Tematik Rehberler

SON CRUISE TRENDLERİ

Uzun zamandır bir cruise yolculuğunun hayalini mi kuruyorsunuz? Cruise dünyasında son yıllarda ne gibi gelişmeler var, cruise seçerken nelere dikkat etmeli, yola çıkmadan önce yapılacaklar ve minik bir cruise tarihçesi… Hepsi bu mini rehberde.

EN SON YENİLİKLER

Cruise şirketleri birbiri ardına yenilikler üretiyor, yolculuğu daha da eğlenceli ve konforlu kılmak için ardı ardına ilginç fikirler geliştirip bunları gerçeğe dönüştürdükleri gemiler tasarlıyorlar. İşte cruise gemilerindeki son trendler…

1. Eğitime devam

Cruise’larda artık sadece dinlenilmiyor, yeni şeyler de öğreniliyor. Bazı cruise şirketleri gemilerinde yolculuk sürelerine göre biçimlendirdikleri kurslar düzenliyor. Örneğin Crystal Cruises’da Yamaha org dersleri ve Berlitz dil kursları gerçekleştiriliyor. Oceania Riviera’da ise teknoloji harikası bir yemek okulu var. Burada ünlü şef Jacques Pépin de gelip bizzat eğitim veriyor.

2. Gurme keyifler

Cruise’larda artık sadece lezzetli yemekler değil, gerçek gurme lezzetleri var. Crystal Cruises, Nobu’s Silk Road adlı ünlü restoranı ve sushi barıyla bu akımın ilk temsilcilerinden. Princess Cruises’ın Royal Princess gemisi ise son derece şık bir şef masasına, Chef’s Table Lumiere’e sahip.

3. Nostalji

Amerikan tarihinin Red Kit, Texas ve Tom Mix sayesinde belleklerimize kazınan çarklı vapurları, bir asır sonra geri döndü ve artık seyrine Amerikan nehirlerinde cruise turlarıyla devam ediyor. Çarklı nehir vapurlarından biri olan ve Great American Steamboat Company tarafından işletilen 436 yolcu kapasiteli Steamboat American Queen, Memphis güzergâhında yolculuk ediyor. American Cruise Lines’ın 150 yolcu kapasiteli bir başka çarklı nehir vapuru Queen of the Mississippi ise yolculuğuna 2013 Ağustos’unda New Orleans’tan başlayarak, Mississippi şehirlerini gezecek.

4. Güvertede hayat var

Norwegian Cruise Line’ın Breakaway gemisinde barlar, restoranlar ve mağazaların yan yana sıralandığı bir gezinti alanı var. Viski barı, et sevenler için biftek restoranı, ünlü şef Geoffrey Zakarian’ın restoranı ve gezintiye çok yakışacak İtalyan usulü dondurma gelato… Hepsi Breakaway’in güvertesinde.

5. Spa ve duş keyfi

Celebrity Cruises’ın gemisi Celebrity Reflection’daki özel Reflection süitlerinin sıradışı duşları, cruise keyfine farklı bir deneyim katıyor. Camdan zeminler, duvarlar ve aynalı pencerelere sahip olan duş kabinleri, kamaradan ileri doğru çıkıntı yaparak yolculuk boyunca muhteşem manzara eşliğinde duş almaya olanak veriyor. Seabourn Quest’te isebitkisel terapiler sunan Fin saunaları ile bir Kinesis havuzu hizmet veriyor.

6. Yetişkinlere oyun alanı

Royal Princess’ınVegas stilindeki tropik havuzunda gerçek palmiyeler, dans fıskiyesi ve geceleri kulübe dönüşen bir de ada var. Disney Cruise Line’ın Disney Fantasy isimli gemisinde, içinde çocukların olmadığı bir Disneyland var: Bir şampanya barı ve gece kulübü de bu eğlence ülkesine dahil. Carnival Cruises Line’ın gemisi Carnival Breeze’de ise beş boyutlu gerilim filmi heyecanı yaşayabilirsiniz. Beş boyutun içine, fışkıran sular ve rüzgâr da dahil.  

NELERE DİKKAT ETMELİ?

1. Deneyimli bir acenta seçin.

Cruise gemisi seçmek, ısmarlama bir elbise almaktan pek de farklı değil: Doğru bedeni bulmak için bir uzmana ihtiyacınız var. Özellikle büyük bir gemide, kamaranın konumu çok önemli olabilir. Hatta en benzer görünen seyahat güzergâhları bile tamamen farklı deneyimler sunabilir. Gemi şirketi seçeneklerinizi daralttığınız zaman, gemilerin web sitelerinde tavsiye edilen yetkili acenteleri arayın.

2. Erken rezervasyon yaptırın.

Bol seçenek ve uygun fiyatlar için erken rezervasyon yaptırmak şart. 8-12 ay öncesinden başlayan satışlara mutlaka göz atın; özellikle de yurt dışı gemi turları sektöründe “dalgalı sezon” olan adlandırılan ocak-mart arasındakilere. Birçok güzergâh için bu aylarda ciddi indirimler ve ücretsiz kamara değişiklikleri yapılıyor.

3. Ölü sezonda denize çıkın.

Tatiller arasında rezervasyon yaptırın. Birçok denizyolu şirketinde, aralık başında fiyatlar en düşük seviyede oluyor. Gemilerin bir bölgeden diğerine transferi sırasında da iyi pazarlık şansınız var.

4. Seyahat sigortası yaptırın.

Doğru sigorta poliçesi, seyahat ertelemelerini, iptaller ve acil durumlarla ilgili maliyetleri kapsayacaktır.

5. Gemi dokümanlarınızı önceden doldurun.

Gemiye yerleşmeniz çok daha hızlı olacaktır.

7. Restoran rezervasyonu yaptırın.

Aksi halde, gemideki alternatif alakart restoranlarda masa bulmakta zorlanabilirsiniz.

8. Kara turlarını gözden geçirin.

Limanlarda satışa sunulan tur paketlerinin bazıları, gemiye binişin hemen öncesinde satışa sunuluyor.

CRUİSE’IN TARİHTEKİ YOLCULUĞU

Cruise yolculukları aslında çok eskilere dayanan bir geçmişe sahip. Milattan önce 47 yılında Sezar ve Kleopatra, katamaran tipi bir gemi olan Thalamegos ile Nil’de gezinirdi. Bu geminin içi de bugünün cruise gemileri gibi son derece şatafatlıydı. Bundan çok uzun zaman sonra, 1492’de, İspanya’nın denizler ve okyanuslar amirali Kristof Kolomb, ileride Amerika olduğu anlaşılacak kıtaya doğru yolculuğa çıktı. Bu yolculuk da cruise tipi gemilerden pek farklı olmayan 3 gemiyle ve okyanus aşılarak yapıldı.

1819’da ABD’den İngiltere, Liverpool’a doğru yola çıkan Savannah, Atlas Okyanusu’nu geçen ilk buharlı gemiydi. 1840’ta ise, müşteri memnuniyetini her şeyin önünde tutan Cunard Line şirketinin Britannia adlı gemisi, yolculara taze süt sağlamak için seyahatte bir de inek bulundurmaya başlamıştı. Mark Twain 1869 yılında Mısır, Yunanistan ve Kutsal Topraklar’a yaptığı cruise yolculuğunu, Innocents Abroad adlı kitabında anlattı. Bundan bir sene sonra White Star’ın Oceanic isimli gemisi, birinci sınıf kamaraları, sürekli akan suyu ve mum yerine gaz lambalarıyla sağladığı aydınlatma sistemiyle cruise endüstrisinin çıtasını epeyce yükseltti.

1950’lerde uçak yolculuğunun yaygınlaşmasıyla cruise yolculukları lüks haline geldi. 1963 yılında ise bir cruise yolculuğu sırasında ilginç bir hadise meydana geldi. Ünlü oyuncu Rita Hayworth’un ABD’de yaptığı yolculuk sırasında, mürettebattan bir kişi anı olarak saklamak için oyuncunun tuvalet klozetini çaldı. 1977’de milyonlarca izleyiciyi televizyon başına kilitleyen Aşk Gemisi dizisi ABC ekranlarında yayımlanmaya başladı. 1996 yılına gelindiğinde ise Disney Cruise Line, Bahamalar’daki Castaway Cay’de özel bir ada satın aldı.

2009’da Royal Caribbean International, dünyanın en büyük cruise gemisi Oasis of the Seven Seas’i suya indirdi. Gemide 12 bin bitki ve ağaçtan oluşan bir “Central Park” bile vardı. 2012 yılında ise American Queen Steamboat Company, 19. yüzyılın muhteşem nehir gemilerini tekrar hayata döndürdü ve Mississippi’nin geçmişini yeniden canlandıracak çarklı gemilerle cruise turları düzenlemeye başladı.

Talep Formu
Bizi Arayın