ETKİNLİK AJANDASI EYLÜL 2013

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Festes de la Merce

Festes de la Merce Barselona, İspanya

Her sene eylül ayının sonunda düzenlenen Festes de la Mercè, Barselona’nın en önemli etkinliklerinden. Kentin en büyük sokak partisi olan Festes de la Mercè, kenti koruduğuna inanılan aziz Mare de Deu de la Merce adına düzenleniyor. İlk olarak 1902 yılında gerçekleştirilen festivalde yaza veda ediliyor ve sonbahar karşılanıyor. Kentin çeşitli mekanlarında ama en önemlisi sokaklarda kostümlü geçit törenleri, müzik ve dansla kutlanacak olan bu önemli etkinliği kaçırmamak gerek. Plajda yakılan ateş ve insanlar tarafından oluşturulan kule de etkinliğin en can alıcı noktalarından.

Raindance Film Festivali

Raindance Film Festivali Londra, İngiltere

Büyük Britanya’nın en büyük bağımsız film festivali Raindance’te düşük bütçeli filmler gösteriliyor. 20 yıldır gerçekleştirilen festivalin bu seneki programında her sene olduğu gibi kurgu yapımların yanı sıra son derece çarpıcı belgeseller de yer alıyor. Tüm gösterimler Picadilly Circus’taki Apollo Cinema’da gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 40 ülkeden 100’e yakın filmin prömiyeri ve 150 civarındaki kısa film gösterimi de yine festival programında.

Vancouver Uluslararası Film Festivali

Vancouver Uluslararası Film Festivali Vancouver, Kanada

Kuzey Amerika’nın en büyük film festivallerinden olan Vancouver Uluslararası Film Festivali (VIFF), dünyanın birçok ülkesinden ödüllü yapımları ve dünya prömiyerlerini bir araya getiriyor. Geçtiğimiz sene VIFF 75 ülkeden 380’in üzerinde film gösterimine ev sahipliği yaptı. Festivale 140 binin üzerinde izleyici katıldı. Filmlerin gösterimleri Vancity Theatre’da.

Uluslararası Berlin Festivali

Uluslararası Berlin Festivali Berlin, Almanya

Tempelhof Havalimanı’nda gerçekleştirilen ve pop, rock ve cazın başarılı bir sentezini sunan festivalde, ünlü müzisyenlerin sahne performanslarını izleyebilir, dünyaca ünlü DJ’lerin setlerini canlı olarak dinleyebilirsiniz. Festival, eski havalimanının açık alanında yapılıyor ve yaklaşık 20 bin seyirciyi ağırlıyor. Havalimanının Mobile Disko ve hangar alanlarında da performanslar gerçekleştiriliyor.

Milano Moda Haftası

Milano Moda Haftası Milano, İtalya

DModa başkentlerinden Milano’da sonbaharın moda haftası 18 Eylül’de başlıyor ve ayın 23’üne dek devam ediyor. 1958’de gerçekleştirilmeye başlayan Milano Moda Haftası; aralarında Londra, New York ve Paris’in de olduğu dört büyüklerin bir parçası.

Leonard Cohen

Leonard Cohen Amsterdam, Hollanda

Usta müzisyen Leonard Cohen 20 Eylül Cuma akşamı Amsterdam’da, Ziggo Dome’da sahne alıyor. 1934 doğumlu müzisyen, müzik kariyerinin yanı sıra şiir ve roman da yazıyor. Konser 19.30’da.

Monaco Yacht Show

Monaco Yacht Show Monako,

Süper lüks teknelerin arz-ı endam eylediği bu etkinlikte, dünyanın en güzel ve göz alıcı tekneleri satışa çıkmak üzere Monako’ya geliyor. Her sene eylül ayında Port Hercule’de gerçekleştirilen etkinlikte birçok ünlü ismi de görmek mümkün. Deniz teknolojisinde de en son yenilikler yine bu etkinlikte tüketiciyle buluşuyor.

Uluslararası Kukla Festivali

Uluslararası Kukla Festivali Zagreb, Hırvatistan

1968’den beri düzenlenen Zagreb Uluslararası Kukla Festivali, kuklacılık tarihine ve kukla geleneğinin Hırvat kültüründeki önemine dair bir saygı duruşu. Festival boyunca hem sahne performansları düzenleniyor, hem de sergiler ve atölye çalışmalarıyla kukla geleneğine daha yakından bakma fırsatı sunuluyor.

Oktoberfest

Oktoberfest 2013 Münih, Almanya

Bavyera’nın ünlü bira festivali Oktoberfest, her sene olduğu gibi eylül ayının sonunda Münih’te başlıyor ve ekim ayının ilk haftasında sona eriyor. Dünyanın en büyük bira festivali olan Oktoberfest geleneği, 1810’da Saksonya Prensesi Theresa ile evlenen Bavyera kralı Joseph Maximilian tarafından düzenlenen bir düğün kutlaması olarak başladı. Eğlenceyi çok seven Bavyera halkı da o gün bugündür bu geleneği devam ettirdi. Sadece bira değil, bando geçitleri, bira imalathanelerinin süslü vagonları, rengârenk kostümler, konserler, sokak satıcıları ve dört dörtlük bir karnaval Oktoberfest’te sizi bekliyor.

Talep Formu
Bizi Arayın