Tematik Rehberler

BÜYÜK BRİTANYA’NIN FARKLI YÜZÜ

Büyük Britanya denince akla ilk önce Londra gelse de bu büyülü coğrafyaya gitmek için birden çok nedeniniz var. Doğa, tarih, sanat, yeme içme, kültürel etkinlikler… Hepsi bir zamanlar dünyaya hükmetmiş bir imparatorluğun bugünkü modern topraklarında.

İskoçya’nın Yeşil Tepeleri

İskoçya hem zengin bir doğal güzellik hem de büyülü bir tarih kaynağı. Doğal güzellikler, ülkenin yemyeşil çayırlı tepeleri Highlands’den geliyor. Bu tepeler yer yer üstü sisli gölleri çevreliyor. Doğü yürüyüşlerine meraklıysanız, burada kendinizi ve kondisyonunuzu deneyeceğiniz 300’e yakın tepe var. Munro Tepeleri olarak bilinen bu tepeler arasında Büyük Britanya’nın en yüksek zirvesi Ben Nevis de bulunuyor. Ben Nevis’e ulaşacak kadar iddialı olmayanlar için Loch an Eilein ve Glen Affric gibi çok daha kolay parkurlar mevcut. Dilerseniz Highlands’de golf oynayabilir, dağ bisikletine binebilir ya da Caithness ve Sutherland nehirlerinde balık avlayabilirsiniz.

İskoç Şatoları

Aradığınız bolca tarih ve gizemse İskoç şatolarını gezmenizi öneririz. “Canavarı” ile ünlü Loch Ness Gölü manzaralı Urquhart Şatosu en sağlam kalanlarından. Isle of Skye’da bulunan Dunvegan Şatosu ise içinde sürekli olarak ikamet edilen en eski İskoç şatosu olma özelliğini taşıyor. Loch Dunvegan Gölü kıyısındaki şato, bir zamanlar tamamen denizle çevriliymiş. Edebiyat meraklıları ise Shakespeare’in Macbeth eserinde adı geçen Cawdor Şatosu’na uğramalı.

İrlanda’da Yeme İçme

İrlanda karanlık pub’larıyla olduğu kadar ünlü şeflerin yönettiği yeni nesil restoranlarıyla da öne çıkıyor. Deniz mahsulleri, özellikle de istiridye, İrlanda’nın en büyük gastronomik kozlarından. Bir istiridye çiftliği olan Moran's Oyster Cottage (The Weir, Kilcolgan; +353-91/796-113) Galway’in güneyinde, Galway Koyu’na akan bir derenin kıyısında hizmet veriyor. Dublin’de bulunan Patrick Guilbaud ise Fransa’nın Cognac bölgesinden gelen bir Fransız şefin işlettiği iki Michelin yıldızlı muhteşem bir restoran. Mutfakta daima mevsimlik İrlanda malzemeleri kullanılıyor. Hindistancevizi aromalı krema sosuyla servis edilen ıstakoz ravyoli denenmeli. Cork’ta bulunan Farmgate Café üç katlı English Market binasının ikinci katını kullanıyor. Burada geleneksel İrlanda mutfağına dair ne ararsanız bulabilirsiniz.

Londra’nın Gizli Bahçeleri

Kimi halka açık, kimi özel, kimi de gizli 300’den fazla bahçesiyle Londra, Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden. Kentin turistik yerlerinde, kalabalık ve trafik arasında gezerken bu bahçeleri kaçırmak işten değil. Ancak meraklı bir göz, karmaşa içindeki bu dingin noktaları kolayca bulabilir. Ağaçlar, asmalar ve çiçek tarhlarıyla dolu bir vaha olan Bonnington Square Garden, Viktorya dönemi evlerinin çevrelediği kapalı bir meydanda. Mimozalar, dut ağaçları, kısa boylu palmiyeler ve lavantalar arasında içiniz açılacak. Veganlar için hizmet veren Bonnington Café’ye uğramayı da ihmal etmeyin. Cennetin yeryüzündeki suretini görmek isteyenler Londra’nın biraz batısına uzanmalı ve Petersham Nurseries’i ziyaret etmeli. Şık palmiyeler, mis kokulu sardunyalar, yaseminler, yüzlerce tür gül, sebzeler ve kokulu otlar burada başınızı döndürecek.

Geleneksel Seremoniler

İngiltere’nin kraliyet törenleri hem yerli halk, hem de turistler için kaçırılmayacak gösteriler sunuyor. Bunlardan bir tanesi, saray önündeki muhafızların nöbet değişim töreni. Bu törenler hem Buckingham Sarayı’nda hem de Windsor Şatosu’nda gerçekleştiriliyor. Her sene temmuzun üçüncü haftasında İngiltere’de Kuğu Nüfus Sayımı “Swan Upping” yapılıyor. Bu gelenek, 12. yüzyılda Kraliyet’in nehirlerdeki tüm kuğular üzerinde mülkiyet hakkı iddia etmesiyle başlamış. Thames Nehri’nin uzandığı Middlesex, Surrey, Buckinghamshire, Berkshire ve Oxfordshire’da yapılan sayım için görevliler geleneksel kıyafetler giyerek nehre açılıyor. Eski zamanlarda kuğular ziyafetlerin bir numaralı yemeğiyken, bugün sayımla birlikte hasta olan kuğular tespit edilip tedaviye alınıyor. “Garden Parties” ise her yaz kraliçenin ev sahipliği yaptığı önemli bir gelenek ve resmi olmayan, aksine son derece rahat geçen bir kraliyet töreni. Çay ve pasta servisinin yapıldığı bu geleneksel bahçe partileri, senede en az üç kez Buckingham Sarayı’nda, bir kez de Edinburgh’daki Holyroodhouse Sarayı’nda düzenleniyor. Partilere 30 bin civarında kişi katılıyor. Törenlerin günleri ve tarihleri için Kraliyet Ailesi’nin web sayfasına göz atabilirsiniz. www.royal.gov.uk

Talep Formu
Bizi Arayın