Kent Rehberleri

SİNGAPUR ŞEHİR REHBERİ

10 ADIMDA SİNGAPUR

1

Singapore Changi Uluslararası Havalimanı (SIN)

Singapore Changi Uluslararası Havalimanı (SIN)

Singapur’a gidip havalimanında doyasıya 10 günlük bir tatil geçirebilirsiniz. Changi Havalimanı işte bu denli büyük ve çeşit açısından inanılmayacak kadar zengin. İçerisinde yok yok. 47 türün görülebileceği bir kelebek bahçesinden (Terminal 3) spa merkezlerine, sinema salonlarından botanik bahçelerine bir şehirde bile bulmanın güç olabileceği fırsatlar var.
Singapur
2

Lüks alışveriş: Mandarin Gallery

Lüks alışveriş: Mandarin Gallery

Camdan dört katlı bu alışveriş merkezi belki devasa bir kule değil ancak son derece lüks markalara ev sahipliği yapan butik bir alışveriş adresi. Inhabit, TriBeCa, Atomi, Bathing Ape, Emporio Armani, Y-3, Vanessa Bruno, Marc By Marc Jacobs ve BOSS Shop gibi hem yerel hem de uluslararası markaları bulabileceğiniz Mandarin Gallery’de alışverişten yorulduğunuzda soluklanıp bir şeyler atıştırabileceğiniz yeme içme mekânları da son derece butik bir hizmet anlayışına sahip. Dilerseniz Ippudo’da ramen, Wild Honey’de gün boyu kahvaltı, Lawry’s The Prime Rib’de biftek ya da Arteastiq Tea Lounge’da çay ve ev yapımı kekler alabilirsiniz.
333A Orchard Rd. Singapur +65/6831-6363
3

Kültür mabedi: National Museum of Singapore

Kültür mabedi: National Museum of Singapore

Singapur Ulusal Müzesi, aynı zamanda kentin en eskisi. 2006’da duvarları beyazlatılarak renove edilen müzenin dış cephesi kadar iç tasarımı da etkileyici. Singapurlu mimar Mok Wei Wei’nin ana binaya eklediği 16 metrelik cam ve çelik galeriler, tutucu sayılabilecek bu şehir-devlette beklenmedik temalarda modern sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Müzede tüm yıl boyunca gerçekleştirilen zengin bir de kültürel etkinlik takvimi mevcut.
93 Stamford Rd. , Singapur +65/6332-3659
4

Pazardan taze taze: Tiong Bahru Wet Market

Pazardan taze taze: Tiong Bahru Wet Market

1950’lerden kalan binanın giriş katında her tür sebze ve meyveyi, ikinci katında ise birbirinden lezzetli yerel yemekler tadabileceğiniz yiyecek stantları bulacaksınız. Lion Adası’nın en taze ürünlerini sergileyen pazar, şehir merkezine oldukça yakın. Sebzeden deniz mahsullerine, burada ne ararsanız var. Orkideleriyle ünlü Singapur’da bu çiçeğin en güzel örneklerini de bulabileceğiniz Tiong Bahru Pazarı’nda pazarlıksız alışveriş yapmayın. Pazar hariç her gün, sabahtan öğleye dek açık.
30 Seng Poh Rd. , Singapur
5

Eğlence zamanı: Eğlence zamanı: Zouk

Eğlence zamanı: Zouk

1991’de açıldığından bu yana popülerliğinden bir şey yitirmeyen Zouk, kentin en sıkı gece kulüplerinden. Jiak Kim Caddesi’nde renove edilmiş bir depodan devşirilen kulüp, aslında dört bölümden oluşan bir eğlence kompleksi. Bembeyaz duvarları ve çok katlı dans pistiyle ana mekân, LED ışıklı duvarları ve neon çubuklarıyla Phuture, fütüristik metal renkli mobilyalarıyla hem iç hem de dış mekâna sahip Wine Bar ve kadife duvarları, Andy Warhol ve Frank Stella gibi sanatçıların işleriyle Velvet Underground. Kapıda sıklıkla uzun kuyrukların oluştuğu Zouk’a girmek için bir parça beklemeyi göze almalı yahut kulübün özel Member’s Bar üyeliğini satın almalısınız.
17 Jiak Kim St. , Singapur +65/6738-2988
6

Alışveriş arası Çin yemeği: Din Tai Fung

Alışveriş arası Çin yemeği: Din Tai Fung

İlk olarak Tayvan’dan kurulmuş olan Din Tai Fung, rahat ve samimi bir Çin restoranı. Geleneksel dim sum, buharda pilav ve noodle hazırlayıp servis eden restoran, özellikle buharda pişmiş dumpling’leriyle popüler. Singapur ve Tayvan dışında Japonya, Çin ve Kore’de de bulunan Din Tai Fung, Paragon Alışveriş Merkezi içinde. 12:00-14:00 arasında restoran çok kalabalık, bu saatlerin dışında gitmeyi tercih etmenizde yarar var.
290 Orchard Rd. The Paragon Shopping Center , Singapur +65/6836-8336
7

Fransız ve Japon sentezi: Saint Pierre

Fransız ve Japon sentezi: Saint Pierre

Emmanuel Stroobant ve Edina Hong çiftinin restoranı, Singapur’un en iyi restoranları arasında. Bunun en önemli sebebi de Stroobant’ın Fransız ve Japon mutfağını yaratıcı bir şekilde sentezleyip yeniden yorumlayışı. Singapur’un son derece işlek ticaret ve iş merkezine konuşlanmış Saint Pierre’in ana yemek salonunun dekoru, klasik bir stile sahip ve son derece geniş. Bembeyaz örtülü masalarıyla Saint Pierre’in en başarılı yemeklerinden biri beyaz miso püresiyle servis edilen çıtır siyah morina balığı.
3 Magazine Rd. , Singapur +65/6438-0887
8

Varosliget (Şehir Parkı)

Performans sanatları: Esplanade Theaters by the Bay

Marina Bay’de su kenarında muhteşem bir performans sanatları mekânı bulunuyor: Esplanade Theaters. Binanın 1.600 koltuklu konser salonu aynı zamanda Singapur Senfoni Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor. Burada aynı zamanda 2.000 koltuklu bir tiyatro salonu ile irili ufaklı etkinlik mekânları da mevcut. Etkinlikler Çin operalarından caz festivallerine, klasik Hint danslarından Rus balesine dek çeşitlilik sunuyor.
1 Esplanade Drive, Marina Bay , Singapur +65/6828-8222
9

Doğal hayat: Bukit Timah Nature Reserve

Doğal hayat: Bukit Timah Nature Reserve

160 hektarlık bir alana yayılan Bukit Timah Doğa Rezervi, zengin bir botanik çeşitliliğe sahip. Adanın ortasında, Bukit Timah tepesi çevresine yayılan doğa rezervinin yağmur ormanları, bazı küçük memelilerle adadaki yerli kuş türlerinin yarısını barındırıyor. Burada maymunlara dikkat edin. Sevimli olmasına sevimliler ancak fotoğraf makinelerinizi ve gözlüklerinizi kaşla göz arasında kapabilirler.
177 Hindhede Drive, Mid-island, kent merkezine 11 kilometre uzaklıkta , Singapur +65/6468-5736
10

Bumboat nehir turu

Bumboat nehir turu

Singapur’u gezmenin en iyi yollarından biri Bumboat nehir turları. Bir zamanlar ticaret için kullanılan “bumboat” teknelerinde yapacağınız turla gökdelenlerin yanından geçecek, hem ev hem de dükkân olarak kullanılan geleneksel Çin yapılarını ve kolonizasyon döneminin önemli binalarını görme fırsatı bulacaksınız. Yaklaşık bir saat süren turlar, Boat Quay ve Clarke Quay’den kalkıyor. City Tours bu turları düzenleyen şirketlerden yalnızca birisi.
Singapur +65/6738-3338
t

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın