Kent Rehberleri

VİYANA ŞEHİR REHBERİ

Viyana, Avusturya’nın 2 milyon nüfuslu başkenti. Tuna Nehri kıyısında yer alır. Üstün bir altyapıya sahip, güvenli ve oldukça temiz bir şehirdir. Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olması Viyana’yı en popüler turizm hedeflerinden biri haline getirmiştir. Bu nedenle dünyanın her tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Tarihte Habsburg Hanedanı’nın hüküm sürdüğü kent, yüzyıllardan beri biriktirdiği miras sayesinde Avrupa’nın tarihi ve kültürel açıdan en zengin merkezlerinden biri olmuştur. Şehrin sahip olduğu mimari doku Keltler, Romalılar ve Habsburg Hanedanlığından izler taşır. Bu sanat ve düşünce şehri tarihi yapıları, düzenli kent planı, modern ve şık kafeleri ile Avrupa’nın en gözde turistik noktalarından biridir.

GENEL BİLGİLER

Ülke: Avusturya
Dil: Almanca
Saat Farkı: Avusturya Türkiye’den 1 saat geridedir.
Para Birimi / Para Bozdurma: Ülkede geçerli para birimi Euro’dur. Bu nedenle yanınızda Euro bulundurmanızı öneririz.
Giyim: Yanınızda şehri ziyaret ettiğiniz döneme göre mevsimlik kıyafetler ve mutlaka şemsiye ve yağmurluk bulundurun. tavsiye ederiz.
Elektrik: Elektrik akımı 220 volt, 50 Hz’dir. Kullandığınız özel elektrikli aletler için yanınızda çoklu adaptör bulundurmanız önerilir.

VİYANA’da İKLİM

Şehir okyanus iklimiyle kıta avrupa ikliminin etkilerine açıktır. Yaz aylarında sıcaklık 20 ° C ile 30 ° C civarındadır. Kış aylarında ise sıfır derece ve altında seyreder.

VİYANA’da ALIŞVERİŞ

Kartner ve Kohlmarkt Caddeleri şehrin en işlek alışveriş noktaları arasında yer alıyor. Bu caddelerin üzerinde şık butikler bulabilirsiniz. Bunların haricinde Mariahilfer, Ringstrassen Galerien, Shopping City Süd ve Naschmarkt alışveriş keyfini devam ettirebileceğiniz diğer yerler arasında.

TARİHİ

19. Yüzyıldan Hitler’in şehri işgal ettiği 1938 yılına kadar Viyana bir kültür merkezi olma özelliğini sürdürmüştür. Müziğin başkenti olarak anılan şehir, en ünlü bestecilere ilham kaynağı olmuştur. Brahms, Bruckner, Mahler ve Richards Strauss gibi klasik müziğin dahileri sanatsal açıdan bu şehirden beslemiş, en güzel eserlerini burada üretmişlerdir.
1934 yılında Avusturya iç savaşını yaşamış olan kent, 1938’de Hitler’in, 1945 yılında Sovyetlerin işgaline uğramıştır. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ağır tahribata uğramış olan Viyana’da birçok tarihi bina ulaşım ve altyapı sistemi zarar görmüştür.

GÖRÜLMESİ TAVSİYE EDİLEN YERLER

Şehir Merkezi

Viyana şehir merkezi geleneksel ve modern hayatı aynı anda yansıtor. Burada üç ana cadde bulunmaktadır. Kohlmarkt, Graben ve Karntner caddeleri. Bu caddeler zengin alışveriş seçenekleri ve sahip oldukları canlılıkla dikkat çekiyor. Sadece yayalara ayrılmış olan şehir merkezinde uluslararası birçok alışveriş markası bulunmaktadır. Tüm bu lüksün ortasında 19. Yüzyıldan kalma tarihi mağazaların ve şehrin ünlü katedrali Stephansdom’un da bulunduğu kent merkezinde geçmiş dönem hayatının da izleri sürülebiliyor.

Hundertwasser Evleri

Hundretwasser Evleri ünlü ressam-mimar Friedensreich Hundertwasser imzalı. Hansel ve Gratel’in evlerini andıran ev projesi toplam 52 daireden oluşuyor. Düz formların kullanılmadığı evler ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Rengarenk dekore edilmiş dış cephesi ve süslü mozaikleriyle Hundertwasser Evleri Viyana’nın modern ve sanatsal yüzünü sergiliyor.

Klasik Müzik Konseri

Viyana yüzyıllar boyunca müzik ile eş anlamlı bir şehir olmuştur. Mozart, Beethoven, Schubert ve Johann Strauss’u besleyen Viyana bu olağanüstü müzikal mirası günümüze kadar korunabilmiştir. Viyana Filarmoni dünyanın en iyi orkestralarından biri. Konserlerini Musikverein’de veriyor. Viyana Devlet Opera Binası ve Konzerthaus müziğin başkenti Viyana’da müzikseverlerin keyifli vakit geçireceği diğer yerlerden.

Hofburg Sarayı

1918 Yılına kadar Hofburg Sarayı devasa Habsburg İmparatorluğu’nun merkeziydi. Yedi yüzyıl boyunca imparatorluk buradan yönetildi. Eski şehrin merkezinde bulunan görkemli sarayı Habsburg soylularının günlük yaşamları hakkında fikir sahibi olmak için muhteşem bir yer. İmparatorluk Dairesi ve Gümüş Koleksiyonu Sarayda bulunan çok sayıda müze ve muhteşem koleksiyonlar imparatorluk ailesini temsil eder. Hazine dairesinde kraliyet ailesinin mücevherleri görülebilir.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı bir Dünya Kültür Mirası ve Avusturya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Kraliyet ailesinin eski sarayı olan Schönbrunn Avrupa’nın en etkileyici barok saray komplekslerinden biridir. 1642 yılında Habsburg Hanedanlığı zamanında yapılan saray bugün Avusturya Hükümeti’nin çeşitli davetleri için kullanılıyor. Viyana Kongresi’nin düzenlendiği, Mozart’ın konser vermiş olduğu bu muhteşem sarayın avlusunda bulunan labirent bahçeler, rokoko tarzı iç dekorasyonu ve sahip olduğu hayvanat bahçesi oldukça ilgi çekici.

Belvedere Sarayı

Avusturyalılar için Belvedere Sarayı’nın önemi büyük. Çünkü ülkenin bağımsızlığına kavuşmuş olduğu anlaşma bu sarayda imzalanmış. Brok tarzda inşa edilmiş bu sarayın yapımı 1683 yılında tamamlanmış. İki parçadan oluşan Belvedere Sarayı içerisinde Barok Sanatı müzesi olmak üzere toplam üç müze bulunuyor. Klimt’e ait çok değerli tablolar ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.

VİYANA’da ULAŞIM

Viyana iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Otobüs, tren, tramvay ve metro hatlarıyla çevrilidir. Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde Viyana yeraltı metrosu gece boyunca yolcularına hizmet verir. Şehrin hemen her noktasında ulaşım için bilet bulunabilir. Tek bilet 2 Avro, günlük bilet ise 7 Avro’dur.Şehirde taksi ulaşımı toplu taşımaya oranla çok daha pahalıdır. Gece ve gündüz tarifesi aynıdır

VİYANA’da YEMEK

Yeme ve içme Viyana’nın favori faaliyetlerindendir. Sofralarında Macar, Yahudi, İtalyan ve Fransız tarzı belirgindir. Schnitzel, Langos, kestane kızartma, wurst ve Gulaş ve meyvalı turta Viyana’nın geleneksel tatları arasında. Uygun fiyatlı menüler bulabileceğiniz restoranlar ve tavernalar damak tadına düşkün ziyaretçiler için keşfedilmesi gereken yerler arasında.

