ETKİNLİK AJANDASI OCAK 2014

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Barselona Enverinats

Enverinats Barselona, İspanya

Şehir adeta tüm cevherlerini kendine saklarcasına sıra dışı bakışını kışa saklıyor. Turist odaklı popülist işler savrulup giderken Museu Blau de Barcelona varoluş mücadelesinin esrarlı silahı zehirlere adanmış bir sergiyle göz dolduruyor. Kurbağa, tarantula ve yılanların dünyasına meraklı olanlar kaçırmasın. Müze binası da şehrin modern mimari adına bilirkişilerinin onayladığı iyi bir örnek.

Dubai Michael Jackson: The Immortal World Tour

Michael Jackson: The Immortal World Tour Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Cirque Du Soleil’in Michael Jackson’a saygı duruşu niteliğindeki The Immortal World Tour ile topluluğun epik gösteri dilini popun kralı etrafında nasıl ördüğüne şahit olun.

Havana Cabildos Festival

Cabildos Festival Havana, Küba

Küba kültürüne dair temel etkinliklerden biri olan bu festivalde sokaklar yerel danslarla şenleniyor. Kölelik döneminde kasaba örgütlerine izin verilen Cabildo sistemi dâhilinde her yıl 6 Ocak Kings’ Day’de kölelerin Afrika kültürleri ışığında kutlama yapmasına izin verilen gün, hâlâ köklere dönüş ruhunu ve özgürlüğü yücelten bir şenlik. Bu sokak festivalinde kostümler de en az dans ve müzik kadar göz alıcı.

Los Angeles Cinema Festival Of Hollywood

Los Angeles Cinema Festival Of Hollywood Los Angeles, ABD

Sinema endüstrisi için kilit yerlerden biri olan Los Angeles’da sadece ocak ayında o kadar çok film festivali var ki insan hayret etmeden geçemiyor. Hollywood’un ünlü komedyenlerinden Danny Kaye’ye adanan bir festival, Whitehead International Film Festival, Slamdance Film Festival bunlardan sadece birkaçı. Biz sizler için Los Angeles Cinema Festival Of Hollywood’u öne çıkarsak da farklı sinema zevkleri için diğerlerine de bakın deriz.

Roma Festa di Sant'Antonio Abate

Festa di Sant'Antonio Abate Roma, İtalya

Hayvansever Romalılar, 17 Ocak’ta Sant'Eusebio Kilisesi’nde bir araya gelerek hayvanların koruyucusu olan Sant'Antonio Abate’yi anıyorlar. Böylece evcil hayvanlarını da kutsayarak cennete gitmelerini diliyorlar. İlgi çeken bir ritüel.

Prag Kuğu Gölü Balesi

Kuğu Gölü Balesi Prag, Çekoslovakya

Prague State Opera’dan her şeyiyle kusursuz bir Kuğu Gölü Balesi performansı. Gösteri yorumundan kostüm ve dekorlarına tüm unsurlarıyla etkilerken Opera Binası da altın rengi iç mimarisi, balkonları ve yüksek kubbeli klasik yapısıyla ayrıca keyif veriyor.

Singapur Laneway Festival

Laneway Festival , Singapur

Geçen sene 9 bin müzikseverin akın ettiği festivalin bu yıl daha da büyük rakamları ağırlaması bekleniyor. Singapur’un peyzajı, doğası ve konumuyla mest eden Meadow bahçelerinde gerçekleşen festival; Jagwar Ma, James Blake, Kurt Vile, Unknown Mortal Orchestra, ve Youth Lagoon gibi isimleri ağırlıyor bu yıl.

Cape Town Nelson Mandela Legacy Exhibition

Nelson Mandela Legacy Exhibition Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika; dünyada özgürlük, barış ve insan hakları adına en önemli isimlerden biri olan Nelson Mandela’yı bir dizi önemli etkinlikle yaşatmaya devam ediyor. Multimedya gösterimler, söyleşiler, atölye çalışmaları, rehberli turlar ve özel sergilerle Mandela’nın adına yakışır çeşitlilikte detaylı bir sergi.
Cape Town Civic Centre

Viyana A Show Austrian Architecture in the 20th + 21st Century

A Show Austrian Architecture in the 20th + 21st Century Belgrad, Sırbistan

Architekturzentrum Wien’den mimari bir dokümantasyon niteliğinde modern Avusturya mimarisine kapsamlı olarak bakılabilecek bir sergi. 20. yüzyıldan günümüze uzanan projeler aracılığıyla savaş sonrası yapılanmadan peysaja ülkenin mimari akım ve tavırlarını International, System, Utopia, Collage ve The Present gibi çarpıcı başlıklar altında markajınıza alabilirsiniz.

Hanoi & Saygon Tet / Vietnam Yeni Yılı

Tet / Vietnam Yeni Yılı Hanoi, Vietnam

Asya ülkelerinde yeni yıl ay takvimine göre kutlanıyor. Vietnam’daysa yeni yılın yerel ismi ‘Tet Nguyen Dan’ ya da kısa adıyla ‘Tet’ ve tabii ki bu dönem en kıymetli geleneksel festivallerin olduğu dönem. Festival hem aile arasında kutlanıyor hem de sokaklara taşıyor. Resmigeçitler, yemek stantları, yerel kutlama formlarıyla Tet geleneksel Vietnam kültürünü teneffüs etmek için eşsiz bir fırsat. Resmi tatil 30 Ocak’ta başlayıp 31 Ocak’tan sonra 3 ile 5 gün arası devam ediyor.

Talep Formu
Bizi Arayın