ŞİMDİ NEREYE GİTMELİ? ARALIK 2013

Mevsime ve etkinlik takvimine göre, bu sezonda seyahat etmek için en cazip destinasyonlar.

Roma

Roma İtalya

Noel zamanı Avrupa’nın pek çok destinasyonu cazibesini artırıyor. Roma’ya ise yılbaşı sıcaklığı ayrı bir yakışıyor. Sokak ışıklandırma ve dekorlarından, pastanelerden göz kırpan Noel lezzetlerine Roma, sezonun en çekici dönemine giriyor. 8 Aralık’tan itibaren şehrin Auditorium’una gidenler; Noel fuarları, buz pateni pisti, popülerinden gospel’ine uzanan konserlerle dolu bir programa denk geliyor. Navona Meydanı’ndaki Noel Pazarı ve Saint Peter Meydanı’ndaki dev Noel ağacı görülesi diğer noktalar. Santa Maria Aracoeli veya Saints Cosma & Damiano kiliselerinden birine de uğrayın deriz.

Barselona

Barselona İspanya

Aralık ışıltısına bürünen bir başka şehir de Barselona. İsa’nın doğum sahnesinin betimlendiği vitrinler, Plaça de la Seu’de hemen katedralin önünde türlü hediyelikler bulabileceğiniz Noel pazarı, Catalunya Meydanı’nda açık havaya kurulan buz pateni pisti gibi Katolik dünyaya has renkli Noel görüntüleri bu kenti de sarıyor. İsa’nın doğumunu sahneleyen kiliselerden biri de Barselona ziyaretlerinin olmazsa olmazı La Sagrada Familia’daki. Ziyareti 6 Ocak’a kadar sarkanlar ‘Cavalcada de Reis’ adı verilen üç kral geçidini kaçırmasın.

Bangkok

Bangkok Tayland

Aralık-şubat arası şehre gitmek için ideal dönem. Gündüz 30, gece 20 santigrat derece dolaylarında seyreden hava sıcaklığıyla yaza ışınlanmaya hazır olun. Turist sezonuna giren kent, yağmurlu sezonu da geride bırakınca su üstünde meyve sebze satanlar, sokak satıcıları, yemek tezgâhları arasında kentin doğal hareketliliğinin içine sızabilirsiniz. Royal Plaza’daki Trooping of the Colours ve Grand Palace’daki Kralın Doğumgünü Kutlamaları gibi şenliklerle Bangkok’un renkli havası daha da artıyor.

Phuket

Phuket Tayland

Tayland’ın en ünlü adası Phuket’e gidenler, bu adanın haklı ününü bizzat deneyimlemiş oluyor. Ülkenin en soğuk ve sıcak dönemleri ile yağışlı mevsim geride kaldı; şimdi kumsalların ve sokak aralarının tadını çıkarma zamanı. Hava sıcaklığı gece bile 24’ün altına düşmüyor. Gündüzleriyse ışıldayan güneş üzerinizden eksik olmuyor. Sezonun gelişiyle şehrin gece hayatı da parti atmosferine bürünüyor. Etrafın kalabalıklaşması sizi korkutmasın; Kata Plajı ve Laguna Gölü ideal inziva noktaları.

San Francisco-Los Angeles

San Francisco-Los Angeles ABD

ABD gibi dev bir ülke için, 6 saatlik sürüş mesafesi kadar birbirine yakın olan San Francisco ve Los Angeles’ı bir arada görmek gayet mantıklı. Her iki kent de hem Noel’i hem de Yılbaşı’nı hakkıyla kutlamayı biliyor. Hollywood ışıltısı ve gece manzarasıyla ABD’nin ‘ışıklar şehri’ Los Angeles; müthiş hediyelikleri, yılbaşı temalı 3D gösterimleri, swing’den klasiklere uzanan müzikal ve dans gösterileriyle ay boyu keyif saçıyor. Çoluk çocuk yapılan gece maratonu New Year’s Race ayrı bir şenlik. Ülkenin ruh sahibi kentlerinden San Francisco ise tekne gezileri, valsler, çan seremonileriyle tam bir kutlama havasına bürünüyor.

Paris

Paris Fransa

Paris, Noel zamanı bağımlılık yapacak kadar tatlı bir havaya sahip. Yeme içmeden çocuk etkinliklerine, kutlama havası nereye gitseniz karşınıza çıkıyor. Meydanlarda dönen atlıkarıncalar, şehrin gurme sahnesine eklenen Noel lezzetleri, Sindirella balesinden sokak şekerlemecilerine çocukların yüzünü güldüren alternatifler, Eyfel’e nazır buz pateni keyfi, el yapımı işlerle doruğa çıkan Marché de Noel, yani Noel pazarları (özellikle Champs Elysees ve Hotel du Ville boyunca kurulanlar). İyisi mi Noel Paris’ini biz anlatmayalım; siz gidip bizzat yaşayın!

Prag

Prag Çek Cumhuriyeti

Dünyanın en estetik kentlerinden biri olan Prag, Noel ışıklarını soylu bir duruşla taşıyor. Noel pazarları burada da ilk durak; en kapsamlı olanlar birbirine yürüyerek beş dakika uzaklıkta olan eski şehir meydanı ile Wenceslas Meydanı’nda kurulanlar. Burada Noel zamanı döneme has yemekler kadar, geleneksel yemeklerin satışında da patlama oluyor. Barbekü sosisler ve Trdelník isimli pastalarını es geçmeyin. Her akşam beşte yanan ışıklarıyla eski şehir meydanının gotik havasını değiştiren Noel ağacı ise ülkenin kuzeyindeki Krkonose dağlarından getiriliyor.

Belgrad

Belgrad Sırbistan

Belgrad’da Ortodoks nüfus çoğunlukta olduğu için Noel kutlamaları ocak ayına sarkıyor. Noel ise burada daha ziyade evlerde, aile arasında kutlanan bir gelenek. Bu nedenle aralık ayında şehre giderek yılbaşı havasını solumak çok daha mantıklı. Bu şehrin Berlin ve İstanbul’u andıran acayip bir dinamizmi var; bu durum Yılbaşı’nda daha da su yüzüne çıkıyor; konserler, festivaller hız kazanıyor. Şehrin ana meydanı Republic Square’deki Yılbaşı konseri, sokak kutlamalarının bir numarası. Takvim 1 Ocak olduğunda ise Açık Kalpler Sokağı adıyla hümanizmayı yücelten Svetogorska Caddesi boyunca yürümemek olmaz.

Amsterdam

Amsterdam Hollanda

Bir Queens Day kadar popüler olmasa da Noel ve Yılbaşı zamanı da Amsterdam için yabana atılacak bir dönem değil. Burada Noel’in olmazsa olmazı pazarlar tüm naifliğiyle sokakları şenlendiriyor. Favorimiz, şehrin çiçek pazarını da barındıran Bloemenmarkt. Klasik bir Noel için Royal Concertgebouw’un konser programını markajınıza alın. Hollanda Ulusal Balesi’nin aile kutlamaları için programına aldığı Uyuyan Güzel, kaçırılmaması gereken bir başka etkinlik. Buz pateni noktaları ise Jaap Edenbaan ile daha küçük pistleri olan Museumplein ve Leidseplein’dakiler. Yeni yıla şehirde girecekler Nieuwmarkt, Leidseplein ve Rembrandtplein civarında müzik zevklerine seslenen bir performansa kesinlikle rastlayacaktır.

Talep Formu
Bizi Arayın