Tematik Rehberler

ARAP ÜLKELERİNDE KEYİFLİ SEYAHAT

Fas’ın büyülü pazar yerleri ve gösterişli riadları; devlerin kenti, imkânsızı mümkün kılan Dubai’nin bilinmeyen yüzü; Ortadoğu’nun Paris’i unvanlı Beyrut’un hareketli gece hayatı; masmavi suları, beyaz kumsalları ve lezzetli mutfağıyla Tunus. Arap ülkelerinde keyifli bir seyahat için gerekli ipuçları…

Marakeş’in riadları / Fas

Fas’ın geleneksel evleri riad’lar bir süredir turizme hizmet eden lüks konaklama adresleri olarak faaliyet gösteriyor. Fas’a, özellikle de Marakeş’e gittiğinizde bir otelden çok bir riad’ı tercih etmek, size çok daha otantik bir Fas deneyimi yaşatacaktır. Geleneksel Marakeş evleri, hatta sarayları olan ve bir zamanlar son derece varlıklı ailelere ev sahipliği yapan riad’ların ortasında, tipik olarak bir avlu yahut bahçe bulunuyor. Avlunun orta yerinde ise şık bir süs havuzu. Marakeş’te bazı riad’lar restoran olarak da hizmet veriyor. Kuzey Afrika mutfağı sunan La Maison Arabe bunlardan yalnızca biri.

Souk’lar / Fas

Fas’ın Pazar yerleri yani souk’lar kesinlikle kaçırılmamsı gereken bir deneyim. Souk’lar Fas’ın hemen her şehrinde karşınıza çıkıyor ancak en güzel örneklerini Fez ve Marakeş’te görebilirsiniz. Halılardan yerel kıyafetleri cellabaya ve yerel ayakkabıları babuşlara, kaftanlardan aksesuarlara, battaniyelerden yünlere souk’larda başta giyim olmak üzere her ihtiyaca yönelik parçaya rastlayabilirsiniz. Özellikle küçük kasabalarda aynı Türkiye’de olduğu gibi belirli günler Pazar günleri olarak tahsis edilmiş. Fez ve Marakeş gibi büyük kentlerde ise souk’lar her gün açık. Marakeş’te tekstil pazarı Souk Semmarine, baharat ve parfüm pazarı Souk el Attarin ve deri pazarı Souk Cherratin gezilebilir. Fez’de ise Souk el Attarine parfümleri ve baharatlarıyla başınızı döndürecek.

Eski kent merkezinde tarih / Dubai

Dubai dev gökdelenleri, milyonlarca dolara mal olan çılgın projeleri ve modern görünümüyle öne çıksa da kentin az bilinen bir de geçmişi var. Bu geçmişi gözler önüne seren Bastakiya mahallesi, kentin farklı bir yüzüne işaret ediyor. 19. yüzyıl sonunda İran’ın Batsak bölgesinden gelen tekstil ve inci tüccarları tarafından kurulan mahalle; labirenti andıran sokakları, dönemin tüccarlarının yakın zamanda restore edilmiş evleri, sanat galerileri, kafeleri ve butik otelleriyle kentin geçmişine büyülü bir yolculuk sunuyor. 1800’lerde alçıtaşı ve mercandan yapılmış eski kent surlarının kalıntıları da yine bu bölgede.

Oryantal tatlar / Tunus

Tunus, plajları, beyaz evleri ve hareketli kent merkeziyle, geçirdiği zor günlerden sonra gezginlerin seyahat listesine geri dönüş yaptı. Tunus’ta gezilecek çok yer, görülecek bir dolu şey var, ancak ülke mideye de fazlasıyla hitap ediyor. Kuzey Afrika’ya özgü nane çayının en güzelini, şehrin 10 kilometre dışındaki sayfiye yeri Sidi Bou Said’de içebilirsiniz. Gerçek bir Mağribi atmosferi, otantik bir reçete ve muhteşem körfez manzaraları sizi bekliyor. Kairouan bölgesine özgü bala batırılmış tatlı Makhroud ise Patisserie Rabaoui Kairouan’da (Rue Soukina bint el-Hassan, Ville Nouvelle) denenebilir.

Ortadoğu’nun Paris’inde gece hayatı / Beyrut

Beyrut için boşuna Ortadoğu’nun Paris’i denmiyor, zira Beyrut her ne kadar bir Arap kenti olsa da son derece batılı bir yüze sahip. Son yıllarda yeme-içme sahnesini zenginleştirip çeşitlendiren Beyrut, her şeyden önce hareketli gece hayatıyla öne çıkıyor. Şehirdeki barlar ve gece kulüpleri hemen hiç boş kalmıyor. Özellikle Gemmayze bölgesi, gece hayatı konusunda iddialı. Geceye küçük ama stil sahibi Torino Express’te (253 Rue Gouraud) başlayıp parti havasına girebilirsiniz. Burası parti ruhuna o kadar sıkı sarılıyor ki İsrail kenti bombalarken bile kapılarını kapatmamış. Geceye lezzetli bir kokteylle devam etmek ya da yorgunsanız tamamlamak için, aynı cadde üzerindeki minik kokteyl barı Dragonfly’a (Rue Gouraud; + 961-1/561-112) uğrayın. Gençler kadar orta yaşlıların da rağbet ettiği Zinc (Rue Seifeddine Al-Khatib; +961-1/612-612) yaz aylarında kapalı, ancak yılın geri kalan kısmında atıştırmalık yemekle gece eğlencesini birleştiren bir supper club olarak hizmet veriyor. Kırmızı neon ışıklarıyla sokaktan geçenleri davet eden Bar Louie (Rue Gouraud; +961-1/575-877) ise canlı caz müziğiyle farklı bir müzik keyfi sunuyor.

Plajlar / Tunus

Plajlarıyla ünlü Akdeniz ülkesi Tunus’ta her zevke uygun bir sahil var. Raf Raf Plajı kentin en güzel plajlarından biri. Dağların arasından kıvrılarak ulaşacağınız plaja yapacağınız araba yolculuğu bile başlı başına görsel bir keyif. Daha çok yerel halkın rağbet ettiği plaj, aileler için de uygun. İsterseniz deveye binebilir, rüzgâr sörfü yapabilir veya şnorkelle su altı dünyasını keşfe çıkabilirsiniz. Bir diğer plaj olan La Marsa ise hem son derece güzel, hem de şık. Bembeyaz kumları, su sporu olanakları ve zümrüt rengi suları gençler için olduğu kadar, çocuklu aileler için de ideal. Henüz turistlerin keşfetmediği, hiç de kalabalık olmayan El Haouaria Plajı’nın berrak mavi suları ve dingin atmosferi ise gürültüden kaçan ve kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Talep Formu
Bizi Arayın