Kent Rehberleri

MİLANO ŞEHİR REHBERİ

Milano, Avrupa’nın en şık şehirlerinden biri. Lombardiya bölgesinde bulunan bu moda ve tasarım merkezi Roma’dan sonra İtalya’nın en kalabalık şehri. Şehrin ekonomisi otomotiv ve moda sektöründe önemli gelirlere sahip. Özellikle moda alanında dünyada söz sahibi olan merkezlerden biri. Dünyaca ünlü moda markalarının çıkış noktası olan Milano’da sekterön en önemli buluşmaları gerçekleştirilmekte. Mobilya tasarım alanında da zirve şehirlerden biri.

Tarihi

M.Ö 6. Yüzyılda ilk köyü Milano’da kurulmuştur. M.Ö 222’de Roma lejyonları tarafından fethedilen şehir Mediolanum ismini almıştır. Roma İmparatoru Diocletianus, Milano’yu Batı Roma İmparatorluğu’nun başkenti yapmıştır. Şehirde bulunan San Lorenzo kolonları, Via Circo kalıntıları ve San Lorenzo Maggiore Bazilikası Roma döneminin izlerini yansıtır. Stratejik konumu nedeniyle bir ticaret merkezi olan Milano hristiyanlık dini açısından da çok önemli bir bölge olmuştur. Sant Ambrogio, Sant Eustorgio ve San Lorenzo kiliselerinde erken hristiyanlığın kökenleri bulunmaktadır.

Roma İmparatorluğu’nun Kuzey Avrupa ve Asya’dan gelen barbar istilaları sonucu çöküş dönemine girmesiyle Milano MS 539 yılında sermaye başkenti olma rolünü kaybetmiştir. Milan çevresindeki bölgenin adı Lombardiyo’dur. Bölge bu ismi şehri istila eden Lombardlardan almaktadır.

12.yüzyılda bağımsızlık hareketlerinin gelişmesiyle Milano, bölgedeki ekonomik üstünlüğünü tekrar ele geçirmiştir. 1277-1447 yılları arası şehir yönetimde söz sahibi olan Visconti ailesi şehirde imar hareketleri başlatmıştır. Duomo Kilisesi bu dönemin eserlerinden bir tanesidir. Sonrasında Sforza ailesi şehrin komutasını devraldı. Leonardo Da Vinci ve Donato Bramante Sforza ailesinin yönetiminde Milano’ya getirildi ve sanat alanında çok önemli eserler üretildi.

1535 yılında İspanyol hakimiyetine giren şehir 1706 yılına kadar İspanyollar tarafından idare edildi. Ambrosiana ve Brera Sarayı bu dönemde inşa edilmiştir.
1797’de Napolyon önderliğindeki Fransız orduları İtalya’ya girmesiyle Milano, önce Cisalpine Cumhuriyeti’nin sonrasında İtalyan Cumhuriyetinin başkenti oldu. 1814-1859 dönemini Avusturya hakimiyetinde geçiren şehir nihayet 1860 yılında İtalya Krallığı’nın bir parçası haline geldi.

GÖRÜLMESİ TAVSİYE EDİLEN YERLER

Duomo Katedrali

İnşası yaklaşık 500 yıl süren katedralin yapımına 1386 yılında başlanmıştır. Temeli Psikopos Antonio da Saluzzo himayesinde atılan Duomo’nun yapımı ancak 1805 yılında Napolyon döneminde tamamlanabilmiştir. Başta kırmızı tuğlalarla inşa edilmesi planlanan katedral Dük Gian Galeazzo’nun etkisiyle görkemli bir gücün sembolü olması için mermer kullanılarak gotik bir tarzda yapılmasına neden oldu. Katedralin mermerleri Condooglia’daki bir ocaktan Navigli kanallarından taşınarak getirilmiştir. 1418 yılında Napolyon bu katedralde takdis edilerek taç giymiştir. Girişinde etkileyici bir güneş saatinin bulunduğu katedralin dış cephesini binlerce heykel süslemektedir.

Galleria

1865 yılında Kral II. Victor Emanuele tarafından açılan bir pasaj. Tarihi yapının çatısı cam ve demir ile kaplıdır. Beş katlı yapının içi mozaikler ve heykellerle süslüdür. Bolognalı mimar Giuseppe Mengoni tarafından inşa edilen Galleria “Milano’nun oturma odası “ismiyle de anılmaktadır. Galleria’nın mimarı Mengoni ise pasajın girişinde yer alan heybetli zafer takının üzerinden düşerek hayatını kaybetmiştir. Pasaj, İtalyan vatanseverliğinin alegorik anlatımlarıyla donatılmıştır. Kubessinin altındaki katta yer alan mozaiklerdeki kurt Roma’yı, zambak Floransa’yı, boğa Torino’yu kırmızı haç ile beyaz bayrak ise Milano’yu sembolize etmektedir. Zemin kattaki dört mozaik Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika olmak üzere dünyanın 4 parçasını temsil etmektedir. Pasajın içerisinde birçok lüks mağaza ve restoranlar bulunmaktadır.

