Kent Rehberleri

ROMA ŞEHİR REHBERİ

Roma Turu'na katılarak 7 tepeli aşk şehrinde kültürel ve tarihi bir gezintiye çıkacaksınız.

Nüfusu yaklaşık 4,3 milyonu bulan Dünya’nın en baştan çıkarıcı şehirlerinden biri olan Roma, İtalya’nın başkentidir. Küçük bir köyden büyük bir medeniyete dönüşen bu Latin şehri, aynı zamanda Papalığın bulunduğu yerdir. Roma, tarihi geçmişi ve antik kalıntılarıyla olduğu kadar uluslararası siyaseti, kültürel zenginliği ile de en gözde küresel kent özelliğini taşımakta.

Roma, İtalya’nın nüfusu en kalabalık ve yüzölçümü en geniş kentidir. Papalığın Vatikan’da bulunması Roma’ya “iki şehrin başkenti” unvanını vermektedir. Tiren Denizi'ne yakın olan kent Tiber Irmağı üzerinde Lazio bölgesinde yer alır.

Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait eserlerini özenle koruyan şehir, eski medeniyetlerin kalıntılarıyla ve oldukça önem verdiği sanat akımlarıyla adeta bir müzeyi andırmakta. Görülmeye değer bu kent güzelliği ve tarihi ile belki de hakkında en çok övgü dolu yazılar yazılan şehir olma özelliğini de taşıyor.

GENEL BİLGİLER

Ülke: İtalya
Dil: İtalyanca
Saat Farkı: İtalya Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi/Para Bozdurma: İtalya’nın para birimi Euro dur. Yolculuğa çıkmadan önce ülkeye ait para birimini temin etmeniz tavsiye edilir.
Giyim: Ülke, Akdeniz iklimine sahip olduğu için kış aylarında yanınıza alacağınız bir kaban yeterli olacaktır. Kısa süreli sağanak yağışlar için uygun giysiler ve yağmurluklar getirmeniz gerekir. Gündüz sıcak ancak akşamları serin olabilen yaz akşamları için ise ince ceketler veya şallar yeterli olacaktır.
İbadet Yerlerinde Kıyafet: Kilise gibi ibadet yerlerinde şort, askılı bluz ve mini etek tarzında olan giysiler konusunda uyguladıkları bir yasak vardır. Özellikle Vatikan gezileri için uygun kıyafet bulundurmak ta fayda vardır.
Elektrik: Ülkede kullanılan elektrik akımı 220 volt, 50 Hz’dir. Yanınıza alacağınız elektronik aletler için çoklu adaptör bulundurmanız tavsiye edilir.

Tarihi

Roma, M.Ö 753-509 tarihleri arasında yedi kral tarafından yönetilmiş, ancak M.Ö 509-27 tarihinde Cumhuriyet dönemine geçilmiştir. Dünya’nın büyük bir bölümüne sahip olan bu şehir, kralların fethini devam ettiren konsüller ve Senato’nun sayesinde küçük bir köyden çok geniş topraklara sahip olma başarısını göstermiştir. Roma’nın tarihinde yer alan en önemli liderleri Mısır ve Galler’i ele geçiren Julius Caesar, birçok kasabayı yakmasıyla tanınan Neron, Augustus, Trajan, Hadrian gibi isimlerden oluşmaktadır. Toprakları genişledikçe savunması zor bir durum alan imparatorluk 3. Yüzyılda gücünü kaybederek düşüşe geçmiş Batı ve Doğu Roma imparatorluğu olarak ikiye ayrılmıştır.

Görülmesi Gereken Yerler

Colleseum(Kolezyum) ; Akdeniz’e hâkim olan Roma İmparatorluğu'nun mimari bir sembolü olma özelliğini taşıyan bu yapı, mahkûmlar ve köleler tarafından yaklaşık on yılda inşa edilmiştir. Gladyatör ve vahşi hayvanların dövüştürüldüğü bu Amfi Tiyatro, MS. 80 yılları arasında Vespasian’ın oğlu Titus Colleseum tarafından açılmış ve Roma’nın eski tarihine ait geçmişi en çok hafızalarda tutan bir simge halini almıştır.
Elips şeklinde ve kademeli olarak inşa edilen Amfi Tiyatro, 50.000 izleyici ve 5000 hayvan alabilecek kapasitede tasarlanmıştır. Oturma düzeni sosyal statülerine göre ayarlanan seyirciler taş sıraların üzerinde oturmuşlardır. Colleseum’ un açılış oyunları 100 gün ve 100 gece sürmüştür. Colleseum’un önemi Anglosakson kehanetlerinde “ Colleseum ayakta kaldıkça Roma’da yaşayacak, Colleseum yıkıldığında Roma’da yıkılacak” şeklinde yer almaktadır. Colleseum’a yürüme mesafesinde bulunan diğer önemli bir yapı da Arco Di Constantino’ dur. Zafer kutlamaları (Constantinus Takı) için kullanılmış olmakla birlikte Constantinius’un Saxa Rubra’ da rakibi Maxentius’a kazandığı zaferin anısını yaşatmaktadır. Kolezyum’ un kuzey batısında ise İmparator Neron ’un inşa ettirdiği ve intiharından önce İ.S 64 yıllarında yaşadığı geniş bahçelerle süslenmiş bir villa olan Domus Aurea (Altın Evi) yer almaktadır.

Piazza Di Spagna (İspanyol Merdivenleri)

Pincio eteklerinin tepesinden yer alan bu yer, adeta kültürel bir miras değeri taşımaktadır. Kentin aynı zamanda en sofistike ve en pahalı alışveriş merkezlerini barındıran bu bölge yabancılar tarafından oldukça merak uyandırmaktadır. İspanyol elçiliğinin meydanda yer alması bölgenin“İspanyol Merdivenleri” olarak anılmasına sebep olmaktadır.
Basamaklarda ilerledikçe üç sıra halinde görkemle uzanan 16. Yüzyıl yapımı Fransız Kilisesi Trinita Dei Monti’ye çıkabilirsiniz. Baharda pembe açelyaların açtığı merdivenlerin dibinde batık bir gemi şeklinde yapılmış çeşme “Fontana Della Barcacia” görülebilir.

Trevi Çeşmesi

Tüm dünyanın (Aşk Çeşmesi) olarak bildiği ve İtalyan sanatının baş yaptı olarak görülen bu çeşme, Barok tarzında 1732-1760 yılları arasında Niccola Salvi tarafından inşa edilmiştir. Bir niş içerisine yerleştirilen çeşmenin figürü deniz tanrısı Neptün’ü anlatmaktadır. Bu etkileyici anıt Roma’nın Trevi bölgesinde Via Del Corsa’dan sonra yer almaktadır. Bir efsaneye göre çeşmeye atılan bozuk paraların Roma’ya geri dönüşü simgelediği düşünülüyor. Geceleri ışıklandırılan aşk çeşmesi mitolojik yaratıklardan oluşan eski Palazzo Poli’nin ön cephesini oluşturmaktadır.

Piazza Del Popolo

İtalyanca da ''halk meydanı'' anlamına gelen Piazza Del Popolo, Roma’nın Neo klasik mimarlarından Giuseppe Valadier tarafından 1811-1822 tarihinde yapılmıştır. Ortaçağdaki dramatik infazlar nedeniyle insanlar tarafından merak edilen bu meydanda İ.Ö 1300’lü yıllara dayanan ve Mısır'a ait bir dikilitaş yer almakta. Augustus tarafından Roma’ya getirilip Circus Maximus’a dikilen taş yapıt daha sonra Papa 5. Sixtus’un emri ile 1589 yılında bu meydana taşıttırılmıştır.

Pantheon (Piazza Rotonda)

Antik Roma binaları arasında en iyi korunmuş yapılardan biridir. Pantheon (Tanrılar) adından da anlaşıldığı gibi M.S 126 yılında tanrılar için inşa edilmiştir. Bu bina Roma’nın çarpıcı ve muhteşem mimarisini gözler önüne seren bir eserdir. Ayrıca İtalya’nın krallarından II. Umberto ve Vittorio Emanuele ile Rönösans’ın önemli ressamlarından Raphael ve nişanlısının mezarları da burada bulunmaktadır.

Campo De Fiori ve Çevresi

Geceleri restoran ve barların, gündüzleri ise sebze ve meyve pazarlarının bulunduğu meydan, Roma’nın en özel ve en sofistike alanlarından biridir. Ancak 17. Yüzyılda suçluların halka açık idam edilmesinin yanı sıra ünlü İtalyan filozof Giordano Bruno’nun engizisyon tarafından tehlikeli olarak görülerek yakılmış olması, bu alanın eğlence dışında da tarihin kanlı olayları için kullanıldığını anlatır.

Aventine Tepesi

Collis Aventinus Roma’nın yedi tepesinden biridir. Roma’nın Ripa bölgesinde yer alır. Aventine tepesinin Roma mitolojisinde önemli bir yeri vardır. Kutsal Dağ olarak da adlandırılan ve tarihsel geçmişi karışık olan bu yer, pek çok tapınağa ev sahipliği yapmaktadır.

