Kent Rehberleri

AMALFİ SAHİLLERİ REHBERİ

İtalya’nın güneyinde Sorrentino yarımadası ile Salerno arasında uzanan 69 km uzunluğundaki sahil şeritidir. Sarp kayalıklara ve pırıl pırıl denize sahip olan bu bölge size tam bir görsel şölen sunar.

SORRENTO

Napoli’den 1 saat uzaklıkta bulunun bu güzel Akdeniz kasabası olağanüstü peyzajı, derin vadileri, narenciye bahçeleri ve daracık yemyeşil sokakları ile İtalya’nın en romantik şehirlerinden biridir.
Sorrento’nun meşhur Tasso Meydanı’nda senenin belirli zamanları çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu etkinliklere bölge halkı ve turistler büyük ilgi göstermektedir. Sorrento’nun sahip olduğu eşsiz manzara eşliğinde İtalya’nın ünlü içkisi Limonçello keyfi yapmanın tadına doyum olmaz.

CAPRİ ADASI

Tarihte Roma imparatorlarının, yazar ve şairlerin favori tatil beldelerinden biri olan Capri Adası Akdeniz’in mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yeridir. Adanın en iyi çekim yerlerinden biri olan Grotto mağarası turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Napoli, sorrento ve Positano’dan feribotlarla adaya ulaşım sağlanmaktadır.

POSİTANO

Amalfi Sahillerinin en ünlü kasabasıdır. Denize dik iken yamaçta rengarenk boyalı evleri ile Postina Sahili adeta bir tablo gibidir. En güzel gün batımını bu muhteşem yamaçların üzerinden izleyebilirsiniz. Dünya sosyetesinin göz bebeği olan Positano’da begonviller ile süslü daracık sokakları gezebilir, birbirinden şık mağazalara girebilir ve denize nazır ünlü İtalyan lezzetlerini deneyebilirsiniz.

AMALFİ KASABASI

Bu cennet kasaba 4. Yüzyılda Romalılar tarafından kurulmuş. Bizanslılar olmak üzere birçok millet tarafından işgal edilen kasaba 10. Ve 11. Yüzyıllarda önemli bir liman kasabası haline gelmiş, Bizans ve Batı dünyası arasında bir köprü görevi görmüştür. Amalfi’nin en az Ceneviz ve Venedikliler kadar şanlı bir denizcilik geçmişi vardır. Kasabada her haziran ayında regatta(tekne yarışı) şenlikleri düzenlenmektedir.
Amalfi kasabası ismini bir efsaneden alıyor. Yunan mitolojisinin efsanevi kahramanı herakles’in aşık olduğu peri kızı öldükten sonra ona olan aşkını her zaman hatırlamak için peri kızını dünyanın en güzel yeri olan Amalfi’ye gömer.
Kasabada Mağribi ve Ortaçağ mimarisi örnekleri görülür. Sant Andrea Katedrali bunlardan bir tanesidir.

RAVELLO

Amalfi sahillerinin en güzel kasabalarından biridir. Denize yüksekliği 350 metre olan kasaba muhteşem manzaralara sahip. Ortaçağdan deniz ticareti nedeniyle zenginleşen Amalfi’nin soyluları kendilerine Ravello kasabasında oldukça etkileyici villalar inşa ettirmişlerdir. Bu villalardan biri olan Villa Rufolo dahi besteci Wagner’in Parsifal operasına da ilham vermiştir. Bu şirin kasaba aynı zamanda her yıl düzenlenen Wagner Müzik Festivali ile ünlüdür.

GÜNEY İTALYA’da ULAŞIM

Sorrento ve diğer çevre kasabalarda şehir içi ulaşımda otobüsler kullanılmaktadır.

GÜNEY İTALYA ’da YEMEK

Ristorante Bagni Delfino

Yemekleri kadar sahip olduğu manzara de muhteşem. Burada Avrupa ve İtalyan mutfağının en leziz örneklerini bulabilirsiniz.
Adres: Via Marina Grande, 216 Sorrento

Grand Hotel Aminta Dafne Outdoor Restoran

Bu restoranda yer bulabilmek için gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Restoranın sahip olduğu atmosfer ve yemekleri çok güzel.
Adres: Via Nastro Verde 23, Sorrento

Al Barilotto Del Nonno

Taze yemekler bulabilceğiniz mükemmel bir aile işletmesi.
Adres: Via Laurito 17, 84017 Positano

Ritorante Casa Mele

Tatlıları muhteşem. İtalyan ve Akdeniz mutfağının en güzel örneklerini bulabilisiniz.
Adres: Via G. Marconi 76, 84017 Positano

Pasticceria Savoia

Akşam yemeği için çok güzel bir restoran.
Adres: Via Matteo Camera 2, 84011 Amalfi

Coctail Bar Pogerola

Akşam yemeğinin yanı sıra kahvaltı da alabileceğiniz restoran iç acıcı bir manzaraya sahip.
Adres: Piazza Don Gaetano Amodio, Amalfi

GÜNEY İTALYA’da İKLİM

Deniz etkisinde ılıman bir iklime sahiptir. Kışlar ılık ve yağmurlu, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçer. Kışın ortalama en düşük sıcaklık 4 derece, en yüksek sıcaklık 12-13 derecedir. Yazın ortalama en yüksek sıcaklık 29-30 derecedir.

GÜNEY İTALYA’da ALIŞVERİŞ

Sorrento’da özel el yapımı yapım sandaletler, ahşap oymacılığı ile meşhur dekorasyon mağazaları ve dünyaca ünlü markaları bulabilirsiniz.

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER

Saat Farkı: İtalya Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi / Para Bozdurma: İtalya’nın para birimi Euro’dur. Türkiye’den almanızda fayda var.
Giyim: Kış aylarında yapacağınız seyahatler için yanınıza hafif bir kaban almanız yeterli olacaktır. İlkbahar ve sonbahar aylarında sık sık yağan sağanak yağmurlara karşı tedbirli olmanızda fayda var. Yaz akşamları ise serin olabilir, bu yüzden yanınızda ceket ve ya şal bulundurun.
Elektrik: Elektrik akımı 220 volt, 50 Hz’dir. Kullandığınız özel elektrikli aletler için yanınızda çoklu adaptör bulundurmanız önerilir.

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın