Tematik Rehberler

POPÜLER NEHİR TURLARI

Dağları, ovaları geçip kentlerin kalbinden geçen nehirler, özellikle son yıllarda keyifli keşif gezilerinin en can alıcı üyesi olarak yükselen bir trend. Hem suyun üstünde, nehirlere has sıcak ve şık cruise gemilerde kalmak hem de kıyıdan ve kıyı doğasından, kent & kasaba ve köy mimarisinden uzaklaşmadan bambaşka bir perspektifle yol almak. Üzerine bir de içinden geçip gittiği kente hayat veren nehrin gücünü hissetmek ve şehirleri kalbinden yakalamak! Dünyanın öne çıkan nehir rotalarına bakıyoruz.

Ren Nehri

Güneydoğu İsviçre Alpleri’nde doğup Almanya ve Hollanda’dan geçen Ren, Avrupa’nın en uzun nehri olmasa da kıtanın kuzey karasal bölgesinde ciddi bir coğrafi etki yaratmış; can damarlarından biri. Buna bir de geçip gittiği yemyeşil alanları ve mimarisi detayları, film setini andıran köyleri ekleyin. Ren Nehri turları, Hollanda, Almanya ve Fransa üzerinde yoğunlaşarak keyifli bir keşif rotası oluşturuyor. Amsterdam, Köln, Basel gibi önemli destinasyonların yanı sıra Wesel kasabasını adımlamak, Worms kentini keşfetmek ve şato manzaralarıyla bezeli panoramik bir yolun keyfini çıkarmak cabası.

Tuna Nehri

Orta Avrupa’nın en önemli coğrafi unsuru olan Tuna, uluslararası suyolu olarak klasifiye edilen, bazı yerlerde ulaştığı genişlikle “Deniz mi bu yoksa?” yanılgısı yaratan bir nehir. Avrupa Birliği’nin en uzun, Volga’dan sonraysa kıtanın 2. en uzun nehri, Almanya’nın gür ormanlarından çıktığı yolculuğunu Karadeniz sularında oluşturduğu deltayla Romanya ve Ukrayna’da sonlandırıyor. Tuna nehri üzerinden Orta Avrupa’ya bakış atmak isteyenlerse Avusturya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan üzerinden pek çok şehir ve kasaba hayatına, kültür & sanat sahnesine tanık oluyor. Avrupa’nın kültür başkentlerinden Viyana, Melk ve Durnstein turları, özgün sokakları ve mimari eserleriyle Bratislava, Macaristan’ın en yeşil yerlerini kapsayan Kalocsa ve çevresi, tek şehre iki kentin ruhunu saklayan Budapeşte gezileriyle bölgeyi Tuna üzerinden keşfetmek ideal bir seçim.

Volga Nehri

Avrupa kıtasının en uzun nehri olan Volga aynı zamanda havzası ve boşalttığı suyla da Avrupa’nın en büyüğü. Rusya’nın ortasından geçtiği için ülkenin ulusal nehri olarak görülüyor. Rus kültüründe sembolik önemiyle öne çıkan, ayrıca dünyanın en geniş doğal rezervlerinden birine sahip olmasıyla da Rusya için önem arz eden Volga, işte tam da bu nedenle Rus folkloründe ve edebiyatında ‘Volga-Matushka’ yani ‘Volga Ana’ olarak da anılır. Ağırlıklı olarak Moskova – Astrakhan arası organize edilen nehir turları mayıs başından ekim sonuna kadar devam ediyor.

Dinyeper

Rusya, Belarus ve Ukrayna’dan geçen önemli hatlarıyla Karadeniz’in önemli nehirlerinden biri Dinyeper. Rusya’nın ortasındaki Smolensk kentinden doğup Karadeniz’e dökülen nehir, Ukrayna ekonomisinin önemli unsurlarından. Bu nehir üzerindeki turlar Kiev’den Odesa’ya hoş bir Ukrayna gezisi vadediyor. İhtişamlı dini yapıları ve kent yaşamıyla Kiev, tarihi köyler ve geniş göl manzaraları ardından müzeleri ve tarihiyle ünlü Zaporozhye, geleneklerine bağlı küçük bir kent olan Kherson, tarihi önemini dev edebi yapıtlar üzerinden sürebileceğiniz Sivastopol, sosyalist tarihten izleri kadar bağlarıyla da ünlenen Yalta ve operasından müzelerine gerçek bir şehir turu için Odesa bu nehir turunun ana rotalarını oluşturuyor.

Douro Nehri

Douro ya da Duero Nehri olarak bilinen nehir, İspanya ve Portekiz gibi uzak Akdeniz ülkelerinin karasal alanına hayat veriyor. İberya Yarımadası’nın bu önemli nehri, her iki ülkenin de kuzeyinde yol aldıktan sonra Porto kentinde okyanusla buluşuyor. Gerçekten çok bilinmeyen ama keyifli bir rotası var Douro’nun. Porto ile Regua arası olanlar en çok övgü alanlar. Bölgenin önemli bağlarından geçen turlar, doğa ve tarihi bir arada sunuyor. Porto, Pinhao ve Lizbon’dan oluşan farklı tur rotaları da mevcut.

Guadalquivir Nehri

İber Yarımadası’nı Endülüs’ü de kapsayacak şekilde keşfetmek için en uygun nehir turu rotası. Keza Guadalquivir Nehri, Yarımada’nın en uzun nehirlerinden biri olarak İspanya’nın da ikinci büyük nehri. Zaten nehrin nerelerden geçtiğini yazmak bile iştah kabartmak için yeterli. Quesada Köyü’ndeki Cañada de las Fuentes’de yani Cazorla dağlık bölgesinden doğan nehir, Córdoba ve Seville’den geçerek Bonanza’daki bir balıkçı köyünde Cádiz’e yani Atlantik’in sularına karışıyor. Doñana Doğal Parkı dolaylarına gelenleri eşsiz bir doğa keşfi bekliyor; yol boyunca tarlalar, zeytinlikler, bağlar, boğa sürüleriyle örülü sonuna kadar İspanya kokulu bir tur öne çıkıyor.

Yangtze Nehri

Biraz Avrupa sınırları dışına çıkıp başka yerlere uzanmaya ne dersiniz? Mesela Çin’in uçsuz bucaksız topraklarına hayat veren Yangtze Nehri ile bu kadim kültüre, insanlara, coğrafyaya dalıp gitmek. Asya’nın en uzun nehri olan Yangtze, dünyanın da üçüncü uzun nehri. Şangay’da sona eren yolculuğuna Tibet platolarının buzullarında başlayan bu dev nehir, pek çok nehir turunun da gözdesi. Turlar genellikle müzeleri, yemek sahnesi, el sanatlarına adanan eşsiz dükkânlarıyla ünlü Şangay’da başlıyor. Buradan Üç Boğazlar’ın müthiş manzarasına tanık olmak, Wu ve Quatang Boğazları’nın sunduğu görsel şölenle mest olmak, Hayalet Şehir Fengdu’nun yemyeşil peysajında Çin mimarisinin başyapıtlarından Fengdu Tapınağı’nı keşfedip turistik olduğu halde turizme teslim olmamış duruşuyla şaşırtan Çin köy hayatına bakmak, Xian ve Pekin gibi önemli noktaları görmek mümkün oluyor.

Talep Formu
Bizi Arayın