kişilik oda tercihlerinde ilave (3.kişi) yataklar, açılır kapanır ek yatak veya sofa bed tarzında olabileceği için, standart yataklardan küçük olma ihtimali vardır.

** Program zamanlamasında Hava,Yol,vb... nedenler ile rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.

** T.C. kimlik numaralı hüviyeti olmayan misafirlerimiz (yabancı uyruk, çifte vatandaşlık vb...), tur paket rakamına ek olarak ödeyecekleri bedeli kayıt esnasında öğrenebilirler.

** Yüksek müşteri memnuniyetini ilke edinmemiz sebebi ile kalite standardımızı sürekli arttırıyoruz. Kültür turlarında misafirlerin fiziksel ve düşünsel yoğunluklarının zirvede olması, sükunet, özen ve dikkat kavramlarını ön plana almamızı gerektiriyor. Bu sebep ile turlarımıza 5 Yaş ve altındaki çocuklarımızı dahil edemiyoruz.

** Uçaklı tur programlarımıza belirtilen havayolu ve tarifeli sefer saatlerinde değişiklikler olabilir. Tur hareketine 24 saat kalaya kadar tarafınıza rehber, havayolu, saat bilgileri vb... detaylar iletilecektir.

** Uçaklı tur programlarımızda uçakta taşınabilir valiz hakkı, bagaj bölümü için 15 Kg, kabin bölümü için 8 Kg ile sınırlıdır.

** Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda kabin bölümünde bulundurulabilir sıvılar için kısıtlamalar sözkonusudur. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız. http://web.shgm.gov.tr/tr/s/1687-sivi-kisitlamalari-ile-ilgili-duyuru

** Batum (Gürcistan) çıkışında, TC nüfus cüzdanı veya pasaport dışında hiçbir kimlik geçerli değildir. Yurtdışı çıkış harcı misafirlerimize aittir. 18 yaş altındaki çocuklar, annesi ve babası ile aynı anda turda değil ise (tek ebeveyn veya akraba vb…), Noter onaylı Muvafakatname ile çıkış yapabilir. Tüm kimliklerde (çocuk kimliği olsa dahi) fotoğraf olma zorunluluğu vardır. Pvc kaplaması, yıpranmış, eskimiş, açılmış kimlikler giriş esnasında Batum polisi tarafından kabul edilmemektedir. **

** Tur programlarımız sezonluk hazırlanmaktadır. Turun hareket tarihine göre gezi planlamasındaki ziyaret günleri farklılık gösterebilir. Müze ve Ören yerlerinin; özel gün, restorasyon, tadilat, kısmi onarım vb. sebeplerle kapalı olması sebebiyle ziyaretleri gerçekleşemeyebilir.**

VİDEOLAR

BLOG YAZILARI

MESAJBIRAKIN
NASILYARDIMCIOLABİLİRİZ?