Kent Rehberleri

PARİS ŞEHİR REHBERİ

Dünyanın en romantik şehirleri arasında yer alan ve 1860’lı yıllarda sokaklarının gaz lambası ile donatılmasında dolayı Avrupa’nın ilk ışıklı şehri olarak da kabul edilen Paris, Fransa’nın başkentidir. Kültürel olduğu kadar ekonomik açıdan da öneme sahip orta çağdan kalma bu şehir, aynı zamanda modanın can damarı olarak da bilinir.

Paris’te İklim

Karasal iklimin hâkim olduğu şehirde kışları ılık ve yağışlı olsa da nadiren kar yağdığı görülebilir. Yazları sıcak geçen ülkenin bahar aylarında ılıman bir hava yaşanmaktadır.

Paris’te Alışveriş

Modanın can damarı olarak da kabul gören şehirde başta Şanzelize Caddesi olmak üzere Haussmann Bulvarı ve Rue de Rennes alışveriş yapmak isteyeceğiniz yerler arasında olabilir. Bu bölgelerde pek çok şık ve ünlü mağazaları bulmanız mümkün. Ayrıca diğer ünlü alışveriş merkezleri La Fayette ve Printemps’i de ziyaret edebilirsiniz.

GENEL BİLGİLER

Saat Farkı: Fransa Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi: Euro’dur.
Giyim: Seyahat edeceğiniz mevsime göre kıyafet alabilirsiniz. Ayrıca kilise, sinagog gibi yerler için (şort, askılı giysi yasağı bulunmaktadır)
Elektrik: Elektrik akımı 220 Volt 50Hz’dir.

Görülmesi Tavsiye edilen Yerler:

Eiffel (Eyfel Kulesi)

Fransa’nın ve dünyanın en tanınmış yapılarından biridir. Yapıldığı zamanlarda bazı aydınlar ve sanatçılar tarafından tepki çekse de daha sonra ülkenin on sekizinci yüzyılın ilk bilim hareketi olarak kabul görmüştür. Alexandre Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında inşa edilen kulenin yüksekliği 324 mt’dir.

Notre Dome Kilisesi

Seine nehri kıyısında bulunan ve günümüzde halen Roma Katolik kilisesi olarak kullanılan yapının başpiskoposluğa ev sahipliği yaptığı bilinir. Romanesk mimarinin devamı olarak kabul edilen Gotik tarzda inşa edilmiştir. Fransız devrimi sırasında zarar gören kilisede 19. Yüzyılda Victor Hugo’nun eseri sayesinde yenilenme çalışması yapılmıştır. İlerleyen zamanlarda inşa edilen diğer katedrallere de model olan kilise 12. Yüzyılın eşsiz güzelliğini yansıtmaktadır.

Sainte Chapelle

Ortaçağ Hıristiyan dünyasının en önemli emanetlerinden sayılan yapı, Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 13. Yüzyıldan kalma Şapel’in en büyük özelliği kendi türünde eserler arasında dünyaca ünlü kabul edilen, üzerinde Hz. İsa’nın resmedilerek anlatıldığı vitray süslemeleridir.

Sacre Coer

Şehrin en yüksek yeri olarak kabul edilen Montmartre tepesinde bulunan bazilika, Hem Hz. İsa’nın kalbine hem de Fransa ve Prusya savaşlarında hayatını kaybeden askerlere ithafen inşa edilmiştir. Mimar Paul Abadie tarafından tasarlanan yapının inşaatına 1875 yılında başlanmasına rağmen bazilika 39 yıl sonra tamamlanabilmiştir.

Monmarte

15. yüzyılda meyve bahçeleri ve üzüm bağları bulunan bu yer, günümüzde üzerinde barındırdığı kiliseler ve müzelerle turistlerin ilgisini çeken önemli yerler arasında anılmaya başlamıştır. Salvador Dalli, Monet ve Picasso gibi sanatçıların stüdyolarını kurduğu tepe Paris’in en yüksek yeri olarak kabul edilmektedir.

