ETKİNLİK AJANDASI HAZİRAN 2013

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Lajkonik Festivali

Lajkonik Festivali Krakov, Polonya

Krakov’un 13. yüzyılda Tatar istilasından kurtulması anısına gerçekleştirilen festivalin baş aktörü; sakalı, sivri şapkası ve tahta atıyla temsil edilen Tatar savaşçısı Lajkonik. Savaşçı, şehrin sokaklarında tahta atıyla tur atarken, halk da müzikler ve danslarla ona eşlik ediyor.

Bebek Üzerinden Atlama Festivali (El Colacho)

Bebek Üzerinden Atlama Festivali (El Colacho) Burgos, İspanya

Dünyanın en sıra dışı festivallerinden biri olan El Colacho'nun geçmişi 17. Yüzyıla dayanıyor. Katolik bayramı Corpus Christi gününde gerçekleşen festivalde, yeni doğmuş bebekler sokaklara serilen halıların ve yatakların üzerine konuluyor ve şeytan kostümü giymiş yetişkinler üzerlerinden atlıyor. Bu ritüelin çocukları günahlardan arındıracağına, hastalıklardan ve kötü ruhlardan koruyacağına inanılıyor.

St. Ranieri Regattası

St. Ranieri Regattası Pisa, İtalya

Pisa şehrinin koruyucu azizi St. Ranieri anısına, Arno Nehri üzerinde düzenlenen kürek müsabakasında; Amalfi, Cenova, Pisa ve Venedik kentlerini temsil eden dört kayıkta 8 kürekçi ile bir dümenciden oluşan takımlar, 2 km'lik bir parkurda kıyasıya rekabet ediyor.

Dragon Bot Festivali (Duanwu)

Dragon Bot Festivali (Duanwu) Hong Kong, Çin

Hong Kong ve civarındaki adalarda kutlanan üç büyük geleneksel bayramdan biri olan Duanwu, Çin ay takvimine göre yılın 5. ayının 5. günü kutlanıyor ve bu gün her yıl resmi tatil ilan ediliyor. En uzun günün yaşandığı yaz gündönümünde, Çin’de geleneksel olarak erkekliği simgeleyen güneşin, ve dolayısıyla erkeklik enerjisinin de dorukta olduğuna inanılıyor. Zongzi adı verilen yapışkann pirinç yemeği, kırmızı zırnık şarabı eşliğinde süren kutlamaların odak noktası ise bot yarışları.

Beyaz Geceler

Beyaz Geceler St. Petersburg, Rusya

St. Petersburg’da yılın en uzun günlerinin yaşandığı bu dönemde, geceleri bile neredeyse hava hiç kararmıyor. Zorlu ve soğuk kış aylarının ardından şehir sakinleri tarafından memnuniyetle karşılanan bu doğa olayı ile eşzamanlı olarak düzenlenen Beyaz Geceler Festivali’nde ise şehrin Mariinsky Tiyatrosu, önemli klasik müzik performanslarına sahne oluyor.

Sao Joao Festivali

Sao Joao Festivali Porto, Portekiz

Avrupa'nın en canlı, fakat en az bilinen festivallerinden. Porto şehrinde düzenlenen festivalin kökeni pek anımsanmasa da tuhaf bir aşıklar festivali olan bu etkinlikte güzel yiyeceklerle ziyafet çekiliyor, ve şehrin hemen her noktasında tatlı Porto şarabı sokaklarda servis ediliyor. Sonra birden plastik çekiçler (zaman zaman pırasalar da bu işi görüyor) ortaya çıkıyor. Eğer karşı cinsten çekici biriyle tanışmak istiyorsanız, o kişinin kafasına plastik çekiçle vurmak adetten!

Güneş Festivali (Inti Raymi)

Güneş Festivali (Inti Raymi) Cusco, Peru

İnka imparatorluğunun en saygın tanrılarından Inti’ye adanmış ve hasat zamanının hemen sonunda gerçekleşen İnti Raymi Festivali, inanışlarını ve günlük yaşamlarını gökyüzü olayları ile şekillendiren İnkalar için en önemli kutlama olarak varlığını günümüzde de sürdürüyor. Güney yarımkürede kış gündönümünü simgeleyen Inti Raymi'nin kelime anlamı "Güneşin yeniden dirilişi." İspanyol sömürgesi döneminde yasaklanan festival, 1944’te yeniden düzenlenmeye başlamış.

Glastonbury Festivali

Glastonbury Festivali Glastonbury, İngiltere

Her yıl haziran ayının son hafta sonunda düzenlenen Glastonbury Festivali, devasa açık araziler üzerinde müzik ve sanat performanslarının sergilendiği, dünyanın en büyük açık hava festivali. 1970’lerde Jimi Hendrix’in hayatını kaybettiği gün ilki düzenlenen festivalde, ana müzik sahnelerinin yanı sıra sirk ve akrobasiden, dans performanslarının yapıldığı noktalara kadar 20’nin üzerinde farklı etkinlik alanı var.

Tour de France

Tour de France , Fransa

100. Yıldönümünde Fransa Bisiklet Turu, tarihinde ilk kez Napolyon'un doğum yeri olan Korsika Adası’ndan start alacak ve ilk 3 etap adada yapılacak ve tüm ülkeyi dolanan 21 etabın ardından Paris’in ünlü Champs-Elysees bulvarında tamamlanacak.

Talep Formu
Bizi Arayın