Trastevere

Trastevere Roma’nın batı kıyısında Tiber’in güneyinde yer almaktadır. Rönesans mimarisinin en güzel örneklerini barındıran bu semtte, botanik bahçeleri arasında Raffaello tarafından yapılan fresk evlere rastlayabilirsiniz. 15. Yüzyılda Yahudi tüccarların sıkça ziyaret ettiği Trastavere, geçen yüzyıllar içerisinde mimarisinde ve kentsel peyzajında fazla değişiklik yapılmadan dünyanın dört bir yanından gelen turistlere hala ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Eskiden işçi sınıfının yaşadığı alan olarak kabul edilen bu yer şimdilerde elit kesimin tercihleri arasına girmiştir.

Fori İmperiali

Roma'nın kalbinde uzanan bu yapı M.Ö 46-113 tarihleri arasında Julius Caesar, Augustus, Traianus, Vespaianus ve Nerya için inşa edilen Foro Romano’ya ilave olarak yapılmıştır. Fori İmperiali yüzyıllar boyunca siyasi ve dini açıdan da önem taşıyan bir yer olma özelliğini taşımıştır.

Forum Romano

Roma Formu, kentin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Yüzyıllar boyunca Roma halkının yaşam merkezi olarak kabul edilen forumlar, seçimlere, zafer törenlerine, gladyatör çatışmalarına, ticari ilişkilere sahne olmuştur. İmparatorluk forumlardan yönetilmiş, ticaretin ana merkezi olarak kullanılmıştır.

Costantinius Takı

Palatine Tepesi çevresinde yer alan zafer anıtı olarak inşa edilen bu tak, 315 yılında Costantinius’un Milvian Köprüsü savaşının zaferini kutlamak amacıyla yapılmıştır. Üzerinde imparatorluğa ait kabartmalar bulunan kemer 4. Yüzyılın sanat örneklerini taşımaktadır. İlk restorasyon çalışması 18. Yüzyılda yapılan kemer, son olarak 2000 yıllarında da yenilenme çalışmalarına dahil olmuştur.

Palatine Tepesi

Roma’nın yedi tepesinden biri olan bu yer, sanatsal bir peyzaj içeren çekici bir güzelliğe sahiptir. Üzerinde tarihi kalıntılar barındıran bu tepenin Roma’nın kurucuları Romalus ve Remus zamanına dayandığı söylenmektedir. Antik Cumhuriyet döneminde pek çok tapınak ve soyluların inşa ettirdiği görkemli evlere ev sahipliği yaptığı bilinen bu tepe, imparatorluk yıkıldıktan sonra önemini kaybederek bakımsızlığa terk edilmiş; ancak Rönesans döneminde yapılan çalışmalar, tepenin yeniden içinde Cicero ve Crassus’un da bulunduğu soylu aileler tarafından tercih edilmesine sebep olmuştur.

Caracalla Hamamları

Roma’da görkemli yapılar arasında yer alan Caracalla hamamları Collesseum’un yaklaşık 1 km. güneyinde yer almaktadır. 211-214 yılları arasında inşa edilen hamamlar imparator Caracalla dönemine aittir. Zengin iç mimarisi ile tanınan bu hamamlar 27 dönüm arazi üzerine inşa edilmiş olup 1600 kişi kapasitesiyle aynı zamanda dünyanın en büyük banyoları unvanını da taşımaktadır.

Palazzo Nuovo

Muhafazakârlar Sarayı olarak bilinen Palazzo Nuovo’nun ilk temelleri 1603 yılında Papa 8. Clement tarafından atılmış fakat yarım bırakılmıştır. Ancak uzun bir aradan sonra 1654 yılında tekrar değerlendirilerek Papa Innocent tarafından tamamlanmıştır. Michelangelo’nun sayısız mimari eserlerinden biridir.

Piazza Navona

15. yüzyıla ait Barok tarzında pek çok yapıyı barındıran bu alan M.S 1. Yüzyılda antik Romalılar tarafından stadyum olarak kullanılmış ancak günümüzde sokak panayırlarının kurulduğu ressamların ve falcıların mekânı olan bir meydan halini almıştır.

Cordonata

Michelangelo tarafından yapılan bu basamaklar Piazza Aracoeli’den başlayıp Piazza Campidolioya ulaşmak için tasarlanmıştır. Atlıların attan inmeden çıkabilmelerini sağlamak için geniş bir biçimde inşa edilen bu basamakların tırabzanlarını Mısır aslanları süslemektedir.

Jüpiter Tapınağı

Adını gücünden alan ve Optimus Maximus Tapınağı olarak da anılan bu yapı Antik Roma üzerinde bulunan en önemli tapınaklardan biridir. Plazzo dei Conservatosi’nin arkasında yer alır.

