Kent Rehberleri

LÜKSEMBURG ŞEHİR REHBERİ

Avrupa’nın en küçük yüzölçümüne sahip olan Lüksemburg Grand Düklüğü Almanya ve Fransa gibi iki güçlü ülkenin arasında konumlanmıştır. Arden Kontu Siegfried tarafından 963 yılında temelleri atılan bu küçük ülkenin bugünkü sınırları 1839 yılında belirlenmiştir.

Lüksemburgla aynı ismi taşıyan başkentinde bulunan kale defalarca düşman akınlarına uğramış ve tahrip edilmiştir. Her seferinde tekrar inşa edilen kale bugün turistlerin en gözde yerlerinden biridir.

İkinci dünya savaşı sırasında işgal altında kalan bu küçük ülke Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip devletlerinden bir tanesi. Nüfusunun üçte birini İtalyan ve Portekiz göçmenleri oluşturuyor.

1919 yılında yapılan halk oylaması ile Anayasal Monarşi yöntimini devam ettiren ülkenin 82 bin kişilik bir ordusu bulunuyor. Başkent’te çok sayıda sanat müzesi yer alıyor. Place d’Armes ve Place Guillaume meydanları ise şehrin tarihi öneme sahip kısımları. Şehrin kuzeyinde bulunan Petrusse ve güneyinde yer alan Alzette nehirleri yüksek noktalardan bakanlar için harika manzaralar sunuyor.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Musee National d’Historie et d’Art (Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi)

 Lüksemburg adeta bir müzeler şehri. Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi ise bunların en önemlilerinden biri. Müzenin koleksiyonunda Roma ve Ortaçağ dönemlerine ait eserler sergileniyor.

Palais Grand Ducal

Lüksemburg için ulusal bağımsızlığı simgeleyen saray, turistler için oldukça ilgi çekici bir yapıt. Mağribi stiline sahip olan bu Ortaçağ sarayı en çok fotoğraf çekilen noktalardan biridir ve ziyarete açıktır.

Cathedrale Notre Dame

Şehrin en popüler turistik noktalarından bir olan Katedral ülkenin en önemli dini yapılarınının başında gelir. Bir Cizvit kilisesi olan yapı Meryem Ana’ya adanmıştır. Rönesans öğeleri ve süslemelerine sahip katedralin tarihi 1613 yılına dayanır. Gotik mimari dönem özelliklerini yansıtmaktadır. Katedral’de en ilgi çekici noktalardan biri Lucien Wecollier tarafından yapılmış bronz heykeldir.

Philarmonie Luxembourg Grande-Duchesse Josephine-Charlotte (Lüksemburg Filarmoni Orkestrası)

Kültür sanat şehri Lüksemburg’un 1995 yılında Avrupa Kültür Başkentliği’ne aday gösterilmesi sonrası inşa edilmiştir. Modernist bir tarzda inşa edilen binanın yapısı dikkat çekicidir.

Place D’Armes

Kısa olarak “Pelles” ismiyle anılan bu meydan, şehrin tarihinde askeri tören alanı olarak kullanılmış. Tarihi meydan 1554 yılında büyük bir yangın çıkması sonucu tahrip olmuş ve ünlü İspanyol mühendis Jean Charles tarafından 1671 yılında tekrar daha küçük bir boyutta dizayn edilmiştir. Meydan araç trafiğine kapalıdır. Çecresinde birçok kafe ve restoran yer almaktadır. Meydanın en hareketli zamanları her ayın 2 ve 4. Cumartesi günleridir, çünkü bu tarihlerde bit pazarı kurulur. Meydanın doğusunda Cercle Belediye binası yer alır. 1969 yılına kadar Avrupa Adalet divanı olarak kullanılan binanın dış cephesinde Lüksemburg’lu sanatçı Federspiel tarafından yapılan bir heykel yer alır. Meydanın diğer tarafında Pierre Federspiel eseri olan Dicks - Lentz Anıtı yükselmektedir. Anıtın üzerinde iki milli şair Diks ve Michel Lentz’in kaleminden çıkma milli marşın sözleri bulunmaktadır.

Wenzel Walk Mahallesi

Şehrin en tarihi mahallesinin geçmişi yaklaşık 1000 yıl öncesine dayanır. Lüksemburg Dükü II.Wenceslas’a ödenen vergilerin yer aldığı belgeler buranın tarihi bir mahalle olduğunu kanıtlar. Mahalledeki ilk yerleşim birimi 963 yılında Kont Siegfried’in Alzette nehrine nazır bir kayalık üzerinde inşa ettiği kaledir. Bu mahallede 14. Yüzyıla ait kale surları, tüneller, kuleler ve köprüler tarihi bir dekor olarak gözler önündedir.

LÜKSEMBURG’da ULAŞIM

Şehir oldukça küçük olduğu için yürüyerek birçok yere ulaşabilir. Otobüs biletleri 1.20 Euro karşılığında satılıyor.

LÜKSEMBURG’da YEMEK

Mosconi

Şehrin en kaliteli olan bu restoranda İtalyan mutfağınının lezzetleri tadılabilir. Michelin yıldızına sahip olması nedeniyle yer bulabilmek için rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.
Adres: Rue Munster Lüksemburg / Tel : 546994

Clariefontaine

Fransız mutfağının zengin örneklerinin bulunabileceği bu restoran fransız mutfağından hoşlananlar için uğramaları gereken bir adres.
Adres: 9,place Clairefontaine, Lüksemburg L-1341, Lüksemburg

Le Sud

Yine Fransız mutfağından örneklerin bulunduğu bu restoran oldukça güzel bir ambiansa sahip. Özellikle akşam yemeği için tercih edebilebilir bir mekan.
Adres: 8, Rives de Clausen, Lüksemburg

Orchidee

Uzakdoğu tadları size hitap ediyorsa Avrupa’nın göbeğinde Hint yemekleri bulabileceğiiz güzel bir restorant.
Adres: 9, route de Thionville / L-2611 Lüksemburg

LÜKSEMBURG’da İKLİM

Genel olarak Batı Avrupa deniz iklimine sahip olan şehir özellikle sonbahar aylarında bolca yağış alıyor. Bu nedenle sonbaharda şehri ziyaret eden kişiler tedbirli olmalılar.

LÜKSEMBURG’da ALIŞVERİŞ

Şehrin en önemli alışveriş merkezleri Delhaize, Librairie Ernster, Alima’dır.

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER

Saat Farkı: Lüksemburg Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.
Para Birimi / Para Bozdurma: Ülkede Euro geçerli para birimi olduğu için seyhate çıkmadan önce yanınızda Euro bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Giyim: Yanınızda döneme göre mevsimlik kıyafetler bulundurabilirsiniz. Yaz döneminde şehre bir seyahat gerçekleştirseniz bile hava sıcaklığı değişiklik gösterebildiği için yanınzda ince bir ceket bulundurmanızda fayda var.
Elektrik: Elektrik akımı 220 volt, 50 Hz’dir. Yanınızda çoklu adaptör bulundurmanız eğer özel elektrikli aletler kullanıyorsanız faydalı olabilir.

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın