Kent Rehberleri

BARSELONA ŞEHİR REHBERİ

Barselona Turu’na katılarak, Gaudi'nin yaratıcı dokunuşlarıyla sanatı sokağa indirdiği, Akdeniz ruhunu hissedeceğiniz, dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri Barselona'yı yakından tanıyabilirsiniz. İspanya'nın ikinci büyük şehri olmasının yanısıra, 2000 yıllık bir tarihe sahip bu şehir, Katalunya Özerk Topluluğu'nun da merkezi.

GENEL BİLGİLER

Ülke: İspanya
Dil: İspanyolca
Para Birimi: Euro
Saat farkı: Türkiye'den 2 saat geridedir

İspanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Barcelona, özerk bir statüye sahip Katalonya bölgesinin başkentidir. Yaygın dil olarak Katalanca konuşulmaktadır. İdari açıdan çeşitli bölgelere bölünen şehirde 44 mahalle birimi vardır. Barselona, parlementer monarşi ile yönetilen İspanya’nın 17 otonom bölgesinden biri olan Katalonya’nın en önemli şehridir. “Generalitat” ismi verilen Katalonya meclisi bu şehirde bulunmaktadır.
Barcelona’da İspanya’nın resmi dili olan İspanyolca ve Katalunya bölgesinin resmi dili olan Katalanca olmak üzere iki dil konuşulmaktadır. İsteyenlere her iki dilde de eğitim imkanı sağlanmaktadır. Latin ailesinden bir dil olan Katalanca, Fransızca ile sözel bir benzerliğe sahiptir. Diğer İspanya şehirlerinde olduğu gibi Barselona’da da yoğun olarak katolik nüfus ağırlıktadır. Protestanlarla karşılıklı hoşgörü içerisinde yaşamaktadırlar.
Barcelona’nın 1929 ve 1988 Dünya Ticaret Fuarı ve 1992 Olimpiyatlarının organizatör şehri olması 20. Yüzyıla damga vurmasını sağlamıştır. Turizm, sanayi ve tekstil en büyük gelir kaynakları arasında yer alır. Ünlü otomobil firması Seat’ın Barselona fabrikasında 16.000 kişi istihdam edilmektedir. Kenti ekonomik açıdan canlı tutan diğer önemli faktörlerden biri de yılda 700.000’den fazla geminin uğradığı Akdeniz’in en işlek limanı olan Barselona Limanı’dır.
Katalan bölgesinin başkenti konumundaki Barcelona, tarihi, sanatı, mimarisi, eğlencesi ile unutulmaz bir kent. Kentin sahip olduğu bu özellik birbirinden çok farklı ilgi alanlarına ve beklentilere sahip milyonlarca ziyaretçiyi Barcelona’da buluşuyor.

Tarih şehri

Barcelona’nın tarihi İspanya’nın tarihinden daha eskidir. Barcelona’nın ismini aldığı kişi olduğu düşünülen efsanevi kumandan Hannibal Barca’nın babası Kartacalı Hamilcar Barca, M.Ö 1. Yüzyılda Barcino’da üst kurmuştur. Romalıların Kartacalıları yenilgiye uğratmasıyla kurulan şehir tarihte Vizigotların ve Mağribilerin de hakimiyeti altına girmiştir. 1936 yılında başlayan ve 3 yıl süren İspanyol İç Savaşı sırasında tahrip olan şehir hızlıca yenilenerek bugünkü ihtişamına kavuşmuştur.
Zengin tarihi ve kültürel bir mirasa sahip olan Barcelona, tarihe ilgi duyan gezginler için önemli bir şehir. Montjuic Kalesi, Barcelona Katedrali ve Santa maria del mar, tarih meraklısı gezginlerin görmesi gereken önemli tarihi mekanları arasındadır.
Las Ramblas Caddesi yakınında bulunan Bari Gotic (Gotik Bölge) geçmiş yüzyılların izini sürebileceğiniz bir bölge. Yol üzerinde 150 yıllık geçmişe sahip Gran Teatre del Liceu Katalan Operası bulunuyor. İspanya İç Savaşı sırasında tahrip olan bina yenilenmiş vaziyette Las Ramblas caddesinde tüm ihtişamıyla yükseliyor. Ciutat Vella denilen eski şehirde bulunan Bari Gotic, 13. Yüzyıldan kalma tarihi katedrale de ev sahipliği yapıyor. Katedralin önünde bulunan meydanda hafta sonları Katalanya’nın yerel dansı olan Sardana’yla eğlenen insanlar görebilirsiniz. Katedralin içinde Lepanto yani İnebahtı Şapeli’ni ziyaret edebilirsiniz. Şapelde bulunan başı yana eğilmiş Hz. İsa heykelinin hikayesi oldukça ilginç: İnebahtı savaşı sırasında Hz. İsa’nın büstü bir geminin önünde bulunuyormuş. Hz. İsa kendisini Osmanlıların attığı toptan kurtarmak için bir mucize eseri başını yana doğru eğdiği söyleniyor.

Palau Nacional (Milli Saray)

Montjuic tepesindeki saray 1929 Uluslararası Fuar vesilesiyle dikilmiş heybetli bir yapıdır. Genişleyen yapısı sayesinde artık Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ortaçağ fresklerine ve on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllara ait Gotik, Rönesans ve Barok dönemini yansıtan heyecan verici koleksiyonlara sahip olan müze Romanesk sanatın en önemli merkezlerinden biridir.

Monumento Colon (Kristof Kolomb Anıtı)

60 metre yüksekliğe sahip olan Kristof Kolomb anıtı Galeta Burgas tarafından inşa edilmiştir. 1888 evrensel sergisi için yapılan anıt, Kristof Kolomb’un 1493 yılında Amerika seyahatinden döndüğünde beraberinde getirdiği yerliler ile birlikte kral ve kraliçenin huzuruna çıktığı Kraliyet Sarayı’na yakın konumda bulunmaktadır.

Sanat şehri

Picasso Müzesi

Barselona, Picasso’nun “Mavi Dönemim” diye nitelendirdiği eserlerini yarattığı şehir. 1885- 1900 yılları arasında Barcelona’da yaşayan Picasso 1904 yılından sonra Fransa’ya yerleşmiş, 1973 yılında Fransa’da hayata veda etmiştir.
Picasso Müzesi, eşinin ünlü ressamın yaptığı seramik çalışmalarını müzeye bağışlaması sonucu şekillenerek bugünkü durumuna gelmiştir. Dahi ressam sanat hayatında 2500’ün üzerinde eserini Barselona’da vermiştir.

Joan Miro

Montjuic Tepesi’nde bulunan ünlü Katalan ressam ve heykeltraş Joan Miro’nun adını taşıyan müze sürrealist eserler üreten sanatçının önemli eserlerini barındırmaktadır.

Dali’nin Şehri ve Müzesi Figueres

Barselona “Deli Dahi” ismiyle anılan Salvador Dali’nin 1904 yılında doğduğu şehir. İlk resim sergisini açtığı yer olan Sant Pere Kilisesi’nin yanında bulunan belediye tiyatrosunu restore ederek muhteşem bir müzeye dönüştürmüş. Ömrünün sonuna kadar hep bu müze ile ilgilenmiş. Müzede ünlü ressamın empresyonist, fütürist, kübist ve sürreal tarzda vermiş olduğu eserleri sergileniyor. Ayrıca müzede Antoni Piscot ve Evarist Valles gibi sanatçıların eserleri de bulunuyor. Ünlü ressam El Greco’nun Aziz Pavlus isimli tablosunu da Dali’nin özel koleksiyonu bölümünde görmeniz mümkün.

Alışveriş Şehri

İspanya hediyelik eşya çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir ülke. Oldukça kaliteli deri yapımı ürünler İspanya’da çok yaygın. İspanya’nın eski başkenti olan Toledo, telkari kakmacılığın yapıldığı bir şehir. Bir zamanlar Suriyeli ustaların çeliğin üzerine altın işleyerek şekillendirdiği Damasquino (Şam işi) ismiyle anılan telkari kakmalar günümüzde de şehirdeki cazibesini sürdürmektedir.
İspanya sıcak bir ülke. Bu yüzden etrafınızda yelpazelerle serinleyen onlarca kadın görmeniz mümkün. İspanya’da hemen her kadının çantasında buluan rengarenk işlemeli yelpazeler sizin için sevdiklerinize götürebileceğiniz güzel bir hediye olabilir. Tekstilde söz sahibi olan İspanya’ya özgü şallar da ilgi çekicidir. Dekoratif ürün olarak kullanılan ve Azulejos (küçük taş) adıyla bilinen seramikler de güzel bir hediye olabilir.
La Rambla Caddesi alışverişin kalbinin attığı yer. Bu caddenin haricinde Diagonal Mar, Barcelona Glories ve Avenida Diagonal Caddeleri de alışveriş mağazalarının konuşlandığı yerler. El Born, tasarım butikleri bulabileceğiniz bir semt. Bu bölgelerin haricinde Maremagnum ve Bulevard Rosa şehrin alışveriş tutkunlarının keyifli dakikalar geçireceği noktalar arasında yer alıyor.

Eixample

Şehrin gelişmekte olan bölgeleri arasında yer alıyor. 1854 yılında inşa edilmeye başlanan bu bölge Cerda Sunyer ve Domenech Montane adlı şehir planlamacıları tarafından tasarlanmış. Barcelona’nın en gözde butikleri bu bölgede bulunuyor.

Passeig de Gracia

Barcelona’nın en şık butiklerinin bulunduğu bu caddede en ünlü markaları bulabilirsiniz. Halk bayramları kutlamalarına da sahne olan cadde, alışveriş yapmak isteyenlerin uğramaları gereken yerlerden biri.

Eğlence şehri

La Ramblas

La Ramblas şehrin en işlek caddelerinin başında geliyor. 1250 metre uzunluğa sahip olan caddenin sonunda yer alan Kristof Kolomb Anıtı’na doğru adım atarken canlı heykeller, çiçekçiler ve hayvan satan dükkanların önünden geçecek, Boqueria pazarında alışveriş yapan, Plaça Reial’da vakit geçiren ve kafelerde yoldan geçenleri seyre dalan insanlarla karşılaşacaksınız

Montjuic

213 metre yüksekliğe sahip bu tepede şehrin en güzel manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Şehrin en canlı eğlence noktaları, müzeleri, sanat galerileri ve 1992 olimpiyatlarının merkezi olan stadyum bu bölgede yer almaktadır.

Aquarium

Özellikle çocuklu ailelerin ziyaret etmesi gereken 80 metrelik bir tünele sahip olan akvaryumda yüzlerce balık çeşidi bulunuyor. Avrupa’nın en büyük bu akvaryumu saat 09:30 -21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Estetik şehri

Guel Parkı

UNESCO dünya mirası listesinde olan Guel Park, Barselona’da birçok imzası bulunan ünlü mimar Gaudi’ni eserlerinden biridir. 1910 -1914 yılları arasında yapımı tamamlanan park burayı yaptıran ailenin ismiyle anılmaktadır. Parkta bulunan mozaiklerle kaplanmış baca ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği görüntülerin arasında yer alıyor.

Sagrada Familia

1882 yılında inşa edilmeye başlanan Sagrada Familia Kilisesi şehrin sembol yapılarından biridir. Neo-Gotik tarzda inşa edilen kilise Gaudi’nin en önemli eserlerinin başında gelmektedir. Yapımı için yıllarca gece gündüz çalışan Gaudi’nin ömrü eserini tamamlamaya yetmemiş ve cenazesi kilisenin içerisine gömülmüştür. Uzun yıllar boyunca tamamlanamayan kilise bu nedenle “Bitmeyen Kilise” ismiyle de anılır.

Casa Mila

Bir diğer önemli Gaudi eserlerinden olan Casa Mila 1906 -1910 yılları arasında inşa edilmiştir. Sekiz katlı olan binanın 1. katı Mila Ailesi için tasarlanmıştır. Şu an bir bankanın kullandığı Casa Mila’nın içerisinde bir müze yer alır. Çatı katı belirli dönemlerde eğlence ve konser amaçlı kullanılır. Binanın altında Barcelona’nın ilk yer altı otoparkı bulunur. Gaudi binanın yapımında düz formlara yer vermemiştir. Doğadan ilham alan dahi mimar, Casa Mila’yı inşa ederken deniz dalgalarından ve yosun izlerinden ilham almıştır.

