ETKİNLİK AJANDASI TEMMUZ 2013

Bu ay dünyada nerede neler oluyor? Yola çıkmadan önce, kaçırmamanız gereken konserler, sergiler, açılışlar ve festivallerden haberdar olun!

Roskilde Festivali

Roskilde Festivali Roskilde, Danimarka

Danimarka’nın en eski şehirlerinden olan Roskilde’de 1971’den bu yana düzenlenen etkinlik, bir avuç lise öğrencisi tarafından başlatılmış, fakat yıllar içinde şaşırtıcı şekilde Avrupa’nın en önemli müzik festivallerinden biri haline gelmiş. Her yıl 110.000’in üzerinde izleyici çeken festivalde rock, hip hop, pop, caz ve elektronik müzik türlerinin hepsi sahne alıyor.

Festival del Grec

Festival del Grec Barselona, İspanya

Avrupa’nın sıra dışı kenti Barselona, şanına yaraşır festivallerinde başkenti. Yılın her mevsimi hareketli olan ve turistlerin akınına uğrayan Barselona, yaz mevsiminde hınca hınç plajları, caddeleri ve karnavallarıyla dikkat çekiyor. Adını şehirdeki antik Yunan amfiteatrı Grec’ten alan Festival del Grec ise dans, müzik, tiyatro alanında düzinelerce gösteriye ev sahipliği yapıyor.

World Bodypainting Festival

World Bodypainting Festival Pörtschach, Avusturya

1998’den bu yana Avusturya’nın Pörtschach kasabasında düzenlenen Dünya Vücut Boyama Festivali, 40’tan fazla ülkeden sanatçıları kendine çekiyor. Özel efektler ve kostümlerle beraber izleyicileri fantastik bir dünyaya götüren festivalde yarışmalar, kıyafet baloları, partiler ve defilelerin yanı sıra, vücut boyama workshopları da var.

Il Palio

Il Palio Siena, İtalya

Toskana’nın tarihi kenti Siena’da düzenlenen geleneksel at yarışlarında, renkli kostümleriyle on yarışçı, Piazza del Campo meydanın üç kez turluyor. İzleyicilerin gözünü lırpmadan takip ettiği yarışlar sadece 90 saniye sürüyor; kaçıranlar için ikinci ayaağı ise 16 Ağustos’ta.

Roswell UFO Festivali

Roswell UFO Festivali Roswell, New Mexico, ABD

Amerika Birleşik Devletleri'nin New Mexico eyaletindeki Roswell kasabası, her yıl düzenlenen bu festival ile tarihin en tartışmalı olaylarından birini kutluyor. 1947 Temmuz’unda kasabanın 50 km dışında araziye düşen gizemli bir uçan dairenin anısına düzenlenen festival; uzaylı kostümğü yarışması gibi etkinlikler ile çocuklu aileleri çekerken, UFO konulu çeşitli söyleşilere de sahne oluyor.

Montreux Caz Festivali

Montreux Caz Festivali Montreux, İsviçre

Cenevre Gölü kıyısında 1967’den bu yana düzenlenen bu prestijli caz festivali, müziğin akla gelebilecek her türünü kapsayan zengin bir programa sahip. Bu yılın zengin programında da Prince, Green Day ve Leonard Cohen gibi ağır toplar var.

Fiesta de San Fermin

Fiesta de San Fermin Pamplona, İspanya

Şehrin koruyucu azizi San Fermin’e adanmış kutlamaların bir parçası olan Boğa Koşusu, yüzlerce koşucunun şehrin daracık sokaklarındaki 800 metrelik bir parkurda kızgın boğaların önünden kaçışmasından ibaret. Bu yönüyle hayvan hakları savunucuları tarafından eleştirilse de bir kültürel adet olarak varlığını sürdürüyor.

Muhteşem Arabalar Festivali (Rath Yatra)

Muhteşem Arabalar Festivali (Rath Yatra) Puri, Hindistan

Hindistan’ın Orissa Eyaleti’nin Puri şehrinde her yıl, Tanrı Jagannath’ın Gundicha Mata Tapınağını ziyareti anısına düzenlenen bu festival, her yıl ortalama bir milyon Budist hacıyı kendine çekiyor. Tapınakları andıran şekilde dekore edilmiş arabalarda Jagannath, Balabhadra, ve Subhadra adlı tanrıların temsili olarak Gundicha Tapınağına taşındığı festival, turistlerin tapınağa girişine izin verilen tek dönem.

Dubrovnik Yaz Festivali

Dubrovnik Yaz Festivali Dubrovnik, Hırvatistan

Bu yıl 64. kez düzenlenen festivalde müziğin, dansın, operanın ve tiyatronun tadına, bu tarihi şehrin büyüleyici atmosferinde varabilirsiniz.

Naadam

Naadam Ulan Bator, Moğolistan

Ülkenin en önemli festivallerinden olan Naadam; okçuluk, güreş, at yarışı, gibi “erkek sporları”na adanmış. Her yıl Ulusal Stadyum’da dannçılar ve müzisyenlerin de katılımıyla gösterişli bir açılış töreniyle başlayan müsabakalara, okçuluk ve at yarışı dallarında artık kadınlar da katılıyor.

Talep Formu
Bizi Arayın