Kent Rehberleri

FLORANSA ŞEHİR REHBERİ

İtalya’nın en ünlü şehirlerinden biri olan Floransa, milattan sonra 50. yüzyılda kurulmuştur. ''Rüyalar Kenti'' olarak bilinen bu şehir turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Duomo (Meryem Ana Kilisesi)

Kubbe şeklinde olduğu için ''Duomo'' denilen kilisenin gerçek adı Santa Maria del Fiore’dir. Mimar Arnolfo di Combio tarafından inşaatına başlanılan, daha sonra Francesco Talanti, Giovanni Di Lapo Ghini ve Brunelleschi tarafından tamamlanan katedral, haç şeklinde tasarlanmıştır. Rönesans dönemine ait eserlerin kubbe şeklinde yapılan ilk örneğidir. Ayrıca Duomo, Roma’daki ’St. Pietro Londra’daki St. Paul’dan sonra giriş ile sunak arasındaki mesafesi en uzun kilise olarak kabul ediliyor. Kilisenin kendine has güzelliğinin dışında Michelangelo tarafından yapılmış Meryem Ana’nın acısını anlatan Pietra isimli heykeli ve müthiş bir manzara barındıran çan kulesi de görülmeye değer.

Battistero (Vaftizhane)

Duomo’nun karşısında yer alan ve 1059 -1128 yılları arasında sekizgen olarak inşa edilen bu yapı, şehrin en eski dini yapılarından biri olup Romanesk mimarisini yansıtmaktadır. Ünlü şair Dante’nin de vaftiz edildiği bu bina, Lorenzo Ghilberti tarafından yapılmıştır. Bizans stili mozaiklerle süslü kapılarının güzelliğine hayran olan Michelangelo, bu kapıları (Cennetin Kapıları) olarak adlandırmıştır.

Piazza Del Signoria (Signoria Meydanı) ve Ufizzi

Floransa’nın merkezinde bulunan bu meydan, aynı zamanda şehrin eski yönetim alanı olarak kullanılmıştır. Meydanın ortasında ''deniz tanrısı'' olarak kabul edilen Neptün’ün heykeli ve havuzu bulunmaktadır. Plazzo Vecchio ve Uffizi meydanın sınırlarını belirlemektedir. Casimo Dükünün çalışma alanı olarak inşa edilen Uffizi, günümüzde sanat galerisi olarak kullanılmaktadır. 1554 yılında inşa edilen galeride Boticelli’nin ”Venüs’ün doğuşu” isimli tablosu ve “İlkbahar Freskleri” yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en eski sanat galerisi ünvanına sahip bu yapıda Da Vinci, Raphael, Michelangelo, Titan, Rembadt, Caravaggio gibi sanatçıların da eserlerini görebilirsiniz.

Palazzo Vecchio ve Ponte Vecchio Köprüsü

13. yüzyılda inşa edilen ve kaleye benzeyen bu bina önceleri belediye binası olarak kullanılmış, 1470 yılında ise Floransa’nın en köklü ailesi sayılan Mediciler’e devredilmiştir. Bahçesi Michelangelo tarafından yapılmış olan sarayın anıtsal daireleri sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Saraydaki görülmeye değer bölümlerden biri de “Beş Yüzler Salonu”dur. Büyük konseye ait beş yüz üyenin toplandığı ve savaş sahnelerini gösteren fresklerin yer aldığı görkemli salon sarayın dikkat çeken yerlerinden biridir. Saraydan çıkıldığında Uffizi’nin ilerisinde yer alan Ponte Vecchio köprüsü ise 14. Yüzyıldan kalma oldukça etkileyici eserler arasında yer almaktadır.

Pitti Sarayı

Arno nehrinin güney tarafında yer alan bu saray için tam bir Rönesans eseri diyebiliriz. Zengin tüccar Luca Pitti tarafından yaptırılarak Medici ailesine satıldığı bilinmektedir. Sarayda Medici ailesine ait şaheserlerin bulunduğu Galleria Paletina ve Raphael’in sıra dışı koleksiyonunun yer aldığı beş müze bulunmaktadır.

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Tepesi)

Guiseppe Poggi tarafından 1869 yılında tasarlanan ve Michelengo’ya adanan bu yer, eşsiz manzarası ile turistlerin ziyaret ettiği popüler mekânlar arasında yer alıyor.

Bigallo Müzesi

Günümüzde ulusal müze olarak kullanılan bu yapı, 1352-1358 yılları arasında Alberto Arnoldi tarafından inşa edilmiştir. Bir dönem kayıp çocuklara ve terk edilmiş bebeklere ev sahipliği yapan müzede en dikkat çekici eserler Bernardo Daddi ve Niccolo Di Pietro Gerini’ye aittir.

Piazzadella Republica (Cumhuriyet Meydanı)

Ünlü yazarların ve sanatçıların buluşma noktası sayılan bu yer Floransa’nın en geniş meydanıdır. Yahudi Gettosunun yer aldığı meydanda “Şehrin eski merkezi, ana meydan yeni bir yaşam için yenilendi” yazıtı dikkat çekicidir. Meydanda pek çok cafe ve restoran bulunmaktadır.

Santa Maria Novella

13. yüzyıla ait bu kilise tren istasyonunun yanında bulunmaktadır. Rönesans ve Gotik sanat ustalarının en iyi mimari örneklerinden biri sayılan bu yapının içinde bulunan freskler, Medici ailesi tarafından Vasari’ye yaptırılmıştır. Ayrıca kilisede Giotto’nun Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini anlatan eseri Cocifisso da bulunmaktadır.

San Lorenzo Bazilikası

Şehrin ana merkezinde pazarlar bölgesinde yer alan ve Medici ailesine ait mezarların bulunduğu bazilika, 1419 yılında Brunelleschi tarafından yapılmıştır. Dış cephesi Michelangelo tarafından yapılmaya başlansa da politik sebeplerden dolayı yarım kalmıştır.

Santa Croce

13. yüzyıla ait kilise, Dominikanların rakibi Franciskan mezhebi tarafından yaptırılmıştır. Binada Galileo, Machiavelli ve Michelangelo’nun mezarları bulunur. Burada ayrıca asıl mezarı Ravenna’da bulunan Dante için tasarlanmış sembolik bir mezar bulunmaktadır.

FLORANSA’DA ULAŞIM

Küçük bir şehir olan Floransa’da ulaşım oldukça kolaydır. Neredeyse birbirine yakın olan turistik noktaları yürüyerek gezebilmeniz mümkündür.

Otobüs

Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen araçtır. Ücreti 1,2 Euro olan biletleri büfelerden temin edebilirsiniz.

Tramvay

Şehir merkezi ile Santa Novella tren istasyonunu birbirine bağlayan bu araçla, otobüs için aldığınız biletleri kullanarak 14 durak gidebilirsiniz.

FLORANSA’DA YEMEK

Floransa, İtalya’nın en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz bir kenttir. Trattorias adını verdikleri restoranlarda damak zevkinizi coşturan yemekleri bulabilirsiniz.

Villa La Massa

Yöresel yemekleri bulabileceğiniz restoran 16. yüzyıla aittir. Akdeniz’e has lezzetleri tadabileceğiniz bu restoran Roberto Benigni gibi bazı ünlülerin gözdesi konumundadır.

Fuoriporta

Mükemmel lezzetteki Toskana şaraplarını eşsiz lezzetteki yemeklerle buluşturan bir adres.

Alle Murate

Roma dönemine ait bir sarayın içinde bulunan restoran, geleneksel İtalyan yemekleri ile iddialı bir yer.

Al Lumedi Candela

Güney İtalya yemeklerini mum ışığında tadabileceğiniz bir restoran.

Trattoria Anita

Öğle yemeği için en iyi restoranlardan biridir.

İl Latini

Rezervasyon yaptırarak gidebileceğiniz bu restoranda eşsiz lezzette hazırlanan biftekleri tatmalısınız.

FLORANSA’DA ALIŞVERİŞ

Modanın başkenti sayılmasa da bu köklü Rönesans şehrinde zarif ve şık tasarımlar bulmak mümkün. Erkek ve kadın butikleri için Vio De Tornabuoni, Via Della Vigna Nuova, Viade Calziuoli’yi ziyaret edebilirsiniz. Antika mağazalarını ise Borgo Oginissanti, Via Delle Fosse’yi veya Via Maggio civarında bulabilirsiniz.

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER

Saat Farkı: İtalya Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi: Para birimi Euro’dur. Türkiye’den tedarikli gidilmesi tavsiye edilir.
Giyim: Kış aylarında hafif bir kabanın uygun olduğu şehirde bahar başı ve sonbaharda sık yağan yağışlara karşı orta kalınlıkta giysiler alınabilir. Serin yaz akşamları için ise ceket veya şal bulundurmakta fayda vardır.
İbadet Yerlerinde Kıyafet: Kiliselerde şort ve askılı bluz yasağı vardır. (Özellikle Vatikan Gezilerinde)
Elektrik: Elektrik akımı 220 volt 50Hz’dir. Kullandığınız elektronik aletler için çoklu adaptör taşımanız tavsiye edilir.

Mutlaka Görülmesi Gereken Floransa Müzeleri

Sanatın ve Rönesans’ın başkenti Floransa, Roma’ya oranla daha az sayıda olsa da İtalya’nın en seçkin ve zengin müzelerine, sanat galerilerine ve saraylarına ev sahipliği yapar. Sizler için Floransa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeleri bir araya getirdik:

Uffizi Müzesi

Uffizi Müzesi, Floransa’nın en önemli sanat galerisi olmakla birlikte İtalya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olma unvanını taşır. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonunun sergilendiği müzede aynı zamanda Giotto, Boticelli, Michelangelo, Raffaello ve Leonardo da Vinci gibi sanatçıların eserleri bulunmaktadır. “U” şeklinde bir mimariye sahip olan ve toplamda birçok eserin sergilendiği 45 odadan oluşan müze binasının kendisi de Vasari imzasını taşıyan ayrı bir sanat eseridir. Bu müzenin içinde dolaşırken aynı zamanda Medici Ailesi’nin 500 yıllık tiyatro binasının içinde olduğunuzu unutmamalısınız. Müze Pazartesi günleri hariç her gün 08.15 - 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Saatlerce sıra beklememek için online bilet almak şart.
Ücret: Yetişkin 23 €, Öğrenci 16.75 €
Bilet: http://www.uffizi.org/museum/

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Floransa’nın en önemli bir diğer müzesi de Ulusal Arkeoloji Müzesi’dir. 1 piazza Santissima Annunziata'daki Crocetta Sarayı'nda yer alan müzede Antik Mısır ve Roma koleksiyonları sergileniyor. Müze oldukça önemli eserlere ev sahipliği yapıyor olmasına rağmen özellikle tarihe ilgi duyanlar tarafından sık ziyaret ediliyor. Bu nedenle müze giriş biletinin önceden alınması şart değildir. Çarşamba ve Perşembe günleri kapalı olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, Salı ve Cuma günleri 08.30 - 19.00, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri ise 08.30 - 14.00 saatleri arsında ziyaret edilebilir.
Ücret: Yetişkin 4 €, Öğrenci 2 €
Bilgi: http://www.archeotoscana.beniculturali.it/index.php?it/146/firenze-museo-archeologico-nazionale

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı, Floransa’da görülmesi gereken en önemli ve ihtişamlı yapılardan biridir. Pitti Ailesi tarafından yaptırılmaya başlanan fakat bitirilemeyince Medici Ailesi tarafından satın alınarak tamamlanan bu saray, Medici Ailesinin önemli koleksiyonlarına ev sahipliği yapar. Saray’da kıyafet, porselen, araba, resim ve heykel galerileri bulunuyor. Saraydan çıkar çıkmaz hemen arkasında bulunan Boboli Bahçeleri de dinlenmek için iyi bir alternatif olabilir. Saray, Pazartesi günleri dışında her gün 08.15 - 18.50 saatleri arasında gezilebilir.
Ücret: Yetişkin 20,50 €, Öğrenci 14 €
Bilet: http://www.tickitaly.com/tickets/pitti-palatine-modern-tickets.php
Adres: Piazza de Pitti, 1, Floransa, İtalya

Bargello Sarayı

Bargello Sarayı, gotik mimarisiyle Floransa’nın en dikkat çekici saraylarından biridir. Geçmiş yıllarda hapishane ve kışla olarak kullanılan saray, Floransa’nın en eski devlet binası olma özelliği de taşıyor. İçinde sergilenen onlarca nadide eserden en değerli olanlarıMichelangelo ve Donatello’ya ait olanlardır. Müze her gün 08.15 - 14.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Ücret: Yetişkin 4 €, Öğrenci 2 €
Adres: Via del Proconsolo, 4, 50122 Floransa, İtalya

Vecchio Sarayı

Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Vecchio Sarayı, Floransa’nın en önemli yapılarındandır. Kendisi başlı başına bir sanat eseri olan yapının içinde Donatello, Michelangelo ve Bandinelli’nin orijinal ve kopya eserleri sergilenmektedir. Saray her gün ziyaret edilebiliyor.
Ücret: Yetişkin 14 €, Öğrenci 12 €
Adres: Piazza della Signoria, Floransa, İtalya

Akademi Galerisi

Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nin hemen yanında yer alan müze, Floransa için oldukça önemlidir. Müzenin önemi ise Michelangelo’nun en ünlü eseri olan “Davud” heykelinin burada sergileniyor olmasından gelir. Akademi galerisi, Pazartesi günleri hariç her gün 08.15 - 18.50 saatleri arasında yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Adres: Via Bettino Ricasoli, 60, 50122 Floransa, İtalya
Bilet: http://www.accademia.org/

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın