ETKİNLİK AJANDASI MAYIS 2013

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Festival del Maggio Musicale Florentino

Festival del Maggio Musicale Florentino Floransa, İtalya

Ülkenin en önemli klasik müzik festivali, bu yıl Verdi ile Wagner’ in 200. yaşgününü kutluyor. Kentin ünlü opera binası La Scala’nın şu anki ve önceki müzik direktörleri Daniel Barenboim ile Claudio Abbado’nun da birer konser yöneteceği etkinlikte, Zubin Mehta yönetiminde Verdi’nin Don Carlo operası kaçmaz.

Prag Uluslararası Bahar Müzik Festivali

Prag Uluslararası Bahar Müzik Festivali Prag, Çekoslovakya

Bu yıl 68.’si düzenlenecek bu dünyaca ünlü klasik müzik festivali, John Malkovich’in Casanova rolünde sahneye çıkacağı Giacomo Variations adlı eserle dikkati çekiyor.

San Isidro Festivali

San Isidro Festivali Madrid, İspanya

Madrid’in koruyucu azizine adanan festivale; kentin önemli meydanlarında geleneksel kıyafetlerle yapılan danslar, parklarda rock konserleri ve başka özel kutlamaların yanında, Las Ventas arenasında boğa güreşleri de damgasını vuruyor.

66. Cannes Film Festivali

66. Cannes Film Festivali Cannes, Fransa

Leonardo DiCaprio’nun Muhteşem Gatsby filmiyle açılışını yapacak olan festivalin bu yılki konuk ülkesi Hindistan. Bu yıl yönetmen Steven Spielperg’ün yöneteceği jüride Ang Lee ve Nicole Kidman da var.

Pálinka Festivali

Palinka Festivali Budapeşte, Macaristan

Budapeşte Pálinka Festivali, macarların özel bir brendi çeşidi olan pálinka’nın 300’den fazla çeşidini tadabileceğiniz sıra dışı bir gastronomi aktivitesi. Festivale çok sayıda yiyecek standı ile canlı müzik de eşlik ediyor.

Kopenhag Karnavalı

Kopenhag Karnavalı Kopenhag, Danimarka

1982’den bu yana her yıl düzenlenen ve kentin en önemli dünya müziği ve dans etkinliği haline gelen karnaval, bu yıl mali zorluklardan ötürü programını üç günden bir güne indirmiş ve Fælledparken’dan DRByen ve Ørestaden’a taşınmış olsa da hala şehrin en eğlenceli etkinliği.

Eurovision Şarkı Yarışması

Eurovision Şarkı Yarışması Malmö, İsveç

2012’de İsveç’ten Loreen’in kazandığı ve bu sene Türkiye’nin katılmama kararı aldığı yarışma, Malmö’de gerçekleşiyor.

Müze Gecesi

Müze Gecesi Paris, Fransa

Dünya Müzeler Günü dolayısıyla bu gece Paris’in tüm müzeleri geceyarısı 01:00’e kadar açık; üstelik ücretsiz! Özel aktiviteler ve ışıklandırma ile Paris müzeleri başka bir havaya bürünüyor.

Bay to Breakers Maratonu

Bay to Breakers Maratonu San Francisco, ABD

1906’da şehri yerle bir eden depren sonrasında, halkın moralini yükseltmek için düzenlenmeye başlanan ve her mayıs ayının 3. pazar günü gerçekleştirilen 12 kilometrelik maraton, kostümlü koşucuların da sayesinde karnaval havasına bürünüyor.

Art Basel Hong Kong

Art Basel Hong Kong Hong Kong, Çin

Dünyanın en itibarlı sanat fuarının Basel ve Miami’den sonraki yeni ayağı Art Basel Hong; Çin’in şaha kalkan çağdaş sanat piyasasını daha yakından tanımak isteyenler için ideal. Fuarda, dünyanın dört bir yanından katılımcıların yanında, 25’ten fazla yerel galeri de yer alacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Londra, İngiltere

İngiltere Futbol Federasyonu'nun 150. kuruluş yıldönümü nedeniyle final karşılaşması bu yıl Wembley Stadyumu'nda.

Formula 1 Monaco Grand Prix

Formula 1 Monaco Grand Prix Monaco, Monaco

Formula 1 yarış takviminin en zorlu, hız yapılamayan ve hata kaldırmayan pisti, Akdeniz Rivierası’nın bu alımlı liman kentinde gerçekleşiyor.

Dünya Bilim Festivali

Dünya Bilim Festivali New York, ABD

2008’den bu yana düzenlenen festival, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ve The New Victory Theatre gibi mekânlarda, gelen bilim dünyasının önde gelen araştırmacılarının katılımıyla gerçekleşecek bir dizi interaktif sunum ve etkinlikten oluşuyor. Konu başlıkları, kuantum mekaniği’nden nano-ilaç teknolojilerine ve balinalardan kutuplara dair öğrenebileceğimiz sırlara kadar uzanıyor.

Talep Formu
Bizi Arayın