REHBERLERİMİZ

AHMET ÖZGÜR

12 yıllık rehberlik tecrübesi olan Ahmet Özgür, Trakya Üniversitesi mezunu olup İngilizce, Bulgarca, Makedonca, Sırpça ve Rusça bilmektedir. Rehber olarak uzman olduğu bölgeler arasında Budapeşte, Viyana ve Prag gibi şehirleri kapsayan Orta Avrupa Bölgesi, Balkan coğrafyasının tamamı ve Fas'ın turistik şehirleri olduğunu söyleyebiliriz. İspanyolca dil ve tarihi üzerine çalışmalar yapan Özgür, Kültür ve Turizm Bakanlığı Rehberlik Kursu’nda katılarak eğitimler aldı. Ahmet Özgür, 6 yıldır Prontotour'da rehber olarak görev yapıyor.

AHMET HAMDİ ÖZBEK

1994 yıllından beri kokartlı rehber olarak turizm sektörüne hizmet veren Ahmet Hamdi Özbek, 19 yıldır Prontotour'da rehberlik yapmaktadır. İngilizce, İbranice, Aramice ve Almanca dillerine hakim olan Özbek, etnik ve azınlık kültürler ve Antrolopoloji üzerine araştırmaları bulunmaktadır. Özbek, yurt dışından Türkiye'ye gelen seçkin misafirlere de bir dönem üst düzey rehberlik hizmeti vermiştir. Ahmet Hamdi Özbek, Prontotour'un yoğun olarak Orta Avrupa turlarının rotalarında görev yapmaktadır.

AHMET İNANÇ ERGİN

28 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan A.İnanç Ergin, 17 yıldır Prontotour’da çalışıyor. İtalyanca, İngilizce ve İspanyolca bilen İnanç Ergin, İtalya'da yüksek öğrenimini işletme üzerine tamamladı. Sanat tarihi ve Bizans kültürü üzerine uzman olan Ergin, öğrenciyken turizm ile tanıştığı Milano’da sektörel fuarlarla tercümanlık ve İtalyan seyahat acentesinde turist rehberliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel rehber olan İnanç, yurt dışında başta İtalya olmak üzere İspanya ve Küba'nın bazı şehirlerinde rehberlik yapmaktadır.

ALİ RIZA KIZILTAN

1977 yılında Alman turist gruplarına rehberlik yaparak sektöre giren A.Rıza Kızıltan, 11 yıldır Prontotour'da rehber olarak görev yapmaktadır. Almanca ve İngilizce dillerini iyi seviyede konuşan Kızıltan, Avrupa'nın tamamına hakim olan rehberlerimizden biridir. Kızıltan, ayrıca Uzak Doğu'nun turizm merkezleri Tayland, Vietnam, Kamboçya, Malezya, Singapur gibi ülkelerin de kültür ve yaşantısına hakimdir. Seyahat etmeyi bir yaşam biçimi olarak gören Rıza Kızıltan; okumak, müzik dinlemek ve görsel sanatlarla uğraşmaktan keyif almaktadır.

ARDA ACAR

4 yıllık rehberlik deneyimi olan Arda Acar, meslek hayatına Prontotour'da başlamıştır. Ege Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunu olan Arda Acar'ın uzmanlık alanı Macaristan'dır. Macarca, İngilizce ve İtalyanca konuşabilen Acar, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yaşamaktadır. Macar tarihine hakim olan Acar, ülke ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Arda Acar'ın en büyük hobisi müziktir. Enstrümanlara ilgisi olan Acar, klarnet çalabilmektedir.

ATİLLA EREL

45 senedir turizm sektöründe bulunan Atilla Erel; Prontotour'un Uzak Doğu turlarında rehber olarak görev yapmaktadır. Liseyi Avusturya'da bitiren Atilla Erel, İktisat Fakültesi mezunudur. Atilla Erel meslek hayatının 12 yılını Türk Hava Yolları ve Lufthansa'da geçirmiştir. İngilizce, Almanca ve Thai dillerini konuşabilen Erel, 1993 yılından beri Tayland'ın başkenti Bangkok'da yaşamaktadır. Erel, Uzak Doğu'da hayatını sürdürmesinden dolayı bölge coğrafyasına oldukça hakimdir.

AYHAN KALYAN

Gemi turlarıyla rehberlik hayatına adım atan Ayhan Kalyan'ın, 10 yıllık rehberlik tecrübesi bulunmaktadır. 7 yıldan beri Prontotour’da görev yapan Kalyan, Asya ve Güney Amerika gibi Uzak rotalar üzerine uzmandır. Öte yandan, Avrupa'nın klasikleşmiş seyahat rotalarına dönüşmüş ülkelerine de rehberlik yapmaktadır. İngilizce ve İspanyolca konuşan Kalyan, Kapadokya Üniversitesi Rehberlik Bölümü mezunudur. Okumak, yazmak, yemek yapmak ve fotoğraf çekmekten keyif almaktadır. Ayhan Kalyan'ın yazılarını Yoldasin.com'da okuyabilirsiniz.

BARIŞ GEDİK

8 yıllık rehberlik tecrübesi olan Barış Gedik, 7 yıldır Prontotour’da çalışıyor. İngilizce ve İtalyanca bilen Gedik, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezundur. Gemi turlarıyla rehberlik hayatına başlayan Gedik; İtalya, Hollanda, Lapland ve Balkan ülkelerini kapsayan turlara katılmaktadır. Dile olan yatkınlığı ile dikkat çeken Barış Gedik, linguistik (dil bilimi) çalışmalar yapmakta, İtalya tarihi ve farklı kıtalara özgü yemek kültürlerine dönük araştırmalarına devam etmektedir.

BATUHAN KÖSEOĞLU

20 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Batuhan Köseoğlu, 7 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Orta ve lise öğrenimini Saint Benoit Fransız Lisesi'nde bitiren rehberimiz Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi'nde tamamlayan Köseoğlu, aynı zamanda Turizm Bakanlığı'na bağlı kokartlı bir rehberdir. Benelüks ülkeleri başta olmak üzere İspanya, İtalya, Orta Avrupa, Fas ve Güney Afrika ülkelerinde rehberlik yapmaktadır.

BURAK OKDAR

26 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Burak Okdar, 13 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce konuşabilen Okdar, Gazi Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği'nden mezun oldu. Burak Okdar; başta Çin olmak üzere Uzak Doğu, Rusya, Dubai, Mısır, Umman, Bahreyn, Suriye, Tüm Avrupa ülkeleri, Kuzey ve Güney Amerika, Küba, Meksika ve Afrika Kıtası'na dönük düzenlenen turlarda görev almaktadır. Okdar'ın hobileri ise kitap okumak, film seyretmek ve farklı coğrafyaların kültürlerini keşfetmektir.

BÜLENT ATEŞ

8 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Bülent Ateş, 6 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce konuşan Ateş, Marmara ve Kingston Üniversitelerinden mezun olmuştur. Uzmanlık alanı Büyük Britanya, İrlanda ve Avusturya olan Bülent Ateş, aynı rotalara düzenli spor, sanat ve müzik organizasyonları yapmaktadır. Resim ve spora ilgi duyan Ateş'in en büyük hobisi ise çocuklara yönelik turlar düzenlemektedir.

CAN BÖLÜKEMİNİ

12 yıldır turizm sektöründe çalışmakta olan Can Bölükemini; Prontotour’un Baltık turlarında rehber olarak görev yapmaktadır. Üniversite eğitimini Letonya’da İngiliz filolojisi okuyarak tamamlayan Bölükemini, 2007 yılından beri Letonya'nın başkenti Riga’da yaşamaktadır. İngilizce, Arnavutça ve Letonca dillerini konuşabilen rehberimizin uzmanlık alanları Litvanya, Letonya, Estonya ve Finlandiya’yı kapsayan Baltık ülkeleridir.

CAN ÖZDEN

6 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Can Özden, 5 yıldır Prontotour’da çalışıyor. İngilizce ve İspanyolca konuşan Can Özden, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji ve Tarih Ana Bilim Dalları’nda lisans ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Uzmanlık alanı Amerika, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Orta Avrupa ülkeleri olan Can Özden'in en büyük hobisi tiyatro ile uğraşmaktır. Özden, GRİ Sahne isimli tiyatro topluluğunda "Kutlama", "Kısalar", "Mezarsız Ölüler", "Kayalıklar Meryemi" isimli oyunlarda oynamıştır.

CEREN ZEHRA ORAL

13 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Ceren Zehra Oral, 5 yıldır Prontotour'da çalışmaktadır. Mersin Üniversitesi Turist Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği bölümlerinden mezun olan Zehra Oral, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Tarih bölümünde de eğitimine devam etmektedir. Uzmanlık alanı Akdeniz'in önemli turizm ülkesi İtalya olan Zehra Oral, 2005 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı lisanslı rehber olarak çalışmaktadır. Oral'ın en büyük hobileri folklorik dans, puzzle ve spordur.

ÇETIN ALTAN ŞEYNOVA

1998 yılından beri Prag’da yaşayan Çetin Altan Şeynova, 15 yıllık turizm kariyerinin tamamını Prontotour’da profesyonel rehberlik yaparak geçirmiştir. Uzmanlık alanı Prag ve Orta Avrupa ülkeleri olan Çetin Altan Şeynova, Çekçe ve İngilizce konuşmaktadır. Aynı dillerden kokartlı rehber olan Şeynova, dünya savaşlarına olan özel ilgisi ve yakın tarihe olan hakimiyeti ile tanınır. Çetin Altan Şeynova'nın ilgi alanları arasında fotoğraf ve müzik bulunur.

EKİN TUTLUOĞLU

25 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Ekin Tutluoğlu, 7 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve İspanyolca konuşabilen Tutluoğlu, misafirlerine ayrıcalıklı keşifler dünyası sunan ProntoPlus ile düzenlenen turlarda rehber olarak görev almaktadır. Ekin Tutluoğlu'nun uzmanlık alanları arasında Güney Amerika, İspanya ve Benelüks ülkeleri bulunmaktadır. Turizm ve Kültür Bakanlığı'na bağlı kokartlı rehber olarak çalışan Ekin Tutluoğlu, ayrıca Hindistan kültürü konusunda da derin bilgilere sahiptir. Tutluoğlu'nun en büyük hobisi, farklı coğrafyaların yeme-içme kültürlerini araştırmaktır.

EMİN SERTAÇ APANAY

22 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Emin Sertaç Apanay, 5 yıldır Prontotour'un ağırlıklı olarak gemi turlarında rehberlik yapmaktadır. İngilizce, Almanca ve İsveççe konuşan Emin Sertaç Apanay, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Stockholm Södertörn Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmıştır. Apanay'ın uzmanlık alanları Avrupa, Hindistan, Uzak Doğu, Güney ve Kuzey Amerika'dır. Apanay'ın hobileri arasında fotoğrafçılık olup film çekimleriyle ilgili çalışmalar yürütmektedir. Apanay ayrıca tur yaptığı bazı rotaları ve kültürleri anlatan bir kitap hazırlamaktadır.

EMİR ARBATLI

Prontotour'un Uzak Doğu turlarında rehber olarak görev yapan Emir Arbatlı, 8 yıldır eşiyle birlikte Tayland'ın turizm merkezi Phuket'te yaşamaktadır. 1 yıldan beri rehberlik yapan Emir Arbatlı, İngilizce ve Thai dillerini konuşabilmektedir. Phuket'i çok seven ve bölgeye hakim olan Emir Arbatlı, eşiyle beraber düzenli olarak scuba diving yapmaktadır. Deniz tutkunu olan Arbatlı ayrıca fotoğrafçılıkla da ilgilenmektedir.

EMRE YAKA

9 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Emre Yaka, 3 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Macarca ve İngilizce konuşan Emre Yaka, Sakarya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Uzmanlık alanı Orta Avrupa ülkeleri olan Emre Yaka, 2008’den beri Macaristan’da kokartlı rehber olarak çalışmaktadır. Kitap okumayı çok seven ve sürekli araştırmalar yapan Emre Yaka, gökbilim ve uzay merakı nedeniyle amatör olarak gökyüzü hareketlerine de ilgi duymaktadır. Futbol ve tenis oynayan Emre Yaka aynı zamanda iyi bir satranç oyuncusudur.

EMRE CAN ERDOĞAN

11 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Emre Can Erdoğan, 7 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Fransızca ve İngilizce konuşan Erdoğan, Saint Joseph Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitelerinden mezun olmuştur. 2009 yılından beri Fransızca dilinden kokartlı rehber olarak çalışan Emre Erdoğan'ın uzmanlık alanı Fransa'dır. Doğa sporlarına da ilgi duyan Erdoğan, aynı zamanda Anadolu kültürüne de hakimdir. 2012 yılından beri Güneydoğu Fransa’da yaşayan Emre Erdoğan'ın en büyük hobilerinden biri ise dağcılıktır.

ENGİN AYMETE

9 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Engin Aymete, 9 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce konuşan Engin Aymete, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Engin Aymete'nin uzmanlık alanı Orta Avrupa Bölgesi'ndeki ülkelerdir. Ayrıca Lübnan'ın başkenti Lübnan'ı da yakından tanımaktadır. Tarih ve sanata çok düşkün olan Aymete, çeşitli yayınlarda yazılar paylaşmaktadır. Engin Aymete'nin yazılarını felsefetasi.org'dan okuyabilirsiniz. Aymete'nin en büyük hobilerinden biri de fotoğraf çekmektedir.

ENVER ÜNDEN

1994 yılından beri Çek Cumhuriyeti'nde yaşayan Enver Ünden, İngilizce ve Çekçe konuşmaktadır. Enver Ünden'in uzmanlık alanları Baltık ve Orta Avrupa ülkeleridir. Farklı dillerde rehberlik yapabilen Enver Ünver, özellikle Çek Cumhuriyeti'nin tarihine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Enver Ünver'in en büyük tutkusu ise fotoğraf çekmek ve araştırma yapmaktır.

ERCAN ÖZKIRIÇ

30 yıllık turizm tecrübesi olan Ercan Özkırıç, Prontotour'un Uzak Doğu turlarında rehber olarak görev yapmaktadır. İngilizce, İngilizce, Fransızca ve orta derecede Thai dilini konuşabilen Ercan Özkırıç, 8 yıldır Tayland'da yaşamaktadır. Uzmanlık alanı Tayland olan Ercan Özkırıç; Kamboçya, Vietnam, Endonezya, Malezya, Singapur rotalarına da hakimdir. Rehberimizin hobileri arasında fotoğrafçılık bulunmaktadır.

ERIKA SENLETEN

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de doğup büyüyen Erika Senleten, 10 yıldan beri Prontotour'da rehber olarak çalışmaktadır. Üniversitede turizm otelcilik bölümünden mezun olan Erika Senleten Türkçe, Macarca ve İngilizce konuşmaktadır. Erika Senleten'in uzmanlık alanı Budapeşte, Viyana ve Prag'ın olduğu Orta Avrupa'dır.

EYÜP RÜSTEM YILMAZ

19 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Eyüp Rüstem Yılmaz, 7 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve Arapça konuşan E.Rüstem Yılmaz, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezundur. Yılmaz'ın uzmanlık alanları ise Fas, Mısır ve Endülüs Bölgesi'dir. Yılmaz aynı zamanda Mısır antik tarihi ve mitolojisi konusunda da araştırmalar yapmaktadır. Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan E.Rüstem Yılmaz, amatör olarak fotoğrafla da ilgilenmektedir. Yılmaz çeşitli projelerde de görev almaktadır.

FERDA ALPASAL

17 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Ferda Alpasal, 5 yıldır Prontotour’da çalışıyor. İngilizce konuşan Ferda Alpasal, Londra Westminster Üniversitesi Turizm İşletme Bölümü'nden mezundur. Aynı zamanda İngiliz vatandaşı da olan Alpasal'ın uzman olduğu alanlar İngiltere, İspanya, İskoçya, Orta Avrupa ükeleri, ve başta Tayland olmak üzere bazı Uzak Doğu ülkeleridir. Motorsporlarına çok ilgi duyan Ferda Alpasal, bazı zamanlar Avrupa'ya motor gruplarıyla birlikte çıkmaktadır.

GİZEM YILLAR ADALI

Marmara Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme ve ayrıca Kapadokya MYO Turist Rehberliği bölümlerinden mezun Gizem Yıllar Adalı, 7 yıldır Prontotour'da profesyonel rehber olarak çalışmaktadır. Genç yaşında edindiği tecrübe ile, hem kara hem de gemi seyahatlerinde rehber olarak görev yapan Gizem Yıllar Adalı'nın uzmanlık alanları Akdeniz, Baltık, Norveç Fiyordları, Balkanlar ve Küba'dır.

GÖKHAN BEKTAŞ

21 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Gökhan Bektaş, 8 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce konuşan Bektaş, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulu Turizm Rehberliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olmuştur. Şu anda da Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi olan Gökhan Bektaş'ın uzmanlık alanları arasında İskandinavya, Yunanistan ve İspanya bulunmaktadır.

GÜLPER ÖCALAN

16 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Gülper Öcalan, Prontotour'un ağırlıklı olarak gemi turlarında görev almaktadır. Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Gülper Öcalan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel rehber olarak çalışmaktadır. Gülper Öcalan'ın tarih, sanat tarihi, fotoğraf ve edebiyat ilgi alanları arasında bulunmaktadır.

HAKAN UZUNOSMAN

18 yıldır rehberlik tecrübesi bulunan Hakan Uzunosman, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olup, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi bölümünde Financial Management masteri yapmıştır. Prontotour'un ağırlıklı olarak gemi turlarında rehberlik yapan Hakan Uzunosman, İngilizce konuşmaktadır. Tarih ve resim sanatını seven Uzunosman’ın en büyük hobisi seyahat etmek ve fotoğraf çekmektir.

HAKAN BÜYÜKÜNAL

28 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Hakan Büyükünal, 10 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve İtalyanca konuşan Büyükünal, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Marmara Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümlerinden mezundur. Uzmanlık alanı İtalya olan Hakan Büyükünal aynı zamanda İspanya, Orta Avrupa ülkeleri, Tayland, Çin ve Küba gibi Uzak Doğu rotalarına hakimdir. Büyükünal'ın hobileri fotoğraf çekmek ve resim yapmaktır.

HALUK TAN

10 yıllık rehberlik tecrübesi olan Haluk Tan, 5 yıldır Prontotour’da çalışıyor. İngilizce ve Almanca konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel rehber olan Haluk Tan'ın uzmanlık alanı İspanya'dır. Endülüs ve İspanya tarihi hakkında derin bilgilere sahip olan Haluk Tan İspanyolca dersleri de almaktadır. Kişisel gelişim üzerine çalışmalarda bulunan Tan, aynı zamanda halkla ilişkiler ve satış pazarlama stratejileri konusunda da eğitimler vermektedir.

HASAN ALİ EROL

Uzak Doğu ve Avrupa turları ile turizm sektörüne adım atan Hasan Ali Erol, Prontotour'da 7 yıldır ağırlıklı olarak gemi turlarında rehberlik yapmaktadır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olan Hasan Ali Erol, Prontotour'un Akdeniz, Baltık Denizi, Norveç Fiyortları Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, ve Hint Okyanusu’na yapılan turlarında görev almaktadır. Ali Erol ayrıca Hindistan, Tayland, Vietnam Kamboçya, Myanmar, Laos ve Singapur gibi Uzak Doğu ülkelerinin de kültür ve yaşantısına hakimdir. Ali Erol'un uzmanlık alanları uzun yıllar yaşadığı ABD kültür ve tarihi, Hinduizm, Budizm ve Eski Roma tarihidir.

İDİL ARBATLI

Prontotour'un Uzak Doğu turlarında rehber olarak görev yapan İdil Arbatlı, 8 yıldır eşiyle birlikte Tayland'ın turizm merkezi Phuket'te yaşamaktadır. 1 yıldan beri rehberlik yapan İdil Arbatlı, İngilizce ve Thai dillerini konuşabilmektedir. Phuket'i çok seven ve bölgeye hakim olan İdil Arbatlı, eşiyle beraber düzenli olarak scuba diving yapmaktadır.

İSMAİL CİHAN ÇAL

13 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan İsmail Cihan Çal, 4 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İspanyolca, İngilizce ve Portekizce konuşan İsmail Cihan Çal'ın uzmanlık alanları İspanya, Portekiz ülkeleridir. İspanyol vatandaşı olan ve Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan İ.Cihan Çal, yurt dışında çektiği fotoğraf ve videolarını takipçileriyle paylaşmaktadır. İsmail Çal'ın hobileri fotoğraf çekmektir.

İSMET YILMAZ

28 yıldan beri turizm sektöründe aktif rol almış olan İsmet Yılmaz, Prontotour'da rehberlik görevini yürütmektedir. Eğitimini Ankara'da tamamlayan İsmet Yılmaz, yaşamını Hollanda ve Almanya gibi devam ettirdikten sonra Fransa'nın başkenti Paris'e yerleşmiştir. 21 yıldır Paris'te yaşayan İsmet Yılmaz, Fransızca ve İngilizce konuşmaktadır.

İZİ HAKİM

20 yıllık rehberlik tecrübesi olan İzi Hakim, 12 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Fransızca, İngilizce ve İtalyanca konuşan İzi Hakim, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nden mezundur. Yaklaşık 40'a yakın ülkeye rehber olarak çalışan İzi Hakim'in uzmanlık alanı aynı zamanda vatandaşı olduğu İtalya'dır. İzi Hakim Voleybol, windsurf, snowboard, motosiklet ve offroad sporlarla ilgilenmektedir. Ailecek seyahat etmeyi, fotoğraf çekmeyi ve Latin Amerikan dansları yapmayı seviyor.

KADİR DEMİRCİ

20 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Kadir Demirci, 7 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İspanyolca, Portekizce ve İngilizce konuşan Kadir Demirci'nin uzmanlık alanları Güney Amerika, Portekiz, İspanya ve özellikle Endülüs Bölgesi'dir. Kadir Demirci'nin hobileri sebze, meyve ve çiçek yetiştirmektir. Toprak ile uğraşmaktan büyük keyif alan Demirci aynı zamanda fotoğraf ile de ilgilenmektedir.

KANİYE LALEHAN KARADENİZ

KEREM SAĞYAŞAR

27 yıldır turizmin sektörünün içinde olan Kerem Sağyaşar, Prontotour'un Uzak Doğu turlarında rehber olarak görev almaktadır. İngilizce ve Thai dillerini konuşabilen Sağyaşar, 8 yıldır büyük bir hayranlık duyduğu Tayland'da yaşamaktadır. Kerem Sağyaşar'ın uzmanlık alanları Tayland başta olmak üzere Singapur, Malezya, Vietnam ve Kamboçya'dır.

