ETKİNLİK AJANDASI EKİM 2013

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Tokyo Uluslararası Film Festivali

Tokyo Uluslararası Film Festivali Tokyo, Japonya

Bu sene 26.’sı düzenlenen Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerleri, uluslararası yarışmalarda ödül almış yapımlar, Japon animeleri ve Uzakdoğu sinemasının en son filmleri gösteriliyor. Festival programında belgesel yapımlara da yer veriliyor. Gösterimler Minato City’deki sinema ve konser salonlarında düzenleniyor.

Columbus Day Parade

Columbus Day Parade New York, ABD

Her sene Manhattan’da gerçekleştirilen Columbus Günü Yürüyüşü 11.30’da başlıyor. Yürüyüşe yaklaşık 40 bin kişi katılıyor. Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına adım attığı günü kutlamak ve kentteki İtalyan kökenli Amerikan halkının kültürel mirasına saygı duruşunda bulunmak için gerçekleştirilen etkinlik, Güney İtalya’ya özgü halk dansı tarantella’ya şahit olmak için iyi bir fırsat. Yürüyüş, gösterişli Fifth Avenue’da, 44. Cadde’den 72. Cadde yönüne doğru gerçekleştiriliyor.

Peter Gabriel Konseri

Peter Gabriel Konseri Prag, Çekoslovakya

Usta müzisyen Peter Gabriel, Prag’da O2 Arena’da sahne alıyor. Avrupa Turnesi kapsamında gerçekleştirilen konser, sanatçının solo albümü SO’nun 25. yılı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Müzik yaşamı boyunca içinde altı Grammy’nin de bulunduğu birçok ödül alan Gabriel’ın konseri 20.00’de başlıyor.

Festival of Lights

Festival of Lights Berlin, Almanya

Berlin Işık Festivali dünyadaki en büyük aydınlatma ve ışıklandırma festivalleri arasında gösteriliyor. Her sene Berlin’in önemli kültürel anıtları, tarihi binaları, caddeleri ışık ve projeksiyonla büyük bir değişim geçiriyor. Aralarında Brandenburg Kapısı, Radyo Kulesi ve Berlin Katedrali’nin de bulunduğu birçok bina, hem yerli hem yabancı ışıklandırma sanatçıları tarafından farklı tasarımlarla aydınlatılıyor. Festival boyunca kentte "OpenCity“, “LightRun” ve "Jazz in the Ministry Gardens” gibi etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

El Surrealismo y El Sueno

El Surrealismo y El Sueno Madrid, İspanya

Thyssen-Bornemisza Müzesi’nde 3 ay boyunca devam edecek Sürrealizm ve Rüya isimli sergi, sürrealist akımın rüya perspektifinden görüldüğü biçimini gözler önüne seriyor. Rüya ve sürrealizm arasındaki ilişki; resimler, çizimler, kolajlar, heykeller ve fotoğraflarla irdeleniyor. Sergide Dalí, Breton, Delvaux, Tanguy, Magritte, Masson ve Nougue gibi sanatçıların yapıtları yer alıyor.

Frieze Art Fair

Frieze Art Fair 2013 Londra, İngiltere

Dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarlarından biri olan Frieze, her sene ekim ayında Londra’da gerçekleştiriliyor. Regent's Park’ın hoş atmosferinde gerçekleştirilen fuara, dünyanın dört bir yanından 150’den fazla çağdaş sanat galerisi katılıyor. Standları gezdikten sonra heykel parkını ziyaret edebilir, rehberli turlara katılıp film gösterimlerini ve performansları takip edebilirsiniz.

Biennale Art Nouveau & Art Deco

Biennale Art Nouveau & Art Deco Brüksel, Belçika

Brüksel’in iki önemli mimari stili Art Nouveau ve Art Deco, bu sene 5-27 Ekim tarihleri arasında kentte bir bienalle kutlanıyor. Sanat tutkunları ve çağdaş mimari meraklılarını çeken bienal süresince, her hafta sonu yaklaşık 15 mekân, bienal giriş kartına sahip ziyaretçilere kapılarını açıyor: Oteller, özel ikametgâhlar, apartman binaları, daireler, okul binaları, endüstriyel binalar ve kamu binaları… Toplamda 60’tan fazla binanın Art Deco ve Art Nouveau stillerini izleyiciyle buluşturduğu etkinlik boyunca rehberli yürüyüş, otobüs ve bisiklet turları da gerçekleştiriliyor.

Amsterdam Dance Event

Amsterdam Dance Event (ADE) Amsterdam, Hollanda

Elektronik müzik festivallerinin en başarılı örneklerinden olan Amsterdam Dance Event, dünyanın en büyük çaplı kulüp festivali. Son derece çeşitli bir seçkiye sahip olan etkinlik programında electro, acid, techno, trance, house, hip-hop ve drum 'n' bass gibi farklı türlerin hepsine yer veriliyor. Toplamda 450 etkinlikten oluşan programa 200 binin üzerinde ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Roma Caz Festivali

Roma Caz Festivali Roma, İtalya

Her sene sonbahar aylarında İtalyan başkenti caza doyuyor. Roma Caz Festivali kapsamındaki konserler ve performanslar Auditorium Parco della Musica’da. 2013 programının teması “Konuşma: Caz ve Edebiyat”; bu kapsamda cazın dünya edebiyatçılarını nasıl etkilemiş oldukları irdeleniyor.

Talep Formu
Bizi Arayın