Piazza Venezia

Roma’nın merkezinde yer alan meydan Capitoline tepesinin eteklerinde yer almaktadır. Roma’yı ziyaret eden hemen hemen herkesin mutlaka ziyaret edeceği bir yer olan bu alan, aynı zamanda Fori İmperiali ve Via del Corso ile kesişmektedir. Adını kardinal Venezia’dan almıştır. Ayrıca meydanda 1911 yılında inşa edilen II. Vittariano’ya ait anıt heykel yer almaktadır.

Vatikan

İtalya’nın Roma kentinde yer alan dünyanın en küçük devletidir. Hıristiyanlık dininde Katolik mezhebinin yönetimi ile ilgilenen bu devlette mutlak monarşiye dayalı bir sistem uygulanır. Saint Peter mezarının üzerine inşa edilmiştir.

Castel Sant’Angelo

Kutsal Melek Kalesi anlamına gelen bu köprü, Tiber Nehri üzerinde yer alır. İmparator Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Köprünün korkuluklarında Bernini ve öğrencilerinin yaptıkları İsa’nın çarmıha gerilişini anlatan heykeller bulunmaktadır.

San Pietro Bazilikası

17. yüzyılda Carlo Moderno tarafından inşa edilen bu bazilika dünyanın en büyük kiliselerinden biridir. Moderno’nun yanı sıra Michelangelo, Bernini ve Bramante’de yapım çalışmalarında bulunmuş el birliği ile kilisenin Rönesans mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer almasını sağlamışlardır. Hıristiyan dünyasında eşsiz bir konuma sahip olarak nitelendirilen bu kilise Vatikan tarafından tasarlanmıştır. Bernini 284 traverten adet sütun ile tepelerinde 140 aziz heykelinin yer aldığı 88 adet gömme sütunu 1656-1667 yılları arasında tamamlayabilmiştir.
Caligula’nın Mısır’dan getirdiği 25 mt. yüksekliğindeki kırmızı granit kırmızı granit dikilitaş elipsin ortasında yer almaktadır.

Capella Sistina

Baccio Pontelli tarafından 15. Yüzyılda IV. Sixtus için inşa edilen bu mekân, Vatikan’ın en ünlü şapellerinden biridir. Rönesans’ın muhteşem mimari özelliklerini taşıyan şapelde Botticelli, Pinturicciho gibi ünlü ressamların resimlerine rastlamak mümkündür. Tamamlanması yaklaşık 20 yıl süren şapelde; insanın, kutsal kitapta yer alan üç bölümünün betimlenmesine dikkat edilmiştir. Hz. Adem’den Nuh’a, yasanın Hz Musa’ya verilmesi ve İsa’nın doğumundan son yargıya kadar olan bölüm anlatılmak istenmiştir.

Roma’da Ulaşım

Metro

1 Euro’luk biletlerle binebileceğiniz metro, sabah 05:30 ile 23:30 arasında Roma’da şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz en hızlı yoldur. Metro içindeki büfeler ve otomatlardan gazete ve sigara alabilirsiniz. Hatlar A ve B olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Aşk çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Termin İstasyonu ve Vatikan’a gitmek istiyorsanız turuncu renkteki A hattına binmeniz gerekmektedir. Colleseum’a gitmek için ise Mavi renkteki B hattını seçmelisiniz. Roma haritası için linki tıklayınız.
Link: http://subway.umka.org/map-rome.html

Tramvay

Roma’nın eşsiz güzelliklerini görerek seyahat etmek isteyenler için tramvay uygun bir seçenek olacaktır. Ulaşımda kolaylık açısından da tercih edebileceğiniz bu araçların tramvay hatları pek çok popüler noktalardan geçmektedir.

Otobüs

Sabahları 05.30 da sefere başlayan otobüsleri gece yarısına kadar kullanabilirsiniz. Oldukça güvenli hizmet sağlayan otobüs seferlerini 10 dakikada bir yakalamanız mümkün. Normal otobüs seferleri 23.30'te sona ermekte. Ancak bu saatten sonra gece seferleri devreye girmektedir. Yaz aylarında hafta sonları sefer saatlerini uzatabilmektedirler.
40 Express hattı ile Termini İstasyonu, Chiesa Nuova, St. Peters’e,
492 no’lu hat ile Tiburtina İstasyonu, San Lorenzo, Termini, Barberini ve Venezia Meydanı, Cipro ve Vatikan müzesine,
H hattı otobüsleri ile Termini İstasyonu, Via Nazionale, Garibaldi Çeşmesi ve Venezia Meydanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Roma’da ulaşımda taksi kullanmak istiyorsanız bunu bulunduğunuz mekânın veya kaldığınız yerin görevlilerinden istemek zorundasınız çünkü yoldan taksi bulmanız pek olası değil. Gelen taksiye binmeden önce ücret antlaşması yapabilirsiniz. Taksiler yaklaşık 50 Euro, taksimetreyi 2,8 Euro’dan açıyorlar ve kilometre ücreti olarak 0.92 Euro ödüyorsunuz.
Ayrıca taksiye 4 kişiden fazla binmeniz mümkün değil. Bunu kabul eden taksiler ise ekstra para talep ediyor. Bunun dışında bagaj başına 1 Euro ödemek zorundasınız. Ancak taksiyi birkaç kişi toplanıp kullanmak size uygun fiyata gelebilir.

