Prontotour | 4449192

LÜTFEN BEKLEYİNİZ

Kadın Eli İle Şile Ovacık Köyünde Birgün Turu
Kadın Eli İle Anadolu Turları

Son 6 Kişi
13/10/2019 - 13/10/2019
0 Gece - 1 Gün
210 TL
Taksit tablosu için tıklayın

FİYAT VE TUR DETAYLARI

ŞİLE OVACIK KÖYÜ - KÖY KAHVALTISI - ŞİLE YERYÜZÜ PAZARI - ATA TOHUMU - ŞİLE BEZİ DOKUMA ATÖLYESİ
İki Kişilik Odada:
 
Kişi Başı
210 TL
İlave Yatak
210 TL
Çocuk
(3 - 6 Yaş) 150 TL
(7 - 12 Yaş) 210 TL

ULAŞIM BİLGİLERİ

OTOBÜS İLE ULAŞIM

*  Turizm Belgeli Araçlar  İle Ulaşım

*  Prontotour Güvencesi   

*  Rehber İle Çevre Gezileri

*  1 Sabah Yöresel Köy Kahvaltısı

*  1 Yöresel Öğle Yemeği

*  Atölye Çalışmaları

*  Tüm Özel Harcamalar

*  Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

Alternatifler yükleniyor

FATMA DENİZCİ:

Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği kurucu başkanıyım. Derneğimiz 2013 yılında ata tohumlarını koruma amacı ile kuruldu. İstanbul’un ilk Tohum Takas Şenliğini Ovacık Köyü’nde 2012 yılında yaptık. Slow Food Şile Palamut Birliği, Şile Belediyesi, Şile Kültür ve Turizm Derneği işbirliği ile Şile’de eksik olan üretici pazarını hayata geçirdik. Bu pazar 2014 yılında Slow Food hareketi içinde yer alan Yeryüzü Pazarı (Earth Market) olarak tescillendi. Köylü kadınlarımız hem para kazanıp hem bir şeyler öğrenip sosyalleşmeye başladılar. Üretmek ve ürettiğini başkalarının da takdir etmesi herkesi mutlu ediyor. Kendi parasını kazanan kadının özgüveni de arttı. Kendine güvenen kadının yetiştirdiği bilinçli çocuklar da bize umut veriyor. Köyümüze gelen misafirlerimizin tarladan sofraya yöresel lezzetleri, yöreye özgü kültür ve gelenekleri deneyimleşmesini sağlayarak “Deneyim Temelli Turizm” modelini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Doğa yürüyüşü yapabilirler, köy hayvanlarını gözlemleyebilirler, ekmek, turşu, sirke, sabun, düdük makarna, erişte ve komposto üretimi atölyelerine katılabilirler. Ovacık Köyü’nde üretilen ürünlerle kadınlarımızın yaptığı gıdaları satın alabilirler. Ekolojik bahçemizde tohum alma, ekim, dikim ve hasat yapabilirler. Ayrıca Ovacık KÖYÜNDE Birgün projemizin Gelecek Turizmde kapsamında destekleniyor.

 

YERYÜZÜ PAZARI: Şile Yeryüzü Pazarı Uluslararası Slow food ağının bir parçası ile kurulmuştur. Dünyada 70, Türkiye de sadece iki yerde (Foça Ve Şile) açılan, En fazla 40 km alan içerisinde ata tohumu ile üretilen, üreticinin aracısız kendi ürününü tüketiciye sunduğu iyi, temiz ve adil ilkelerine uygun ürünlerin satıldığı pazarlardır.  Şile’de ilk olarak köylü kadınların ürünlerini sattıkları bir Köy Pazarı düşünülürken şimdi uluslararası bir hareketin parçası olmuştur.

 

Şile’nin Ovacık Köyü’nde gerçekleştirilecek turumuz ile yerel halk, konuklarına geleneksel gıdanın ata tohumundan yetiştirilip, hasat edilmesi ve pişirme sanatını tecrübe ettirecekler. Mevsimi olmayan, hatta orada üretilmeyen hiçbir şeyin masaya konulmadığı kahvaltılar, sofralar düşünün...

 

1.GÜN: OVACIK KÖYÜ – KÖY KAHVALTISI – REÇEL VEYA KONSERVE YAPIMI – BAHÇEDE ÜRÜN TOPLAMA – ERİŞTE VEYA MAKARNA YAPIMI – ŞİLE YERYÜZÜ PAZARI – ŞİLE BEZİ DOKUMA ATÖLYESİ

Turumuz, sizleri 07.00 Yenibosna Airport Avm Otoparkı - 07.30 Şişli Prontotour Merkez Ofis Önü - 08.00 Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı) -  önünden alarak, Ömerli üzerinden Ovacık Köyüne hareket ediyoruz. Yeşillikler içersindeki bir yolculuğumuzun ardından köyümüze ulaşıyoruz. İlk başta köyümüzde Ovacıklı kadınlarımızın köyde üretilen veya toplanan ürünlerle hazırlanmış köy kahvaltımızı yapıyoruz. Köy kahvaltımızın ardından köyde küçük bir yürüyüş yaparak köyü tanıyoruz. Yürüyüşümüz esnasında dönemine bağlı olarak kuşburnu, kocayemiş, mantar, muşmula topluyoruz. Topladığımız ürünleri köye döndüğümüzde reçel ve konserve yapımında kullanıyoruz. Öğle yemeğinde kullanacağımız sebzelerimizi bahçelerde toplamak için bahçelere gidiyoruz. Bahçelerde ürünlerimizi topladıktan sonra öğle yemeğinde yiyeceğimiz erişte ya da düdük makarnayı beraber yapıyoruz. Öğle yemeklerimizi yedikten sonra Şile merkeze hareket ediyoruz. Burada dünyada  70 adet Türkiye’de 2 adet olan üretici pazarı olan Şile Yeryüzü Pazarı’na gidiyoruz. Slow Food felsefesi ile yönetilmekte olan pazarda doğal ürünleri almanız için serbest zaman veriyoruz. Alışveriş molamızın ardından seyir terasında Ağlayan Kaya, Şile Feneri’ni fotoğraflamak için kısa bir mola veriyoruz. Turumuzun son durak noktası ise Şile Bezi Dokuma Atölyesi oluyor. Burada Şile bezinin dokuma hikâyesini dinleme ve Şile bezi tasarım ürünleri satın alma imkânı buluyoruz. Sonrasında İstanbul dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Siz sayın misafirlerimizi bir dahaki Prontotour organizasyonun da görüşmek üzere sizleri aldığımız noktalara bırakarak vedalaşıyoruz. Hoşçakalın.

 

Sabah Kahvaltısı: Köy Kahvaltısı (köy peyniri, kestane balı, reçel çeşitleri, pide, yumurta dolması, bulgurlu mantarlı lokum, zeytin, tereyağ, yumurta)

Öğle Yemeği: Tarhana Çorbası, Erişte, Makarna, Kazayağı Köftesi,Tatlı (Öre Tatlısı yada Nazlı)

Rota: İstanbul – Ovacık Köyü (80 km) Şile Çevre Gezileri (20 km) Şile – İstanbul (70 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 170 Km

TOPLAM TUR MESAFESİ: 170 Km

İstanbul’a Varış Saati: 21.00

 

NOT: TURUN AMACINA UYGUN OLMASI AÇISINDAN, TURDAKİ KATILIMCI SAYISI MAKSİMUM 25 KİŞİ İLE SINIRLANDIRILACAKTIR. BUNDAN KAYNAKLI KULLANACAĞIMIZ ARAÇLAR 27’LİK VEYA 16’ LIK KOLTUK SAYISINA SAHİP ARAÇLAR OLACAKTIR.

 

MIDIBUSLER

ISUZU TURKUAZ: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

NOVO LUX: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

TEMSA PRESTIGE: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

MINIBUSLER

MERCEDES SPRİNTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandırma, Özel Tasarlanmış Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabı, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

WOLKSWAGEN CRAFTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandırma, Özel Tasarlanmış Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabı, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

NOT: Turlarımızda kişi sayısına göre, yukarıda belirtilen araç tiplerinden herhangi birisi kullanılır.

TUR PROGRAMLARIMIZ 6502 NOLU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

** Tarih olarak daha erken rezervasyon yapan misafirlerimiz, kampanyalı fiyatlardan yararlanabilme imkanına sahiptir.

** Kişi sayısıyla orantılı olarak araçlarımız lüks son model; Minibüs(12-15), Midibüs (22-26) veya Otobüs(36-42) olabilir.

** Çocuk fiyatı, iki yetişkin ile aynı odada konaklama olduğunda geçerlidir.

** Otellerde alınan yemekler, otel konseptine ve doluluğuna göre set menü olabilir,bölge şartlarına bağlı olarak alkollü içecek bulunmayabilir.

** Üç kişilik oda tercihlerinde ilave (3.kişi) yataklar, açılır kapanır ek yatak veya sofa bed tarzında olabileceği için, standart yataklardan küçük olma ihtimali vardır.

** Program zamanlamasında Hava,Yol,vb... nedenler ile rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.

** T.C. kimlik numaralı hüviyeti olmayan misafirlerimiz (yabancı uyruk, çifte vatandaşlık vb...), tur paket rakamına ek olarak ödeyecekleri bedeli kayıt esnasında öğrenebilirler.

** Yüksek müşteri memnuniyetini ilke edinmemiz sebebi ile kalite standardımızı sürekli arttırıyoruz. Kültür turlarında misafirlerin fiziksel ve düşünsel yoğunluklarının zirvede olması, sükunet, özen ve dikkat kavramlarını ön plana almamızı gerektiriyor. Bu sebep ile turlarımıza 5 Yaş ve altındaki çocuklarımızı dahil edemiyoruz.

** Uçaklı tur programlarımıza belirtilen havayolu ve tarifeli sefer saatlerinde değişiklikler olabilir. Tur hareketine 24 saat kalaya kadar tarafınıza rehber, havayolu, saat bilgileri vb... detaylar iletilecektir.

** Uçaklı tur programlarımızda uçakta taşınabilir valiz hakkı, bagaj bölümü için 15 Kg, kabin bölümü için 8 Kg ile sınırlıdır.

** Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda kabin bölümünde bulundurulabilir sıvılar için kısıtlamalar sözkonusudur. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız. http://web.shgm.gov.tr/tr/s/1687-sivi-kisitlamalari-ile-ilgili-duyuru

** Batum (Gürcistan) çıkışında, TC nüfus cüzdanı veya pasaport dışında hiçbir kimlik geçerli değildir. Yurtdışı çıkış harcı misafirlerimize aittir. 18 yaş altındaki çocuklar, annesi ve babası ile aynı anda turda değil ise (tek ebeveyn veya akraba vb…), Noter onaylı Muvafakatname ile çıkış yapabilir. Tüm kimliklerde (çocuk kimliği olsa dahi) fotoğraf olma zorunluluğu vardır. Pvc kaplaması, yıpranmış, eskimiş, açılmış kimlikler giriş esnasında Batum polisi tarafından kabul edilmemektedir. **

** Tur programlarımız sezonluk hazırlanmaktadır. Turun hareket tarihine göre gezi planlamasındaki ziyaret günleri farklılık gösterebilir. Müze ve Ören yerlerinin; özel gün, restorasyon, tadilat, kısmi onarım vb. sebeplerle kapalı olması sebebiyle ziyaretleri gerçekleşemeyebilir.**

VİDEOLAR

BLOG YAZILARI

MESAJBIRAKIN
NASILYARDIMCIOLABİLİRİZ?