LEVENT AVCI

16 yıldır turizm sektörünün içinde olan Levent Avcı, Prontotour'un Uzak Doğu turlarında rehber olarak görev yapmaktadır. İngilizce, Rusça ve Thai dillerini konuşabilen Levent Avcı, 6 yıldır Tayland'da yaşamaktadır. 2 yıldır rehberlik tecrübesi bulunan Levent Avcı'nın uzmanlık alanları başta Phuket olmak üzere Tayland ve Singapur'dur.

LUSİ BENLEVİ

32 yıllık rehberlik tecrübesi olan Lusi Benlevi, 6 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İspanyolca ve Fransızca konuşan Lusi Benlevi, Avrupa'nın en gözde şehirlerinden İspanya'nın Barselona kentinde yaşamaktadır. Lusi Benlevi'nin uzmanlık alanları İspanya ve Portekiz'dir. İspanya tarihi konusunda derin bilgiye sahip olan Lusi Benlevi'nin hobileri fotoğraf çekmek, yüzmek ve bisiklete binmektir.

MEHMET ALİ OĞUZ

İstanbul'da doğan Mehmet Ali Oğuz, eğitimini İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Ebebiyatı bölümünde tamamlamış, devamında Paris Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünü bitirmiştir. İspanyolca, Fransızca, İngilizce dillerinde rehberlik yapmaktadır. 2000 yılında yazdığı “Aşkın Adresi Paris“ isimli kitabıyla, Türkiye‘de yurtdışına yönelik İlk gezi kitabını yazan kişi olarak bilinir. Sonrasında 2006 yılında Renklerin Dansı İspanya, 2012 yılında Barselona kitapları yayınlanmıştır. Bu sıralar tarihe damgasını vuran kişilerin hayatlarından kesitleri yansıtan Latín Postası adlı eserini yazmaktadır. Fotoğraf merakı onu ülkeler arası yolculuklara sürüklemiş, her kitabını, içeriğini anlattığı ülkede ve hayatlarından kesitler yansıttığı kişilerin sevdikleri mekanlarda yazmayı tercih etmiştir.

MERT GÜLER

9 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Mert Güler, Prontotour'un ağırlıklı olarak Fransa ve çevresindeki turlarda çalışmaktadır. 18 yıldır Paris'te yaşayan Mert Güler, turizm hayatına üniversitede öğrencilik dönemlerinde başlamıştır. Fransız tatil köylerinde spor şefliğinden, otel eğlence müdürlüğüne, dünyaca ünlü DJ’lerle gece organizasyonundan, St. Tropez ve Alpler’in en başarılı eğlence ve kültürel organizasyonlarına kadar, birçok alanda görev yapmıştır. Mert Güler, Fransızca ve İngilizce dillerini konuşmaktadır.

MESUT DERELİ

17 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Mesut Dereli, 4 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve İspanyolca konuşan Mesut Dereli’nin uzmanlık alanları Balkanlar, Uzak Doğu, İtalya ve Rusya’dır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel rehber olan Dereli, İstanbul Üniversitesi Eski Yunan Dili Edebiyatı bölümünden mezun olup, şimdi de felsefe bölümünü okumaktadır.

MURAT KOÇ

10 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Murat Koç, 7 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Almanca ve İngilizce konuşan Murat Koç’un uzmanlık alanları Budapeşte, Viyana ve Prag’ın oluşturduğu Orta Avrupa bölgesidir. Seyahat etmeyi bir yaşam biçimi olarak gören Koç, aynı zamanda Avrupa tarihine yönelik araştırmalar yapmaktadır. Koç’un hobileri arasında görsel sanatla uğraşmak vardır.

MURAT İŞÇİ

10 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Murat İşçi, gemi turlarıyla başladığı kariyerinin tamamını Prontotour’da rehberlik yaparak geçirmiştir. İspanyolca ve İngilizce konuşan Murat İşçi’nin uzmanlık alanları, Benelüks ülkeleri, İspanya ve Uzak Doğu’dur. İspanyolca dilinden kokartlı rehber olarak çalışan Murat İşçi için seyahat etmek bir yaşam biçimidir.

MURAT MÜFTÜOĞLU

33 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Murat Müftüoğlu, 8 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca konuşan Müftüoğlu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunudur. Murat Müftüoğlu’nun uzmanlık alanları başta İspanya olmak üzere Portekiz, İtalya ve Güney Amerika’dır. Müftüoğlu Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat Eki’nde gezi ve şehir tanıtım yazıları kaleme almaktadır. En büyük hobisi ise fotoğraf çekmektir.

