Selanik Turu

16/12/2019 - 16/12/2020 tarihleri arası 3 sonuç bulundu

Prontotour | 4449192

LÜTFEN BEKLEYİNİZ

Selanik Turları

Modern şehir yaşantısının tarihi yapıların silüetiyle birleştiği, komşu Yunanistan'ın kültür başkentine yolculuk etmek isteyen gezginler, Selanik turunda buluşuyor. Yunanistan'ın bu ikinci büyük kenti, Ege kıyılarından elini uzatıp da sizi Kordon'a davet ettiğinde, çok tanıdık bir coğrafyada olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bizans, Osmanlı ve Roma mimarisiyle donanmış kentlerde, kendi tarihinin de izlerini sürmek, Atatürk'ün doğduğu evi görmek, binlerce yıllık medeniyetlerin bir şehri nasıl yarattığına tanık olmak isteyen gezginler, Selanik turları ile kültüre, tarihe ve dinlenmeye doyuyor. İstanbul'dan kalkan otobüsle başlayan Selanik turu tren ile yapıldığında ise nostaljik bir seyahat sizi bekliyor. Selanik turu, kültürel zenginliklerinin yanı sıra yaz coşkusunun dolu dolu yaşandığı Atina, Evia Adası ve Meteora'yı da rotasına ekliyor. Ege güneşinde yeniden hayat bulacağınız Selanik- Atina- Kavala turları ile Atina'nın hareketli gecelerinde enerjiyle dolabilirsiniz. Merak uyandıran sokaklarda, sıcakkanlı insanların arasında kendinizi hem evinizde hem yepyeni bir deneyimin içinde bulacağınız Balkan Üçgeni turları ile kültüre ve tarihe doyabilirsiniz. Yunanistan'ın en gözde turistik şehirlerinden biri olan Meteora ve uçsuz bucaksız turkuaz deniziyle Evia Adası'nı içine alan Yunanistan'ın Saklı Cennetleri turu ile ise yazın en mistik tatilini yapabilirsiniz.

Kavala ve Selanik Turunda Tarihin Mimarlarını Ziyaret Edin

Her adımda Antik kültürün ve yakın tarihin yansımalarına tanıklık edeceğiniz Selanik Kavala turu, Osmanlı mimarisinin en önemli yapılarına yakından bakma fırsatı sunuyor. Mehmet Ali Paşa'nın, doğduğu yer olan Kavala'da yaptırdığı mimari eserlerden biri olan Mehmet Ali Paşa Külliyesi, Osmanlı kültürüne bir pencere açıyor. Kente Kavala Kalesi manzaraları ve Kavala Kurabiyesi alışverişiyle veda ederken Selanik'te sizi Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Beyaz Kule karşılıyor. Rengi beyaz olmasa da bu kulenin adına neden Beyaz Kule denildiğinin hikayesi ise tarih sayfalarının tek tek açıldığı gezinizin başlangıcı oluyor. Antik Yunan filozoflarının adını verdiği meydanlardaki yürüyüşünüzde, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali sizi büyülerken Büyük İskender Heykeli de tüm görkemiyle karşınıza çıkabilir. Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evi görebileceğiniz saatlerde ise Selanik turunun size neden tanıdık hisler yaşattığını fark edebilirsiniz. Şehrin merkezi olan Platia Eleftheria'da geleneksel Rum el sanatıyla süslenmiş hediyelik eşya, zeytinyağı ve şarap alışverişi yapabilirsiniz. Selanik turunda gün, gerçek bir Rum eğlencesiyle biterken dilerseniz Yunan Taverna Gecesi turuna katılabilir, geleneksel müziklerle eğlenirken, Rum mutfağının deniz mahsulleri menüsü ile tanışabilirsiniz.

Selanik Turunda Rumeli Kültürünü Selamlayın

Balkan Üçgeni turunun üçüncü gününde ilk panoramik turunuzu yol üzerindeki Manastır şehrinde yapabilirsiniz. Şimdiki adı Bitola olan Manastır şehri, Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü Askeri İdadi'ye de ev sahipliği yapıyor. Okul, günümüzde şehir müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede, Atatürk'ün eğitim gördüğü sınıfı, yeni düzenlemesiyle "Atatürk Anı Odası" nı ziyaret edebilirsiniz. Türk kültürüne ait, Bedesten, Türk Çarşısı, İshak Camii ve Yeni Camii gibi mimari yapıları görürken, Manastır sokaklarında tanıdık bir hikayeyle daha karşılaşabilirsiniz. Günlük hayatın nabzını tutan, cafe ve restoranlarıyla her an yaşayan Şirok Sokak gezisinde, Mustafa Kemal'i bu kez hüzünlü bir aşk efsanesinde yeniden anabilirsiniz. Selanik turunun Balkan kültürüne bakışı, bölgenin sayfiye kentlerinden biri olan Ohrid'de devam ettiğinde, bahçeler arasındaki yürüyüş, sizi Resne'nin elma bahçelerinden, Türk-Yunan Savaşı'nın etkili isimlerinden olan Resneli Niyazi'nin saray bahçesine götürebilir. UNESCO Dünya Mirasları listesindeki Ohrid'de Ayasofya Kilisesi’nin konser ve festival programına bir göz atabilir, gerçek bir kültür mirası kentinde olduğunuzu hissettiren Osmanlı'nın eğitim, Roma'nın sanat hatta Safranbolu'nun ev mimarisinin en ilginç örneklerini görebilirsiniz. Selanik turu alışverişlerinin en zengin duraklarından biri olan Ohrid'de sıra geleneksel sanatlarla tanışmaya geldiğinde ise karşınıza çıkan en ünlü malzeme Ohrid incisi olacaktır. İncilerle süslenmiş takı tasarımlarını, ahşap oyma sanatının en geleneksel örneklerini, kırmızı şarap, peynir ve çikolatanın en lezzetli hallerini Ohrid çarşısında bulabilirsiniz. Selanik’in Ohrid geceleri eğlenceyle aydınlandığında ise dilerseniz Rumeli Gecesi'nde yerinizi ayırtabilirsiniz. Balkan mutfağının lezzetleri geceye eşlik ederken siz de folklorik Balkan danslarına eşlik edebilirsiniz.

Selanik Turlarına Atina Rotası Ekleniyor

Balkan Üçgeni Turu, sizi Kavala, Selanik, Ohrid, Üsküp ve Sofya'yı içine alan zengin bir kültür gezisine çıkarırken, Selanik turunda farklı bir rota izlemek isteyenler, Selanik-Atina-Kavala turunda buluşuyor. Bu turda Selanik ve Kavala'nın yapı taşı olan eserleri görmenin yanı sıra yedi saatlik eğlenceli bir yolculuğun ardından geziye Yunanistan'ın başkenti Atina'da devam edebilirsiniz. Panoramik bir şehir turuyla başlayan Atina durağında, Antik Yunan mitolojisinin yansıması Zeus Tapınağı'nı, Tarihi Olimpiyat Stadyumu'nu ve Agora'yı görebilir, mitler ve efsanelerle dolu Yunan kültürünü yeniden keşfedebilirsiniz. Parlemento Binası'nın önünde ise askerlerin seramonik nöbet değişimi törenini izleyebilirsiniz. Atina gezisi, Yunan mimarisini yansıtan önemli devlet binaları, Ulusal Kütüphane ve Syntagma-Omonia Meydanları ile devam eden günü, gece olunca geleneksel bir Yunan gecesiyle tamamlıyor. Dilerseniz otelinize dönmeden önce Yunan tavernası deneyimini bir de Atina'da yaşayabilirsiniz.

Yunanistan'ın Saklı Cennetlerini Keşfedin

Ege Denizi'nin karşı kıyılarına geziniz, 3 gece konaklamalı 5 gün sürebileceği gibi, Selanik turu haftasonu da çıkabileceğiniz unutulmaz bir gezi olabilir. Bu tarih ve kültür coğrafyası için daha çok zaman ayırmak, Selanik turunu Evia Adası ve mistik Meteora gezisiyle birleştirmek isterseniz Yunanistan'ın Saklı Cennetleri turunu tercih edebilirsiniz. Şirin kasabaları ve muhteşem sahilleriyle Evia Adası'nda başlayan gezinize, Atina sokaklarında gurme lezzetlerle dolu bir yürüyüşle devam edebilirsiniz. Bölgenin 3 ve 4 yıldızlı konforlu, geleneksel otellerinde konaklayacağınız 7 gece ve 9 gün boyunca, son yılların en turistik bölgelerinden biri olan Meteora'nın mistik havasını içinizde hissedebilirsiniz. Yunanistan'ın Saklı Cennetleri turu sizi Selanik gezisine çıkardığında ise Ege'nin masmavi sularından çıkıp kentin tarihine dalabilirsiniz. Yılın her dönemi düzenlenen kültür turlarının en popüler güzergahlarından biri olan Selanik turu ile yakın geçmişe, tanıdık kültürlere sıcak bir selam verebilirsiniz. Prontotour'un Selanik turu programlarından birini seçerek kolayca rezervasyon yapabilir, belki köklerinizi yeniden keşfedeceğiniz belki de yepyeni bir kültürün tanıdık yüzleriyle karşılaşacağınız bir macera yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku
MESAJBIRAKIN
NASILYARDIMCIOLABİLİRİZ?