Pont Neuf

Paris’teki ilk taş köprü olarak bilinen Pont Neuf, 1550 yılında kral II. Henry’in onayı ile yapımına başlanmış, ancak 1607 yıllarında IV Henry tarafından tamamlatılmıştır. Üzerinde IV Henry’in atlı heykeli bulunan köprü Seine nehri üzerinde yer almaktadır. Üzerinde kaldırım bulunan ilk köprü olarak anılan bu yapı, geçmişten günümüze Paris halkının buluşma yeri olarak da kullanılmıştır.

Pantheon

Neo klasik tarzda yapılan anıt mezar, 17. Yüzyılda Kral XV Louis’in emriyle yapılmıştır. İçerisinde Voltier, Emile Zola ve Victor Hugo gibi önemli kişilerin mezarları bulunan yapının uzunluğu 83 mt’dir ve üç kubbeden oluşmaktadır. Birbirine bağlı taş ve demir kramplar kurşunla kaplanmış olup büyük bir marangozluk ustalığı sergilenmiştir.

Champ -Elyess

Kral Louis XIV zamanında üzerinde çiçekli bahçeler bulunan bir arazi iken daha sonra bulvar haline dönüştürülen bu yer, 18. Yüzyılın sonlarına doğru iki tarafında süslü bahçeler bırakılarak cadde halini almıştır. Çevresinde süslü çeşmeler, sirk ve tiyatro salonları inşa edilen dünyaca ünlü bu cadde günümüzde de pek çok kafe, restoran ve butiklerin ev sahipliğini yapar.

Arc De Triomphe

Paris’in en ünlü anıtları arasında yer alan Arc De Triomphe, Şanzelize bulvarının üzerinde yer almaktadır., Neoklasik tarzında mimar Hericart de Thury tarafından inşa edilen bu tak, Fransa’da ki iç savaşta ölenlerin anısına barışın bir simgesi olarak kabul edilmiştir.

Versailles Sarayı

Tarihi bir Şato olan Versailles, Kral Louis için av köşkü olarak inşa edilse de daha sonra genişletilerek dünyanın en büyük saraylarından biri unvanını almıştır. Günümüzde müze olarak ziyaret edilen şatonun mimarisi Le Vau ve Manshart, aynalarla süslü iç dekoru Le Brun, bahçenin peyzajı ise Andre Le Notre’ye aittir.

Louvre Müzesi

12. yüzyılın sonlarında kale olarak inşa edilen bu yapı, saray yapılmak için genişletilmiş, ancak Fransız devriminden sonra hükümet tarafından müze olarak kullanılmasına karar verilmiştir. İçerisinde antik Yunan, Roma koleksiyonları, ünlü ressamlara ait tablolar ve heykeller barındıran müze ayrıca dünyanın en büyük müzelerinden biri unvanını taşımaktadır.

Museé d Orsay

1900’lü yıllarda tren istasyonu olarak inşa edilen yapının, 1978 yılında müze olarak kullanılmasına karar verilmiş. Seine nehri kıyısında yer alan müzenin içerisinde Monet, Julies Cavalier, Rousseau, Bonnard, Jean Baptiste ve Van Gogh gibi sanatçıların önemli eserleri yer almaktadır.

Centre Pompiodu

Beauborg bölgesinde yüksek teknolojik mimari ile postmodern tarzında inşa edilen yapı, hem büyük halk kütüphanesi hem de modern sanat müzesi olarak kullanılmaktadır. İsmini sanatsal eserlerin korunma fikrini savunan George Pompiodu tarafından almıştır. Sanat müzesi pek çok Kübist ve Fauvist tarzda esere ev sahipliği yapmaktadır.

Musee Rodin

Fransız heykeytraş Rodin’in yaşadığı villa olan bu yapı, daha sonra otel olarak kullanıldıktan sonra Rodin’in anısına müze haline getirilmiştir. İçerisinde ünlü heykeltıraşa ait pek çok eser bulunmaktadır. Turistler tarafından en çok merak edilen müzeler arasında yer alır.

Musee Picasso

Marais semtinde yer alan müze,  hayatı boyunca sanatın pek çok dalında eser veren ünlü sanatçı Pablo Picasso’nun eserlerini sergilemek amacıyla kurulmuştur. Önceleri otel olarak kullanılan bina 1985’li yıllarda müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Paris’te Ulaşım

Ulaşım konusunda zorlanmayacağınız şehirde metro en çok tercih edilen ve oldukça büyük bir ağa sahip ulaşım aracıdır.  Kişi başı bilet fiyatı 1.40 euro iken, 10’lu karneler halinde satılan biletler 10. 70 Euro’dur. Metronun kapalı olduğu saatlerde ise otobüsleri kullanmanız mümkün.

Paris’te Yemek

La Maison De l’Alsace

Fransa’nın lezzet konusunda dünya mutfağındaki yeri önemlidir. Günün her saati açık bulabileceğiniz bu restoranda Fransa’nın geleneksel lezzetlerini tadabilirsiniz. Kişi başı ödeyeceğiniz fiyat 40 Euro’dur.
Adres: 39 av. Des Champs Elyeés Paris

La Pracope

18. yüzyıl boyunca skandal dedikodu ve çeşitli tartışmalara sahne olan bu restoran tarihinde Napolyon, Benjamin Franklin gibi ünlü kişilerin ziyaretlerini de barındırır. Restoranın lezzetli yemeklerini tadarken geçmişe doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kişi başı yemek fiyatı 50 Euro’dur.
Adres: 13 rue de’l Ancienne Comedié Paris

Nos Ancetres Les Gaulois

Ortaçağın otantik havası verilerek, Galya’lılara özgü döşenmiş bir dekorda müthiş et lezzetlerini tatmanız mümkün. Kişi başı yemek fiyatı ise 40 Euro’dur.
Adres: 49 rue  des Ecoles Paris

Balzar

1886’dan bu yana değişmeyen geleneksel lezzetleri tadacağınız restoran pek çok aydın, yazar ve akademisyene ev sahipliği yapmıştır.
Adres: 49 rue des Ecoles Paris

Mutlaka görülmesi gereken Paris müzeleri

Gerçek bir sanat şehri olan Paris’in müzecilik konusunda da adına yakışır bir külliyata sahip olduğu gönül rahatlığıyla söylenebilir. Hem ev sahipliği yaptığı koleksiyonlarla hem de yapı olarak birer sanat eseri olma özellikleriyle Paris müzeleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 

Louvre müzesi

8 ayrı bölümden oluşan Louvre müzesi, Paris dünyaca ünlü müzesidir. Louvre Müzesinde Ortaçağ’dan 19. Yüzyıla kadar olan sanat eserleri sergilenmektedir. Müze oldukça geniş ve çok sayıda eser barındırmaktadır. Bu nedenle tüm müzeyi 1 gün içerisinde gezip bitirmek neredeyse imkansızdır.  Salı günleri kapalı olan müze 09.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Ücret: 12 €
Adres: 75001 Paris, Fransa
Bilgi: http://www.louvre.fr/

Orsay Müzesi

1990 yılında inşa edilmiş bir tren istasyonunun içinde yer alan müze çok sayıda değerli resim ve heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Gerçek bir sanat şehri olan Paris’in en önemli müzelerinden olan Orsay Müzesi’nin yer aldığı yapının kendisi de gerçek bir sanat eseri olma özelliği taşır. Müze, Pazartesi hariç her gün 09.30 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 18 yaşından küçük olanlar müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.
Ücret: Yetişkin 11 €, Öğrenci 8,50 €
Adres: 1 Rue de la Légion d'Honneur, 75007 Paris, Fransa
Bilgi: http://www.musee-orsay.fr/en

Picasso Müzesi

Ünlü ressam Pablo Picasso’nun eserlerinin sergilendiği Picasso Müzesi, hem turistler hem de Parisli sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bir müzedir.  Bilindiği üzere sadece resim alanında eserler vermeyen Picasso’nun çok sayıdaki heykel, çizim ve el yazması şiirleri müzede sergilenmektedir. Müze, Salı ve Cuma günleri 11.30 - 18.00 saatleri hizmet verirken diğer günler 09.30 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 18 yaşından küçükler için müze girişi ücretsizdir.
Ücret: 11 €
Adres: 5 Rue de Thorigny, 75003 Paris, Fransa
Bilgi: http://www.museepicassoparis.fr/en

Notre Dame de Paris Müzesi

Notre Dame de Paris Müzesi’nde sergilenen içinde bulunduğu Notre Dame de Paris Katedrali’nin keşfi sırasında bulunan arkeolojik bulgulardır. Bu özelliğiyle küçük bir müze gibi görünse de hayli ilgi çekicidir. Katedralin bir sanat eseri olması da müzenin sık ziyaret edilmesini sağlayan başka bir etmendir. Müze her gün 08.00 - 18.45 saatleri arasında ziyarete edilebilir.
Ücret: 8,50 €
Adres: 6 Parvis Notre-Dame - Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa
Bilgi: http://www.notredamedeparis.fr/

Montparnasse Müzesi

Bir araya gelmiş yaklaşık 10 ünlü sanatçı tarafından oluşturulan müzede resimden fotoğrafa binlerce sanat eseri sergilenmektedir. Montparnasse Müzesi bu özelliğinin yanı sıra ev sahipliği yaptı sanat organizasyonlarıyla tanınmaktadır. Burası için Paris’te sanatın mihenk taşlarından biri diyebiliriz.  Müze, Pazartesi hariç her gün 12.30 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Ücret: Yetişkin 6€, Öğrenci 5 €
Adres: 21 Avenue du Maine, 75015 Paris, Fransa

Espace Dali Müzesi

Espace Dali Müzesi, Parisin merkezinde yer almaktadır. Dali’nin az sayıdaki resimleriyle birlikte çizim ve karikatürleri sergilenmektedir. Şehrin merkezinde olması nedeniyle oldukça sık ziyaret edilmektedir.
Ücret: Yetişkin 11.50 €, Öğrenci 7.50 €
Adres: 11 Rue Poulbot, 75018 Paris, Fransa
Bilgi: http://daliparis.com/

BLOG YAZILARI

1

Paris L’Atelier de Joël Robuchon

Damaklar şenleniyor: L’Atelier de Joel Robuchon

20. yüzyılın en iyi şeflerinden biri olarak kabul edilen, 50’sinde emekliye ayrılan ancak geri dönüşünü Paris’teki bu restoranla yapan Joël Robuchon’un “atölyesi” New York stili bir kafeyle bir tapas barın karışımını andırıyor. Yenilikçi, yaratıcı ve son derece eğlenceli restoranda sadece ve sadece bar önü yüksek sandalyelerde yemek yiyebiliyorsunuz. Rezervasyon da var ancak sadece 18:30 için. Bundan sonrasında rezervasyon yerine sırada bekleme mekanizması devreye giriyor ve burada yer oldukça zor bulunuyor. Havyardan İspanyol jambonuna, spaghetti carbonara’dan tadım tabaklarına birçok farklı lezzeti bir arada bulacağınız restoranda biftek gibi bir klasiği de bulabilirsiniz Bresse tavuğu ve kaz ciğeriyle doldurulmuş cannelloni gibi yaratıcı bir şeyler de…
5 Rue de Montalembert Paris, Fransa
2

Bastille ve Doğu Paris

Mahalle keşfi: Bastille ve Doğu Paris

Geçtiğimiz son 10 yılda Paris’in havalı ve popüler kısmı giderek doğuya kaydı. Bir zamanlar şehrin hırpani bir bölgesiyken bugün, devasa rehabilitasyon projeleriyle hayat bulmuş, hatta bununla da kalmayıp “hip” bir havaya bürünmüş yerlerinin başında geliyor. Bir zamanların gerilim filmlerine konu olabilecek ürkünçlükteki hapishanesi Bastille’in bulunduğu ve 1789 devriminin başladığı meydan Place de la Bastille, bugün modern opera binası Opéra Bastille’e (Place de la Bastille; www.operadeparis.fr) ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra şehrin hareketli bölgelerinden biri olduğunu gece kulüpleri, bistroları, sanat galerileri, el işiyle üretilmiş objeler satan dükkânları ve kuzeydoğuya dek uzanan hareketli, eğlenceli ve bol sürprizli sokaklarıyla da kanıtlıyor. Promenade Plantée, bahar ve yaz aylarında yemyeşil ağaçları, pitoresk bankları, göletleri ve yalnızca yayalar için yapılmış yürüyüş yollarıyla son derece romantik bir park. Geniş bir alana yayılmış olan Bercy Park ise 200 yıllık şarap imalathanelerinin etrafında, çınar ağaçlarıyla dolu bir başka yeşil alan. Parktan minik bir köprüyle ulaşabileceğiniz Ulusal Kütüphane atlanmamalı.
Quai François Maurice Paris, Fransa
3

Paris Palais de Tokyo

Palais de Tokyo

Küratörler Nicolas Bourriaud ve Jérôme Sans tarafından küllerinden yeniden yaratılan Palais de Tokyo bir modern sanat müzesi. Sıra dışı enstalasyonlar, video ve heykel şovları, moda etkinlikleri ve çeşitli performanslara ev sahipliği yapan müze, özellikle Asya sanatlarına vurgu yapıyor. Çoğunlukla da Beijing ve Şanghay’a… Paris’in genç ve keşfedilmeyi bekleyen yerel sanatçılarını müzenin kafesinde takılırken görebilirsiniz.
13 Avenue de President Wilson Paris, Fransa
4

Paris Les Jardins du Luxembourg

Les Jardins du Luxembourg

Lüksemburg Bahçeleri, yemyeşil bir oksijen deposu gibi… Şehrin akciğerleri burası adeta. Burada hiçbir şey yapmadan bile bir bütün günü hiç sıkılmadan geçirebilirsiniz. Çünkü şehrin merkezi kadar hareketli. Parisliler buraya spor yapmak, koşmak, bebeklerini pusetle gezdirmek, piknik yapmak, tenis oynamak, köpeklerini gezdirmek, satranç oynamak, sohbet etmek ve bunun gibi bilumum sebeple geliyor. Sadece onları seyretmek bile son derece eğlenceli. “Müze cenneti Paris’e gelip parkta ne yapacağım?” diye düşünüyorsanız parkın güney ucundaki Rue d'Assas’da bulunan minik müze Musée Zadkine’i ziyaret edebilirsiniz.
Girişler: Place Auguste-Comte, Place Edmond-Rostand ya da Rue de Vaugirard. Paris, Fransa
5

Paris Galeries du Palais-Royal

Lüksün peşinde: Galeries du Palais-Royal

Alışveriş tatildeki önemli hedeflerinizden biriyse ve lüksün peşindeyseniz Galeries du Palais-Royal Paris’teki ilk adreslerinizden olmalı. Sarayın arkasındaki bahçeyi çevreleyen pasajlarda son derece güzel mağazalar çıkacak karşınıza. Stella McCartney’den Marc Jacobs’a, Balenciaga’dan Hermés’e tanıdık markaların yanı sıra çok daha “niche” bir müşteri profiline sahip özel butikler de burada yer alıyor. 1600’lerin başında Kardinal Richelieu’nün evi olarak inşa edilen bina alışverişe değil de mimariye meraklı olanların da ilgisini çekecek güzellikte. Çoğu mağazanın tabelası halen yüz yıl önce yapıldığı haliyle duruyor.
2, Place Colette Paris, Fransa
6

Paris Serge Lutens

Parfüm: Serge Lutens

Lutens burada sadece parfümleri değil tüm mağazayı en ince detaylarıyla tasarlamış. Duvarlardan tavan oymalarına, mozaiklerden lambalara, kadife banklardaki işlemelere kadar her şeyi… Parfümleri de aynı titizlikle yaratılmış. 1992’de açtığı mağazasında geleneksel Fransız parfümcülüğünü aynı kurallara bağlı kalarak sürdürürken bir yandan da tüm yeni trendleri titizlikle takip ediyor. Nostaljik ve değişken temalara dayanarak yarattığı unisex kokularla öne çıkan Lutins’in en çok talep gören kokuları arasında Five o’Clock au Gingembre, Santal Majuscule ve Cuir Mauresque bulunuyor. Lutins’in diğer kokuları haricinde sadece Palais Royal mağazasına özel 23 kokusu bulunuyor.
Salons du Palais Royal, 142 Galerie de Valois Paris, Fransa
7

Paris Quedubon & Lavinia

Şarap keyfi: Quedubon & Lavinia

Fransa şarabın anavatanı sayılabilecek ülkelerden. Burada hem bol bol şarap tatmak hem de şarap alıverişi yapmak gerek. Şarap barı Quedubon şarap keyfi yapmak ve hangi şaraplardan hoşlandığınızı anlamak için iyi bir fırsat sunuyor. Gurme şarap marketi ise bir sonraki durağınız olmalı. Quedubon organik şaraplarıyla öne çıkan bir restoran ve şarap barı. Parc de Buttes Chaumont yakınındaki Quedubon başka yerde eşini benzerini bulamayacağınız 150 kadar özel şarap sunuyor. Ahşap zemini, gri ve kırmızı renk paletleriyle göze de hitap eden Quedubon, yerel olarak daha çok Chez Bénard olarak biliniyor. Yemek menüsü de şarap listesi kadar iştah açıcı. Lavinia ise İtalya, Arjantin ve A.B.D. gibi farklı ülkelerden gelen yaklaşık 6 bin civarında şarabın bulunduğu devasa bir şarap marketi. Lavinia’nın da bir şarap barı var ve burada da son derece başarılı bir atıştırmalık menüsü var. Dilerseniz şarabı marketten alıp ekstra ücret ödemeden restoranda yemeğinizle birlikte tüketebiliyorsunuz.
22 Rue du Plateau / 3-5 Blvd. de la Madeleine Paris, Fransa
8

Paris Fromagerie Laurent Dubois

Peynirin anavatanında: Fromagerie Laurent Dubois

Her ne kadar son 20 sene içinde Fransa’daki bağımsız peynir imalatçıları (fromagerie) sayısı yarıya inmiş olsa da halen ayakta kalanlar tüm gayretleriyle bu misyonu devam ettiriyorlar. Ülkenin en iyilerinden biri olan Fromagerie Laurent Dubois’da çok geniş bir seçki var. Peynirleri kendi kendinize tatmadığını sürece satış elemanları son derece nazik ve yardımcı. Merak ettiğiniz çeşitleri size anlatıyor, ardından da peçeteye sarılı şekilde ikram ediyorlar.
47 ter Blvd. St.-Germain, 5. Arr. Paris, Fransa
9

Paris Marché des Enfants Rouges

Gıda pazarı / kapalıçarşı: Marche des Enfants Rouges

Renkli, çeşitli ve iştah açan şarküteri ürünleriyle Marais’deki küçük çarşı Marché des Enfants Rouges, kentin en eski Pazar yerlerinden. Etnik yemeklerin de hazırlanıp satışa sunulduğu stantları, etten balığa, sebzeden meyveye ve çiçekçilere son derece ilgi çekici bir yer olan çarşıda alacağınız hemen her şeyin fiyatı da son derece uygun. Burada, La Rôtisserie Enfants Rouges’da çıtır çıtır kızarmış Bresse tavuğunu patates ve bir kadeh de kırmızı şarapla birlikte yuvarlamanız önerilir.
39 Rue de Bretagne Paris, Fransa +33-1/4011-2040
10

Paris Pierre Hermé

Makaron burada yenir: Pierre Herme & Pain de Sucre

Pierre Hermé, Fransa’nın Alsas bölgesi menşeli bir pastane. Şu an dördüncü kuşak sahibi tarafından yönetilen pastanenin makaronlarını mutlaka denemelisiniz. Tabii sırada beklemeye tahammülünüz varsa. Özellikle yeni serileri Ispahan kesinlikle kaçırılmamalı. Gül, frambuaz ve liçiyle yapılan seride, makaronun dışında pasta, sorbe, karamel, kruasan, gofret ve reçel gibi seçenekler de var. Pierre Hermé kadar başarılı bir diğer makaron mekânı da Pain de Sucre (14 rue Rambuteau; www.patisseriepaindesucre.com). Burada daha az bir sıra bekleyerek lezzetli makaronlara ulaşmak mümkün.
72 rue Bonaparte Paris, Fransa
Talep Formu
Bizi Arayın