Kent Rehberleri

VENEDİK ŞEHİR REHBERİ

İtalya'nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik, maceraperest gezginler için süprizlerle doludur. Küçük bir şehir olmasına rağmen son derece konsantredir. Her köşesinde bulunan anıtlar, kiliseler ve müzeler şehrin ziyaretçilerine sunduğu tarihin bir parçasıdır. 118 ada üzerinde bulunan Venedik tam anlamıyla bir kanallar şehri. İsmini Veneti (halk) kelimesinden alan bu şehir, kanalları, gondolları, köprüleri ve meydanlarıyla en popüler turizm noktaları arasında bulunmaktadır. Tarihte sanatın ve ticaretin merkezi olan kentte, çok farklı tarzlara sahip gezginler için yapılacak çok şey ve görülecek pek çok yer var.

GÖRÜLMESİ TAVSİYE EDİLEN YERLER

San Marco Meydanı

Büyük kanala muhteşem görünümlü Piezetta’dan açılan bu meydan, güvercinleri ile ünlü sayılabilir. Meydan da Konstantinapol’den getirilen, üzerinde Marco’nun Aslanı ve San Theodore’un heykelleri bulunan granit sütunlar yer almaktadır. Venedik için büyük önem taşıyan bu meydanda pek çok kafe, mağaza ve ünlü sanat galerilerine rastlamanız mümkün.

San Marco Bazilikası

Meydanın doğu tarafında bulunan bazilika Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden sayılabilir. Dört İncil’in yazarlarından biri olan San Marco’nun kemiklerini muhafaza etmek amacıyla 1063-1073 yılları arasında inşa edilmiştir. Yunan haçı şeklinde tasarlanan bazilika muhteşem görünümlü yaldızlı süslemeleri ile “Altın Kilise” ünvanını almıştır.

Doge

Venedik’in kuzeyinde yer alan saray Venedik Cumhuriyetine ev sahipliği yapmıştır. Rönesans mimarisini sergileyen saray günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Dış cephesi 14. yüzyıldan kalma heykeller, ritmik cumbalar ve Venedik tarzı kemerlerden oluşan sarayın tavanı Veronese ve öğrencileri tarafından süslenmiştir. Senatörler meclisinin tavanı ise Tinteretto tarafından yapılan eşsiz güzellikteki Venedik’in kutsallaştırılması ve İsa’nın haçtan indiriliş sahnesi ile süslenmiştir.

Campanile

San Marco meydanının köşesinde yer alan kule 10. yüzyılda inşa edilmiştir. Yüksekliği 99 metredir. Sadeliği ile bazilikanın süslemeleri arasında tezatlık yaratan kule 1902 yılında çöktükten sonra tekrar inşa edilmiştir.

Saat Kulesi

15. yüzyıla ait kule Barbarigo ve Rainerr tarafından inşa ettirilmiştir. 500 yıllık bir geçmişe sahip olan saatin etrafı Zodyak burçlarla çevrilmiş olup, çanların yanında yer alan iki adet bronz heykel zamanın akışını sergilemektedir.

Ahlar Köprüsü

1602 yılında Antinio Contin tarafından inşa edilen üzeri kapalı bu köprü, saraydaki esirleri sorgu odalarına götürmek için inşa edilmiştir. Barok tarzı yapının pencerelerinde bulunan taş ızgaralar içeriden dışarının görülmesini engellemek amacıyla yapılmıştır. Mahkûmların Venedik’e son kez bakabildikleri bu küçük pencerelerin bulunduğu köprü “İç Çekme” köprüsü olarak da bilinmektedir.

Canal Grande

15. yüzyıla ait bu kanal yaklaşık 2 km uzunluğundadır. Eski Roma döneminde ilk yerleşim alanı olarak tercih edilen bölge balıkçılık ve ticaret için kullanılmıştır. 18. Yüzyıla ait ve Patrici’lerin yaşamış olduğu saraylar kanal üzerinde dikkat çeken yapılar arasındadır.

Güzel Sanatlar Akademisi

Büyük kanalın güney kısmında yer alan akademi 19. yüzyılın sanat eserlerini sergileyen müze olarak kullanılmaktadır. St. Maria Della Carita ve Scuolla della Carita gibi kiliselere ev sahipliği yapmıştır. İçerisinde Giovanni Bellini, Veronese ve Guardi gibi ünlü sanatçıların eserleri yer almaktadır.

St. Maria Della Salute Kilisesi

16. yüzyılda veba salgınından sonra cumhuriyetin koruyucusu olarak düşünülüp yaptırılan bu kilise, turistler tarafından Venedik’in en çok ziyaret edilen yapılarından biridir.

Rialto Civarı

Rialto, kentin antik ticaret merkezi olarak sayılır. Baharattan ipeğe, kumaştan egzotik mallara kadar doğunun uzak limanlarından getirilen ürünler Cumhuriyet’in antik kalyonlarına buradan boşaltılırmış. Günümüzde de kanalın iki yanına sıralanmış yiyecek pazarları ve butikleri ile dikkat çekmektedir.

VENEDİK’İN YAKIN ÇEVRESİ

Lido

Plaj tesisleri, özel villaları ile “Altın adası “olarak bilinir. Ada da yer alan Casino, kumar oynanmasına izin verilen birkaç yerden birisidir. Lido adasında yer alan görülmeye değer diğer bir yapı da her yıl eylül ayında düzenlenen uluslararası film festivaline ev sahipliği yapan Sale Grande’dir.

Mestre

Turistlerin daha ucuz oteller bulabileceği Mestre, demiryolu köprüsünün dibinde yer almaktadır. Bu bölge 1950’lerden sonra ticaret ve sanayi alanı olmuştur.

Lido Di Jeselo

1950’den sonra sahili ve denizi ile değer kazanmaya başlayan bu tatil beldesi ülkenin kuzeyinde yer alır. Özellikle dalmayı ve yüzmeyi sevenlerin tercih ettiği Lido Di Jeselo'da restoranlar, kafeler ve plaj kıyafetleri satan mağazalar bulabilirsiniz.

Murano

1300'lü yıllardan bu yana cam yapımında önemli bir yeri olan Murano, Rönesans dönemine ait evlerin bulunduğu küçük bir ada’dır.

San Michele

Franco Basaglia ve Stravinsky gibi pek çok ünlü sanatçının mezarının bulunduğu bölgedir.

Torcello

Venedik kentinin doğusunda yer alan ada köyüdür. 7. yüzyılda Altino piskoposunun yaşadığı dönemde önem kazanan bu yerde vaftizhane ve St. Maria Assunta katedrali görülmeye değer yerler arasındadır.

Burano

Dantelleri ile meşhur bu ada, rengârenk boyanmış evleri ile dikkat çeken balıkçı kasabasıdır.

Padova

Tam bir öğrenci şehri sayılan Padova’da adım başı piazzalara rastlamak mümkün. Şehrin en önemli yapısı ise San Antonio Bazilikası’dır. Padua Botanik Garden ve Prato Della Valle Meydanı da görmek isteyeceğiniz mekânlar arasında yer alabilir.

Verona

İtalya’nın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Shakespeare’in ünlü eseri Romeo ve Juliet’in geçtiği mekân olan bu şehirde Verona arenası, Casa Di Giuiletta ve Piazza Bra görmeniz gereken yerler arasındadır.

Rimini

Geniş plajlara sahip bu yer, eğlence arayanlar için ideal bir beldedir. Deniz kıyısında yer alan otelleri, diskoları ve kulüpleri ile dikkat çeken belde de pek çok tarihsel yapıya rastlamak mümkün.

VENEDİK’TE ULAŞIM

Ana merkeze araç giremediği için şehir içi ulaşım çoğunlukla yürüyerek sağlanır.

Vaporetto

Büyük kanal ve adalar arasında ulaşım için kullanılan deniz otobüsleridir. Tek kullanımlık biletler geçerlidir.

Gondol

Venedik’in sembolü olan araçlardır. Diğer araçlara göre pahalıdır.

Su Taksi

Ulaşımda pahalı bir seçenektir.

VENEDİK’TE YEMEK

Venedik’te lezzet kültürü olarak hem İtalyan mutfağının hem de şehrin ticaret yaptığı bölgelerin tatlarını yakalayabilirsiniz. Şehirde akşam yemeklerinin önemi büyüktür. Yemek öncesi “bacari” denilen saatte buluşup içki ve aperatiflerle giriş yaptıkları akşam yemeklerini 19.30-20.30 arasında yemeyi tercih ederler. Bir akşam yemeği için ortalama 50-100 Euro arasında para ödeyebilirsiniz.

VENEDİK’TE ALIŞVERİŞ

Kaliteli, şık mağazalar ve mücevher ürünleri için Piazza San Marco’ya, daha hesaplı alışveriş için ise Strada Nuova’ya gidebilirsiniz. Otantik ürünler için turistik merkezlerin dışındaki yerlere uğramanız gerekebilir.

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER

Saat Farkı: İtalya Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi: Euro’dur.
Giyim: Kış aylarında kaban yeterli olacaktır. Bahar başı ve sonbahar için orta kalınlıkta giysiler almalısınız. Serin yaz akşamları için yanınızda ceket ve şal bulundurmanız tavsiye edilir.
İbadet Yerlerinde Kıyafet: İbadet yerlerinde şort ve askılı giysi yasağı vardır.
Elektrik akımı: 220 volt 50Hz’dir. Elektronik aletleriniz için çoklu adaptör bulundurmanız önerilir.

Venedik’te mutlaka görülmesi gereken müzeler

Sanatın ve estetiğin her daim ön planda tutulduğu İtalyan şehirlerinden biri olan Venedik de tıpkı Roma ve Floransa gibi oldukça önemli müzelere ev sahipliği yapmaktadır. İşte sanat, estetik ve romantizm dolu bu şehirde ziyaret edebileceğiniz müzeler:

Akademi

Tıpkı Floransa’da olduğu gibi Venedik’te de değerli sanat eserlerinin sergilendiği bir Akademi galerisi bulunuyor. Yıllarca sanat okulu olarak kullanılan ve hala aynı şekilde hizmet veren bu binada ünlü Venedikli ressamların 18.yy öncesi eserleri sergileniyor. Sergilenen eserler arasında Leonardo da Vinci’nin Vitruvian Man çizimi de mevcut. Akademi, Pazartesi günleri 08.15 - 14.00, diğer günler ise 08.15 - 19.15 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
Ücret: Yetişkin 9 €, Öğrenci 6 €
Bilgi: http://www.gallerieaccademia.org/
Adres: Campo della Carità, 1050, 30123 Venedik, İtalya

Modern Sanatlar Müzesi

17. yüzyılda inşa edilmiş bir saray olan Modern Sanatlar Müzesi, Akademi gibi ünlü Venedik ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Akademi’den farklı olarak da en üst katında Uzakdoğu orijinli 300 bin resim-heykel bulunuyor. Saray Venedik’teki en güzel barok eserlerden biridir.
Ücret: Yetişkin 10 €, Öğrenci 7.50 €
Bilgi: http://capesaro.visitmuve.it/en/home/
Adres: Santa Croce, 2076, 30135 Venedik, İtalya

Ca’Rezzonico

17. yüzyıl yapımı olan bu saray Büyük Kanal üzerinde bulunuyor. 1936 yılından beri halk müzesi olarak hizmet veren gotik saray, 18. Yüzyıl Venedik sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Büyük sarayları süslemesi için yapılmış eserler müzede çoğunluğu oluşturuyor. Müze, Salı günleri dışında her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
Ücret: Yetişkin 15.50 €, 13 €
Bilgi: http://carezzonico.visitmuve.it/en/home/
Adres: Dorsoduro, 3136, 30123 Città Metropolitana di Venedik, İtalya

Palazzo Grassi

Palazzo Grassi için Venedik’teki modern mimariye en yakın tarihi yapı diyebiliriz. Yıllarca Grassi ailesi tarafından kullanılan yapı şimdilerde Fransız bir işadamına ait. Sahibinin kişisel değerli koleksiyonlarının sergilendiği müzede 600 kişilik bir açık hava tiyatrosu bulunuyor. Müze her gün 10.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
Ücret: Yetişkin 20 €, Öğrenci 15 €
Bilgi: http://www.palazzograssi.it/en
Adres:Campo San Samuele, 3231, 30124 Venedik, İtalya

BLOG YAZILARI

Talep Formu
Bizi Arayın