Roma’da Yemek

Mis kokulu ve lezzetli baharatların kullanıldığı, aynı zamanda damak tatlarının mükemmel olduğu bu Akdeniz ülkesinde, her bütçeye uygun yemek bulabilirsiniz. Örneğin dilim pizzaları 2, sandviçleri 3 Euro'ya almanız mümkün. İçecekler için ödeyeceğiniz fiyat ise 1,5 Euro. Besleyici ve doyurucu bir öğlen yemeği için 15-20 Euro arasında bir fiyat ödeyebilir, normal standartlardaki bir restoranda akşam yemeğini 20 Euro dan başlayan fiyatlarda bulabilirsiniz.

Alfredo Alla Scrofa

Yaklaşık 100 yıllık bir İtalyan lezzetine sahip olan bu restoran, halen efsane aşçı Alfredo’nun kendi tarifi ile yaptığı Fettucine’nin lezzetini değiştirmeden servis ederek, yüzyıllık geleneği sürdürmekte. Fetuccini yemek için tercihleriniz arasına eklemelisiniz.
Adres: Via Della Scrofa 104 00 86 Roma
Tel: 0039 06 688 06 163

Pizzeria da Bafetto

''Roma’da bulunup pizza yemeden dönmek olmaz'' diyorsanız. Roma’nın en ünlü pizzacısı pizzeria Bafetto’yu denemelisiniz. Geleneksel İtalyan lezzetinde yapılan pizzalar, ödediğiniz paraya değecektir. Pizzaları beklerken, yine mükemmel lezzetlerde ve çeşitlerde hazırlanmış bruschettaları deneyebilirsiniz. Tabi bu eşsiz lezzet için uzun kuyruklarda bekleyebilirsiniz. Çünkü herkes bu lezzetin peşinde diyebiliriz. Pizzalara ödeyeceğiniz ortalama fiyat 15-20 Euro dur.
Adres: Via Del Governo Veccehio 114 00 186 Roma
Tel: 0039 06 686 16 17

Pompi

İtalya’nın en meşhur tatlılarından biri Tiramisu dur. “Beni teselli et” anlamına gelen bu lezzeti tatmak için Roma’nın en köklü pastanesi olan Pompi’ye gitmelisiniz. Tiramisu konusunda oldukça usta olan bu yerde Mascarpon peyniri ile lezzetlenen tiramisu damağınızda eşsiz bir tat bırakacaktır.
Adres: Via Delle Croce 82
Tel: 0039 06 7000 418

Giolitti

''Roma’ya gidip de dondurma yemeden dönmek olmaz'' diyenler. Roma’nın en meşhur dondurmacısı Giotti’ye uğrayabilirsiniz. Sokağa dizilmiş masalarda bulunduğunuz yerin keyfini çıkararak lezzetli tatlara şahitlik edebilirsiniz.
Adres: Via Delgi Uffici del Viccario 40 Roma
Tel: 0039 06 699 12 43

Ad Hoc

Roma’nın merkezinde yer alan ve Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini sunan bu restoran yemeğin yanı sıra lezzetli şarapları ile de meşhurdur. Güzel kaliteli bir şarap yudumlamak ve keyifli bir akşam geçirmek için tercih edilebilir. Lezzetli şarap menüleriyle süslenmiş yemeklere ödeyeceğiniz fiyat kişi başı 50 Euro dan başlıyor.
Adres: Via Ripetta 43 00186 Roma
Tel: 0039 06 323 30 40

Mirabella Mirabella

Roma’da şık ve romantik bir restoranda yemek istiyorsanız burayı tercih etmelisiniz. Zarif ve oldukça iyi döşenmiş dekorunda kusursuz servis ile sunulan lezzetli etleri tatmak keyif verecektir. Geniş camları olan terasından Roma’nın panoramik manzarasını da zevkle izleyebilirsiniz. Bu mükemmel akşam yemeği için ödeyeceğiniz hesap 10-150 Euro arasındadır.
Adres: 14 Via Porta Pinciana /Hotel Splendide 00187 Roma
Tel: 0039 06 421 688 37

Roma’da İklim

Akdeniz iklimine sahip olan Roma, genelde güneşli olmakla birlikte kış aylarında yağmurludur. Soğuk olan ayı yalnızca ocak olan bu şehirde nisan- kasım arası sıcak ve güneşli geçer. Ancak yılın en sıcak günleri temmuz ve ağustos ayı arasında yaşanmaktadır. Aralık ve şubat arası hava sıcaklığı 13-14, mart- nisan aylarında 15-20, haziran- eylül arasında 28-35, ekim-kasım aylarında ise 15-20 derece arasında değişim göstermektedir.

Roma’da Alışveriş

Antikalar

Roma’da antikacıları bulmak için Via Del Babuino, Via Margutta, Via Giulia veya Via Dei Coronai’ye gitmek durumundasınız. Çünkü en iyi antikacılar şehrin bu kesimlerinde bulunmaktadır. Genç tasarımcıların el sanatı eserlerini, antika değeri taşıyan kayıtları Roma’nın trend sayılan bölgelerinden biri olan Mercato Montide bulabilirsiniz. Daha değişik antika gümüşler ve yarı değerli bujiteriler için Borghetto Flaminio’yu ziyaret edebilirsiniz. Ancak almış olduğunuz antika parçaların garanti belgesi olmasına ve ihraç için gerekli izinleri taşımasına özen göstermelisiniz.

Gıda Ve Şarap

Roma şarap tüketimi konusunda önemli bir yere gelmiştir. İtalya’dan şarap götürmeyi planlıyorsanız Via Nazionalle de bulunan Frank Cornelissen’i ziyaret edebilirsiniz. İtalyan yemek kültürüne lezzet katan parmesan peyniri, Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağı, grappa ve limon cello İtalya’dan götürebileceğiniz gıdalar arasında yer alabilir.

Giyim

Roma modanın kalbinin attığı yerler arasında sayılabilir. Bu yüzden ucuza giyim eşyası satın almak sanıldığı kadar kolay değildir. Elbette bütçenize uygun yerleri bulabilirsiniz. Ancak tanınmış tasarımcıların kıyafetlerini Piazza Di Spagna da bulabilirsiniz. Bunun dışında Astralago Oticca, Campo Marzio 70, Balenciaga da seçkin mağazaları arasında yer alır.

Seramikler

İtalyanlarda seramik bir gelenektir ve uzun bir geçmişe sahiptir. Özellikle Rönesans dönemini yansıtan Farnase mozaik masalar en gözde ve en pahalı parçalardandır. Vazo, tabak, kase, fincan gibi seramik eşyalar için Campo De Fiori de ki Picta Porcellanne yi ziyaret edebilir, 15 Euro dan başlayan fiyatlarla bütçenize uygun ürünleri satın alabilirsiniz.

Cam Ürünler

Roma’da kolaylıkla bulabileceğiniz en popüler ürünlerden biri de cam eşyalardır. Çağdaş tasarımlarda üretilmiş cam vazolar, küllükler, tabaklar ve vs. eşyaları satın almak istiyorsanız Collesseum yakınında ki Silice’a veya Piazza Navona’nın arkasında yer alan Murano Piu’ya uğrayabilirsiniz. Daha uygun fiyatlardaki hediyelik eşyalar için ise Stilvetro’ya gidebilirsiniz.

Roma’da mutlaka gezilmesi gereken müzeler

Roma müzeler ve sanat galerileri açısından oldukça zengin bir İtalyan şehri. Bu yazımızda, mutlaka görülmesi gereken Roma müzelerine ilişkin adres, giriş ücreti ve müze içerik bilgilerine ulaşabilirsiniz. İşte dünyaca ünlü Roma müzeleri:

Vatikan Müzeleri

Roma sınırları içinde yer alan özerk Vatikan devleti, bünyesinde barındırdığı Vatikan Müzeleri ile eski Mısır sanat kalıntılarından, Rönesans’ın en değerli çalışmalarına ve Roma dönemi heykellerine kadar bir çok esere ev sahipliği yapıyor. Ünlü Sistine Şapeli’nin görüleceği yer de burasıdır. Müze, Pazar günleri hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Çok yoğun bir şekilde ziyaret edilen müzeye saatlerce sıra beklemeden girebilmek için önceden online bilet almak gerekiyor.
Ücret: Yetişkin 16 €, Öğrenci 8 €
Online bilet için:http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do

Capitoline Müzesi

Ünlü Roma Forumu’nun hemen yanında yer alan Capitoline Müzesi, deyim yerindeyse Roma tarihinin sergilendiği yer. Roma tarihine ilişkin aranan her şey 3 binadan oluşan bu müzede mevcut. Burası bazı kaynaklarda dünyanın ilk müzesi olarak da geçmektedir. Müzenin içinde bulunan sergi salonu da her daim önemli bir sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin web sitesinde sergi programları da dahil her türlü bilgiye ulaşılabilir. Müze, Pazartesi günleri hariç hergün 09.00 - 20.00 saatleri arasında ziyarete açık.
Ücret: 15 €
Bilgi:http://www.museicapitolini.org/

Galleria Borghese

Ünlü heykeltıraş Bernini’nin en ünlü heykel ve çeşmelerinin sergilendiği saray, muhteşem bir parka sahiptir. Saraya ulaşmak için yürünen parkın caddesi insanı büyülemeye yeter de artar. Fakat Galleria Borghese, istenildiği zaman gidilip gezilebilen sıradan bir müze değildir. Web sitesinden hangi saatlerde boş yer olduğuna bakıp online bilet almak şarttır. Aksi taktirde 2 gününüzü müzeye girmek için harcaya bilirsiniz.
Ücret: 11 €
Bilet:http://www.galleriaborghese.it/prenota-en.htm

Ulusal Modern Sanat Galerisi

19 ve 20. Yüzyıl modern sanat eserlerine ev sahipliği yapan Ulusal Modern Sanat Galerisi, 75 odadan oluşuyor. Her daim geçici bir serginin de bulunduğu galeride modern sanatın en seçkin örnekleriyle tanışmanız mümkün. Popolo Meydanı’na yürüme mesafesinde olan Ulusal Modern Sanat Galerisi, Galleria Borghese’nin kuzeyinde yer alıyor. Galeriyi Pazartesi günleri hariç her gün 08.30 - 19.30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün.
Ücret: 12 €
Bilgi:http://www.gnam.beniculturali.it/

Roma Ulusal Müzesi

1981 yılında devlet tarafından açılan Roma Ulusal Müzesi, 2 kattan oluşuyor. İlk katında Romalı sanatçılar tarafından yapılan ve Antik Yunan dönemini yansıtan heykeller bulunuyor. İkinci katında ise ünlü mimari yapılardan alınmış olan dekoratif parçalar sergileniyor. Müze Noel haftası dışında her gün 09.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
Ücret: Yetişkin 11 €, Öğrenci 7,50 €
Bilet:http://www.rome-museum.com/national-roman-museum-tickets.php

BLOG YAZILARI

10 ADIMDA ROMA

1

Roma Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri

Yaklaşık 800 kişilik nüfusuyla dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, yüzlerce yılda biriktirilmiş çok etkileyici bir de sanat koleksiyonuna sahip. En ünlü klasik heykellerden, Rönesans sanatının en etkileyici şaheserlerine, burada görülecek çok şey var. Sabah saat tam 09:00’da kapıda olun, yoksa kalabalık tur gruplarının gerisinde kalabilirsiniz. İlk bölümlerde fazla oyalanmamakta fayda var; müzenin en can alıcı noktaları, en sonda kalan Sistin Şapeli ile Rafael’in odası.
Viale Vaticano Roma, İtalya
2

Roma Bahçeleri

Roma Bahçeleri

Şehrin kalbine gizlenmiş ya da dışındaki tepelerin ardına yayılmış Roma bahçeleri; eski heykelleri, serin havuzları ve çeşmeleriyle, yeşilin her tonunu barındıran mis kokulu birer vahadan farksız. Bisiklet kiralayarak, en güzellerinden bazılarını bir günde dolaşabilirsiniz. Ender bitkilerin ve Lombardiya villalarından toplanmış heykellerin yer aldığı Villa Sciarra; içinde eski bir su kanalından kalma arklar barındıran geniş bir park olan Villa Doria Pamphili ve Roma’nın merkezinde, yüksekçe bir tepede birbirinden güzel heykelleriyle sizi karşılayan Villa Borghese, kaçırmamanız gerekenler arasında.
Roma, İtalya
3

Roma Maxxi

Çağdaş Sanatın Kalbi: MAXXI

Antik Romalılar betonu icat ettiyse (neticede Pantheon tapınağı iki bin yıldan fazla süredir ayakta!), mimar Zaha Hadid’in de onu mükemmelliğe ulaştırdığı söylenebilir. Kısaca MAXXI olarak anılan “Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi”, Roma’nın Flaminio semtinde restore edilmiş bir askeri kışlanın etrafında inşa edilmiş, şaşırtıcı derecede çağdaş çizgilere sahip ve adeta kendisi de sanat eserini andıran bir bina. Sanat ve mimariye ayrılmış iki bölümden oluşan müzede, şehrin en heyecan verici sergileri sahne alıyor.
Roma, İtalya
4

Roma Şehrin En İyi Pizzası

Şehrin En İyi Pizzası

Roma pizzası denilince, aklınıza yuvarlak Napoli pizzası gelmesin. Dikdörtgen şeklinde yapılıp demir tepsilerde, gazlı fırında pişirilen ve daha sonra karelere bölünerek satılan pizza al taglio’yu deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri, Pizzarium. Sahibi Gabriele Bonci, pizza hamurunda kullanacağı doğal ekşi mayayı bulabilmek için köy köy dolaşmış, yetenekli bir şef. Bu ayaküstü mekân, 2003’te Cipro metro durağı yakınında açıldığında, pizzada kullandığı orijinal malzemeler (tütsülenmiş ricotta peyniri, kuşkonmaz, fava fasulyesi, tavşan eti gibi); hem çıtır, hem de dolgun pizza hamuruyla dikkatleri üzerine çekmişti.
Via della Meloria, No: 43 Roma, İtalya
5

Efsanevi Roma Dondurması

Efsanevi Roma Dondurması

Gelateria dei Gracchi’de (www.gelateriadeigracchi.com) hurmadan ayvaya ve mandalinaya kadar mevsim meyveleri ve şam fıstığı, kavrulmuş kestane gibi kuruyemişler ön planda. Fatamorgana (www.gelateriafatamorgana.it) en iyi malzeme kombinasyonları konusunda başı çekiyor: Çikolata ve tütün; fesleğen, ceviz ve bal bunlardan sadece ikisi. Ancak şehirden en uzak olan dondurmacı, aynı zamanda en iyisi: Al Settino Gelo’da (www.alsettimogelo.it) Barolo şarabından gülsuyu ve safranlı çeşitlere kadar pek çok alternatif var.
Roma, İtalya
6

Roma Şarküteri Cenneti Volpetti

Şarküteri Cenneti

Bir parça pahalı olmakla beraber, Roma’nın en iyi şarküterilerinden biri Volpetti. Kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren zengin aromaları ve tatlarıyla sizi yakalayan mekânda; gerçek bufalo sütünden mozzarella ve Roma usulü pecorino peyniri gibi çeşitler, füme et ve salamlar, ekmeğe sürmek için ezmeler, yağlar, balzamik sirkeler, tatlılar ve daha fazlası sizi bekliyor. Canayakın servis elemanları size istediğiniz üründen tadımlık sunuyor. Hediyelik sepetleri ise eve götürmek için ideal.
Roma, İtalya
7

Roma Borsalino

İtalyan Stili Şapka

1857’den bu yana İtalya’nın efsane haline gelen fötr şapka üreticisi Borsalino, Milano’nun yanı sıra Roma’da da şık bir dükkâna sahip. Beyaz perdenin Humphrey Bogart ve Gary Cooper gibi isimleri tarafından kullanılması ve mafya filmleri sayesinde daha da ünlenen Borsalino’da, ustalar şapkaları hâlâ 100 yıllık makinelerde şekillendirmeyi sürdürüyor. Mağazada ayrıca Panama tarzı şapkalar ile kadınlar için modeller de var.
Roma, İtalya
8

Roma Delfina Delettrez

Mücevher Sihirbazı

İtalyan lüks moda markası Fendi ailesinden gelmesine rağmen, Delfina Delettrez kendi yolunu çizmeyi tercih edenlerden. Oldukça sıra dışı takılara imza atan Delettrez, geleneksel olan her şeyden uzak duruyor ve tasarımlarında doğadan unsurları sıkça kullanıyor: Altından yapılmış arılar, etkileyici bir gerdanlığın üstündeki reçine kabarcıklarının içinde yüzüyor; kahverengi pırlanta ve inciler kare bir yüzüğün üstündeki kübik formlu çerçeveleri oluşturuyor; kurbağa figürlü bileklikler ve vatoz şeklinde yüzükler vitrinler süslüyor. Delettrez’in adeta bir sanat galerisini andıran butiğini kaçırmayın.
Roma, İtalya
9

Roma Villa del Priorato

Şehir İçindeki Gizli Mahalle

Antik Roma’nın üzerine kurulduğu yedi tepeden biri olan Aventine Tepesi’ne çıkıp, kentin nefes kesici manzarasını seyretmeye ne dersiniz? Buradan 20 dakikalık bir yürüyüşle; güzel evlerin, kilise ve okulların arasından geçerek Villa del Priorato’ya, yani Malta şövalyelerinin şehirdeki merkezine geliyorsunuz.
Via di Santa Prisca No: 11 Roma, İtalya
10

Roma Sokakları

Roma Sokakları

Şehrin birbirine açılan daracık sokakları ve meydancıklarını keşfetmenin en iyi yolu yürümek elbette. Ancak farklılık arayanlar, Bici & Baci ile bisiklet turuna katılabilir veya Scooteroma ile (scooteroma.com) şehrin en önemli mekânlarını vintage bir Vespa üzerinde görebilir.
Roma, İtalya
Talep Formu
Bizi Arayın