Tematik Rehberler

EĞLENCE BAŞKENTLERİ

Karnavaldan karaoke’ye, gece kulüplerinden beach partilerine ve festivallere, dünyanın dört bir yanından eğlence başkentlerini sizin için bir araya getirdik. Sabaha dek eğlenmeye hazırsanız okumaya başlayın.

Karnaval zamanı: Rio de Janeiro

Dünyanın en büyük ve kalabalık karnavalına sahne olan Rio, 2012 karnavalında 850 binin üzerinde turist ağırladı. Rio’ya aslen Portekizliler tarafından getirilen, yıllar içerisinde de Fransız dokunuşlarıyla iyice renklenen Rio Karnavalı, 1888’de köleliğin kaldırılmasından sonra kentin Afrika kökenli yoksul sakinlerinin de katılımıyla daha da güzelleşip gelişti. Bugün festivale “Şişman Salı” adı verilen, şubat ayının son salı günü öncesinde, pazar ve pazartesi günleri yapılan samba yarışları damgasını vuruyor. Kentin önde gelen samba okulları iki gün boyunca türlü hünerlerini göstererek birinciliği yakalamaya çalışıyor.

Müzikaller ve tiyatrolar: Londra

Sahne sanatları ve özellikle de tiyatro denilince ilk akla gelen kent olan Londra’da, yıllardır sahnelenen müzikaller ve tiyatro oyunları repertuarına, her sene yeni performanslar ekleniyor. Bunların arasında Queen grubu efsanesini sahneleyen We Will Rock You, The Royal Shakespeare Company’nin sahneye koyduğu Matilda The Musical, Michael Jackson’a saygı duruşu niteliğindeki Thriller-Live, müziklerini Elton John’un yaptığı Disney prodüksiyonu The Lion King, Andrew Lloyd Webber’in efsanevi müzikali The Phantom of the Opera, Oz Büyücüsü’nün farklı bir versiyonu olan The Wicked, ünlü Sefiller / Les Misérables ve efsanevi film Dirty Dancing’in müzikal yorumu da var.

Temalı parklar: Orlando

Florida eyaletinin Orlando kenti, temalı eğlence parklarıyla ünlü. Bunlardan şüphesiz en ünlü olanı Disney's Hollywood Studios. Indiana Jones dublör gösterisinden Küçük Denizkızı’nın hikâyesine ve Aerosmith müzikleri eşliğinde Rock ‘n’ Roller Coaster heyecanına, Disney’in Hollywood stüdyolarında gerçekleştirilen tüm büyü, burada ziyaretçiler için yeniden canlandırılıyor. Universal's Islands of Adventure ise roller coaster meraklısı maceraperestler için adeta bir cennet. Tüm eğlence trenleri, gösterişli ve özenli şekilde tasarlanmış temalı parklar içinde yolculuk ediyor. Bu temaların çoğu da televizyon dizilerinden ya da filmlerden alınmış. En ünlüsü, nehirde rafting yaparken size saldıran bir T. Rex dinozorunun da bulunduğu Jurassic Park River Adventure. Orlando’nun çok sayıdaki eğlence parkından biri de yine Disney’e ait olan Magic Kingdom. Yılda yaklaşık 17 milyon ziyaretçi alan bu park; Karayip Korsanları, Peter Pan’s Flight, Splash Mountain gibi Disney yapımları konu alınarak tasarlanmış eğlenceler sunuyor.

Caz ve blues kültürü: New Orleans

New Orleans demek, müzik demek. Özellikle de caz ve blues. Güney misafirperverliğinin en kucaklayıcı kentinde, müziğin kalbinin attığı French Quarter’da birçok caz ve blues kulübü mevcut. 1961’de kurulan Preservation Hall, kentin en bilinen caz kulübü. Burada geleneksel akustik New Orleans cazı dinleyebilirsiniz. Ancak mekânda yeme içme adına hiçbir şey yok. Sadece müzik var. Fritzel's ise bir mahalle barı görünümünde ve genellikle yerel müzisyenlerin performanslarına ev sahipliği yapıyor. French Quarter Bar, Canal Street üzerindeki Ritz-Carlton bünyesinde. Burada John Cusack, Britney Spears, Kate Hudson ve Dustin Hoffman gibi birçok ünlüyle karşılaşmak mümkün. Aradığınız modern caz ise Sweet Lorraine's iyi bir tercih. Çıkan bir yangında epeyce zarar gören, ancak sonrasında büyük bir renovasyon geçiren kulüpte, Gato Brbieri ve David "Fathead" Newman gibi şehir dışından gelen önemli isimleri izleme şansınız var.

Elektronik kulüpler: Berlin

Dünyanın kültür, müzik ve sanat kentlerinin başında gelen Berlin, elektronik müziğin hükmettiği gece kulüpleriyle öne çıkıyor. Girmesi çoğu zaman güç olan Berghain bir elektrik santralinden devşirilmiş. Nehir manzaralı terasıyla Watergate, house ve techno dışında hip-hop tınılarına da yer veren 15 yıllık Cookies, televizyon kulesinin hemen yanı başındaki Weekend ve partinin bitmesini istemeyenlerin sabaha karşı toplantığı, kanal kıyısındaki Club Der Visionaere Berlin’in hareketli gece hayatından yalnızca birkaç örnek.

Karaoke barları: Tokyo

Japonya’dan doğan karaoke’yi tüm dünya çok sevdi. Anavatanı Tokyo’da, karaoke barları hâlâ popülerliğini koruyor. Hello Kitty temalı odasıyla Big Echo, Bill Murray’in Lost in Translation filminde şarkı söylediği Karaoke Kan, pembe deri koltuklu ve neon ışıklı Shidax ile David Lynch filminin setini andıran özel karaoke odalarına da sahip bir restoran olan Lovenet, Tokyo’da gidip gönlünüzce şarkı söyleyebileceğiniz karaoke mekânlarından yalnızca birkaçı.

Plaj partileri: Ibiza

Güneşin doğuşuna kadar partilemek isteyenlerin adası İbiza, özel koylardan havuz kenarı kulüplerine birçok seçenek sunuyor. Hem lezzetli yemekler ve kokteyller, hem de müzik keyfi sunan stil sahibi beach club’ların arasından seçim yapmak kolay değil. Manzarası ve konumuyla İbiza’daki en güzel beach club’lardan biri olan Amante eski bir İngiliz DJ tarafından idare ediliyor. Jockey Club hem taptaze deniz mahsulleri ve pizzaları, hem de partiye neşe katan kokteylleriyle öne çıkıyor. Kapısında Aston Martin’lerin sıralandığı lüks kulüp Blue Marlin mutlaka şık gidilmesi gereken bir yer. Kadınların kumda bile topuklu sandallarla dolaştığı Blue Marlin’de hazırlanan kokteyllerin her biri son derece yaratıcı. Ushuaia Ibiza Beach Hotel ise havuz başı partisi için ideal. İbiza’ya kalabalık bir grup olarak gittiyseniz burada parti için havuzlu bir villa da kiralayabilirsiniz. Digital Ibiza’dan ses sistemi kiralamak mümkün; gündüz veya gece gelip kuruyorlar.

Festivaller: Belgrad

Festivallerin kenti Belgrad’da, yıl boyunca zevkinize uygun bir festival bulmanız mümkün. Her ekim ayının son haftasında Youth Cultural Center’la birlikte kentin birçok mekânında düzenlenen Belgrad Caz Festivali’nde uluslararası müzisyenler, gece programları, jam session’lar, fotoğraf sergileri, film gösterimleri ve caz üzerine atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Belgrad Müzik Festivali - BEMUS ise yine ekim ayında düzenlenen ve yaklaşık 15 gün süren bir festival. Klasik müzik konserlerinden opera performanslarına, geleneksel müzikten etnik müziğe ve çocuklar için düzenlenen atölye çalışmalarına, son derece zengin bir içeriğe sahip. Film meraklıları için Belgrad Uluslararası Film Festivali - FEST Şubat-Mart aylarında. 2014 yılında 42.’si düzenleniyor. Kentin en önemli festivali ise hiç şüphesiz Exit Festival. 2000’den bu yana düzenlenen festival, genellikle temmuz ayının ikinci haftasında başlıyor ve dünyanın dört bir yanından 300 binin üzerinde katılımcıyı çekiyor.

Talep Formu
Bizi Arayın