Kent Rehberleri

BELGRAD ŞEHİR REHBERİ

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve 1.2 milyonluk bir nüfusa sahip en büyük şehridir. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş bir şehir olan Belgrad, Balkan Yarımadası’nın Güney-Doğu Avrupa kısmında yer almaktadır. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan tarihi kent, eski çağlardan beri doğu ve batı arasındaki seyahatler için önemli bir kavşak olmuştur.

GENEL BİLGİLER

Belgrad, fırtınalı tarihinin bir sonucu olarak yüzyıllar boyunca nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Ortodoks Hristiyanlara ve birçok millete ev sahipliği yapmıştır. Resmi dili Sırpça’dır fakat, şehre gidecek ziyaretçiler iletişim kurmak için İngilizce dilini kullanabilirler.

Belgrad topraklarında ilk insan yerleşimlerinin izleri 7000 yıl öncesine dayanır. İki büyük nehir olan Sava ve Tuna çevresinde erken Paleolitik dönemin izlerine rastlanır. Vinča near Belgrade comes among the most important settlements and cultural sites of the prehistoric period.Belgrad yakınlarındaki Vinca en önemli yerleşim yeri ve tarih öncesi dönemin kültürel siteleri arasında yer alır. Bu bölgede keşfedilen eserler günümüzde Belgrad Felsefe Fakültesi, Belgrad Ulusal Müzesi, Belgrad Kent Müzesi ve Vinca Koleksiyonu'nda görülebilir.

Tarih boyunca Singi Kabilesi, Keltler, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Franklar, Macaristan Krallığı, Habsburg İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Habsburg İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. Bu nedenle çok zengin bir tarihi ve kültürel geçmişe sahip bir şehirdir.

1403 yılında Sırp Hükümdar Lazereviç tarafından Sırbistan’ın başkenti ilan edilen Belgrad, 1440 yılından itibaren Osmanlı saldırılarına maruz kaldı. 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman Belgrad’ı fethetti ve şehir Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldi.

19. yüzyılda modern bir Avrupa kenti olarak büyümeye başlayan şehir, I. Dünya savaşı sırasında Avusturya- Macaristan İmparatorluğu’nun işgaline uğradı. 1918 yılında Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler’den oluşturulan Yugoslavya Krallığı’nın başkenti haline geldi.

1992 yılında Sosyalist Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırbistan ve Karadağ’dan oluşan Yugoslavya Federal Cumhuriyeti ilan edildi. 1999 yılında NATO bombardımanına maruz kalan Belgrad, 2006 yılından itibaren Karadağ ve Sırbistan’ın ayrı birer devlet olarak bağımsızlığını ilan etmeleriyle bağımsız Sırbistan’ın başkenti haline gelmiştir.

İklim

4 mevsim yağışın görülebildiği Belgrad, tipik bir Avrupa karasal iklimine sahiptir. En sıcak ay olan ağustos’ta ortalama sıcaklık 23 derece civarındadır.

Para birimi

Sırbistan’ın kullandığı resmi para birimi Sırp dinarı (RSD)’dır. Euro serbestçe değiştirilebilir.

Ulaşım

Şehirde iki tramvay hattı bulunuyor. Tramvay bileti ücretleri 140 Sırp dinarı. Şehir içi ulaşımda otobüs ve minibüsler de kullanılabilir. Taksi ücretleri ise oldukça makul.

Görülmesi Tavsiye Edilen Yerler

Kalemegdan Parkı

Tuna ve Sava nehirlerinin üzerinde bulunan Lalemegdan Parkı olağanüstü bir manzaraya sahip. Çeşitli spor, kültür ve sanat etkinlikleriin gerçekleştirildiği alan tüm Belgradlılar ve kente gelen ziyaretçiler açısından eğlence ve neşe kaynağıdır. The park is popular because of its many shady benches, random sculptures, art pavilion, Zoo, amusement park, souvenir vendors.Park alanında heykeller, sanat köşkleri, hayvanat bahçesi ve lunapark bulunmaktadır. Hediyelik eşya satıcıların,It is the favourite haunt of chess players, squirrels and couples in love. sincapların ve çiftlerin favori uğrak yeridir.

Belgrad Kalesi

Kalemegdan Parkı alanında yer alan Belgrad Kalesi, Roma Lejyonu Flavia Felix tarafından 1. yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Yüzyıllar boyunca saldırıya uğrayan ve fethedilen kale defalarca yeniden yapılandırılmıştır. 18. yüzyılda ise bugünkü görünümünü almıştır. Belgrade Fortress consists of Upper Town, Lower Town and Kalemegdan Park. was created as late as the 19th century, on a plateau in front of the fortress, which had been cleared for centuries to allow for unobstructed view of the advancing enemy.Belgrad Kalesi Avrupa'nın en güçlü askeri tahkimatlardan biri olmuştur. Sırp ordusunun kenti nihai olarak teslim alması sırasında şehrin savunmasında önemli bir rol oynamıştır.
Kalede yer alan Zafer Anıtı (Pobednik) 1928 yılında inşa edilmiştir ve şehrin önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Knej Mihajlova caddesi

Yaya bölgesi olan caddede 1880 sonlarında inşa edilen özel evler ve şehrin en eski mimari yapıtları bulunmaktadır. Burası şehrin ana alışveriş merkezlerinden biridir ve Belgrad tarihinde şehrin ticaret hayatının en yoğun olduğu yerlerin başında gelir.

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali, Balkanların en büyük Ortodoks Kilisesidir. Kilisenin, Sırbistan’ın ilk Başpiskoposu olan Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin 1594 yılında Sinan Paşa tarafından yaktırıldığı yerde inşa edildiği söylenir. Tek seferde 10 bin kişiyi içerisine alabilen kilise Sırp-Bizans tarzında inşa edilmiştir. Belgrad’ın ufkunda ayırt edici bir görüntüye sahip olan kilise şehrin her noktasından görünür.

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı Belgrad’ın kalbini temsil eden bir buluşma noktası. Meydanın ortasında Sırp Prensi III. Mihailo’nun at sırtında bir heykeli bulunuyor. Çeşitli etkinliklerin ve buluşmaların düzenlendiği bu meydan şehrin en hareketli noktalarından bir tanesi. Meydana bakan kafelerde oturup hareketli kalabalığı izleyebilir, sokak sanatçılarının nameleriyle dinlenebilirsiniz.

Skaderlija

Skaderlija, kafeler, restoranlar, galeriler ve müzisyenlerle dolu bohem bir mahalle. Birçok şair, yazar, sanatçı ve aktörün yaşadığı bir yer olmuştur. Çiçekli restoranlarla dolu Arnavut kaldırımlı sokakları, canlı müzik performanlarının sergilendiği eğlence noktalarıyla turistler için bir cazibe merkezidir.

Nikola Tesla Müzesi

Alternatif akımın mucidi olan ünlü Sırp bilim adamı Nikola Tesla’nın icatlarının ve kişisel eşyalarının sergilendiği bir müzedir. Ayrıca müze koleksiyonunda Tesla’nın plan ve çizimleri görülebilmektedir. Şehrin merkezinde Krunska caddesinde bulunmaktadır. Ayrıca, Belgrad Kraliyet Sarayı, Ulusal Müze, Etnografya Müzesi, Taş Meydan, St. Mark Kilisesi ve Zemun Bölgesi gezilip görülmesi gereken diğer yerler arasında yer almaktadır.

ALIŞVERİŞ

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad'ın ana caddesi Knez Mihailova ve çevresi, tüm bilinen Sırp ve global markaların bulunabileceği bir alışveriş noktası. Caddenin üst ucunda el yapımı hediyelik eşya satan tezgahlar kurulmaktadır.

Kralja Milana Caddesi

Uluslararası ve yerel markaların satıldığı mağazaların yer aldığı bu cadde alışveriş keyfini sürdürebileceğiniz diğer bir nokta.

Usce Alışveriş Merkezi

150’ye yakın mağaza, restoran ve eğlence yerleri ve sinema içeren Usce, şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden bir tanesidir.

Hindistan dükkanı

Şal, yastık, farklı boyut ve renklerde kutular, kadın giyim, heykel, fotoğraf çerçeveleri ve dekoratif eşyaların satıldığı bir dükkandır.
Adres: Panciceva 9

Delta City Alışveriş Merkezi

Çocuklar için her türlü oyuncakların, takıların, ev dekorasyonu ürünlerinin bulunabileceği bu alışveriş merkezinin adresi; Jurgia Gagarina 16.

Bit Pazarı (Buvljak)

Yeni Belgrad’da yer alan OTC Novi Beograd Alışveriş Merkezi “bit pazarı” olarak bilinmektedir. Burada elektronik, giyim, ev aletleri başta olmak üzere çok çeşitli eşyalar bulabilirsiniz.

YEMEK

Salon 5

Kendinizi lüks bir dairede hissedeceğiniz bu restoran bir apartmanın birinci katında bulunuyor. İtalyan yemeklerinin hakim olduğu Salon 5’in atmosferi oldukça samimi ve etkileyici.
Adres: Avijaticarski Trg 5

Casa Nova

Birinci sınıf hizmet alabileceğiniz bu restoran şehrin merkezinde bulunuyor. Ev yapımı makarnalar ve özellikle soslu dana biftek mutlaka denenmeli.
Adres: Gospodar Jovanova 42a

Mentalitet

Yaratıcı bir dekorasyona sahip bu restoran modern Sırp lezzetlerini denemek için harika bir yer. Müzik ve servis kalitesi oldukça iyi olan mekanın fiyatları gayet makul.
Adres: 70 Kralja Petra Street

Manjez

The right place for lovers of traditional food.Geleneksel mutfağı sevenler için Manjez doğru bir yer. Among the dishes available are sarma, tripe in sauce and beans with dry ribs,all prepared according to old recipes.Mevcut yemekler geleneksel tariflere göre hazırlanmış. As well as grilled meat dishes, roasts (veal, lamb) and specialities cooked in a pot under hot coals, diners are drawn to the desserts, featuring various types of pies,tufahija etc. In the eveninga good atmosphere is provided bya live band playing traditional 'old town' music. Mekanda çalan geleneksel müzikler ise yemeğe ayrı bir tat katıyor.
Adres: Svetozara Markovica 49

Toro Latin Gastrobar

Tuna ve Sava Nehirleri manzarasına sahip bu restoran Latin mutfağı lezzetlerini tatmak için harika bir yer. Tapas çeşitleri ve kokteyleri mutlaka denenmeli. Fiyatları Belgrad standartlarının biraz üzerinde ama buna değer.
Adres: Ulica Karadjordjeva 2-4

Tribeca

Bu restoran yerel ve uluslararası mutfaklardan çeşitli örnekler sunuyor. Ayrıca zengin bir şarap listesine sahip.
Adres: Kralja Petra, 20

Sindjelik

Bu restoranın sloganı 'Avrupa tarzı bir Sırp Restoranı' ve bu gerçekten böyle. Servis mükemmel, menüsünde 200 üzerinde yemek çeşidi bulunuyor. Aile yemeği için ideal bir yer.
Adres: Vojislava Ilica 86praklarında

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın