Kent Rehberleri

PRAG ŞEHİR REHBERİ

Dünya'nın en güzel şehirlerinden biri olarak anılan ve Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag, Vltava Nehri üzerinde yer alır. Altın Şehir Prag Turu'na katılmayı düşünüyorsanız, her yıl şehri ziyaret eden milyonlarca turistten biri olmaya çok yakınsınız. Masal Şehri olarak da anılan, Kafka'nın köprülerle örülmüş kültür sanat şehri, Avrupa'nın kalbi Prag'a yolculuğunuz başlamak üzere.

Prag'da gezilecek yerler

Prag'ta gezilecek yerler arasında Prag Kalesi, St. Vitus Katedrali, Charles Köprüsü, Old Town Meydanı, Astronomik Saat, Mustek Meydanı ve Vaslavske Bulvarı en başta yer alıyor.

Prag Kalesi: Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olan Prag Kalesi'nin yapımı 9. yüzyıla dayanıyor. Kale, yüzyıllar içinde savaşlara, yangınlara, renovasyonlara ve politik oyunlara direnmiş ve orijinal halinden çok uzaklaşmadan bugünlere kadar gelmeyi başarmış bir tarihi mirastır.

Charles Köprüsü: Vitava Nehri üzerinde bulunan Charles Köprüsü, Prag'ta bulunan en meşhur ve eski köprüdür. Yaklaşık 75 heykel bulunan ve 516 metre uzunluğundaki köprüden geçerken şehrin büyüsüne kapılabilirsiniz.

Prag Ulusal Tiyatrosu: Tam bir sanatseverseniz ve gittiğim her ülkede bir sanat etkinliği izlerim diyenlerdenseniz Prag Ulusal Tiyatrosu sizin için doğru adres. Opera, bale ve tiyatro seyredebileceğiniz salonda sadece klasik eserleri değil, modern sanat eserlerini de izleyebilirsiniz.

Old Town: Prag'in kalbinde, Astronomik Saat, Tarihi Kule ve Nicholas kilisesi gibi farklı mimari yapıda bir çok tarihi eserle çevrili Old Town meydanında Prag'ın tarihsel serüveninin izlerini takip edebilirsiniz.

Prag'da Gece Hayatı

Prag gece hayatının merkezi Old City diyebiliriz. Birbirine yakın olan barların birinden çıkıp diğerine girebilir, çok pahalı olmayan içkilerin özellikle biraları keyifle yudumlayabilirsiniz.

Prag'da ki gecenizi oldukça değişik ve etkileyici bir atmosferde değerlendirmek isterseniz Vitava Nehri üzerinde yemekli ve müzikli tekne turuna katılabilirsiniz.

Prag'ı ikiye bölen Vltava Nehri üzerindeki gezi boyunca, Ulusal Tiyatro, Charles Köprüsü, Prag Kalesi Manzarası'nı seyrederek ve müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Prag'da Ne Yenir?

Prag geniş bir yelpazeye sahip mutfağı ile her tür damak zevkine hitap eden seçenekler sunuyor. Bol miktarda et tüketilen şehirde, pilav ve patates de garnitürler arasında. Geleneksel Çek birasını da denemeden geçmeyin. Prag Bira müzesine giderek, 30'dan fazla bira seçeneği ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Ülke
Çek Cumhuriyeti
Dil
Çekce
Para Birimi
Euro
Saat farkı
Türkiye'den 1 saat geridedir

BLOG YAZILARI

10 ADIMDA PRAG

1

Prag Mandarin Oriental

Tatil boyunca şımartılmak için: Mandarin Oriental

Dünyanın en iyi otelleri arasında gösterilen Mandarin Oriental Prague, genç ekibiyle hizmette gerçekten de sınır tanımıyor. Sakin ve gözden uzak bir konuma sahip olan Mala Strana bölgesinde yer alan otelin binası Rönesans-Barok-Çağdaş stillerin ilginç bir karışımını sunuyor. Tüm odalar birbirinden farklı şekilde döşenmiş ve her birinin çok yüksek tavanları var. Hepsi son derece ferah... Otelin, 14. yüzyıldan kalma eski bir manastırın içine konuşlanmış muhteşem bir spa’sı var. Spa’nın saydam zemini sayesinde altta yatan Gotik kalıntıları rahatlıkla görebiliyorsunuz. Otelin restoranı Avrupa ve Asya mutfağı sunuyor.
459/1 Nebovidska Prag, Çek Cumhuriyeti
2

Prag U Modre Kachnicky

Çek mutfağı: U Modre Kachnicky

Özel geceler ve sofistike bir yemek için bu restoranı bir kenara not edin. Çek mutfağını hoş bir atmosferde denemek isteyenler için burası biçilmiş kaftan. “Mavi Ördek Yavrusunda” anlamına gelen ismiyle restoran, samimi ve eski usul bir mekânda, geleneksel Çek mutfağı sunuyor. Malá Strana’da konuşlanmış bu iki katlı restoran tonozlu tavanları olan küçük yemek odalarından oluşuyor. Duvarlarda el yapımı freskler, antik mobilyalar ve canlı piyano müziğiyle burası son derece sıcak ve bir o kadar da romantik. Şef Michal Váňa burada şimdiye dek Morgan Freeman ve Jean Paul Gaultier gibi isimleri ağırlamış.
6 Nebovidská Prag, Çek Cumhuriyeti
3

Prag Dox

Sanata ara yok: Dox

Kentin çağdaş sanat müzesi Dox, Ekim 2008’de açıldı. 1920’lerde bir metal fabrikası olan ve çağdaş Çek mimar Ivan Kroupá tarafından yeninde tasarlanan Dox’taki ilk sergilerden biri, sanatçı David Cerný’nin Entropa isimli devasa enstalasyonu olmuştu. Sanata çıktığınız tatillerde de ara vermiyorsanız müzeye uğrayıp ne var ne yok kolaçan etmekte fayda var.
34 Osadní Prag, Çek Cumhuriyeti
4

Prag Letna Beer Garden

Serinleyin: Letna Beer Garden (Bira Bahçesi)

Letna Bira Bahçesi, Prag’ın en popüler mekânlarından. Yazın burada açık havada bira içmek büyük bir keyif. Bunun Praglılar da farkında olmalı ki burada güzel havalarda yer bulmak bazen imkânsız olabiliyor. Kente hâkim konumuyla son derece güzel bir manzaraya sahip olan bira bahçesi Letna Parkı içerisinde yer alıyor. Kent merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bira bahçesinin hemen girişinden alıp biranızın yanında yiyebileceğiniz lezzetli atıştırmalıklar da var.
Letenske Sady Prag, Çek Cumhuriyeti
5

Prag Kalesi

Geçmişe yolculuk: Prag Kalesi

Prag Kalesi 880 yılından beri kentin gökyüzünde yükseliyor. Dünyanın en büyük kale kompleksi olan Prag Kalesi yüzyıllar içinde savaşlara, yangınlara, renovasyonlara ve politik oyunlara direnmiş ve orijinal halinden çok uzaklaşmadan bugünlere kadar gelmeyi başarmış bir tarihi miras. Kale içerisinde görülecek birçok parça var. Saint Vitus Katedrali, eski Kraliyet Sarayı Aziz George Bazilikası bunlardan birkaçı. Ayrıca kompleks içinde müzeler, sanat galerileri, bahçeler ve bir de manastır var. Kale aynı zamanda devlet başkanının da resmi ikametgâhı.
Castle District Prag, Çek Cumhuriyeti +420-2/2437-3368
6

Prag Strahov Manastırı

Mistik bir yolculuk: Strahov Manastırı

1143’te Roma mimarisi tarzında inşa edilen bu bazilika Prag Kalesi’nden bir buçuk kilometre uzaklıkta. Halen bir manastır olan ve Katolik bir keşiş grubunu barındıran Strahov’un kilise kısmında 18. yüzyıldan kalan duvar resimleri görülmeye değer. Ancak burada asıl dikkat çeken içinde 200 bin civarında ender eşi benzeri az bulunan kitaplar ve el yazmaları bulunan kütüphane. Bu nadide kitapların birçoğunu kütüphanenin Felsefe ve Teoloji bölümlerinde bulabilirsiniz. Harika bir şehir manzarasına sahip manastırın ayrıca kendi bira imalathanesi de var. Akşam yemeği için gelirseniz hem turist kalabalığından uzak kalmış hem de geleneksel Çek yemeklerini ve Prag’ın en iyi biralarından birini mum ışıklarıyla aydınlatılmış avluda tatma şansı bulabilirsiniz.
1/132 Strahovské Nádvori Prag, Çek Cumhuriyeti
7

Prag The Globe Bookstore & Café

Ye, iç, oku: The Globe Bookstore & Cafe

Tonozlu yüksek tavanlara sahip asırlık bir binada hizmet veren Globe ,1993’ten beri Praglıların kitaplarını okurken kahvelerini yudumladıkları ya da arkadaşlarıyla buluştuğu bir mekân. Kentin ilk İngilizce kitapçısı olan Globe yeni kent merkezi Nové Mesto’da hem İngilizce kitap hem de uluslararası gazete ve dergi satıyor. 10 binden fazla yeni ve kullanılmış kitaplar kurgudan tarihe, sanattan çocuk edebiyatına geniş bir seçkide. Kitapevinin bitişiğinde bulunan kafe, yerel sanat eserlerinin süslediği canlı kırmızı duvarları ve havalar güzel olduğunda muhteşem olan açık hava avlusu ve barıyla son derece popüler. Menü daha çok Amerikan mutfağından oluşuyor: Hamburgerden fıstık ezmeli cheesecake’e burada birçok lezzetli yemek ve tatlı var. Kafede özel geceler de düzenleniyor. Pazar geceleri yapılan film gösterimleri bunlardan yalnızca biri.
6 Pstrossova Prag, Çek Cumhuriyeti
8

Prag Petrin Tepesi

Petrin Tepesi’nin Eyfel Kulesi

Petrin Tepesi’nin zirvesindeki bu çelik anıt Eyfel Kulesi’ni andırıyor, tabii ki boyutu göz ardı edilirse. Zira Eyfel Kulesi’nin yalnızca beşte biri büyüklüğünde. 1891’de inşa edilen bu kuleye yürüyerek 30 dakikada çıkabilirsiniz. Yürüyüş yolu ağaçlıklı ve son derece çekici. Yürümek istemeyenler ise Újezd Caddesi’nden fünikülere binebilir. Buraya vardığınızda 299 basamaklı bir merdivenle yahut ücret ödemeden kullanabileceğiniz bir asansörle kulenin tepesine çıkabilir, etrafı ister içerideki ister dışarıdaki gözlem platformlarından izleyebilirsiniz. Kuleden Charles Köprüsü, Vltava Nehri, Prag Kalesi, kentin en yüksek tepesi Snezka’yı görebilirsiniz. Kuleyi bakımlı bahçeler ve Stefanik Gözlemevi çevreliyor.
Petrin Tepesi Prag, Çek Cumhuriyeti
9

Prag Ungelt (Tyn) Avlusu

Ungelt (Tyn) Avlusu

Tyn Kilisesi’nin hemen arkasındaki Ungelt Avlusu masallardan fırlamış gibi duruyor. Buradaki küçük, geleneksel dükkânlar, tahta oyuncak ve kuklalar satıyor. Eski kent meydanına sadece 100 metre mesafedeki avlu, Tynska, Stupartska ve Mala Stupartska caddeleri arasına sıkışmış. Ta 11. yüzyıldan beri, neredeyse olduğu gibi korunmuş Ungelt ilk olarak gümrük kontrollerinin yapıldığı ve vergilerin toplandığı bir yermiş. Bugün birbirinden farklı mimari stillerde binaların yan yana sıralandığı avluda en çok ilgi çeken yapılardan biri Rönesans döneminden kalan Granovsky Sarayı. Ungelt’e gitmeden önce fotoğraf makinenizi yanınıza aldığınızdan emin olun.
Eski kent meydanı Prag, Çek Cumhuriyeti
9

Prag Noel Pazarları (Vanocni trh)

Noel Pazarları (Vanocni trh)

Her yıl aralık ayında başlayıp ocak ayının başına dek süren Noel Pazarı son derece hareketli geçiyor. Hediyelik eşya satanlardan yiyecek stantlarına, tahta oyuncakçılardan çikolatacılara, sıcak şarap stantlarından el yapımı takılara burası kış ve Noel ruhunu tam anlamıyla yansıtıyor. Bu pazarlardan en iyileri Wenceslas Meydanı’nda ve eski kent meydanında kurulanlar. Bu iki pazarda ortaya koskoca bir çam ağacı kuruluyor, hatta çocuklar için hayvanları sevebilecekleri minik bir hayvanat bahçesi bile oluşturuluyor.
Prag, Çek Cumhuriyeti
Talep Formu
Bizi Arayın