Casa Battlo

Gaudi’nin Battlo ailesi için tasarladığı bu bina ünlü mimarın en renkli eserleri arasında yer alıyor. Peri masalı evlerini andıran binanın içerisine girdiğinizde kendinizi bir masalın içerisinde hissetmeniz mümkün. Şöminesinden merdivenlerine kadar oval şekillerin kullanıldığı Casa Battlo’nun dış cephesi rengarenk mozaiklerle süslü. Barcelona aristokrasisinin en güzel evi yaptırmak için birbirleriyle yarışması nedeniyle birçok zengin Gaudi’ye evini teslim etmiş ve ortaya Casa Battlo gibi muhteşem eserler çıkmıştır.

Quadrat d’Or

Altın Şehir ismiyle bilinen Quadrat d’Or, Passeig de Gracia’nın etrafını saran yüze yakın bloktan oluşmaktadır. Şehir planlama sistemlerinin en güzel örneklerinden biri olan bölgede en ünlü modernist binalar bulunmaktadır. Bu binaların en ünlülerinden olan IIla de la Discordia, Casa Mila ve Casa Battlo bu bölgede yer almaktadır.

Futbol şehri

Barcelona denilince akla ilk gelen şeylerden biri de futbol. 1992 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan şehir futbola damgasını vurmuştur. Şehirde yer alan 98 bin kapasiteli Nou Camp stadı ve 70 bin kapasiteli Olimpiyat Stadı en önemli futbol mabetleridir.

BARCELONA’da İKLİM

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Barcelona’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yaz aylarında hava sıcaklığı 20-30 derece arasında seyrederken, kış aylarında 5-15 derece arasında değişir.

BARCELONA’da ULAŞIM

Barselona’ya yapılacak ziyaretlerde şehir içi ulaşımda taksi, metro ve belediye otobüsleri kullanılabilir. Metro seferleri 05:00 - 24:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Tek kişilik bilet fiyatı 1.10 euro’dur. Daha uygun fiyatlı olduğu için 10’luk biletler tercih edilebilir.

BARCELONA’da YEMEK

Botafumerio

Denizden uzakta, şehrin ortasında yer alan Botafumerio “iyi balık restoranları deniz kenarında yer alır” yargısınına karşılık deniz mahsullerinin en leziz örneklerini tadabileceğiniz bir balık restoranı. Bill Clinton, Jacques Chirac ve Silvio Berlusconi buranın müdavimlerdinden. 13:00 - 01:00 saatleri arasında hizmet verilen restoranda ücretler kişi başı 60 Euro civarı. Restoran sadece lezzetleriyle değil aynı zamanda dekoru ile de dikkat çekmektedir.
Adres: Gran de Gracia, 81 Barcelona

Setportes

Barcelona’nın en köklü lezzet duraklarından olan bu restoran deniz mahsulleri çeşidi ve ilginç dekoru ile dikkat çekiyor. Bir dönem sanat camiasının gözde mekanı olan restoranın en meşhur tatlarından biri de paella’dır. Ortalama kişi başı hesap 40-60 Euro arasındadır.
Adres: Passeig de Isabel II, Barcelona

El Asador de Aranda

Katalunya bölgesine özgü hoş bir restoran olan El Asador de Aranda özellikle et yemeği sevenlerin uğrak yerlerinden biridir. En meşhur yemeği odun ateşinde hazırlanan süt kuzusudur. 50-60 Euro kişi başı hesap ödeyerek bu restoranda güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.
Adres: Pau Claris, 70 Barcelona

Loenz Adlon

Brandenburg Kapısı yakınındaki Adlon Kempiski Hotel’in içinde bulunan restoranda Fransız mutfağının en güzel lezzetleri tadılabilir. Ancak gurme restoran olduğu için fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Adres: Pau Claris, 70 Barcelona

Hard Rock Cafe

Hard Rock Cafe, Plaça de Catalunya meydanında bulunuyor. Şehrin en hareketli noktasında bulunan bu mekan pazar - perşembe günleri arası 12:30 - 02:00, cuma ve cumartesi günleri ise 12:30 - 03:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Adres: Plaça Catalunya, 21 Barcelona

CDLC Barcelona Club Restaurant

Barcelona’nın en favori mekanlarından biri olan bu bar, Port Olimpic’te hemen denizin kıyısında yer alır. Mistik havası ve dekoru nedeniyle özellikle gençlerin tercih ettiği mekanlardan biridir.
Adres: PG Maritime 32 - (Port Olimpic), Bacelona

Luz de Gaz

Bir dönem tiyatro salonu olarak kullanılan bu yer bugün şehrin en hareketli barlarından biri haline gelmiştir. Elit bir bar olan mekan gece hayatının en canlı olarak yaşandığı yerlerden biridir.
Adres: Muntaner 246, Barcelona

Barselona Müzeleri

Salvador Dali, Pablo Picasso ve Antoni Gaudi gibi önemli isimlere ev sahipliği yapmış olan Barselona, gerek sanat gerekse tarih anlamında oldukça köklü bir geçmişe sahip. Hergün yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Barselona Müzeleri de bu köklü geçmişin en canlı tanıkları:

Picasso Müzesi

20. yüzyılın ünlü sanatçısı Picasso’nun 4.000 civarı çalışmasına ev sahipliği yapan bina gerek sergilenen eserler gerekse mimari yapısı nedeniyle çok sayıda turist çekmektedir. Haftanın her günü 10.00 - 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müzenin girişi her ayın ilk Pazar günü ücretsizdir.
Ücret: 10 €
Adres: Carrer Montcada, 15-23, 08003 Barselona, İspanya
Bilgi: http://www.museupicasso.bcn.cat/en/

Gaudi Müzesi

Barselona için Gaudi’nin ne denli önemli olduğunu bilen bilir. Neredeyse şehrin en önemli yapılarının tamamının mimarı Gaudi’dir. Katlan mimarın Barselona’da yaşadığı ev şimdilerde müze olarak her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Gaudi’nin kişisel eşyalarının ve mimari çizimlerinin sergilendiği müze Pazar günleri hariç her gün 09.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
Ücret: Yetişkin 5.50 €, Öğrenci 4.50 €
Adres: Park Güell, Ctra. del Carmel, 23A, 08024 Barselona, İspanya
Bilgi: http://www.casamuseugaudi.org/

Barselona Tarih ve Sanat Müzesi

Dünyanın en güzel şehirlerinden olan Barselona’nın tarihine ve sanat anlayışına dair ne aranıyorsa bulunabileceği müze burasıdır. Oldukça geniş bir koleksiyona sahiptir. Yoğun biçimde ziyaret ediliyor olmasından kaynaklı online rezervasyona ihtiyaç duyulabilir. Müze Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Ücret: 12 €
Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Barselona, İspanya
Bilgi: http://www.museunacional.cat/en

Futbol Müzesi

Barselona’nın efsane stadının içinde bulunan Futbol müzesi deyim yerindeyse ziyaretçi akınına uğruyor. Camp Nou stadının tamamının gezilebildiği turda futbol müzesi duraklarınızdan sadece biri oluyor. Geçmiş tarihli formaların, kupaların bulunduğu futbolcuların ve stadın öyküsünün mültimedya uygulamalarla anlatıldığı müze ancak maç günleri dışında gezilebiliyor.
Ücret: 23 €
Adres: C. Aristides Maillol, 0, 08001 Barselona, İspanya
Bilgi: http://www.fcbarcelona.com/camp-nou/camp-nou-experience

Dali Müzesi

Barselona şehir merkezine 1,5 saat uzaklıkta bulunan Dali Müzesi, Barselona ziyareti boyunca mutlaka görülmesi gerek müzelerden. Müze’yi Salvador Dali kendisi dizayn ederek müze haline getirmiştir. Salvador Dali’nin gerçek anlamda sürrealist olan eserleri ve Gala’ya ithafen yaptığı eserler bu müzede yer almaktadır. Müze Pazartesi hariç her gün, 09.30 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Ücret: Yetişkin 12 €, Öğrenci 9 €
Adres: Plaza Gala-Salvador Dalí, 5, 17600 Figueres, Girona, İspanya
Bilgi: http://www.salvador-dali.org/museus/teatre-museu-dali