NAMIK DOĞAN TOSUN

37 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Namık Doğan Tosun, 12 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve İtalyanca konuşan N.Doğan Tosun’un uzmanlık alanları Balkanlar, Mısır ve Çin başta olmak üzere Uzak Doğu ülkeleridir. Avrupa tarihi üzerine araştırmaları bulunan N.Doğan Tosun ayrıca farklı kıtalara özgü yemek kültürlerine dönük araştırmalar yapmaktadır. Tosun’un en büyük hobileri arasında fotoğraf ve müzik yer almaktadır.

NEZİRE FERRUH ARMUTÇUOĞLU

26 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Ferruh Armutçuoğlu, 10 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve Almanca konuşan Armutçuoğlu, Marmara Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel rehber olan Armutçuoğlu'nun uzmanlık alanı İngiltere'dir. Ferruh Armutçuoğlu arkeoloji, sanat tarihi ve mitoloji hakkında makale çevirileri yapmaktadır. En büyük hobileri çiçek yetiştirmek, müzik dinlemek, resim yapmak ve dans etmektir.

NİMET SARGÜNEY

22 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Nimet Sargüney, 9 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce konuşan Sargüney, ağırlıklı olarak Prontotour’un İtalya turlarında rehberlik yapmaktadır. Avrupa'nın klasik tatil rotaları arasında yer alan İtalya’nın tarihi ve kültürü hakkında pek çok bilgiye sahip olan Nimet Sargüney’in fotoğraf, resim ve spor ilgi alanları arasındadır.

ONAT OZAN ÖZALPASLAN

29 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Onat Ozan Özalparslan, 5 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce konuşan Özalparslan Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezundur. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel rehber olan Özaplarslan’ın uzmanlık alanları Akdeniz’in sıcak ülkesi İspanya ve Uzak Doğu’nun turizm ülkesi Tayland’dır. Özalparslan’ın en büyük hobisi model uçak yapmaktır.

OSMAN ÜLKE

22 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Osman Ülke, 12 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve Rusça konuşan Ülke, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden mezundur. Uzmanlık alanları arasında Eski Sovyet Cumhuriyeti, Orta Avrupa ve Uzak Doğu bulunmaktadır. Osman Ülke aynı zamanda İspanya’daki Katalan Bölgesi’nin başkenti Barselona’nın tarihine de hakimdir. Osman Ülke’nin hobileri basketbol ve bilardo oynamaktır.

OSMAN SERHAT ERTEM

22 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Osman Serhat Ertem, 6 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce konuşan Serhat Ertem, İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Kocaeli Üniversitesi Rehberlik bölümlerinden mezundur. Serhat Ertem’in en sık seyahat ettiği rotalar Benelüks, Orta Avrupa, İskandinavya, Güney Amerika ve Uzak Doğu ülkeleridir. Doğa, kamp ve atıcılık sporları ile ilgilenen Serhat Ertem aynı zamanda ülkeler bazında bilgi birikimini içeren bir kitap hazırlamaktadır.

ÖZAY YAKA

20 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Özay Yaka, 9 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Macarca, Rusça ve İngilizce konuşan Özay Yaka, Selçuk Üniversitesi Rus dili ve Edebiyatı'ndan mezundur. Uzmanlık alanı Orta Avrupa olan Yaka, Türkiye ve Macaristan’da kokartlı rehber olarak çalışıyor. Budapeşte’de yaşayan Özay Yaka, Macaristan’da futbol oynuyor ve uzun bisiklet turları yapıyor. Son iki yıldır da saksafon çalıyor.

PINAR ER

15 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İtalyanca ve İngilizce konuşan Pınar Er, 9 Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde İşletme bölümünden mezundur. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel rehber olan Pınar Er’un uzmanlık alanı Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden İtalya’dır.

SEDAT TÜRKOĞLU

25 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Sedat Türkoğlu, 17 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce, İtalyanca, Sırpça ve Hırvatça konuşan Türkoğlu, Marmara Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezundur. İspanyolca ve İngilizce dillerinden profesyonel kokartlı turist rehberi olan Sedat Türkoğlu’nun uzmanlık alanı İtalya’dır. Türkoğlu’nun hobileri fotoğraf çekmek, spor yapmak ve tarihtir.

SEDAT BIRBILEN

1999 yılından beri rehberlik yapan Sedat Birbilen, Japonca kokartına sahiptir. Yaklaşık 16 yıldır Prag'da yaşayan Sedat Birbilen'in uzmanlık alanı Orta Avrupa ülkeleridir. Birbilen Japoncanın yanı sıra İngilizce ve Çekçe konuşabilmektedir. Çek kültürü ve tarihine hakim olan Sedat Birbilen'in ilgi alanları fotoğraf çekmek ve yüzmektir.

SELAMİ KALEMCİ

8 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Selami Kalemci, 7 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve İtalyanca konuşan Selami Kalemci, Bilkent Üniversitesi'nden mezundur. Uzmanlık alanı İtalya olan Kalemci'nin hobileri basketbol oynamak, fotoğraf çekmek ve satranç oynamaktır.

SELİM KAHVECİOĞLU

28 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Selim Kahvecioğlu, 10 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Almanca, Rusça ve İngilizce konuşan Kahvecioğlu, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde lisans, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nde doktora yapmıştır. Düzenli olarak Memlekent Dergisi'nde yazılar paylaşan Selim Kahvecioğlu’nun en büyük hobisi satranç oynamaktır.

SENAY DEPARES

TOLGA ÇETİN

15 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Tolga Çetin, 10 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve Fransızca konuşan Çetin, Antalya Akdeniz Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği Bölümü ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü mezunudur. Uzmanlık alanları Orta Avrupa ve Benelüks ülkeleri olan Tolga Çetin’in hobileri yeni kültürleri, insanları ve coğrafyaları keşfetmektir.

TOLGA TEMEL

6 yıllık rehberlik tecrübesi olan Tolga Temel, bu süre boyunca Prontotour’da çalışıyor. İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca konuşan Temel, Anadolu Üniversitesi İngilizce İşletme ve Kapadokya Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü’nden mezundur. Tolga Temel’in uzmanlık alanları İtalya, İspanya, Benelüks ve Uzak Doğu ülkeleridir. Temel’in hobileri fotoğraf, sosyal medya ve tiyatrodur.

TÜRKAN SANCAKLI

12 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Türkan Sancaklı, 10 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça konuşan Sancaklı'nın uzmanlık alanı geniş bir coğrafyaya yayılan Balkan ülkeleridir. Yıldız Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olan Türkan Sancaklı'nın hobileri fotoğraf, resim ve müziktir.

UĞUR SAMET AKDOĞAN

7 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Uğur Samet Akdoğan, Prontotour'un Uzak Doğu turlarında görev almaktadır. İngilizce ve Thai dillerini konuşabilen Samet Akdoğan, 4 yıldır Tayland'da yaşamaktadır. Tayland'da evli ve çocuklu olarak yaşamını sürdüren Samet Akdoğan'ın uzmanlık alanları Uzak Doğu rotaları olan Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Burma'dır. Thai halkını sosyo kültürel açıdan yakından tecrübe etme şansı bulan Akdogan'ın hobileri fotoğraf çekmek, gitar çalmak, video çekmektedir.

VERDA AYMETE

Turizm kariyerine çocukluk yıllarında başlayan Verda Aymete, 9 yıldan beri Prontotour'un ağırlıklı olarak gemi turlarında rehberlik yapmaktadır. MSC, Royal Carribean, Princess Cruise, Costa Cruise ve Norwegian Cruise şirketlerinin gemileriyle Norveç’ten Brezilya’ya, Meksika’dan Dubai’ye, Amerika’dan Çin’e kadar dünyanın birçok yerinde yapılan turlara katılan Verda Aymete, Marmara Üniversitesi Yabancı Diller İngilizce Bölümünden mezundur.

VERONIKA SAMU

12 yıldır rehberlik tecrübesi bulunan Veronika Samu, Macar vatandaşı olup, Budapeşte'de doğmuştur. Türk insanını ve Türkiye'yi çok sevdiği için Türkçe konuşmayı öğrenen Veronika Samu, Türkçe ve Macarca'nın yanı sıra İngilizce de konuşmaktadır. Prontotour'da 4 yıldır rehberlik yapan Veronika Samu'nun uzmanlık alanı Orta Avrupa ülkeleridir. Veronika Samu'nun hobileri arasında pilates, blog yazmak ve kitap okumaktır.

YİĞİT BURAK ÖNAY

8 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Burak Önay, meslek hayatına gemi turlarıyla başlamış olup 5 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İngilizce ve İtalyanca konuşan Önay, Avrupa'nın klasik tatil rotaları arasında yer alan İtalya ve tek turda birçok ülkeyi bir arada görebileceğiniz Benelüks turları konusunda uzmandır. Burak Önay aynı zamanda Balkan turları konusunda da deneyime sahiptir. Farklı lezzetleri keşfetme konusunda ilgisi olan Burak Önay aynı zamanda müzik ve doğa tutkunudur.

ZİYA AKIŞ

29 yıllık rehberlik tecrübesi bulunan Ziya Alkış, 11 yıldır Prontotour’da çalışmaktadır. İtalyanca ve Japonca konuşan Alkış'ın uzmanlık alanı İtalya'nın özerk bölgesi olan Sicilya ve Uzak Doğu ülkesi Japonya'dır. Konaklama sektöründe de faaliyet gösteren Alkış'ın en büyük hobisi briç oynamaktır.

Talep Formu
Bizi Arayın