Kent Rehberleri

BRÜKSEL ŞEHİR REHBERİ

Brüksel bataklıktaki şehir anlamına geliyor. Kentin tarihinde bulunduğu yerin bataklık olması nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Belçika’nın, Avrupa Birliği’nin ve Nato’nun başkenti olan Brüksel, isminin anlamına karşılık, Avrupa’nın en güzel ve düzenli kentlerinden bir tanesi.

Avrupa’nın merkezi konumunda bulunması dolayısıyla milyonlarca turist için cazibe merkezlerinden biridir. Kentin, sahip olduğu tarihi doku, savaşta büyük hasar gören diğer Avrupa şehirlerine nazaran bugünlere kadar zarar görmeden ayakta kalabilmiştir.

Belçika oldukça ışıltılı bir şehir. Bunun nedeni İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’dan uzun yıllar boyunca savaş tazminatı karşılığı almış olduğu elektrik. Şehrin bütün büyük caddeleri ve sokakları aydınlatılmış durumda. Şehir aşağı ve yukarı şehir olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Aşağı şehir daha hareketli durumda. Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan Grand Palace şehrin bu kısmında bulunuyor. Yukarı şehir ise daha geniş ve planlı bir bölge.

GÖRÜLMESİ TAVSİYE EDİLEN YERLER

Grande Place

Şehirde yürüdüğünüz her yol sizi bu tarihe meydana çıkartıyor. Kentin merkezi noktası olan Grand Palace’da ihtişamlarıyla göz kamaştıran Ortaçağ yapıları, şık kafeler ve oldukça hareketli alışveriş merkezleri bulunuyor. Ara sokaklarında yürürken şehrin tarihi hakkında ipuçlarını yakalayabiliyorsunuz. Geçmiş yüzyıllarda meydanın pazar alanı olarak kullanılması nedeniyle meydana çıkan sokaklara yiyecek isimleri konulmuş. Bu sokaklarda şehrin tarihinin izlerini sürebiliyorsunuz.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Grand Place turistler için şehrin en ilgi gören noktalarında bir tanesi. Yıl boyu çeşitli gösteri ve etkinliklere sahne olan meydanın çevresinde irili ufaklı birçok mağaza, kafe, hediyelik eşya dükkanı ve restoran bulunmaktadır.

Manneken - Pis

Grande Place Meydanı yakınında Rue de’l Etuve caddesinde bulunan 16. Yüzyıldan kalma “İşeyen Çocuk Çeşmesi” şehrin en çok ilgi gören sembol yapılarından bir tanesi. Turistlerin fotoğraf çekilme noktalarından biri olan çeşme 1619’da Jerome Duquesnoy tarafından yapılmış.

Hotel De Ville

Grand Place Meydanı’nda bulunan gotik tarzda inşa edilmiş bina Hükümet Konağı olarak hizmet veriyor. Meydanın en estetik ve göz alıcı yapılarından bir tanesidir. Binanın üzerinde yer alan kule şehrin her tarafından rahatlıkla görülebiliyor.

Atomium

Dünya Fuarı için 1958 yılında inşa edilen Atomium, demir atomlarının 165 milyon kez büyütülmesini sembolize eden ilginç bir eser. Yüksekliği 102 metre olan yapıda 9 tane çelik küre bulunmaktadır. Birbirlerine borularla bağlı olan her bir kürenin içerisinde ayrı bir sergi yer almaktadır. Boruların içerisinde yer alan merdivenlerden yukarıya çıkarken kendinizi bir uzay kapsulü içerisinde hissediyorsunuz. En üst kürede ise muhteşem bir manzara eşliğinde yemek yiyebileceğiniz ufak bir restoran bulunuyor.

Mini Europe

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sembol yapılarının minyatürlerinin bulunduğu Mini Europe, Atomium’un hemen arkasında yer alıyor. Eyfel Kulesi, Big Ben, Pisa Kulesi yapıların arasında dolaşırken kendinizi mini bir Avrupa turu yapmış gibi hissediyorsunuz.

BRÜKSEL’de ULAŞIM

Brüksel’de yoldan geçen boş bir taksi bulmak kolay değil. Taksi ihtiyacı için 349 49 49’u arayabilirsiniz. Şehirde metro ve tramvay hattı bulunuyor. Bilet fiyatları; tekli bilet 1.40 Euro, günlük bilet ise 4 Euro.

BRÜKSEL’de YEMEK

Sablon Meydanı yemek için en uygun yerlerden bir tanesi. Meydan çevresinde bulunan cafe ve restoranlar turistlerin uğrak yerleri arasında. Bu hareketli meydanda Belçika midyeleri ve patates kızartmalarından tadabilirsiniz. İçecek olarak Belçika’nın bira çeşitlerini deneyebilirsiniz. En meşhuru ise Belçika’da üretilen Stella Artois.

Comme Chez Soi

Michelin yıldızlı restoran Brüksel’in en lüks yemek noktalarından bir tanesi. BU nedenle fiyatları biraz yüksek.
Adres: Place Rouppe / Brüksel

Belga Queen

Deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu bu lüks restoranda enfes lezzetler tadabilirsiniz.
Adres: Rue du Fosse aux Loups 32 / Brüksel

Armes de Bruxelles

Meşhur Belçika midyesinin tadına bakabileceğiniz bu güzel restoranın menüsünde çok çeşitli deniz ürünleri bulunuyor.
Adres: 13 rue des Bouchers / Brüksel

Chez Leon de Bruxelles

Porsiyonları oldukça doyurucu olan restoran zinciri midyenin tadına doyamayanlar için güzel bir alternatif olabilir.
Adres: Rue des Bouchers / Brüksel

En Face de Parachute

Küçük şirin bir restoran. Menüsü sıklıkla değişen mekanda Akdeniz mutfağından örnekler bulabilirsiniz.
Adres: Chee, de Waterloo 578 / Brüsel

BRÜKSEL’de İKLİM

Kış aylarının fazla soğuk geçmediği Brüksel’de, yaz ayları da çok sıcak değildir. Diğer mevsimlerde aralıklı yağışlar görülebilir.

BRÜKSEL’de ALIŞVERİŞ

Rue Neuve

Şehrin alışveriş yapılabilecek en ünlüsü caddesidir. Cadde üzerinde alışveriş merkezi olarak City 2 ve İnno yer alıyor.

Rue Antonie Dansaert

Bu caddede daha çok lüks tasarım butikleri bulunmaktadır.

Grand Palace

Meydana çıkan birçok sokakta hediyelik eşya satan dükkanlarda keyifli alışverişler yapabilirsiniz.
Brüksel seyahatinizden dönerken yakınlarınıza hediye etmek için çikolata, bisküvi, kahve, dantel ve kanaviçe alabilirsiniz.

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER

Saat Farkı: Brüksel saat Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi: Ülkede Euro geçerli olduğundan, Türkiye’den euro götürmenizi tavsiye ederiz.
Giyim: Gideceğiniz döneme göre yanınızda mevsimlik kıyafetler götürün. Yaz döneminde gitseniz bile hava sıcaklığı değişkenlik gösterdiğinden, ince bir ceket almanızda fayda var.
Elektrik: Elektrik akımı 220 volt, 50 Hz’dir. Kullandığınız özel elektrikli aletler için yanınızda çoklu adaptör bulundurmanız önerilir.

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın