Prontotour | 4449192

LÜTFEN BEKLEYİNİZ

Kadın Eli İle Trakya (Kırklareli) Turu 1 Gece
Kadın Eli İle Anadolu Turları

Son 6 Kişi
05/10/2019 - 06/10/2019
1 Gece - 2 Gün
440 TL
Taksit tablosu için tıklayın

FİYAT VE TUR DETAYLARI

CUMHURİYET KADIN KOROSU - MÜZECİ FATMA ABLA - HALI DOKUMA - PANCAR PEKMEZ YAPIMI - ŞİRDE MAYALI PEYNİR - POMAK VE BOŞNAK YEMEK KÜLTÜRÜ - İĞNEADA - HARDALİYE - İNEK SÜTÜ REÇELİ - EV YAPIMI BAKLAVA - OĞLAK TANDIR
İki Kişilik Odada:
 
Kişi Başı
440 TL
İlave Yatak
400 TL
Tek Kişi
540 TL
Çocuk
(3 - 6 Yaş) 250 TL
(7 - 12 Yaş) 350 TL

OTELLER


LOZENGRAD OTEL /

Otellerimiz, belirtilen veya aynı kategorideki benzer otellerdir.

ULAŞIM BİLGİLERİ

OTOBÜS İLE

*  Otellerde 1 Gece Oda Kahvaltı Konaklama

*  Turizm Belgeli Otobüsler İle Ulaşım

*  Prontotour Güvencesi

*  Profesyonel Rehber İle Çevre Gezileri

*  Prontotour Otobüs İçi İkramları

*  Açık Büfe Veya Serpme 1 Sabah Kahvaltısı                              

*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

*  Tüm Öğlen Ve Akşam Yemekleri

*  Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler

*  Tüm Özel Harcamalar     

*  Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar  

*  Müze Giriş Ücretleri

Alternatifler yükleniyor

 

Kimi der ki kadın;
Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın;
Yeşil bir harman yerinde,
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki hayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran,
Kimi der ki çocuk doğuran..
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım, bacaklarım, başım,
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim
Hayat arkadaşımdır..

FATMA EFE: “Gençlerin ellerindeki telefonlardan, tabletlerden başlarını kaldırmadan yetişmeleri, iletişimsizlikleri; geçmişin zorlu yaşam koşulları hakkında fikirleri olmayışına üzülüyordum. Evimde sergilediklerimle onlara bir zaman yolculuğu yaşatmak, o yokluk zamanlarındaki kanaatkârlığı böylelikle hissettirmek istedim.”

CUMHURİYET KADIN KOROSU: Koronun kurucusu ve aynı zamanda şefliğini yapan Şükran Akdeniz, “İçimizdeki Atatürk sevdasını haykırmak ve yeni nesile bu sevdayı anlatan türküleri aktarmak için bu koroyu kurduk”  “Geçen sene 30 Ağustos etkinlikleri dolayısıyla Lüleburgaz'da bir koroya keman çalmak için katıldım. Daha sonra Ertuğrul köyündeki kadınlar da bu işi yapamaz mı diye düşündüm. Kemanımı alıp köye gittim. Kadınları köy meydanına topladım. Sizinle bir koro kurmak istiyorum. Sizlere marşları ve türküleri öğretmek istiyorum dedim. İlk önce çok çekindiler. 'Biz nasıl yaparız ilkokul mezunuyuz, okumayı bile unuttuk. Hem sahneye nasıl çıkarız' dediler. Merak etmeyin ben size her şeyi öğreteceğim dedim. 13 kişiyi topladım ve koroyu kurduk. Çalışma yerimiz bile yoktu. Okulun bodrum katında çalışıyorduk. Ama herkes büyük bir istekle ve canı gönülden çalışınca her şey oldu.”

GÜLAY KAYAN: Evinin yeşillikler içindeki bahçesine yaptırdığı taş fırında hazırladığı ekşi mayalı ekmekleri oldukça ilgi çekiçi. Talep üzerine Boşnak ve Pomak börekleri, plaska gibi Balkan mutfağının diğer hamur işlerini de hazırlıyor. Gülay’ın Mutfağından özellikle yaz ortalarından itibaren hummalı bir üretimin içine giriyor. Kışlık tüketim için erişteler, kuru yufkalar, tarhanalar, reçeller hazırlayarak bu üretimlerini kargo yoluyla bu doğal ve ev üretimi ürünleri arayanlara ulaştırıyor.

BEYHAN ÜRİ: Demirköy’de elinin emeğiyle lezzet damıtan, özellikle de Boşnak mutfağının hamur işlerini seyrine doyulmaz bir sunum, tadına doyulmaz bir lezzetle hazırlayan isimlerden biri. Yöreyi ziyaret eden misafirleri, köyün eko-turizm önermeleriyle kalkınması için yürütülen projeler çerçevesinde kurulan, Hamdibey Köyü Ziyaretçi Merkezi’nde (Beyoba) Boşnak mutfağının damak çatlatan lezzetleriyle ağırlıyor.

 

1.GÜN: ERTUĞRUL KÖYÜ MÜZE EVİ – ERTUĞRUL KÖYÜ CUMHURİYET KADINLARI KOROSU – POYRALI KÖYÜ KÜLTÜR EVİ – PANCAR PEKMEZ YAPIMI – KIRKLARELİ KÜLTÜR VE SANAT EVİ – HARDALİYE – KIRKLARELİ ŞİRDEN MAYADAN PEYNİR ÜRETİMİ – KEÇİ SÜTÜ REÇELİ

Turumuz, sizleri 06.00 Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı), 06.30 Şişli Prontotour Merkez Ofis Önü, 07.00 Yenibosna Metrobüs Durağı Yanı ( Koçtaş Önü) - 07.30 Beylik düzü  Migros Karşısından alarak, otobüs içi ikramları eşliğinde günümüzde Bulgaristan’dan gelen muhacirlerin yaşadığı Ertuğrul Köyü’ne hareket ediyoruz. Burada Fatma EFE’nin, zamanında bir kenara kaldırmak üzere olduğu köy yaşamına dair kültür objelerini biriktirmesiyle başlayan Müze Evini ziyaret ediyoruz. Müze evimizi Fatma ablamızın anlatımıyla gezdikten sonra köyümüzde yaşayan yaşları 40 ile 80 arasındaki kadınlar tarafından kurulan 'Cumhuriyet Kadınları' adlı bir koroyu dinliyoruz. Bu küçük dinletinin ardından Rumeli göçmenlerin oturduğu ve Trakya’da ilk kadın muhtarının seçildiği Poyralı Köyüne hareket ediyoruz. Trakya’nın ilk kadın muhtarı da olan, dönemin muhtarı Cemile ESEN’in de girişimleriyle zamanında toplanan etnoğrafik eserlerinde sergilendiği, aynı zamanda günümüzde Poyralı Köyü Dokumaları’nın Gülay Karakulak tarafından üretilişine tanık olarak, alışveriş yapıyoruz. Sonrasında özellikle Eylül ortasından Aralık sonuna değin süren ve köyde imece usulüyle yürütülen geleneksel usullerle pekmez yapımını görerek bu görsel şölene ortak oluyoruz. Ardından Mutlu İnsanlar Kenti olarak markalaşan Kırklareli şehrimize hareket ediyoruz. İlk olarak tarihi dokusunu kaybetmeyen Yayla Mahallesine gidiyoruz. Burada tarihi bir yapıda olan günümüzde ise restaurant olarak turizme açılan Papaz’ın Evinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Tarihi Yayla Mahallesinde gezmeye başlıyoruz, göreceğimiz yerler ise; Kırklareli Kültür ve Sanat Evi, Atatürk Evi, Tarihi Konaklar (Panoramik), Hızırbey Camii, Kadın Kooperatiflerin kurduğu çarşılar olacaktır. Sonrasında Yayla Parkında Atamızın yaşarken yapıldığı tek olan heykelini görerek çay molası veriyoruz. Çay molamızın ardından Kırklareli’ye özgü tatları tatmaya başlıyoruz. Kırklareli’nin atamız tarafından milli içeceği ilan edilen Hardaliye, Susam ve Tahin Helvası, Keçi Sütü ve Meşe Palamutundan yapılan reçelleri tadıyoruz. Son olarak Havaaalanı olmamasına rağmen uçağı olan şehrimizin uçağını görerek bir kadın işletmesi olan Candar Süt ürünlerinin satış noktasına gidiyoruz. Burada işletmenin sahibi Elif Candar bizi karşılayarak şirden mayadan üretilen KIRKLARELİ peynirini bizlere anlatıyorlar. Ayrıca kadınlar tarafından yapılan turşu, salça üretimini görerek bilgi alıyoruz. Sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından isteyen misafirlerimiz (Ekstra) ile eski bir konakta Jülide Başkur’un işletmecisi olduğu restaurantta  özellikle Yunan ve Balkan yemeklerin yanında Kırklareli şaraplarıda tadabiliyoruz.

 

Sabah Kahvaltısı: Otobüste Dağıtılacak Olan Kahvaltı Paketi İle.
Öğle Yemeği: Papaz’ın Evi Restaurantta Ekstra Olarak Alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Gusto Celepoğlu Konak Restaurantta Ekstra Olarak Alınacaktır.
Konaklama: LOZENGRAD OTEL , VB.
Rota: İstanbul – Ertuğrul Köyü (180 km) Ertuğrul Köyü – Poyralı (15 km) Poyralı – Kırklareli (35 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 230 Km
Otele Giriş Saati: 18.00

2.GÜN :DUPNİSA MAĞARASI – POMAK YEMEK KÜLTÜRÜ – BOŞNAK YEMEK KÜLTÜRÜ – DEMİRKÖY – HAMDİBEY KÖYÜ – İĞNEADA – LİMANKÖY – BAKLAVA İKRAMI - OĞLAK TANDIR - MEŞE BALI

Turumuz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından bitki örtüsünden kaynaklı kendinizi Batı Karadeniz’de olduğunuzu hissedeceğiniz güzel bir yolculuğun ardından Trakya’da turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa Mağarasına ulaşıyoruz. Mağarada süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonundaki renklere sahip; dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit, sütunlar; perde, bayrak damla taşları ve damla taş havuzları ile sizlere hayranlık uyandıracak. Mağara gezimizin ardından Demirköy’e yol alırken nehir kenarında ayaklarımızı suya sokarak yorgunluk çaylarımızı içiyoruz. Çay molamızın ardından Pomak kökenli Gülay Kayan’ın evinin bahçesine misafir olmak için hareket ediyoruz. Evinin bahçesinde Gülay Hanım yerel Pomak giysileri ile bizi karşılıyor, önceden fırına attığı yerel ekşili mayadan yapılmış ekmekleri fırından alıyoruz. İkram olarak erik suyu ve plaksa böreği ikram ediyorlar. Ayrıca kadınların yerel meyvelerden yaptığı reçelleri, erişte ve tarhanayı alabilirsiniz. Sonrasında Boşnak kökenli yurttaşlarımızın yaşadığı Hamdibey Köyüne hareket ediyoruz. Burada bizleri ziyaretçi merkezinde Beyhan Üri hanım karşılıyor. Burada Boşnak mutfağına özgü Triliçe, Borovnica (Yabani mersin suyu), Boşnak böreğinin tadına bakıyoruz. Meşe balının da burada tadına bakarak satın alabilirsiniz.  Sonrasında Beyhan abla ile eski evlerin arasında küçük bir yürüyüş yapıyoruz. Zamanında bölge insanı tarafından ikinci Paris ‘olarak adlandırılan Hamdibey Köyünü arkamızda bırakarak oğlak tandır yiyeceğimiz restaurantta hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizin ardından  “Karadeniz’in Trakya’daki İncisi’’ olarak bilinen İğneada’ya hareket ediyoruz. Türkiye’nin en büyük longoz ormanları ekosistemi olan İğneada Longoz ormanlarını panoramik olarak görerek Longoz Ormanları Ziyaretçi Merkezine ulaşıyoruz. Burada Longoz Ormanı ve canlı türleri hakkında bilgi aldıktan sonra Longoz Ormanların su kaynaklarından biri olan Mert Gölünün denizle buluştuğu yere giderek kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından Limanköy’e gidiyoruz. Burada ilk başta Ata Kahveye uğrayarak kumdan kahve ve ev yapımı baklavanın tadına bakıyoruz. Hemen karşısında alt katı kütüphane üst katı konukevi olarak kullanılan evi gezdikten sonra Limanköy Fenerine (Fransız Feneri) gidiyoruz. Burada Selvet Ninenin öyküsünü dinleyerek turumuzu tamamlıyoruz. Yaklaşık olarak 4 saatlik bir İstanbul dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Siz sayın misafirlerimizi bir sonraki Prontotour organizasyonunda görüşmek üzere aldığımız noktalara bırakarak, üzülerek sizlerle vedalaşıyoruz. Hoşçakalın.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık Büfe Olarak Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.
Öğle Yemeği: Restaurantta Ekstra Olarak Alınacaktır.
Akşam Yemeği: Yol Üstü Dinlenme Tesislerinde Ekstra Olarak Alınacaktır.

Rota: Kırklareli – Dupnisa (55 km) Dupnisa – Demirköy (30 km) Demirköy – Hamdibey (10 km) Hamdibey – İğneada (25 km) İğneada – Limanköy (10 km) Limanköy – İstanbul (230 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 360 Km

Toplam Tur Mesafesi: 590 Km

İstanbul’a Varış Saati: 23.00

 

NOT: TURUN AMACINA UYGUN OLMASI AÇISINDAN, TURDAKİ KATILIMCI SAYISI MAKSİMUM 25 KİŞİ İLE SINIRLANDIRILACAKTIR. BUNDAN KAYNAKLI KULLANACAĞIMIZ ARAÇLAR 27’LİK VEYA 16’ LIK KOLTUK SAYISINA SAHİP ARAÇLAR OLACAKTIR.

 

İPTAL VE İADE GÜVENCE PAKETİ: Tura Çıkış  Gününden; 72 Saat (3 Gün) Öncesine Kadar Rezervasyon İptal Talebinde Bulunulması veya Değişiklik Halinde Koşulsuz Yüzde 100 Kesintisiz İade Garantisi Sunuluyor. 1, 2 veya 3 Gece Konaklamalı Turlarda Paket Bedeli Kişi Başı 35 TL’dir. 4 Gece ve Üzeri Konaklamalı Turlarda Paket Bedeli Kişi Başı 50 TL’dir. Uçaklı Turlarda İptal İade Güvence Paketi Eklenememektedir.

 

1618 NOLU ZORUNLU SEYAHAT SIGORTASI KAPSAMI

Acentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel sağlık sigortası misafire ait özel harcamadır)

 

MIDIBUSLER

ISUZU TURKUAZ: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

NOVO LUX: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

TEMSA PRESTIGE: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandırma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabı, Su Isıtıcılı Mutfak Ünitesi, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

MINIBUSLER

MERCEDES SPRİNTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandırma, Özel Tasarlanmış Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabı, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

WOLKSWAGEN CRAFTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandırma, Özel Tasarlanmış Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabı, Okuma Lambaları, Rehber Anonsu İçin Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatıcı.

NOT: Turlarımızda kişi sayısına göre, yukarıda belirtilen araç tiplerinden herhangi birisi kullanılır.

TUR PROGRAMLARIMIZ 6502 NOLU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

** Tarih olarak daha erken rezervasyon yapan misafirlerimiz, kampanyalı fiyatlardan yararlanabilme imkanına sahiptir.

** Kişi sayısıyla orantılı olarak araçlarımız lüks son model; Minibüs(12-15), Midibüs (22-26) veya Otobüs(36-42) olabilir.

** Çocuk fiyatı, iki yetişkin ile aynı odada konaklama olduğunda geçerlidir.

** Otellerde alınan yemekler, otel konseptine ve doluluğuna göre set menü olabilir,bölge şartlarına bağlı olarak alkollü içecek bulunmayabilir.

** Üç kişilik oda tercihlerinde ilave (3.kişi) yataklar, açılır kapanır ek yatak veya sofa bed tarzında olabileceği için, standart yataklardan küçük olma ihtimali vardır.

** Program zamanlamasında Hava,Yol,vb... nedenler ile rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.

** T.C. kimlik numaralı hüviyeti olmayan misafirlerimiz (yabancı uyruk, çifte vatandaşlık vb...), tur paket rakamına ek olarak ödeyecekleri bedeli kayıt esnasında öğrenebilirler.

** Yüksek müşteri memnuniyetini ilke edinmemiz sebebi ile kalite standardımızı sürekli arttırıyoruz. Kültür turlarında misafirlerin fiziksel ve düşünsel yoğunluklarının zirvede olması, sükunet, özen ve dikkat kavramlarını ön plana almamızı gerektiriyor. Bu sebep ile turlarımıza 5 Yaş ve altındaki çocuklarımızı dahil edemiyoruz.

** Uçaklı tur programlarımıza belirtilen havayolu ve tarifeli sefer saatlerinde değişiklikler olabilir. Tur hareketine 24 saat kalaya kadar tarafınıza rehber, havayolu, saat bilgileri vb... detaylar iletilecektir.

** Uçaklı tur programlarımızda uçakta taşınabilir valiz hakkı, bagaj bölümü için 15 Kg, kabin bölümü için 8 Kg ile sınırlıdır.

** Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda kabin bölümünde bulundurulabilir sıvılar için kısıtlamalar sözkonusudur. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız. http://web.shgm.gov.tr/tr/s/1687-sivi-kisitlamalari-ile-ilgili-duyuru

** Batum (Gürcistan) çıkışında, TC nüfus cüzdanı veya pasaport dışında hiçbir kimlik geçerli değildir. Yurtdışı çıkış harcı misafirlerimize aittir. 18 yaş altındaki çocuklar, annesi ve babası ile aynı anda turda değil ise (tek ebeveyn veya akraba vb…), Noter onaylı Muvafakatname ile çıkış yapabilir. Tüm kimliklerde (çocuk kimliği olsa dahi) fotoğraf olma zorunluluğu vardır. Pvc kaplaması, yıpranmış, eskimiş, açılmış kimlikler giriş esnasında Batum polisi tarafından kabul edilmemektedir. **

** Tur programlarımız sezonluk hazırlanmaktadır. Turun hareket tarihine göre gezi planlamasındaki ziyaret günleri farklılık gösterebilir. Müze ve Ören yerlerinin; özel gün, restorasyon, tadilat, kısmi onarım vb. sebeplerle kapalı olması sebebiyle ziyaretleri gerçekleşemeyebilir.**

VİDEOLAR

BLOG YAZILARI

MESAJBIRAKIN
NASILYARDIMCIOLABİLİRİZ?