Tematik Rehberler

FOTOĞRAFİK ÜLKELER

Bazı yerler vardır. Gördüğünüzde cennetin yeryüzüne inmiş olduğunu sanırsınız. Manzaraya bakmaya doyamazsınız. Muhteşem görüntüyü içinize çekmekle yetinmez ve fotoğraflarsınız. Fas’tan Küba’ya, İsviçre’den Kamboçya’ya ve Hindistan’dan Saraybosna’ya fotografik destinasyonlardan gözümüze çarpan birkaçını sizin için bir araya getirdik.

Fas

Fas’ın hemen her noktası görülmeye ve fotoğraflamaya değer; ancak Marakeş’in hareketli meydanı Djemaa El-Fna belki de tüm ülkenin en güzel yerlerinden. Yılan oynatıcıları, maymunlarıyla gezen sokak performansçıları, masal anlatıcıları, sihirbazlar, geleneksel tedavi yöntemleri sunan şifacılar ile dolup taşan; akşamları ise 100’den fazla yemek tezgâhı ile dev bir açık hava restoranına dönüşen meydan, nefes alan bir yer. Meydanın kuzeyindeki dar sokaklar ise “souk”lara yani pazarlara çıkıyor. Gündüz vakti alışveriş yapan kadınları, rengârenk meyve-sebzeleri, Fas’ın süslü terlik-ayakkabısı “babouche”ları görmek ve fotoğraflamak için siz de orada olun.

Küba

Küba’yı fotoğraflamak bir hikâye anlatmaya benziyor. Ülkenin hemen her yeri fotoğraflamaya değecek güzellikte ve orijinallikte. Her an bir köşede, kendi hikâyesini ülkenin hikâyesine harmanlamış bir Kübalıya rastlamak mümkün. Bir balıkçı, bir şarkıcı, purosunu tüttüren bir yaşlı, sokakta top oynayan çocuklar, eskimiş barok binalar, vintage Amerikan arabaları ve Che… Purolar da Amerikan arabaları da başlı başına fotoğraflık. Ülkede yaklaşık 60 bin civarında antika Pontiac, Buick ve Ford olduğu tahmin ediliyor. Boyaları yenilenen ve tamir edilen bu arabalar, caddelerde gıcır gıcır dolaşıyor. Küba bir anlamda bu arabaların sergilendiği bir açık hava müzesi. Pembeden maviye, kırmızıdan bordoya bu vintage arabaları gördüğünüz yerde fotoğraflayın.

Hindistan

Bu geniş ülke, kültürel çeşitliliği ve zenginliğiyle her fotoğrafçı için sayısız fırsat sunuyor. Kerala, en güzel bölgelerinden biri. Yoksulluğun her alanda hissedildiği bir ülkede refah düzeyi en yüksek eyalet olan Kerala; nehirleri, kanalları ve lagünleriyle adeta bir yeryüzü cenneti. Pirinç tarlaları, hindistancevizi ağaçları, nehirlerin üzerinde süzülen yüzen evleri, yumuşacık kumlu plajlarıyla Hindistan’ın başka bir yüzü. Tepelerinde yeşermiş egzotik bitki örtüsü, çay ve baharat plantasyonları ve ayurvedik sağlık resort’ları da Kerala’nın son derece iyi fotoğraflar verecek noktalarından.

Kamboçya

Ünlü Angkor tapınakları Kamboçya ziyaretinizin bir numaralı sebebi olabilir, zira gerçekten de nefes kesiciler. Siem Reap kentinin hemen dışında yer alan bu tapınaklar arasında kuşkusuz en güzeli ve en popüler olanı, devasa Angkor Wat. Ancak ayin seslerinin eksik olmadığı Banteay Srei, kapok ağaçlarıyla süslü Ta Prohm, neredeyse gerçeküstü bir güzelliğe sahip Bayon da kaçırılmamalı. Angkor öncesi tapınak bölgeleri Sambor Prei Kuk ve Preah Vihear de diğer alternatifler. Tarihi 6. yüzyıla dayanan Sambor Prei Kuk’ta bugün arkeolojik çalışmalarla tapınaklar gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor.

Rio de Janeiro

Bu muhteşem şehirde fotoğraflanacak o kadar çok şey var ki… Dilerseniz, klişe de olsa Corcovado Tepesi’ne çıkıp Kurtarıcı İsa’yı (Cristo Redendor) fotoğraflayın. Ancak asıl fotoğraf malzemesi, buraya teleferik yerine arabayla çıkarsanız içinden geçeceğiniz Tijuca Ormanları’nın daracık kıvrılan yollarında karşınıza çıkacak. Rio’ya şubat ayında giderseniz karnavalı da fotoğraflama imkânı bulabilirsiniz. Özellikle, Mardi Gras’da çok ilginç görüntüler yakalayabilirsiniz. Sıradan bir Rio günü içinse Gloria Pazarı’na uğrayın ve rengârenk sebze ve meyveler ile halkın gündelik hayatını fotoğraflayın.

Kenya

Kenya demek, safari demek. Fotoğraf makinenizin lensi uygunsa yanlarına çok yaklaşmanıza izin vermeyecek sayısız vahşi hayvanı doğal ortamlarında görüntüleyebilirsiniz. Özellikle filleriyle meşhur Amboseli Milli Parkı’nda çitalara ve zebralara da rastlamanız mümkün. Parka tepeden bakan Kilimanjaro Dağı’nın karlarla kaplı zirvesi de kayda alınmayı hak ediyor. Kuşların dünyası ilginizi çekiyorsa, pembe flamingolarıyla ünlü Nakuru Gölü Milli Parkı’nı ziyaret etmelisiniz. Parkta flamingolara zebralar, bufalolar, zürafalar ve su aygırları da eşlik ediyor.

İsviçre

Muhteşem gölleri, Alpler’in harikulade manzarası ve chalet’leriyle kış aylarında tıpkı yılbaşı kartpostallarından fırlamış gibi görünen masalsı İsviçre, en fotojenik ülkelerden. Zürih, ortasından geçen ve Zürichsee Gölü’ne dökülen Limmat Nehri ile son derece hoş manzaralar sunuyor. Nehrin iki yakası minik köprülerle birleşiyor. Alpler’e doğru uzanırsanız St. Moritz’i tercih etmelisiniz. Bu büyülü kasaba harikulade bir gölün de kenarında. Dünyanın en popüler ve en eski kayak merkezlerinden biri olan St. Moritz’in merkezi de sevimli dükkânları, lüks butikleri ve sofistike restoranlarıyla ışıl ışıl.

Balkanlar: Dubrovnik ve Saraybosna

Adriyatik’in incisi lakabıyla anılan Dubrovnik, her şeyden önce muhteşem sahilleriyle fotoğraflanmayı hak ediyor. Masmavi suları, çakıl taşlı plajları ve adalarıyla son derece güzel manzaralar vaat ediyor. Lokrum Adası’nda karşınıza çıkacak ölüdeniz Mrtvo More’de çekeceğiniz fotoğraflara herkes hayran kalacak. Osmanlı tarihini görmek ve fotoğraflamak içinse Saraybosna iyi bir fırsat sunuyor. Eski şehir merkezinde çarşılardan sebillere, köprülerden medreselere, camilerden sinagoglara ve müzelere, saat kulesinden hanlara fotoğraflanacak bir dolu tarihi eser var.

Talep Formu
Bizi Arayın