ETKİNLİK AJANDASI ARALIK 2013

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Roma Barok Noel Konseri

Barok Noel Konseri Roma, İtalya

Roma’nın etkileyici kiliselerinden biri olan, 1600’lerden kalma Sant’ Agnese Agone’de, Barok müziğin ruh okşayan ezgileri eşliğinde gerçek bir Noel konseri izlemeye hazır olun. Tarih kokulu estetik bir ortamda, Schola Romana Ensemble’in tınılarına kendinizi teslim edin. Topluluk, Barok dönemde Roma müziği üzerine uzmanlaşmış, alanının saygın gruplarından biri.

King’s Cup Regatta

King’s Cup Regatta Phuket, Tayland

Phuket’teki Kata Beach’de her yıl düzenlenen King's Cup Regatta, Asya’nın en büyük ve popüler yelkenli yarışı. İlk olarak 1987’de, Tayland kralının 60. doğum günü şerefine düzenlenen yarışlar, bu tarihten itibaren her yıl Aralık ayının ilk haftasında, kraliyet himayesi altında gerçekleşiyor.

Kralın doğum günü

Kralın doğum günü Bangkok, Tayland

Tayland’ın en cafcaflı doğum günü kutlamasına katılmaya ne dersiniz? Halkın derin saygı duyduğu Kral Bhumibol’in doğum günü, aynı zamanda ulusal bayram olan Babalar Günü’ne denk geliyor. Bugün 85 yaşında olan Kral Bhumibol Adulyadej, kalabalıkları sabah saatlerinde Royal Plaza’da karşılıyor. Akşam karanlığı çöktüğünde ise Sanam Lung’da toplanan halk, ellerinde yanan binlerce mumun ışığı, havai fişekler, geleneksel müzik ve danslarla günü geceye karıştırıyor.

The Art of Bulgari: La Dolce Vita & Beyond, 1950–1990

The Art of Bulgari: La Dolce Vita & Beyond, 1950–1990 San Francisco, ABD

Mimarisinden peyzajına ve sergilerine şehrin en güçlü güzel sanatlar müzesi olan de Young Museum, aynı anda pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Roma’da kurulduğu 1884’den beri mücevher tasarımında lüks ve yenilikçilik ile eş anlamlı hale gelen ve sektöre ilham veren Bulgari’nin fark yaratan parçalarının sergilendiği bu özel etkinlik. Yarı değerli taşların elmaslarla bir arada kullanıldığı, antik paralarla altın işlerin buluştuğu cesur bir tasarım dünyasıyla tanışmaya hazır olun.

Dia de la Inmaculada Concepcion

Dia de la Inmaculada Concepcion Barselona, İspanya

Meryem Ana’nın İsa’yı dünyaya getirme hikâyesiyle birlikte masumane, günahlardan arınmış bir doğum anlamına gelen ‘Immaculate Conception’ festivali, Katolik Katalanlar için senenin en önemli etkinliklerinden. Aynı zamanda ulusal bayram olan ve Barselona’da Noel dönemine girişi ifade eden şenlikler, şehrin geneline, yani tam da Katalan usulü tarihi bölgenin sokaklarına yayılıyor. Şehrin en ünlü Noel pazarı Fira De Santa Llúcia, bu özel günde Noel ağaçlarını ve dekorlarını almaya gelen ailelerle doluyorPlaça Sant Jaume’da canlandırılan İsa’nın doğum sahnesi, dev figürleri ve huşu içinde sıraya girmiş katılımcılarıyla dünyadaki benzerlerinden sıyrılıyor.

Disneyland Christmas Fantasy

Disneyland Christmas Fantasy Los Angeles, ABD

Noel dönemi Los Angeles’ı ziyaret edenler, daha önce Disneyland’e gelmiş olsa bile bu dönemde parkın büründüğü Noel ışıltısını görmeli. Her yıl Disneyland, Christmas Fantasy dönemine giriyor. Renkli Noel dekorları, dev Noel ağacı, geçit törenleri, özel gösteriler, havai fişekler, çocuklara özel etkinliklerin odak noktasında hep Noel teması var. Bu arada parkın kapanış saati de daha ileriye alınıyor. Kutlamaların tadını doyasıya çıkaracağınız Town Square’in binlerce aksesuarla süslenmiş 19 metrelik dev Noel ağacı, çocukları hipnotize edecek güzellikte. Favori etkinliklerden biri de ‘Haunted Mansion Holiday’. Cadılar bayramı-Noel karışımı bu etkinlikte, Tim Burton'ın Nightmare Before Christmas filminden karakterlerle bezeli harika bir gezinti söz konusu.

Africolor Music Festival

Africolor Music Festival Paris, Fransa

Fransa’dan Afrika kültürlerine saygı duruşu niteliğinde, artık gelenekselleştiğini söyleyebileceğimiz bir festival. Adından anlaşıldığı üzere Afrika müziklerine odaklanıyor; ama bu arada Kara Kıta’nın sinemasına da sırtını dönmüyor. Bu yıl festival programında güçlü bir film seçkisi var. Paris’in banliyölerine kadar uzanan kent coğrafyasını geniş bir bakışla kucaklayan festivalin aralık programında Vaudou, Maloya, Transe, Roots gibi güçlü isimler var. Özellikle dünya müziğinden hoşlananlar kaçırmasın.

designSUPERMARKET

designSUPERMARKET Prag, Çekoslovakya

Bu ay Prag’da, tasarım meraklılarına cennet vaat eden bir tasarım marketi söz konusu. Bu yıl Franz Kafka House’da 7.’si gerçekleştirilen designSUPERMARKET, Çek ve yabancı tasarımcıların işlerinin satışa çıktığı gelenekselleşmiş bir sergi. En iyi yerli tasarımcılarının yanı sıra Norveç, Almanya, Polonya, Slovakya ve Hırvatistan’ın parlak isimlerinin de işlerini izleyebilirsiniz.

21. Kadınlar Hentbol Şampiyonası

21. Kadınlar Hentbol Şampiyonası Belgrad, Sırbistan

Belgrad son bir yılda hentbol alanındaki etkinlikleriyle, bu spora ilgi duyanların yüzünü çevirdiği bir kent haline geldi. Dünya Şampiyonası için kadınlar hentbol liginde dünyanın en iyi ulusal takımları Belgrad’da buluşuyor. Geçtiğimiz yıllarda Kombank Arena’ya toplanan 20 binden fazla hentbol fanının katılımıyla, bu spor türünün tüm Avrupa şampiyonaları arasında en çok bahsi geçen yarışları vuku bulmuştu. Bu yılın şampiyonasında tansiyonun daha da yükseleceğine şüphe yok. Özellikle Sırbistan ve Karadağ gibi komşu takımların maçlarında heyecan artıyor. Yarışmalar Belgrad haricinde Nis, Novi Sad ve Zrenjanin kentlerine de yayılıyor.

Talep Formu
Bizi Arayın