ŞİMDİ NEREYE GİTMELİ? OCAK 2014

Mevsime ve etkinlik takvimine göre, bu sezonda seyahat etmek için en cazip destinasyonlar.

Roma

Siem Reap Kamboçya

Fransız koloniyal mimarisinin hâkim olduğu Kamboçya’nın kuzeyindeki meşhur yerleşim yeri Siem Reap, Angkor Tapınağı’na giden gezginlerin kaçırmadığı bir yol üstü durak. Üstelik kompakt yapısıyla yürüyerek keşfetmeye uygun. Sıcaklıklar yıl boyu 30 derecenin altına inmese de nisanla kasım arası yağışlı mevsim olduğu için aralık, ocak, şubat ve mart ayları ziyaret için ideal bir dönem.

Barselona

Barselona İspanya

Barselona gibi bir açık hava müzesini gezip görmenin mevsimi yok. Kış aylarında gelenler hem şehrin katışıksız lokal yaşam kodlarına sızmanın hem de tamamen size kalan müzelerin tadını uzun kuyrukları bekleme derdi çekmeden çıkarıyor. 10-13 derecelik ocak ayı ortalaması da ciddi bir soğuk olmaktan uzak. Bu arada her yıl 5 Ocak’ta gerçekleşen kostümlü ve dekorlu Cavalcada de Reis. Geçit töreni şehrin yaz kış devam eden iç dinamizmini su yüzüne çıkarıyor.

Dubai

Dubai Birleşik Arap Emirlikleri

Senenin büyük kısmında sıcaklıkların 35 derece ve üzerinde seyrettiği Dubai’de ocak ayı 25 derece ortalamayla en iyi dönemlerinden birine giriyor. Dubai demek bir anlamda da alışveriş merkezi demek. 1996’dan beri ocak ve şubatta indirimlerle devreye giren Dubai Shopping Festival ayrıca ocak ayında buranın cazibesini artırıyor.

Küba

Küba

Küba yağışlı dönemini geride bıraktığı şu dönemde en güzel turistik dönemlerinden birini yaşıyor. Hava sıcaklıklarıysa 18-22 derece arasında seyrediyor. Bu arada yeni yıl Kübalılar için devriâlem olmaktan öteye geçiyor; Batista yönetimindeki diktatör rejimin Castro tarafından devrilmesinin ardından 1 Ocak’ta Batista’nın ülkeden kaçması nedeniyle bu dönem müzik ve dansla adeta kutsanıyor.

Los Angeles

Los Angeles ABD

20 derece ortalamasıyla kent keşfi için ideal bir havası var bu dönem Los Angeles’ın. Buna ek olarak yemek etkinlikleri açısından da kesinlikle ideal bir hava; keza 20-31 Ocak arasındaki ‘dineLA's Restaurant Week’ etkinliğiyle şehrin yeme içme sahnesindeki kalite ve çeşitlilik uygun fiyatlı tadımlar ve menülerle kendini gösteriyor.

Roma

Roma İtalya

Ortalama 10 dereceyle ocak ayını süren Roma’ya bu dönem gidenler için en büyük fırsat ayın ikinci yarısından itibaren başlayan yeni yıl indirimleri. Roma’ya alışveriş eksenli bir ajandayla gitmek isteyenler kaçırmasın deriz. Bu arada ilginç bir dini tören de var bu tarihlerde. Evcil hayvanlarının cennetlik olmasını isteyenler her yıl 17 Ocak’ta Festa di Sant'Antonio Abate kapsamında Vittorio Emanuele meydanındaki Sant'Eusebio’ya gelerek kilisede hayvanlarının kutsanmasını sağlıyor.

Prag

Prag Çek Cumhuriyeti

Prag’da 2, 3 derecelik bir havayla kış kendini gösteriyor ve bu kış şehrine soğuk hava ayrı bir yakışıyor. Havadaki soğuk kokusu, karlı atmosferle gotik mimari ve kent yaşamı dingin bir ruhla kol kola yürüyor. Fiyatlar uygun; etraf buralılarla bezeli. Bu dönem opera ve bale sezonunun en canlı zamanı; meraklılar ayrıca programları takibe alsın deriz.

Tayland-Singapu

Singapur

Singapur’a gidenleri ocak ayında 30 derece ortalamayla yaz havası bekliyor. Çin takvimi kutlamaları nedeniyle, buranın en şenlikli zamanı. 31 Ocak’ta 2014 At Yılı’na giriyor. Her bir yeni yıla girişin sokaklardaki yansımasıysa anlatılmaz yaşanır!

Viyana

Viyana Avusturya

İşte kışı organize bir şekilde geçiren bir başka kent; üstelik nemli karasal iklim özelliğiyle benzersiz; ancak şunu itiraf etmek gerekir ki karın en çok yakıştığı şehirlerden biri. 0 ile 3, 4 derece arasında gidip gelirken gerçek kafe kültürünün, sanat kenti olmanın ve hareketli kulüp hayatının burada kendini esas kışın gösterdiğini görecek; Avrupa tatillerinizin mevsimini gözden geçirme ihtiyacı hissedeceksiniz.

Vietnam

Vietnam

Mevsim itibarıyla en güzel dönemine giren bir başka uzak ülke. Hanoi, Halong Körfezi ve Saygon kenti gibi popüler noktaları ve dünyanın en sağlıklı yemek kültürüyle Vietnam gezisi için ocak en iyi seçimlerden biri. Ocak ve şubat ayı ise Vietnam genelinde festival çeşitliliği açısından en bereketli dönem. Üstelik enteresanlıkta da birbirleriyle yarışıyorlar. Bunun için kapsamlı bir arama yapmanızı, gitmeyi planladığınız kentlerin yakın kasaba ve şehirlerindeki festival ajandalarına da göz atmanızı ve harika yemek deneyimleri için tabu ve korkularınızı inerken uçakta bırakmanızı öneririz.

Talep Formu
Bizi Arayın