BLOG YAZILARI

10 ADIMDA BARSELONA

1

Barselona La Sagrada Familia ve Gaudí

La Sagrada Familia ve Gaudí

Barselona, tek bir kişinin kenti olsaydı, bu kişi kesinlikle Gaudí olurdu. Gaudí’nin kentteki izini birçok yerde sürebilirsiniz. Bunlardan ilk sırada geleni ise şüphesiz tamamlanmamış başyapıtı La Sagrada Familia. Gaudí bu muhteşem eser için 40 yılını harcadı ve bu 40 yılın 14’ü burada bilfiil yaşayarak geçti ancak ömrü yapıyı bitirmeye yetmedi. Bunu kendi de biliyordu zira kendinden sonra gelecekler için kilisenin inşasını tasarlamıştı. Yapımı halen süren ve 2026’da tamamlanması planlanan bazilika, doğanın insan emeğiyle buluştuğu, modernizmin en kusursuz örneklerinden. Hem dokusu hem de rengi sebebiyle yeryüzüne inşa edilmiş bir yapıdan ziyade sanki yerden doğal olarak yükselmiş gibi duran, adeta organik bir yapı. Kentte Gaudí’nin izini sürebileceğiniz diğer noktalar Parc Güell (7 Carrer d'Olot; www.parkguell.es), Casa Milá / La Pedrera (www.lapedrera.com), Casa Batlló (www.casabatllo.es), Casa Vicens (www.casavicens.es) ve Palau Güell (Carrer Nou de la Rambla, 3-5).
Barselona, İspanya
2

Barselona Çağdaş Kültür Merkezi

Şehrin buluşma mekânı: Barselona Çağdaş Kültür Merkezi

Kültür-sanat gündemini takip eden Barselonalıların buluşma noktası Centre de Cultura Contemporània de Barselona (Barselona Çağdaş Kültür Merkezi), 1994’te restore edilmiş bir 18. yüzyıl imarethanesinde açıldı. O gün bugündür kentin kültür-sanat etkinliklerinin merkezi. Festivallerden multimedya sergilerine birçok etkinliğe ev sahipliği yapan merkez, Museu d'Art Contemporani ile aynı meydanı paylaşıyor.
5 Montalegre Barselona, İspanya
3

Barselona Biciclot Marítim

Bisikletle Barselona: Biciclot Marítim

Barselona’yı farklı bir perspektiften keşfetmeye ne dersiniz? Mesela bir bisiklet selesi üzerinden… Biciclot Marítim 1986 yılında kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir bisiklet kooperatifi. Firma çocuk bisikletinden çok kişili bisiklete ve yetişkinler için üç tekerleklilere farklı çeşitte birçok bisiklet kiralıyor. Tüm kiralar bir kilit, bir kask, bir harita, bir sepet ve yol planlama yardımını da kapsıyor. Kooperatif aynı zamanda rehberli turlar da düzenliyor. Bu turlar kimi zaman kültürel içerikli kimi zaman doğa temalı hatta kimi zaman thalassotherapy (su terapisi) rotalı oluyor.
33 Passeig Marítim de la Barceloneta Barselona, İspanya
4

Barselona W Barcelona

Otelden plaja: W Barcelona

Bir zamanlar kendi halinde bir balıkçı bölgesi olan Barceloneta’nın ortasına yerleşmiş bir Dubai’yi andırıyor. Öyle ki, bu otel 26 katlı camdan bir yelkenli. Port Vell iskelesinin ucundaki otelin 473 odasının da harika manzarası olduğunu söyleyelim. Manzara dışında, otelin bir diğer avantajı da şehirde plaja doğrudan erişimi olan tek otel olması. Burada ayrıca bir sonsuzluk havuzu ve rahatlamak isteyenler için geniş bir spa mevcut.
1 Plaça de la Rosa del Vents, Final Passeig de Joan de Borbó Barselona, İspanya
5

Barselona Bar Pinotxo

Tapasburada yenir: Bar Pinotxo

Genellikle "Pinotxo de la Boqueria" olarak anılan Bar Pinotxo, son derece popüler ve şiddetle tavsiye edebileceğimiz bir tapas barı. La Rambla’daki Boqueria Pazarı’nda yer alan mekânın üçüncü jenerasyon sahibi Joan Bayen Pérez, civardakiler tarafından Katalancada Pinokyo anlamına gelen "Pinotxo" olarak tanınıyor.
91 La Rambla, Mercat de la Boqueria, No. 466 Barselona, İspanya
6

Barselona Alkimia

Sofistike bir akşam yemeği: Alkimia

Şef ve simyacı Jordi Vilà, Sagrada Familia bölgesindeki Michelin yıldızlı restoranında harikalar yaratıyor. Vilà’nın Katalan mutfağını yeniden ele aldığı ve yorumladığı restoranında masanıza son derece neşeli ve eğlenceli tabaklar geliyor zira reçeteler çok yaratıcı. Tekir balığı ve mürekkepbalığı reçetelerini mutlaka denemelisiniz. Mekân, kristal avizeler ve beyaz/siyah kontrastıyla son dere sofistike. Aklınız sipariş ettiğiniz yemekler dışındaki her şeyde kalacaksa servis elemanından tadım menüsünü isteyin.
79 Carrer de la Indústria Barselona, İspanya
7

Barselona The Outpost

Beyler alışverişte: The Outpost

Stil sahibi erkeklerin ayakkabı, çanta ve aksesuar alışverişi yapabilecekleri muhteşem bir mağaza… Jil Sander, Balenciaga ve Comme des Garçons ürünlerini bulabileceğiniz The Outpost, retro-şık bir atmosfere sahip. Her ne kadar tasarım ürünleri ağırlıklı olsa da The Outpost’ta Tomas Maier ve Wrangler imzalı gündelik erkek kıyafetleri bulmak da mümkün.
281 Carrer del Rosselló Barselona, İspanya
8

Barselona Barceloneta Plajı

Kentte deniz keyfi: Barceloneta Plajı

Carrer Almirall Cervera’dan Port Olimpic’e Kentin geleneksel balıkçı bölgesinde eski ancak halen faaliyetteki limana konuşlanmış olan Barceloneta Plajı, özellikle aile ve turistler tarafından tercih ediliyor. 5 kilometre uzunluğundaki plaj boyunca göreceğiniz sandalye ve masalardan birine ilişip palmiye gölgesi altına kurulun ve sangria sipariş edip Akdeniz’in masmavi sularını izleyin. Paella’nın Katalan versiyonu fideuà’yı buradaki kafe ve restoranlarda tadabilirsiniz. Özelliği, pirinç yerine et suyuna batırılmış erişteyle yapılıyor olması. Niyetiniz denize karşı bir şeyler okumaksa, Hospital del Mar’ın hemen önündeki Beach Centre’a uğrayın. Temmuz ayından eylüle dek burada ödünç verilen kitaplar ve gazeteler bulunduran hoş bir kitaplık kuruluyor. Plajın kuzeydoğu ucuna ilerlerseniz, Frank Gehry’nin elinden çıkmış devasa balık heykeliyle karşılaşacaksınız.
Barselona, İspanya
9

Barselona La Boqueria

Pazar yeri: La Boqueria

Yiyecek pazarlarını seviyorsanız La Rambla üzerinde kurulan La Boqueria’ya mutlaka uğramalısınız. Burada hem son derece lezzetli yiyecekler tadabilir hem de rengârenk pazarda fotoğraf çekebilirsiniz. İspanya’nın en büyük pazarı olan La Boqueria pazar hariç haftanın her günü 08.00-20.30 arasında hizmet veriyor. Sebze, meyve, balık, şarküteri ve yemek stantları aklınızı başınızdan alacak.
La Rambla Barselona, İspanya
10

Barselona Sitges

Şehirden kaçış: Sitges

Barselona'nın Sants istasyonundan kalkan bir trenle yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz Sitges, küçüçük ancak kendine son derece güvenen bir sahil kasabası. 19. yüzyılın son yıllarında Santiago Rusiñol tarafından bohem bir destinasyon olarak keşfedilen Sitges, sanatçının stüdyosunu taşıdığı ve burada pek de hoş karşılanmayan partiler verdiği bir yer olarak öncelikle kentin sanatçı kesimi arasında popülerlik kazandı. Kasabanın bembeyaz badanalı evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, süslü villaları ve plajları parti kuşlarından moda öncülerine ve ailelere her tür kesimi cazibesiyle büyülüyor. İlkbahardaki karnaval, ağustos ayındaki festivali Festa Major ve ekim ayındaki film festivali Sitges’i bu dönemlerde ziyaret etmek için birkaç sebep ancak Sitges her daim güzel ve görülmeyi hak ediyor. Rusiñol tarafından yapılan süslü, neogotik Cau Ferrat (Carrer del Fonollar; 34-93-894-0364) sanatçının diğer iki kulübesine eşlik ediyor ve bugün müze olarak hizmet veriyor. Kalabalığa yakalanmamak için erken saatte ziyaret etmekte fayda var.
Barselona, İspanya
Talep Formu
Bizi Arayın