Sforzesco Kalesi

Duomo’dan sonra Milano’nun ana cazibe noktası olan kale 12.ve 13. yüzyıllarda soylu Visconti ve Sforzas ailelerinin ikametgahı olmuştur. Milano 19.yüzyılın başlarında Fransız egemenliği atındayken kalenin yıldız şeklindeki surları yıkılmıştır. 1904 yılında restorasyonu tamamlanan Sforzesco Kalesi müzeye dönüştürülmüştür. Kale bu tarihten itibaren sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sforzesco Kalesi’nin İçerisinde yer alan Antik Sanat Müzesi’nde Michelangelo ve Pieta Rondanini’nin şaheserleri bulunmaktadır. Ayrıca Dekoratif Sanatlar Müzesi, Prehistorya ve Protohistorya Müzesi, Mısır Müzesi, Sanat Kütüphanesi, Tarih Arşivi, Görsel Sanatlar Merkezi, Arkeolojik ve Nümismatik Kütüphanesi ve Fotoğraf arşivleri yer almaktadır.

Santa Maria Delle Grazie Kilisesi

1466-1490 yılları arasında inşa edilen kilise Rönesans Mimarisi’nin en çarpıcı eserlerinden biridir. Kilise Guiniforte Solari başkanlığında inşa edilmiş sonraki yıllarda Rönesans mimarlarından Bramente tarafından bir takım eklemeler yapılmıştır. Kilisenin yemekhanesinde sanat tarihinin mutlak başyapıtlarından biri olan Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Tablosu yer almaktadır.
Leonardo da Vinci Milano’yu yöneten Sforza ailesinin yanında 24 yıl çalışmıştır. 15. Yüzyılda Milano Dükü Lundovico Sforza’nın isteği üzerine yapılmış olan duvar freski, Hristiyan inanışına göre Hz. İsa’nın Romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce Havarileri’yle yediği son akşam yemeğini anlatıyor.

La Scala

1778 yılında inşa edilmiş bu opera binasının mimarı Piermarini’dir. 2000 kişilik kapasiteye sahip olan bina her yıl 7 Aralık’ta izleyicilere kapılarını açmaktadır. Bu tarih, şehrin azizi Ambrogio’nun bayramıdır.

Milano’da Ulaşım

Şehir içinde ulaşım için biletler 1 Euro, günlük kart ise 3 Euro’dur. Metro dört hatlı olarak hizmet vermektedir. Metro, otobüs ve tramvay ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Milano’da Yemek

Cova

Şehrin en güzel pastanelerinden biridir ve çikolatası ile ünlüdür.
Adres: Montenapoleone / Milano

Savini

Servis ve konumu çok iyidir. Risotto ve dana pirzolasını mutlaka deneyin.
Adres: Galleria Vittorio Emanuele II / Milano

Boeucc

1696’dan kalma restoran Duomo’nun yakınında bulunuyor. Ambiyans, dekorasyon, servis ve yemekler çok başarılı. Mutfak hem İtalyan hem de Uluslararası.
Adres: Piazza Belgioiso 2 / Milano

Armani / Nobu

Japon - Peru karışımı bir mutfak Armani’nin şıklığı ile birleşince ortaya yaratıcı, estetik değeri yüksek bir yer çıkmış.
Adres: Via Pisoni, 1 / Milano

Dolce & Gabbana Gold Restoran

Moda’nın şehrinde bu restoran doğru bir tercih olacaktır. Adı üstünde restoranın dekorasyonu altın renginde. Yemekler ağılıklı olarak Güney İtalya mutfağından.
Adres: 2a Via Carlo Poerio / Milano

Milano’da İklim

Şehirde kış ayları genellikler yağmurlu, bazı dönemlerde ise karlı geçmektedir. Ocak ayı hava sıcaklıkları -2 ile 5 derece, temmuz ayında ise 25-30 derece arasındadır. Yılın en sıcak ayları temmuz ve ağustos, en yağmurlu dönemi ise ekim ve kasım aylarıdır.

Milano’da Alışveriş

Armani, Prada, Dolce & Gabanna, GFF ve Moschino gibi dünya markaların doğduğu yer olan Milano, modanın nabzının attığı yerdir. “Altın üçgen “olarak adlandırılan tasarımcıların merkezi Quadrilatero, Via Montenapoleone civarında yer almaktadır. Lüks mağazaların yanı sıra Corso Vercelli ve Corso Magenta yakınlarında daha uygun fiyatlı alışveriş mağazaları bulunmaktadır. Via Torino ile Via Manzoni’deki mağazalar da keyifli alışveriş noktalarıdır. Brera semti ile Via Montenapoleone’nin arka sokakları alışverişseverlerin sanat ürünleri ve antika eşyaların bulunabileceği yerlerin başında geliyor.

Genel Bilgiler

Saat Farkı: İtalya Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi: İtalya’nın para birimi Euro’dur. Şehre gelirken yanınızda Euro bulundurmanızda fayda var.
Giyim: Kış aylarında yanınıza hafif bir kaban almanız yeterli olacaktır. Baharın başı ve sonbaharın sonlarına doğru sık sık yağıp kısa sürede kesilen sağanaklara karşı yanınızda yağmurluk bulndurmanız gerekir. Yaz akşamları serin olabilir, bu yüzden yanınızda havanın durumuna uygun kıyafetler bulundurun.
Elektrik: Elektrik akımı 220 volt, 50 Hz’dir. Kullandığınız özel elektrikli aletler için yanınızda çoklu adaptör bulundurmanız önerilir.

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın