Tematik Rehberler

EN GÜZEL MEYDANLAR

Dünyanın en çok ziyaret edilen, en güzel meydanlarını keşfetmek isteyenler için önerilerimiz...

Times Square / New York

Yılda yaklaşık 40 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Times Square, hiç kuşkusuz sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin değil, tüm dünyanın en ünlü meydanlarından biri. Neon ışıkları, göğü delen plazalar ve reklamların ardı ardına aktığı dev LED ekranlarla Times Square, günün 24 saati hayat dolu. New York “asla uyumayan şehir” lakabını da büyük oranda bu ışıklı meydana borçlu. Yalnızca yayalara ait alanlar ve bu alanlara serpiştirilmiş kafe masaları, bu canlılığı daha da arttırıyor. Meydan aynı zamanda çok sayıda otele, restorana, metro girişine ve sayamayacağınız kadar taksiye de sahip.

Grand Place / Brüksel

Belçika başkentinin en önemli meydanı Grand Place, Avrupa’da ortaçağdan kalma en güzel meydanlardan biri. Son derece süslü olan bu meydan, bir zamanlar loncaları barındıran binalarla çevrili. Çoğu 17. yüzyıldan kalma bu binalar arasında, belediye binası ve kralın evi Maison du Roi da bulunuyor. Grand Place yılın her vakti güzel, ancak soğuklara rağmen yılbaşı öncesi, Noel zamanında ayrı bir canlılığa ve harekete sahip. Hele süslenen çam ağacı kesinlikle görülmeye değer. Grand Place’a iki senede bir ağustos ayında, çiçeklerden oluşturulan devasa büyüklükte (77m x 24m) bir halı seriliyor. Yine yaz aylarında düzenlenen festivaller ve konserleri de kaçırmamakta fayda var.

Kızıl Meydan / Moskova

Büyük siyasi ve toplumsal olaylara sahne olmuş bu tarihi meydan, dünyanın en turistik ve güzel kent alanları arasında. Saint Basil Katedrali, Devlet Tarih Müzesi, Lenin’in Mozolesi ve Kremlin’in uzun tuğla duvarları ile çevrili Kızıl Meydan, adını ne kendisini çevreleyen kırmızı tuğlalı duvarlardan ne de komünizmden alıyor. ‘Krasnaya’ Rusça’da aynı zamanda “güzel” anlamına geliyor. Kış aylarında burası dev bir buz pateni ringine dönüştürülüyor. Gece yarısına kadar açık olan alanda saatlerce kayabilir ve meydanın ışıl ışıl renkleriyle gecenin tadını çıkarabilirsiniz.

Eski Kent Meydanı (Staromestske Namesti) / Prag

Wenceslas Meydanı ve Charles Köprüsü arasında yer alan bu tarihi meydan; gotik Týn Kilisesi, barok Saint Nicholas Kilisesi gibi, tarihin her döneminden yapıyı barındırıyor. Meydana çıkan parke taş kaplı daracık sokaklar, Ortaçağ’ın tüm büyüsünü bugüne dek getirmeyi başarmış. Devasa saat ise hem meydanın hem de kentin sembolü. Meydanda yer alan belediye binasının kulesinden muhteşem şehir manzarasına tanık olabilirsiniz. İrili ufaklı dükkânları, kafeleri ve hiç bitmeyen hareketliliğiyle Prag’ın eski kent meydanı, Avrupa’nın en güzel Ortaçağ meydanı örneklerinden.

Tiananmen Meydanı / Pekin

Her ne kadar adı kanlı bir katliama karışmış olsa da Tiananmen Meydanı hâlâ dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Aynı zamanda dünyanın en büyük meydanı olan Tiananmen, Sovyet tipi binalar ve anıtlarla çevrili tarihi bir alan. Meydanın kuzey ucunda her sabah ve akşam bayrak törenleri gerçekleştiriliyor. Kapıda ise mermerden dört aslan heykeli ziyaretçileri karşılıyor. Kuzeybatıdaki aslanın karnında 1989’da yaşanan katliamda isabet eden bir kurşunun bıraktığı delik hâlâ görülebilir.

Plaza Mayor / Madrid

Hem Madrid’in hem de İspanya’nın en ünlü meydanı Plaza Mayor, kentteki turistik gezilerin ilk durağı. İlk yapıldığında kent duvarlarının dışında bulunan bu devasa meydan, şimdiye dek boğa güreşleri için arena, pazar yeri, futbol sahası, konser alanı olarak kullanılmış; hatta idamlara bile sahne olmuş. Kral III. Philip’in anıtı, bir zamanlar fırıncılar loncasının evi olan renkli yapı Casa de la Panadería’nın hemen karşısında.

Makedonya Meydanı / Üsküp

Üsküp’ün ana meydanı, bir köprüyle kentin eski pazar yerine bağlanıyor. 1963 yılındaki depremde neoklasik yapılı devasa ulusal banka ve ordu evi yıkılınca meydan epeyce genişledi. Bugün ise kentin canlı, enerjik turistik noktalarından biri durumunda. Meydana çıkan üç ana yol var: Japon kiraz ağaçlarıyla süslü Maksim Gorki, tamamen yayalara açık olan Dimitar Vlahov ve Makedonya Caddesi. Burada Noel pazarları ve şenlikleri gerçekleştiriliyor, konserler ve festivaller düzenleniyor. Yapılması planlanan binaların tamamlanmasıyla meydan geçmişle geleceği birleştiren bir atmosfere kavuşacak.

Piazza San Pietro / Roma

San Pietro Meydanı ya da orijinal adıyla Piazza San Pietro, Vatikan kentinde, San Pietro Bazilikası’nın hemen önünde yer alıyor. Devasa Toskana sütunları, bazilikanın girişini ve elips şeklindeki meydanı çerçeveliyor. Elipsin ortasında İmparator Augustus zamanında Mısır’dan Roma’ya getirilen bir Mısır obeliski yükseliyor. Ortaçağ’da obeliskin tepesinde bulunan altın yaldızlı topun içinde Jül Sezar’ın küllerinin bulunduğuna inanılıyordu. Ne var ki metal top yerinden indirildiğinde içinde yalnızca toz olduğu ortaya çıktı. Gizemli, mistik ve büyüleyici meydan San Pietro’yu Roma’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Hösök Tere / Budapeşte

Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü büyülü kent Budapeşte’nin en az kendisi kadar çekici meydanı Hösök Tere, “Kahramanlar Meydanı” anlamına geliyor. Meydanın en önemli yapısı 1900 yılında tamamlanan Milenyum Anıtı. Andrássy Bulvarı’nın bitiminde yer alan meydanın hemen yanında ise kent parkı bulunuyor. Barok ve gotik binaların çevrelediği meydan, 19. yüzyıldan kalma yapılara sahip.

Trafalgar Meydanı / Londra

Trafalgar Meydanı, Lord Horatio Nelson’ın Napolyon’un donanmasına karşı 1805’te kazandığı Trafalgar Muharebesi zaferinin anısına saygı duruşunda bulunuyor. Kentin en büyük ve en önemli meydanlarından birisi olan Trafalgar’da bu zaferin anıtı devasa, yekpare bir sütun. Sütunun üzerinde Nelson duruyor ve buradan tüm kenti seyrediyor. Anıt yine devasa boyutlardaki aslan heykelleri ve çeşmelerle çevrili.

Talep Formu
Bizi Arayın