Figlmüller

Haftanın tüm günleri açıktır. Oldukça uygun fiyatlarla karnınızı doyurabilirsiniz. Şnitzel 11, 50, Bira ise 1.80 Avro.
Adres: Wollzeile, 5 Viyana

Vestibül

Güzel bir terasa sahip olan mekanda Mittegsmanü denilen öğle yemeğine özel menüler sizi bekliyor.
Adres: Karl Lueger - Ring, 2 Avusturya

Zum Schwarzen Kameel

Burası tarihi bir restoran. 1618 yılından bu yana bulunduğu yerde hizmet vermeye devam ediyor.
Adres: Bognergasse 15, Viyana

Kervansaray

Burası Avusturya’nın en prestijli restoranları arasında gösteriliyor. Alışılmış damak tadından kolay kolay vazgeçemeyenler burada Türk yemekleri bulabilirler.
Adres: Mahlerstr, 9 Viyana

Palmenhaus

Restoran tavsiyelerimiz içerisinde en güzel mekana sahip olan Palmenhaus, Holsburg Sarayınının içerisindeki serada bulunuyor. Yemekleri de sahip olduğu ambiyans kadar iştah acıcı.
Adres: Burggarten, Viyana

Der Neue Donauturm

Tuna Park içerisinde yükselen 160 metre yüksekliğe sahip Tuna Kulesi’nde bulunan döner restorantta özellikle bi akşam yemeği yemenin tadını unutamayacaksınız.
Adres: Donauturmstr, 4 Viyana

Mutlaka Görülmesi Gereken Viyana Müzeleri

Orta Avrupa’nın tartışmasız sanata en düşkün kenti olan Viyana, içinde barındırdığı müze ve sanat galerileri ile özellikle sanata ilgi gösteren gezginlerin en önemli rotalarından biri. Sizde Viyana’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız sizin için bir araya getirdiğimiz en önemli Viyana müzelerine uğramayı ihmal etmeyin.

Sanat Tarihi Müzesi

Muhteşem gotik mimarisiyle Sanat Tarihi Müzesi, Viyana’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Müzede Antik Yunan, Roma, Mısır, Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait çok sayıda eser ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu eserler arasında en çok dikkat çekenlerinse Rubens, Rembrandt, Raphael ve Titian gibi sanatçılara ait olduğunu söylemek mümkün. 19 yaşından küçüklerin ücretsiz girebildiği müze, her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında gezilebilir.
Ücret: Yetişkin 14 €, Öğrenci 11 €
Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Viyana, Avusturya
Bilgi: http://www.khm.at/en

Albertina Müzesi

Albertina Müzesi, Viyana’nın en önemli sanat müzelerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Sanata düşkün seyahat severlerin en gözde destinasyonlarından biri olan Viyana’da en çok turist çeken yerlerden biri de bu sanat müzesidir. İçinde 70 bin civarı çizim baskı ve modern grafik çalışmalarını barındırır. Çarşamba günleri 10.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet veren müze diğer günler 10.00 - 18.00 saatleri arasında gezilebilir.
Ücret 13.50 €
Adres: Albertinaplatz 11010 Viyana, Avusturya
Bilgi: http://www.albertina.at/en

Arsenal Müzesi

Viyana’daki en önemli müzelerden biri Arsenal Müzesi’dir. 16 ve 20. Yüzyıl arasındaki savaş malzemeleriyle Avrupa tarihine ışık tutmaktadır. Müzeyi Türk gezginlerin özellikle ziyaret ettiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise Avrupa’daki en fazla Osmanlı savaş malzemesinin bu müzede sergileniyor olması. Müze her gün 09.00 - 17.00 saatleri arasında gezilebilir.
Adres: Arsenal Objekt 1, 1030 Wien, Avusturya
Ücret: Yetişkin 6 €, Öğrenci 4 €
Bilgi: http://www.hgm.at/en.html

Leopold Müzesi

Avsuturya modern sanatına ilişkin ne aranıyorsa bulunabileceği en önemli yer Leopold Müzesi’dir. 2001 yılında çılan müzenin oldukça geniş bir koleksiyona ulaşmasında Avusturya devletinin katkısı oldukça fazladır. 20. Yüzyıldan bugüne modern sanatın en önemli eserlerinin bulunduğu müze Çarşamba günler 10.00 - 21.00 saatleri arasında ziyarete açıkken diğer her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında gezilebilir.
Ücret: Yetişkin 12 €, Öğrenci 8 €
Adres: Museumsplatz 1, 1070 Viyana, Avusturya
Bilgi: http://www.leopoldmuseum.org/en

BLOG YAZILARI

10 ADIMDA VİYANA

1

Viyana Palais Coburg

İmparatorluk stili konaklama: Palais Coburg

Kent surlarının tepesine 1840’lı yıllarda inşa edilmiş olan bu saray bir zamanlar Ferdinand von Saxe-Coburg-Gotha’nın yazlık ikametgâhıydı. 2003 yılında otele dönüştürülen büyük saray 35 süitle hizmet veriyor. Her biri ya geleneksel ya da çağdaş stilde döşenmiş süitlere sahip otel konumu sayesinde gözlerden uzak ve son derece huzurlu. Bununla birlikte opera, alışveriş bölgesi ve müzeler gibi kentin tüm hareketine ve canlılığına yalnızca birkaç dakika uzaklıkta.
4 Coburgbastei Viyana, Avusturya
2

Viyana Fabio’s

Fabio’s

Michelin yıldızlı Fabio’s, İtalyan mutfağı sunan son derece başarılı bir restoran. Kentin üst sosyoekonomik tabakasını ağırlayan restoran, son derece popüler bir akşam yemeği mekânı. 2002 yılında Fabio Giacobello tarafından açılan Fabio’s, siyah deri koltukları ve çekici şarap barıyla aynı zamanda şık ve sofistike bir buluşma noktası. Taptaze malzemelerle hazırlanan Akdeniz lezzetleri arasında kümes hayvanları ve deniz mahsulleri ön planda. Adaçayıyla yapılan gnocchi ve portakal pestoyla servis edilen çıtır domuz, restoranın favorilerinden.
Tuchlauben 6 Viyana, Avusturya
3

Viyana Academy of Fine Arts

Academy of Fine Arts Vienna

1692’de, sonraları Avusturya Baronu olacak olan saray ressamı Peter Strudl tarafından kurulan Academy of Fine Arts, Viyana’nın en prestijli okulları arasında gösteriliyor. 900’den fazla öğrencinin devam ettiği akademide araştırma odaklı bir ortamda farklı sanat disiplinleri öğretiliyor. Kampus 33 bin 500 metrekarenin üzerinde bir büyüklüğe sahip ve içinde bir de müzenin olduğu beş binadan oluşuyor. Müzede Hieronymus Bosch'un ünlü Last Judgment Triptych adlı eseri gösteriliyor. Son teknoloji ürünü bir video ve ses stüdyosuna sahip olan akademinin kütüphanesinde ülkenin en zengin çizim koleksiyonu (en az 150 bin) da mevcut.
3 Schillerplatz Viyana, Avusturya
4

Viyana Mozarthaus

Müziğin kalbine seyahat: Mozarthaus

Mozart bu evde başka herhangi bir yer de yaşadığından daha uzun süre ikamet etti. Ünlü bestecinin 1784’ten 1787’ye kadar yaşadığı ev bugün müze olarak hizmet veriyor. St. Stephan Katedrali yakınlarında bulunan ev 17. yüzyıldan kalma. Dört büyük, iki küçük oda ve bir de mutfaktan ibaret olan ev 1941’den beri müze olarak kullanılıyor ve 2004’te geçirmiş olduğu renovasyondan sonra dört farklı sergi katıya hizmet veriyor. Bestecinin birçok eserini burada yaratmış olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu besteler arasında belki de en ünlüsü Figaro’nun Düğünü.
5 Domgasse Viyana, Avusturya
5

Viyana Naschmarkt

Pazar yeri: Naschmarkt

Kentin kuzey ucuna doğru uzanırsanız birbirinden taze sebze ve meyvelerin, süt ürünlerinin, zeytinyağların, sirkelerin ve elde yapılmış Alles Seife sabunlarının satıldığı çiftçi pazarını görebilirsiniz.
136 Hasnerstraße Viyana, Avusturya
6

Viyana Onyx Bar

Manzaraya karşı içki keyfi: Onyx Bar

Do & Co Hotel’in altıncı katına konuşlanmış Onyx Bar, Stephansplatz’a ve gotik St. Stephen Katedrali’ne bakan harika bir konuma sahip. Bir yandan dev camlarından etrafı keyifle izleyip bir yandan da sade ancak çarpıcı dekorasyonunda keyifle içkinizi yudumlayabileceğiniz Onyx Bar kentte güzel zaman geçirmek için en ideal noktalardan.
12 Stephansplatz Viyana, Avusturya
7

Viyana Prater

Ailece boyu eğlence: Prater Eğlence Parkı

Her ne kadar çok ünlü olsa da insanları Viyana’nın eğlence parkına çeken tek şey Riesenrad değil. Bu devasa dönme dolap dünyanın birçok yerinden gelen turistleri şaşırtıp heyecanlandırsa da Wiener Prater Eğlence Parkı’nı hareketlendiren ve çekici kılan yüzlerce şey var. Mart-ekim ayları arasında faaliyette olan parkta eğlence araçlarının yanı sıra 60 civarında restoran, bir planetaryum, bir müze ve bir de yan yana sıralanan ağaçların gölgelediği bulvar Hauptallee var. Parti isteyenler, parkın ucunda yer alan Pratersauna’yı deneyin. Eski bir saunadan gece kulübüne devşirilen mekânı parkın içinde kime sorsanız size gösterecektir.
9 Prater Viyana, Avusturya
8

Viyana Heurige

Şarapla geçen bir gün: Heurige

Renove edilen devasa üzüm presleme evi son zamanlarda kentin en popüler destinasyonlarından biri oldu. Burası üzüm bağlarının içerisinde bir şarap imalathanesi. Burada üzüm bağlarının ortasında oturacak, kenti, harika bir noktadan, yeşillikler içinde izleme fırsatı bulacaksınız. Kendi üzümlerinden yaptıkları şarabı mutlaka tadın hatta mümkünse birkaç şişe satın alın. Kesinlikle kentin en iyi şaraplarından… Bunların yanı sıra burada bir şarap restoranı da mevcut. Tipik Avusturya yemeklerinden klasik Viyana lezzetlerine burada şarapla birlikte harika giden tatlar keşfedeceksiniz.
U6 Nussdorfer Strasse, Grinzinger’e 38no’lu tramvay Viyana, Avusturya
9

Viyana Gabarage Upcycling

Geri dönüşümlü alışveriş: Gabarage Upcycling Design

Viyana’nın en şık caddelerinden birine konuşlanmış bu mağaza, ev ve ofis eşyalarından yeni eşyalar ve mobilyalar üretiyor. Örneğin kullanılmış selüloitten lamba ve eski tip ofis klasörlerinden eğlenceli bir şezlong yapıyorlar. Eski bir kanvas parçası bir çantaya, bir bowling topu ise vazoya dönüşebiliyor. Yaratıcılık ve ekolojinin başarıyla bir araya getirildiği bu harika tasarım mağazasını kaçırmayın.
6 Schleifmühlgasse Viyana, Avusturya
10

Viyana Tanzschule Elmayer

Dersimiz dans: Tanzschule Elmayer Dans Okulu

Tanzschule Elmayer Dans Okulu, 1919 yılında Avusturya İmparatorluk Ordusu’nun subaylarından biri olan Willy Elmayer von Vestenbrugg tarafından kuruldu. Pallavicini Sarayı’nın içinde yer alan ahırlarda bugün dans ediliyor. Okulda özellikle turistler için kısa soluklu ders programları düzenleniyor.
13 Bräunerstrasse Viyana, Avusturya
Talep Formu
Bizi Arayın