ETKİNLİK AJANDASI AĞUSTOS 2013

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Guca Trompet Festivali

Guca Trompet Festivali Guca, Sırbistan

Rock, pop, house, techno ve daha birçok müzik akımına özel dünyaca ünlü festivaller bir yana, Sırbistan yerel kültürü yaşatmayı amaçlayan çok sıra dışı bir festivale ev sahipliği yapıyor. Guca Trompet Festival’inde Balkanların eşsiz müzikleri can bulurken, çingene müzikleri de ona eşlik ediyor. Balkanlar denilince bu kültürün dünyaca ünlü isimlerinden Emir Kusturica es geçilemez. Festivalin bu yılki açılışı, yönetmenin “Black cat, White cat” adlı filmi ile yapılacak.

Sziget Festivali

Sziget Festivali Budapeşte, Macaristan

Bu yıl 21. kez gerçekleştirilecek olan Sziget Festivali, her sene olduğu gibi doyumsuz eğlencenin kapılarını meraklıları için aralayacak. Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan Sziget, bir hafta süreyle Tuna üzerindeki bir adayı festival köyüne çeviriyor. 400.000 ziyaretçi gelmesi beklenen festivalde, 60 ayrı sahnede, günde 200 kadar irili ufaklı etkinlik ve performans gerçekleşiyor. Festivalin muhteşem kapanışı ise David Guetta’ya emanet.

Flow

Flow Helsinki, Finlandiya

Bu soğuk İskandinav kenti, tüm benzerlerinden farklı bir festival konsepti yaratmayı başarmış. Flow, bütün eğlence ve sanat unsurlarını içinde barındıran çok yönlü bir festival. Bir yanda film gösterimleri yapılırken, diğer yanda görsel sanatlar icra ediliyor, bütün bunların yanında ise büyük bir depo tamamen diskoya bürünüyor.

Tanz im August

Tanz im August Berlin, Almanya

Tanz im August, Berlin’in başı çeken modern dans festivallerinden biri olarak, senelerdir uluslararası arenada rüştünü ispatlamış büyük isimleri ağırlıyor. Kreuzberg semtinde düzenlenen festival için, global dans trendlerinin gösteri alanı da denebilir. İpucu isteyen dans meraklıları için anahtar kelimeler: Trisha Brown Dance Company, Steve Paxton ve Iztok Kovač!

Full Moon Party

Full Moon Party Ko Pha Ngan, Tayland

Dolunaydan önceki gece boyunca gerçekleştirilen bir plaj partisi olan Full Moon Party, Asya’nın farklı eğlence kültürü ile tanışmak için bire bir. İlk kez 1985’te bölgedeki bir diskoda turistler tarafından kutlanan bu festival, daha sonraları tüm yıla yayılan bir organizasyon halini almış. Gece boyunca danslar, müzikler ve ateş gösterileriyle eğlenen katılımcılar, Tayland’ın mistik atmosferinde farklı bir tecrübe yaşama fırsatı buluyor.

Notting Hill Karnavalı

Notting Hill Karnavalı Londra, İngiltere

1966’dan bu yana Batı Londra’nın sokaklarında gerçekleştirilen Karnaval, Avrupa’nın gözbebeği festivallerinden biri. İnsanların sokaklarda müzik yaptığı, yemekler pişirdiği ve danslar ettiği festival, İngiliz halkına “soğuk nevale” diyenleri utandıracak cinsten. Özellikle karnavalın etnik gruplarının kostümlü dans gösterilerini izlemek üzere binlerce insanın sokaklara döküldüğü festival, Londra’nın ritmini değiştirir nitelikte.

Burning Man Nevada, ABD

Yılda bir kez Nevada’nın uçsuz bucaksız çöllerinden birinde gerçekleştirilen festivalin tek bir amacı var, o da sınırsızca eğlenmek. Black Rock çölüne akın eden on binlerce katılımcı, burada Black Rock City’i kuruyor ve eğlence bundan sonra başlıyor. İnsanların kendi yaptıkları sıra dışı kostümler, otomobiller, evler ve dekorlar ile katıldığı festivalin son gününde, tahtadan dev bir insan figürü ateşe verilerek kutlamalar sona erdiriliyor. Para yerine takasın geçerli olduğu festival alanı, alternatif hayat tarzlarının hayat bulduğu bir yer.

La Tomatina Festival

La Tomatina Festival Bunol, İspanya

Valencia yakınlarındaki Bunol kasabasında, insanlar her yıl ağustos ayının son çarşambasında bir çeşit yemek savaşına giriyorlar. On binlerce insanın birbirlerine domates atarak kutladığı festivalde; domates savaşından önceki günlerde katılımcılar müzik, dans ve geçitlerle eğleniyor; meşhur savaşın bir önceki gecesinde ise büyük bir paella ziyafeti yapılıyor. Festivalin çıkış noktası ise hâlâ bir muamma.

14. Dünya Atletizm Şampiyonası

14. Dünya Atletizm Şampiyonası Moskova, Rusya

Barselona ve Brisbane gibi rakiplere karşı yarışarak şampiyonayı üstlenen Moskova’da, oyunlara Luzhniki Olimpik Stadyumu ev sahipliği yapıyor. Maraton ve yürüme yarışı parkurları da şehrin sokaklarına taşıyor.

One Love Festival

One Love Festival Londra, İngiltere

Reggae ve dub tutkunları için kült bir organizasyon. Line-up’ında Don Letts, Congo Natty, The Orb Sound System gibi devlerin olduğu One Love Festival, Bob Marley’nin 1978’de şehri ve hatta dünya müzik sahnesini sarsan meşhur One Love konseri onuruna türün önemli isimlerinin yer aldığı bir festivale dönüştü. Üç gün boyunca Essex Havaalanına konuşlanan festival takipçilerini, bas yoğun pozitif titreşimlerin beklediğini söylemeye gerek yok!

Talep Formu
Bizi Arayın